Rada

Prípravky s cyflutrínom a pokyny na ich použitie, kontraindikácie

Prípravky s cyflutrínom a pokyny na ich použitie, kontraindikácieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Účinnosť insekticídnych prípravkov priamo závisí od aktívnych zložiek, z ktorých sa skladajú chemikálie. Niektoré prípravky s cyflutrínom sú určené na ničenie škodcov ovplyvňujúcich sadenice, iné sa používajú na ošetrenie semien pred sejbou. Prostriedky na báze cyflutrínu sa používajú aj vo veterinárnej medicíne - na ochranu zvierat pred parazitmi. Pred použitím chemikálií si prečítajte pokyny.

Forma uvoľňovania a aktívna zložka liečiva

Cyfluthrin patrí do chemickej triedy pyretroidných insekticídov a pesticídov pre domácnosť. Nepoužíva sa ako samostatná látka; cyfluthrin sa používa v kombinácii s inými pesticídmi na ošetrenie semien pred zasadením do zeme.

Chemickou látkou je biely prášok s jemným zápachom. Cyflutrín sa tiež vyrába vo forme viskóznej hnedožltkastej kvapaliny s miernym zápachom - táto forma sa používa na ničenie parazitov hospodárskych zvierat.

Na morenie semien pred zasadením do zeme sa cyfluthrin používa v insekticídnych prípravkoch, ako sú Modesto a Poncho Beta. Medzi chemikálie patrí aj klotianidín v koncentrácii 400 gramov na liter. Oba lieky sa predávajú vo forme suspenzného koncentrátu.

Ako a proti čomu to funguje?

Účinná látka cyfluthrin má kontaktný a črevný účinok. Ovplyvňuje nervový systém škodcov a spôsobuje nadmerné vzrušenie parazitov. Vďaka tomu dôjde k spazmu svalov hmyzu a ich následnej smrti. Hlavný účinok chemikálie je na periférny nervový systém škodcov, ktorý je obzvlášť citlivý na účinky insekticídnych liekov.

V kombinácii s klotianidínom sa cyflutrín používa na ničenie širokej škály škodcov cukrovej repy, ako aj na prevenciu krížových útokov bĺch na repku olejnú. V prvom prípade sa odporúča použiť chemické činidlo „Poncho Beta“, v druhom vykazuje drogu „Modesto“ najväčšiu účinnosť.

Insekticídne prípravky na báze cyflutrínu majú množstvo výhod, vďaka ktorým môžu účinne čeliť problému škodcov poľnohospodárskych plodín.

Medzi plusy chemikálií patria:

  • vysoká účinnosť v boji proti škodcom hmyzu;
  • rýchlosť pôsobenia v dôsledku interakcie dvoch účinných látok;
  • dlhá doba ochrany - od okamihu zasiatia materiálu do zeme až po výskyt dvoch párov pravých listov;
  • rovnaká účinnosť pri ničení listových aj pôdnych škodcov;
  • nedostatok fytotoxicity, pri dodržaní aplikačných dávok a pokynov na použitie;
  • možnosť spoločného použitia s mnohými ochrannými prostriedkami (predtým sa vykonáva skúška chemickej kompatibility);
  • vysoká klíčivosť semien po ošetrení insekticídom.

Prípravky na báze cyfluthrínu sú určené na ošetrenie poľnohospodárskeho osiva v továrňach; neodporúča sa ich používať v súkromných farmách.

Návod na použitie cyfluthrínu

Rýchlosť aplikácie chemikálie závisí od druhu insekticídu a plodiny, ktorej semená musia byť ošetrené pred zasadením do zeme.

Miera spotreby insekticídov je uvedená v tabuľke:

Spracovaná plodinaNázov insekticíduSpotreba liekovMnožstvo pracovnej tekutiny
Semená cukrovej repy„Poncho Beta“25 až 50Na tonu semien budete potrebovať od 30 do 60 litrov pracovnej tekutiny
Repka„Modesto“12,5 až 25Na spracovanie tony semenného materiálu sa nepoužije viac ako 35 litrov pracovného roztoku.

Po použití insekticídnych prípravkov na obväz materiálu budú semená dosť mokré, takže je potrebné ich vysušiť. Rozložte materiál tenkou vrstvou alebo použite špeciálne vybavenie. Ak sa tak nestane, zhlukujú sa a zhlukujú, čím bránia rovnomernému výsevu semena.

Vedľajšie účinky

Nedodržanie bezpečnostných opatrení pri práci s chemikáliou vedie k otrave. Výpary insekticídu sú obzvlášť nebezpečné, vedú k podráždeniu slizníc dýchacích ciest.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Ak dôjde k náhodnému prehltnutiu roztoku, je potrebné vypiť niekoľko tabliet aktívneho uhlia (výpočet závisí od telesnej hmotnosti - 1 tableta na 10 kg ľudskej hmotnosti) a okamžite vyhľadať najbližšiu lekársku pomoc.

Ak sa insekticídny liek dostane do očí, vypláchnu ich veľkým množstvom tečúcej vody a navštívia nemocnicu, pričom si nezabudnú vziať so sebou aj chemický štítok.

Kontraindikácie pre použitie

Insekticídne chemikálie cyfluthrin by sa nemali používať na plodiny, ktoré nie sú uvedené v návode na použitie. V opačnom prípade to poškodí osivo.

Špeciálne pokyny a opatrenia na osobnú prevenciu

Pri práci s chemikáliami, ktoré zahŕňajú cyflutrín, je potrebné vziať do úvahy, že je obzvlášť nebezpečný pre ryby a ostatných obyvateľov vodných útvarov. Nesypte zvyšky pracovnej tekutiny do riek a jazier, aby nedošlo k masívnemu úhynu rýb. Likvidácia chemikálie sa vykonáva v súlade s bezpečnostnými požiadavkami.

Ak chcete začať ošetrovať semená insekticídnymi prípravkami, noste ochranný odev, aby sa kvapky tekutiny nedostali na pokožku, čo môže viesť k dermatologickým problémom a alergickým reakciám. Dýchacie cesty sú chránené respirátorom.

Na konci práce s chemikáliou sa nezabudnite osprchovať saponátom a vyperiť všetky pracovné odevy, po ktorých ich zavesia na ulicu kvôli ventilácii.

Existujú nejaké analógy?

Prípravky na báze cyfluthrínu je možné nahradiť chemickými látkami, ktoré obsahujú ďalšie účinné látky. Medzi obľúbené produkty patria Goalkeeper, Matador a Gaucho.


Pozri si video: Ako dekarbonizovať motor? Najlepšie fungujú mleté orechy. Vážne! (August 2022).