Rada

Opis a vlastnosti odrody hrozna, storočia, pestovania a starostlivosti

Opis a vlastnosti odrody hrozna, storočia, pestovania a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Odroda Century má dlhú históriu pestovania po celom svete. Charakteristickým rysom bobúľ je úplná absencia semien, ktorá určuje jej príslušnosť k odrode hrozienok. Záhradnícka kultúra sa presadila z tej najlepšej stránky, pretože má veľa dôstojných vlastností, o ktorých by ste sa mali dozvedieť pred vytvorením výsadby.

História šľachtenia odrody

Vlasťou odrody storočia sú Spojené štáty americké, Kalifornia, prvé pokusy o jej vytvorenie sa uskutočnili od 60. rokov. Kishmish bol oficiálne uznaný v 80. rokoch a bol výsledkom kríženia dvoch odrôd - Emperor, Pirovano 75.

Klady a zápory hrozna storočia

Výhodou hybridnej odrody je, že je nenáročná na podmienky pestovania. Mnoho záhradníkov považuje za hlavnú výhodu stabilitu plodiny a jej vysoké ukazovatele. Pozitívne vlastnosti zahŕňajú:

 • odolnosť proti stresu, schopnosť odolávať náročným podmienkam rastu;
 • dobrá imunita voči chorobám hrozna;
 • slušná chuť bobúľ;
 • atraktívny vzhľad plodov a ich schopnosť odolávať podmienkam dlhodobej prepravy;
 • mrazuvzdornosť.

Hroznové bobule sú univerzálnou odrodou, pretože sa dajú konzumovať čerstvé aj sušené. Hrozienka sú zároveň cenným zdrojom výživných látok v zime alebo pri nedostatku čerstvého ovocia. Nevýhodou odrody je neschopnosť bobúľ udržať si svoje kvality pri dlhodobom skladovaní.

Biologické vlastnosti a vlastnosti

Storočie patrí stolnému hroznu s priemernou úrodou plodov. Doba dozrievania strapcov je 120 - 125 dní.

Región pestovania viniča

Napriek tomu, že odroda bola šľachtená po prvýkrát v Spojených štátoch, za posledné desaťročia si našla širokú distribúciu po celom svete. Dnes sa aktívne pestuje v SNŠ, Čile, Argentíne a Južnej Afrike. U nás neprešiel oficiálnym testovaním odrody, preto ešte nie je v registri šľachtiteľských úspechov.

Odporúča sa na jedno storočie na kultiváciu v stredných a južných oblastiach, pretože v severných oblastiach nemá dostatok tepla na dozretie a nedokáže odolávať nadmerne nízkym teplotám.

Mrazuvzdornosť

Storočie patrí mrazuvzdorným druhom plodín. Oči sú schopné prežiť, keď teplota klesne na –25 ° C. Napriek schopnosti znášať chlad sa odporúča zakryť rastlinu v chladných oblastiach. Pre rastliny mladšie ako 6 rokov je nevyhnutné zabezpečiť ochrannú štruktúru.

Imunita voči infekciám

Záhradná kultúra má slušnú odolnosť proti infekčným chorobám hrozna. Odroda sa vyznačuje vysokou schopnosťou odolávať najnebezpečnejším nepriateľom hrozna - plesni, oidiu.

Vonkajšie parametre puzdra

Opis odrody zdôrazňuje, že odroda storočia si vyžaduje podporu, pretože vytvára silné a silné výhonky. V prvom roku môžu dosiahnuť výšku niekoľkých metrov. Rastlina sa vyznačuje silným viničom a krátkymi internódiami, čo prispieva k jej stabilnému zadržaniu.

Opelenie rastliny

Rastlina vytvára obojpohlavné kvety. V súvislosti s touto vlastnosťou storočie nepotrebuje množstvo výsadieb iných odrôd viniča.

Množstvo úrody

Bobule sa formujú do veľkých zhlukov, ktorých hmotnosť dosahuje 700 g. Samotné plody priberajú na váhe až 10 g, čo je dôstojný ukazovateľ pre bezsemenné odrody.

Grone veľkosť a bobuľová príchuť

Bobule oválneho tvaru majú bielo-žltú farbu a sú formované do veľkých zhlukov, ktoré nadobúdajú kužeľovitý tvar. Dužina ovocia je mäsitá a má harmonickú chuť. V okamihu úplného dozretia majú príjemný muškátový odtieň. Vo vnútri hrozna je úplná absencia semien. Obsah cukru v šťave je 13%, kyslosť je 6 g / l.

Technológia pristátia

Zber bude trvať určitý čas a prejde určitými fázami, medzi ktoré patrí výber sadenice, príprava pôdy na výsadbu, starostlivosť o rastlinu a úspešné zimovanie. Prvý návrat plodov možno očakávať v 3. roku, preto bude potrebné každoročne absolvovať určitý cyklus prác.

Slnečné oblasti sú vhodné ako miesto na trvalé pestovanie, v tieňovaných oblastiach sa ukazovatele výnosov výrazne znižujú. Výsadba sa môže uskutočniť na jar alebo na jeseň. Pred výsadbou sú korene rastliny dezinfikované a pre lepšie prežitie ošetrené rastovými stimulantmi. Výsadby sa tvoria v priamke, pričom sa udržuje vzdialenosť medzi sadenicami a radmi. Výsadba pozdĺž stien budov ochráni rastlinu pred vetrom, ale súčasne sa vyžaduje zarážka 1 m od základu.

Pri výsadbe do ťažkej pôdy by hĺbka jamy mala byť najmenej 80 cm hlboká a 60 cm široká. Odvodnenie pomôže zvýšiť vlastnosti prechodu vlhkosti a priepustnosti vzduchu pre pôdu; na tento účel sa používa drvina, drvená tehla alebo piesok. Do otvoru na jeho vrchu sa pridajú minerálne hnojivá a humus. Pri výsadbe sú koreňové výhonky rovnomerne rozložené, pokryté úrodnou pôdou, utlačené a zaliate.

Pestovanie a starostlivosť

Kvalita rastu a plodov hrozna priamo závisí od dodržiavania pravidiel poľnohospodárskeho pestovania. Hlavné požiadavky sa týkajú poskytovania výživovej hodnoty pôdy pre výsadbu, rez a včasné zalievanie.

Zavlažovanie

Rastlina vyžaduje dostatočnú zálievku. Dnes sa zavlažovanie vykonáva kvapkovou, nadzemnou a podzemnou metódou. Mimoriadny význam sa prisudzuje jesennému a jarnému zalievaniu, ktoré prispieva k aktívnemu rastu výhonkov, ako aj počas obdobia pučania pre lepšiu tvorbu bobúľ.

Listové a koreňové kŕmenie

Hroznové výhonky rýchlo rastú a na udržanie si vyžadujú dostatok výživných látok. Pôda je obohatená o organické hnojivá vo forme hnoja a kompostu, ako aj o minerálne prísady vo forme draselnej soli a superfosfátu. Jedným z najlepších hnojív pre hrozno je vtáčí trus, ktorý obsahuje takmer všetky prvky potrebné pre rast rastlín.

Organické hnojenie sa musí aplikovať raz za 2 roky. Pri použití chemikálií je dôležité dodržiavať odporúčania výrobcu. Dusíkaté hnojivá sa na jar používajú na stimuláciu rastu a na jeseň sa používajú potašové hnojivá alebo drevný popol.

Zovretie a tvarovanie viniča

Rastlina potrebuje pravidelné práce na orezávaní kríkov. Na každých 6 m2 nemalo by byť viac ako 24 výhonkov. Dodržiavajú stredné prerezávanie, pri ktorom zostalo 6 - 8 očí. Zovretie v mladých rastlinách pomáha rastu kríka a robí ho silnejším, v niektorých prípadoch pomáha rýchlejšiemu dozrievaniu plodov.

Liečba a prevencia chorôb a škodcov

Najčastejšie výsadby trpia listovým červom, ktorý po preniknutí pod kôru začne rastlinu „hltať“ zvnútra. Na boj proti škodcom sa používajú cielené lieky.

Ďalším škodcom nebezpečným pre hrozno je fyloxéra, ktorá sa môže množiť veľmi rýchlo. Keď sa objavia, pozoruje sa poškodenie listov, koreňov, stopiek hroznového kríka. Na boj proti hmyzu sa používa očkovanie pomocou odolných podpníkov, chemické ošetrenie a špeciálne lapače.

Zimovanie

Na zimovanie v regiónoch s chladným podnebím musí mladá rastlina poskytnúť úkryt. Pre rastliny do 4 rokov je potrebná ochranná izolácia. Ďalšie rozhodnutie o vytvorení štruktúry sa robí na základe toho, ako nízko klesá v zime indikátor teploty. Výhonky sú schopné vydržať pokles až o -25 ° C.

Na prípravu na zimu sa výhonky odstránia z podpier a položia sa vodorovne. Niektorí záhradníci tvoria ochrannú vrstvu vo výške 20 cm od machu, opadaného lístia alebo pilín. Ostatné sú navyše pokryté trojuholníkovými štruktúrami alebo agrofibrom na oblúkoch. Je dôležité pre úspešné prezimovanie rastliny, aby sa zabránilo účinkom „prehriatia“ výhonkov hrozna.

Metódy zvyšovania výnosov

Je dôležité dodržiavať pravidlá pestovania predpísané pre odrodu, aby ste dosiahli slušné ukazovatele úrody. Zdravie rastliny a kvalita bobúľ závisí od primeranosti výživných látok. Včasné prerezávanie, odstránenie starých a poškodených výhonkov prispieva k ich správnemu rozloženiu, čo má pozitívny vplyv na úrodu plodiny.

Obdobie zrenia ovocia a zber bobúľ

Popis odrody hovorí o dozretí plodov po 125 dňoch. Bobule sa zberajú v septembri, v závislosti od pestovateľskej oblasti to môžu byť prvé dni v mesiaci alebo jeho druhé desaťročie. Strapce hrozna sú schopné zostať na výhonkoch až do prvého mrazu.

Užitočné vlastnosti, použitie hrozna Storočia

Odpradávna sa hrozno považovalo za vynikajúce tonikum a tonikum. Produkt má pozitívny vplyv na zloženie a vlastnosti krvi, preto pri pravidelnom používaní bobúľ pozitívne ovplyvňuje kostnú dreň a obehový systém. Pohár džúsu môže doplniť nedostatok draslíka a denný príjem vitamínu B.

Čerstvé hrozno sa používa na výrobu džúsov, müsli, ovocných šalátov a dezertov. Charakteristikou odrody Century je všestrannosť jej použitia; považuje sa za ideálnu surovinu na výrobu hrozienok.


Pozri si video: Olamovanie viniča podľa SIMONITu0026SIRCH 1 (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Jagur

  I agree, this is a great option.

 2. Ellwood

  Pripojím sa. Súhlasím so všetkými vyššie uvedenými. Poďme diskutovať o tejto otázke.

 3. Mozil

  Som pripravený vám pomôcť, klásť otázky. Spolu môžeme dospieť k správnej odpovedi.

 4. Jaspar

  It is with this article that I begin to read this blog. Plus one subscriber :)

 5. Aart

  Nie je potrebné otestovať všetko narazNapíšte správu