Rada

Krok za krokom recept na džem a dreň cukety s marhuľami na zimu

Krok za krokom recept na džem a dreň cukety s marhuľami na zimu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Cuketa je taký všestranný produkt, že je vhodný do slaných aj sladkých jedál. Vyrábajú sa z neho koláče, sušienky a palacinky, ale obzvlášť zaujímavou možnosťou je cuketa a marhuľový džem na zimu. Množstvo týchto výrobkov v sezóne niekedy zaskočí, ženy v domácnosti chcú uchovať maximum plodov a potom prichádza na rad konzervácia. Farba džemu vyjde v príjemnom mrkvovom odtieni. Vo vôni a chuti bude dominovať marhuľa a cuketa dodá objem.

Jemnosti varenia cukety a marhuľového džemu na zimu

Dodržiavanie niektorých jemností pomôže pripraviť džem čo najbližšie k ideálu:

 1. Marhule a cukety pred uvarením dôkladne umyte, zabezpečíte tak dlhodobé skladovanie.
 2. Namiesto džemu môžete ľahko získať džem, stačí zmeniť jeden krok v príprave. Vyberte mokré veci z jedla. V cukete to bude dužina so semenami a marhuľu je lepšie nahradiť sušenými marhuľami.
 3. Džem vyliaty na poháre zrolujte novými sterilnými viečkami, poškriabané alebo zdeformované výrobky výrobok iba pokazia.
 4. Cuketovú a marhuľovú hmotu neprepaľujte na ohni, zničia sa tak všetky výživné látky.
 5. Ak plánujete dlhší čas skladovať džem, nemusíte poháre s vákuovými viečkami zrolovať, čo po 1 až 2 mesiacoch povedie k ich odtlakovaniu alebo vniknutiu vzduchu.

Požadované prísady pre recept

Budete si musieť pripraviť nasledujúce komponenty:

 • cuketa - 1 kg;
 • cukor - 1-1,5 kg;
 • marhule (môžu byť nahradené sušenými marhuľami, ale množstvo by sa malo znížiť dvakrát) - 500 g;
 • citrónová šťava a kôra - z 2 citrónov;
 • voda - 700 ml.

Ako si vybrať a pripraviť ingrediencie

Vezmite si mladú cuketu, v tomto prípade nemusíte odstraňovať šupku a semená dužinou. Nie je ale zakázané vyberať si ani staré ovocie, sú vhodné najmä na džem a na chuti veľmi neovplyvnia.

Ak chcete pripraviť cuketu, dobre ju umyte od nečistôt, ak je to potrebné, šupku odstráňte škrabkou na zeleninu alebo nožom a semiačka lyžicou spolu s vláknami.

Ak sa používajú marhule, nemali by byť prezreté, ale ani celkom pevné. Ideálna by bola stredná pevnosť. Pred dovarením ich dôkladne umyte a odstráňte semená rozkrojením na polovicu. Ak nie je možné vybrať ovocie bez chýb, potom bude potrebné ich odstrániť nožom.

Ak sa namiesto marhúľ pridajú sušené marhule, malo by to byť bez lesku a jednoduché, pretože práve táto má prirodzenosť a neobsahuje prísady a farbivá.

Je dôležité, aby ste do džemu vybrali cuketu a marhule, ktoré nie sú poškodené a nie sú na nich známky kazenia.

Príprava nádob

Dózy vybrané na šitie cuketového džemu s marhuľou by nemali mať žiadne chyby, to isté platí aj o viečkach. Je dobré umývať a sterilizovať nádoby pohodlnou metódou.

Môžete to urobiť v mikrovlnnej rúre, nalejte na dno každej nádoby asi centimeter vody a pošlite ju do mikrovlnnej rúry na 3 - 5 minút pri výkone 800 wattov. Prípadne môžete použiť praženie v rúre tak, že do nej pošlete mokré plechovky na 160 stupňov a vyberiete ju, keď kvapky na ich stenách úplne zmiznú.

Tesne pred naskrutkovaním plechoviek držte skrutkovacie uzávery 15 minút vo vriacej vode a plastové sterilizujte spolu s nádobami.

Ako pripraviť tekvicu a marhuľový džem

Kroky varenia:

 1. Pripravenú cuketu nastrúhame na hrubom strúhadle alebo nakrájame na ľubovoľné kúsky a vložíme do hrnca. Pridajte trochu vody a povarte ich, rozdrobte na pyré.
 2. Pošlite marhule, nakrájané na polovicu, do samostatnej nádoby. Pridajte malé množstvo vody a povarte ich. Ak sa použijú sušené marhule, musí sa nechať cez noc namočené v 500 ml vody.
 3. Spojte dve pripravené masy, pridajte do nich cukor, kôru a šťavu z dvoch citrónov.
 4. Nádobu s budúcim džemom vložte na silný oheň a po uvarení ju znížte na strednú dobu, nechajte pôsobiť 35 minút a často miešajte, kým nezhustnú.
 5. Nalejte hotový výrobok do horúcich nádob, utiahnite ich viečkami.
 6. Každú nádobu s džemom otočte hore dnom, zakryte teplým oblečením a nechajte pôsobiť 24 hodín.

Podmienky skladovania

Vychladené nádoby s džemom uložte na spoločnú poličku so zvyškom konzervácie. Spravidla sa na to používa tmavá a chladná miestnosť. Za týchto podmienok bude džem použiteľný po dobu 1 až 3 rokov.


Pozri si video: Cuketa na kari (Február 2023).