Rada

13 najlepších domácich zelených receptov na zimu

13 najlepších domácich zelených receptov na zimuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na zimu je možné pripraviť čerstvé bylinky. Existuje veľa jednoduchých a zaujímavých spôsobov prípravy. Sušená, mrazená, nakladaná alebo nakladaná zelenina je ideálnym doplnkom do polievok, boršču, šalátov, vitamínových nápojov. Chutí ako čerstvé bylinky a je v nej veľa vitamínov. Príprava trvá minimum času, ale v zime, keď je v obchode všetko drahé, pomôže zachrániť rodinný rozpočet.

Vlastnosti zberu zelene na zimu

Čerstvý kôpor, petržlen, bazalka, šťavel sú bylinky, ktoré sú v lete plné a v zime musíte v obchodoch nakúpiť za rozprávkové ceny. Ak pripravujete zeleň pre budúce použitie, nemôžete pociťovať nedostatok tohto produktu počas chladnej sezóny.

Existuje niekoľko známych spôsobov zberu čerstvých rastlín na zimu: sušenie, mrazenie, konzervovanie, solenie. Každá z metód má svoje vlastné výhody a nevýhody.

Čo potrebujete vedieť pri zbere zelene:

 • byliny na zber sú čerstvé, zelené, bez hniloby a nepríjemného zápachu;
 • v závislosti od spôsobu varenia sú listy a stonky jemne rezané alebo zberané celé;
 • na skladovanie byliniek potrebujete plastové škatule alebo nádoby, mraziace tašky, bavlnené tašky, dózy s plastovými alebo odskrutkovateľnými viečkami;
 • vezmite nie jodidovanú soľ, ocot - 9 percent;
 • najmenej vitamínov je v sušenej zeleni, najväčšie v mrazených.

Príprava surovín

Bylinky sa pripravujú počas vrcholu letnej sezóny. Na zber berú čerstvú zeleň zakúpenú na trhu alebo vypestovanú samostatne. Byliny sa starostlivo preskúmajú, zhnité alebo suché listy, vetvičky sa odstránia, premyjú sa vodou a sušia sa 2 - 3 hodiny. Je nežiaduce používať zeleň, ktorá dlho stála vo vode alebo vädla.

Metódy zberu zelene

Existujú 4 spôsoby zberu vegetácie na zimu: sušenie, mrazenie, solenie a konzervácia. Zelené pripravené jednou alebo druhou metódou sa budú líšiť chuťou, farbou a množstvom uložených vitamínov.

Sušenie zelených zásob

Ľahký spôsob zberu byliniek. Táto metóda umožňuje zachovať chuť a arómu vegetácie, ako aj 50 percent vitamínov. Pred sušením zelene je potrebné ich vytriediť, vytriediť, opláchnuť v studenej vode, pretrepať prebytočnou tekutinou, vysušiť na voskovanom plátne. Bylinky sa odporúčajú sušiť vodorovne na tácke, preglejkovej doske potiahnutej papierom alebo zavesené (vo zväzkoch).

Na čerstvom vzduchu

Záhradnú zeleň je možné sušiť vonku. V lete ich rozložte tenkou vrstvou trávy, vyneste ich na čerstvý vzduch a nechajte niekoľko dní v tieni pod baldachýnom. Hlavná vec je, že slnečné lúče nespadajú na zeleň, inak sa stratia. Bylinky môžete sušiť na parapete, verande, na lane pod baldachýnom. Suché polotovary sa skladujú vo vreciach alebo pohároch.

V rúre

Najjednoduchšia a najrýchlejšia metóda zberu záhradných bylín. Rastliny sa sušia na suchom plechu (na papieri) v rúre pri teplote 42-52 stupňov po dobu 1-2 hodín. Sušené bylinky sa skladujú v látkových vreckách alebo sklenených nádobách s plastovým vekom.

Mrznutie

Nazbieraná bazalka, oregano, petržlen, koriander, kôpor sú nakrájané nadrobno a zmrazené v mrazničke. Táto metóda zachováva až 90 percent vitamínov, ako aj prirodzenú farbu rastlín. Pred zmrazením sa musí zelenina umyť, vytriediť, dôkladne vysušiť a jemne nakrájať. Potom - vložte do plastových škatúľ, nádob alebo mraziacich vreciek.

Môžete dať nadrobno nakrájanú vegetáciu do ľadových foriem a zalejeme rozpusteným, mierne osoleným maslom a potom ho odošlete do mrazničky.

Konzervovanie

Ak chcete zachovať zeleň, musíte si pripraviť sklenené nádoby (0,5 litra alebo 1 liter). Kôpor alebo petržlen sa umyje, suší, nahrubo naseká a vloží do nádob. Potom sa pripraví marináda z vody, soli, cukru a octu. Kôpor alebo petržlen sa naleje s horúcou marinádou, po ktorej sa nádoby pasterizujú 10-16 minút. Po pasterizácii sú nádoby zvinuté viečkami a obrátené hore dnom.

Solenie zelených

Táto metóda sa konzervuje oveľa ľahšie a pomáha zachovať až 70 percent vitamínov. Kôpor alebo petržlen sa umyje, suší 4 hodiny, naseká sa nadrobno a zmieša sa so soľou. Na 1 kilogram rastlín si vezmite 1 kilogram soli. Zmes sa vloží do nádob a zakryje sa plastovými viečkami. Obrobok je uložený v chladničke.

Prázdne recepty

Chuť a vôňu bylín zhromaždených zo záhrady môžete uchovať ľubovoľným spôsobom. Najjednoduchšie je sušenie, tým pracnejšie je konzervovanie.

Na zimu petržlen a kôpor

Tým, ktorí si chcú zachovať arómu a sýtozelenú farbu kôpru alebo petržlenu, možno odporučiť použitie metódy solenia. Zelené sú vopred umyté, dobre vysušené, nakrájané nadrobno a posypané soľou v pomere 1: 1. Potom je zelená hmota podbitá do pohárov a uzavretá plastovými viečkami.

Zber koriandra

Čerstvé koriandro je možné sušiť alebo mraziť. Túto korenistú bylinu môžete pripraviť aj inak: nálevom. Koriander je vopred umytý, sušený, krájaný nie veľmi jemne a vložený do 0,5-litrových nádob. Potom pripravte marinádu z vody (1 liter), soli (1 polievková lyžica), cukru (2 polievkové lyžice) a octu (50 mililitrov). Koriander sa zaleje horúcou marinádou, po ktorej sa nádoby uzavrú plastovými viečkami.

Šťovík sa váľa so sterilizáciou

Aby ste si v zime uvarili zelnú kapustovú polievku, musíte si v lete doma zavárať šťovík. Čerstvé listy sa umyjú, náhodne nasekajú a umiestnia do 0,5 litrových nádob. Potom sa nádoby vložia do hrnca s horúcou vodou a zahrievajú sa 5-10 minút. Keď listy dajú šťavu a začnú sa usadzovať, môžete pridať viac zelene. Po naplnení nádoby na vrch ju vyberte z panvice a zrolujte ju vrchnákom. Do každej nádoby môžete pridať čajovú lyžičku soli.

Nakladaná zelená cibuľa

Zelenú cibuľu môžete pripraviť podľa nasledujúceho receptu:

 • cibuľa - 1 kilogram;
 • kôpor - 205 gramov;
 • voda - 1 liter;
 • cukor, soľ - každý 35 gramov;
 • roztok kyseliny octovej - 55 mililitrov;
 • korenie.

Cibuľa a kôpor sa premyjú, vysušia a umiestnia do 0,5-litrových nádob. Marináda sa pripravuje z vody, soli, cukru, korenia a octu. Cibuľa a kôpor sa nalejú s horúcou marinádou, po ktorej sa nádoby pasterizujú 5-10 minút a uzavrú sa viečkami.

Adjika s bylinkami a čili

Doma si môžete pripraviť neobvyklé a korenené občerstvenie. Chuť čerstvých bylín sa najlepšie zachová v pastovitej adjike.

Toto hotové občerstvenie je možné použiť ako nátierku na chlieb alebo omáčku k mäsu alebo rybám.

Ako variť zelenú adjiku:

 • petržlen - 1 kilogram;
 • kôpor - 495 gramov;
 • cesnak - 4-6 klinčekov;
 • chilli - struk;
 • soľ, cukor - každý 35 gramov;
 • roztok kyseliny octovej - 35 mililitrov.

Zelení sa umyjú, papriky sa lúpu zo semien. Všetky ingrediencie sa pomelú v mixéri až do pyré. Pridá sa soľ, cukor, ocot. Potom sa nádoby naplnia pastovitou hmotou a pasterizujú sa 5 minút.

Sušená petržlenová vňať

Najjednoduchší spôsob, ako pripraviť petržlen na zimu. Čerstvo pozberané bylinky sa umyjú a sušia na uteráku. Potom sa vetvičky petržlenu rozložia na široký tanier, podnos a sušia sa v tieni 2-3 dni. Zeleninu môžete skladovať v papierových, ľanových vreciach, plechovkách pod vekom.

Mraziaci kôpor a petržlenová vňať

Čerstvé záhradné bylinky sa nakrájajú na malé kúsky, nalejú do foriem na ľad, naplnia sa obyčajnou vodou a potom sa zmrazia v mrazničke.

Kôpor alebo petržlen pripravený touto metódou má dlhú dobu skladovania (až jeden rok), zachováva si zelenú farbu a arómu. Rastliny môžete zomlieť v mixéri a vložiť do misiek na kocky ľadu. Nasekaný kôpor alebo petržlen nemusíte podlievať vodou, hmota aj tak zamrzne.


Pozri si video: Kotlíkový guláš . Marcel Ihnačák. Kuchyňa Lidla (August 2022).