Rada

Prečo sadenice uhoriek žltnú listy a čo robiť

Prečo sadenice uhoriek žltnú listy a čo robiť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mnoho pestovateľov zeleniny sa zaoberá pestovaním uhoriek na svojich pozemkoch. Táto kultúra je dosť rozmarná a kvôli tomu sa môžu počas kultivácie vyskytnúť určité problémy. Často takmer všetky listy sadeníc uhoriek vyschnú. Pri riešení tohto problému by ste mali zistiť, prečo sadenice uhoriek žltnú.

Prečo listy sadeníc uhoriek v skleníku žltnú

Pomerne často sadenice uhoriek v skleníku žltnú kvôli nesprávnemu pestovaniu.

Nesprávne osvetlenie

Nie je žiadnym tajomstvom, že uhorky milujú svetlo, a preto niekedy sadenice uhoriek žltnú, ak v skleníku nie je dostatok svetla. Aby ste zabránili žltnutiu sadeníc uhoriek, je potrebné vopred zariadiť osvetlenie v skleníku. Zároveň by mala byť rozptýlená, aby bola celá miestnosť dobre osvetlená.

Popáleniny

Niekedy okraje listov na uhorkách žltnú kvôli popáleninám. Veľmi často dochádza k popáleninám, ak do skleníka prenikne príliš veľa slnečného žiarenia a sadenice vyrastú na okne. Môžu sa tiež objaviť, ak po zalievaní zostane na rastline tekutina.

Kvôli popáleninám sadenice postupne žltnú. Najskôr začnú listy v hornej časti kríkov vysychať a potom spodné listy žltnú. Aby sa zabránilo popáleninám rastlín, je potrebné zabezpečiť, aby v skleníku nebolo veľa slnečného žiarenia.

Nesprávne zalievanie

Je známe, že vysadené sadenice uhoriek by sa mali pravidelne polievať. Niektorí pestovatelia kríky polievajú príliš zriedka alebo často, a preto sadenice uhoriek žltnú a sú suché.

Pri nedostatočnom množstve vlhkosti začínajú mladé sadenice spriemerovať nahor. To vedie k postupnému vysychaniu vaječníkov a listov. Veľké množstvo vlhkosti tiež negatívne ovplyvňuje zdravie uhoriek. Kvôli častému zalievaniu začnú korene hniť, uhorky žltnú.

Poškodenie koreňa

Mnoho neskúsených pestovateľov poškodzuje korene rastliny pri presádzaní klíčneho listu do skleníka. Poškodené sadenice časom začnú žltnúť a vysychať. Najskôr sa na listoch objaví zdola žltkastá farba, ktorá sa po chvíli rozšíri na zvyšné listy, ktoré sú na vrchu.

Prečo sadenice uhoriek vysychajú listy bez obliekania

V niektorých prípadoch po výsadbe listy žltnú z dôvodu nedostatočného kŕmenia. Zároveň listy uhoriek sušia rôznymi spôsobmi. Všetko závisí od toho, aký druh prvku rastlinám po výsadbe chýba.

Nedostatok dusíka

Pri nedostatku dusíka sú všetky zažltnuté listy veľmi bledé a malé. Niekedy ich žily nadobúdajú mierny červenkastý odtieň. V priebehu času sú kríky príliš slabé a úplne vyschnú.

Nedostatok dusíka je pre uhorky veľmi nebezpečný, a to nielen počas rastu sadeníc, ale aj v čase tvorby prvých plodov. Oslabené kríky majú malé uhorky, ktoré nie vždy dozrejú až do konca.

Ak listy žltnú a sú suché kvôli nedostatku dusíka, potom by ste mali rastliny okamžite nakŕmiť hnojivami. Na tento účel sa vyrába špeciálna zmes pozostávajúca z popola, hnoja, diviny a močoviny. Počas vrchného obväzu by ste nemali kríky príliš kŕmiť, pretože z tohto dôvodu sa na ich listoch môže objaviť nekróza.

Nedostatok fosforu

Niekedy sa objaví žltnutie kvôli skutočnosti, že rastline chýba fosfor. Práve táto zložka je zodpovedná za správny vývoj koreňov a dodanie energie kríkom. Ak pôda obsahuje príliš málo fosforu, povedie to k tomu, že každý hrot listov začne vysychať. V priebehu času začne zvyšok listov spolu so stonkou tmavnúť a vysychať.

Obnoviť sušené listy je nemožné, ale môžete zastaviť šírenie žltnutia. Aby ste to dosiahli, stačí pod každé kríky pridať trochu fosforečného hnojiva. Ak sa tak nestane, potom všetky uhorky zomrú.

Nedostatok draslíka

Táto zložka je nevyhnutná pre správnu obnovu buniek a rovnomerné dozrievanie uhoriek. Ak v pôde nie je dostatok draslíka, potom z tohto dôvodu listy na sadeniciach uhoriek vyschnú. Plody budú pokryté tmavými škvrnami, listy na uhorkách postupne žltnú a sú suché. Proces žltnutia je postupný. Na začiatku sa farba každého listu zmení na tmavozelenú. Po niekoľkých dňoch sa na nich objavia žlté škvrny, ktoré v dôsledku toho povedú k vysušeniu.

Aby nie všetky listy uhorky zožltli, musíte do pôdy okamžite pridať vrchný obväz. Na tento účel sa používa síran alebo humát draselný.

Nedostatok horčíka

Táto látka je zodpovedná za tvorbu chlorofylu, a preto nedostatok horčíka negatívne ovplyvní nielen listy, ale aj plody. Určenie nedostatku horčíka je celkom jednoduché, pretože sa preto všetky listy začnú krútiť a pokrývať škvrny. Spočiatku trpia spodné listy, ale postupom času žltnú aj horné listy, čo vedie k postupnému vysychaniu celého kríka. Ak do pôdy nepridáte včas horčíkové hnojivá, potom všetky poškodené listy začnú vysychať a opadávať.

Prečo na otvorenom poli listy uhorky žltnú

Najčastejšie na uliciach uhoriek listy začínajú vysychať a žltnúť kvôli chorobám alebo škodcom. Existuje niekoľko bežných príčin žltnutia uhoriek vonku.

Prečo sadenice uhoriek žltnú múčnatkou

Múčnatka je jednou z hlavných príčin žltnutia. Toto ochorenie môže zistiť každý letný obyvateľ, pretože sa na rastline okamžite začína objavovať svetločervený kvet. Najčastejšie sa múčnatka vyvíja pri nízkych teplotách a podmienkach vysokej vlhkosti. K jeho vzhľadu prispieva aj polievanie rastlín studenou vodou.

Správne striedanie plodín sa považuje za hlavné preventívne opatrenie tejto choroby. Uhorky je možné vysadiť na pôvodné miesto iba 3 - 4 roky po predchádzajúcej výsadbe. Ak boli vysadené na predchádzajúcom mieste skôr ako v stanovenom čase, potom by mali byť všetky kry opäť vysadené. Transplantácia sa musí robiť veľmi opatrne, aby sa nepoškodili korene.

Prečo sú listy suché s uhorkovou mozaikou

Mozaika je bežné vírusové ochorenie, ktoré sa môže objaviť niekoľko týždňov po zasadení sadeníc do pôdy. Choroba je sprevádzaná žltnutím dvojklíčnolistových listov a ich postupným vysychaním. Kroviny je potrebné ošetriť ihneď po objavení sa prvých príznakov, pretože mozaika sa veľmi rýchlo šíri do susedných rastlín.

Žltnutie v dôsledku peronospóry

Najčastejšie sa choroba objavuje v lete pri vysokých teplotách. Počas peronosporózy sa listy kotyledónu nielen rozjasňujú, ale sú tiež pokryté svetlým fialovým kvetom. Keď sa objavia príznaky choroby, musíte okamžite prestať kŕmiť a polievať. Klíčky by mali byť ošetrené roztokom medi a špeciálnymi fungicídmi.

Čo robiť, ak uhorky žltnú

Nie každý záhradník vie, čo robiť, ak sadenice uhoriek žltnú. Existuje niekoľko bežných nápravných opatrení, ktoré vám môžu pomôcť pri riešení tohto problému.

Sokol

Mnoho ľudí používa túto konkrétnu drogu, ak sadenice uhoriek zožltli. Môže sa používať nielen pri liečbe letákov, ale aj na prevenciu vzniku rôznych chorôb. Na postrekovanie infikovaných rastlín prípravkom Falcon musíte použiť rozprašovač a dýzy.

Pred pokračovaním v spracovaní rastlín je potrebné vytvoriť špeciálne pracovné riešenie. Za týmto účelom sa 10 ml produktu zmieša s 10-15 litrami studenej vody. Sadenice uhoriek by sa mali spracovať ihneď po zmiešaní. V takom prípade by sa postup mal vykonávať večer, keď je vonku bezvetrie.

Topsin

Ak listy sadeníc uhoriek žltnú, potom môžete použiť Topsin. S jeho pomocou sa môžete zbaviť väčšiny plesňových chorôb, ktorými sa môžu uhorky nakaziť. Nástroj sa predáva vo forme prášku, a preto pred jeho použitím budete musieť pripraviť pracovné riešenie. Za týmto účelom sa 500 g produktu rozpustí v 10 litroch vody.

Po spracovaní miesta Topsinom droga preniká do pôdy a cez korene vstupuje do kríkov uhoriek. Okamžite blokuje všetky spóry infekcie a zabraňuje ich ďalšiemu šíreniu. Topsin sa neodporúča používať veľmi často, pretože si rastlina rýchlo zvykne. Spracovanie uhoriek by ste mali robiť najviac trikrát mesačne.

Topaz

Pomerne často sa Topaz používa na liečenie sadeníc uhoriek. Je to veľmi účinné, najmä ak listy na okrajoch žltnú kvôli múčnatke. Liečivo je netoxické a bezpečné, takže ho možno bezpečne použiť na ošetrenie sadeníc uhoriek.

Topaz sa predáva v rôznych formách, ale najčastejšie sa na spracovanie uhoriek používajú špeciálne tekuté roztoky. Pred použitím sa musí liek zriediť vodou. Za týmto účelom pridajte 20 ml produktu do veľkej 15-litrovej nádoby. Počas spracovania by sa malo na každý krík skonzumovať asi jeden a pol litra Topazu.

Droga účinkuje dva týždne. Preto ho musíte znovu použiť najskôr 7 - 10 dní po predchádzajúcej liečbe.

Stroboskop

Niekedy, keď sú listy sadeníc uhoriek suché, odporúča sa použiť fungicíd Strobi. Liečivo sa vyrába vo forme granúl, ktoré sa pred použitím musia zriediť vodou. Pred použitím je potrebné pripraviť pracovný roztok niekoľko hodín. Roztok granúl Strobi je najúčinnejší až v prvých dvoch hodinách po vytvorení. Preto ak ich začnete spracovávať príliš neskoro, neprinesie to žiadny výsledok.

V čase tvorby ovocia je potrebné spracovať kríky uhorky dvakrát. V tomto období bola rastlina náchylná na infekciu hnedou škvrnou, múčnatkou a plesňou. Rastliny je potrebné spracovávať maximálne raz mesačne. Prestaňte užívať drogu niekoľko týždňov pred zberom.

Záver

Mnoho pestovateľov zeleniny nevie, čo robiť, ak listy sadeníc uhoriek zožltnú. Aby ste sa zbavili žltnutia, musíte pochopiť dôvody jeho vzhľadu a spôsoby riešenia.


Pozri si video: Kvašáky - pravý ruský recept bez chleba. (Septembra 2022).