Rada

Popis odrody uhorky Amur, jej pestovania a starostlivosti

Popis odrody uhorky Amur, jej pestovania a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Začiatkom roku 2000 sa na trhu s osivom objavil nový holandský uhorkový hybrid Amur f1 od Bejo Zaden. Cucumber Cupid f1 sa rýchlo zapísal do zoznamu najlepších medzi amatérskymi a profesionálnymi pestovateľmi zeleniny.

Popis odrody uhorky Cupid f1

Chovatelia vyskúšali a stanovili univerzálny súbor charakteristík:

 • partenokarpický;
 • ultra skoro;
 • vysoko výnosný;
 • stredne veľký a krásny valcovitý tvar;
 • odolný voči hlavným chorobám;
 • silná stonka s malým rozvetvením;
 • vysoká chuť;
 • vhodné na čerstvé potraviny a konzerváciu;
 • dobre skladované a vhodné na prepravu.

Uhorky rastú stredne veľké, upravené, s malými pupienkami a tŕňmi, sýtej zelenej farby so svetlým odtieňom. Koža je pevná a dostatočne pevná na to, aby mohla plodinu použiť na konzervovanie a prepravu, ale nie pevná. Šťavnatá dužina bez dutín s jemnou uhorkovou chuťou nenechá ľahostajného žiadneho milovníka zeleniny.

Parthenokarpické vlastnosti uhoriek

Niekedy v popise uhoriek "Cupid f1" nájdete definíciu "samoopelivá". Toto je zásadne nesprávne a vyvoláva pochybnosti o autorovom vzdelaní.

Uhorky sú dvojakého druhu: opeľované včelami a partenokarpické a tieto definície sa navzájom nevylučujú. Chovatelia zaviedli do hybridu vlastnosť kladenia vaječníkov bez opelenia. Takéto uhorky budú bez semien. Ale kvety majú schopnosť opeliť sa, ak k nim má prístup hmyz.

Dôležité! Partenokarpické a samoopelivé nie sú to isté. Samoopelivé uhorky neexistujú.

Táto kvalita je dôležitá pre hybridy pestované v uzavretých skleníkoch, kde je obmedzený prístup hmyzu. Na otvorenom poli nie sú partenokarpické vlastnosti zvlášť dôležité a nemali by byť pre pestovateľa zeleniny prioritou pri výbere semien. Odroda uhoriek „Amur f1“ má výraznú partenokarpiku, ktorá umožňuje pestovať ju v skleníkoch aj na balkóne a na otvorenom poli.

Pestovanie a starostlivosť

Pestovatelia veľmi rýchlo ocenili úžasne vysoký výnos a skorú zrelosť holandského hybridu. Popis výrobcu odrody Amur hovorí, že už 38 - 45 dní po výsadbe začnú prvé uhorky dozrievať unisono.

To je skutočne možné, ale iba ak sú splnené všetky potrebné podmienky:

 • teplotný režim;
 • dostatočne vyvážené zloženie pôdy;
 • včasné kŕmenie;
 • tvorba kríkov;
 • vodný režim.

Teplotný režim

Hlavnou podmienkou rýchleho klíčenia semien a vývoja kríkov je teplota pôdy a vzduchu nad 24 ℃. Platí to najmä pri výsadbe semien priamo do otvoreného terénu. Na jar je teplota vzduchu cez deň oveľa vyššia ako v noci. A pôda sa nestihne zahriať ani v dosť teplé slnečné dni.

Po vysadení semien uhorky amur do pôdy s teplotou pod 20 ° C nemá zmysel čakať na rýchle výhonky a šialený rast kríkov. Ak naozaj chcete skoré uhorky, je lepšie najskôr vyklíčiť semená a vysiať sadenice.

Pôda a hnojenie

Vysoký výnos a skorá zrelosť, ktoré kladie hybrid Amur, spôsobujú veľké zaťaženie pôdy a veľmi rýchlo ju vyčerpávajú. Už v štádiu pestovania sadeníc je dôležité priblížiť zloženie pôdy k ideálnemu pre uhorky. Na vytvorenie pôdnej zmesi je vhodný humus, rašelina, lesná pôda a piesok zmiešaný v rovnakých častiach. Na 10 litrov takejto kompozície je užitočné pridať lyžicu nitroammofosky a 3-4 lyžice popola.

Takáto zmes pokryje potreby náročného Amora v prvých 2-3 týždňoch. Po výskyte 3 - 4 listov začne polievanie tekutými obväzmi, ktoré sa každých 10 - 14 dní striedajú s potašom a dusíkom. Pôda na trvalé miesto na pestovanie uhoriek odrody Amur f1 sa pripravuje na jeseň. Vykopajte pôdu a pridajte superfosfát. Na jar, pred vysadením sadeníc, sa do pôdy naleje popol z dreva a zhnitý hnoj. Uhorky dobre reagujú na mulčovanie po výsadbe nasekanou rašelinou a pilinami.

Vrchný obväz

Bez včasného kŕmenia taká náročná odroda ako Cupid f1 neprinesie tie úžasné výsledky, recenzie, o ktorých môžete často počuť od pestovateľov zeleniny.

Rozlišujú sa tri stupne vývoja, ktoré si vyžadujú niekoľko režimov kŕmenia:

 • rýchly vývoj a rast kríkov: dusíkaté a potašové hnojivá;
 • kvitnutie a vaječník: hnojenie fosforom a potašom;
 • ovocie: komplexné hnojivá vrátane draslíka a dusíka.

Bush formácie

Výrobca naznačuje, že hybrid uhorky Amur má malé rozvetvenie kríkov. To však neznamená, že by sme mali zabudnúť na formovanie rastliny. Pri výsadbe sadeníc na otvorenom teréne posypte takmer celý výhonok zemou. To pomôže vytvoriť silný koreňový systém. Je dôležité, aby ste pri presádzaní sadeníc nenarušili zemný koreňový bal. Jednou z najlepších možností by bolo zasadiť ho do rašelinových pohárov.

Ak sa uhorky okamžite zasejú na trvalé miesto, po objavení sa štvrtého listu by sa malo vykonať vysoké hilling. Dôležité! Bohatú úrodu je možné dosiahnuť iba na výkonnej rastline s dobre vyvinutým koreňovým systémom, preto si odroda Amur f1 vyžaduje vytvorenie kríka. Aby ste dosiahli vysoký výnos, je potrebné nechať vyvinúť silný krík. Prvé kvetenstvo bude musieť byť odstránené, kým ker nevyrastie na 5-6 listov. Cupid f1 vyžaduje podväzok na silnom základe, pretože je uviazaných veľa uhoriek, v každom kvetenstve 4 - 8, stonka nie je schopná vydržať také zaťaženie.

Polievanie a zber

Uhorky sú kultúrou milujúcou vlhkosť. A hybrid Amur f1 s charakteristikami vysokého výnosu a skorej zrelosti, ktorý je do neho umelo zabudovaný, spotrebúva vodu v obrovských množstvách. Zalievanie sa vykonáva dvakrát denne vodou ohriatou na 24 - 25 ° C.

Studená voda zakaždým ochladí zem a zastaví vývoj kríkov. Aj takáto odroda odolná voči chorobám predstavuje riziko rozpadu koreňov. Včasné zalievanie umožní mladým uhorkám rýchlo sa nalievať bez horkosti. Mali by ste sa pokúsiť zbierať túto odrodu každé 3-4 dni. Zelenti, ktorí čakali na zber, spomalia plnenie ďalších uhoriek.

Záver

Všeobecne sa vlastnosti odrody Amur f1 ukázali ako dosť optimistické. Recenzie pestovateľov zeleniny o ňom sú najpozitívnejšie. Vďaka správnej agrotechnológii od 1 m² môžete získať viac ako 20 kg lahodných chrumkavých uhoriek a vychutnať si ich celú sezónu.


Pozri si video: AgroKruh - Výsadba papriky (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Gushicage

  Stylish thing

 2. Meztimi

  well done

 3. Zulut

  No, prines, márnotratný, vitaj späť.

 4. Aviva

  It really pleases me.

 5. Padraig

  Ako inak, kto písal nezvyčajne vyžíhaný!

 6. Niran

  V tomto sa zdá, že je to vynikajúci nápad. Súhlasím s tebou.

 7. Tudal

  Absolutely agrees with you. I like this idea, I completely agree with you.

 8. Dugald

  Blahoželám vám, navštívila vás jednoducho úžasná myšlienka

 9. Bidziil

  I, sorry, but that certainly does not suit me at all. Who else can help?Napíšte správu