Rada

Kedy zasadiť uhorky na otvorenom teréne v roku 2021 podľa lunárneho kalendára

Kedy zasadiť uhorky na otvorenom teréne v roku 2021 podľa lunárneho kalendára


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dnes by ste pre pestovanie kvalitného sadivového materiálu mali poznať priaznivé dni na výsadbu uhoriek. Skúsení záhradníci v práci na letnej chate sa spoliehajú na lunárny kalendár. Toto je tabuľka, do ktorej sa zapisujú dátumy mesiaca, keď je svietidlo v rastovej fáze a priaznivé znamenia zverokruhu prechádzajú. Na základe kalendára môžete vypočítať najlepšie dni sejby pre rôzne odrody rastlín.

Význam lunárneho kalendára

Dlhoročné skúsenosti záhradníkov dokázali, že mesiac hrá významnú rolu pri určovaní, kedy vysadiť uhorky. Zároveň je jeden čas vhodný pre skleníkové rastliny, druhý na výsadbu v nechránenej pôde.

Podľa toho, akým štádiom Mesiac prechádza a v akom znamení je, sa určuje, ako sa budú vypestované sadenice vyvíjať. Podľa odborníkov, keď sa mesačné telo zmenšuje, koreňová časť sa vyvíja aktívnejšie. V prípadoch, keď boli sadenice vysadené vo vegetačnej fáze, sila rastlín stúpa k prízemnej časti. Zelená hmota sa lepšie vyvíja, uhorky poskytujú dobrú úrodu. Z tohto dôvodu sa odporúča vo vegetačnej fáze vysadiť všetky rastliny nadzemnými plodinami.

Výsadba uhoriek podľa lunárneho kalendára sa vykonáva v prvých 10 dňoch vegetačnej fázy. Ak sú semená uhoriek zasiate, potom to možno urobiť pár dní pred novým mesiacom. V takom prípade ich aktívny rast spadne do rastovej fázy. Vďaka tomu budete môcť pestovať silné sadenice a získať najlepšiu úrodu.

Pre výsadbu uhoriek je dôležitý nielen lunárny kalendár. Je dôležité, ktoré súhvezdia Mesiac prechádza vo fáze rastu. S prechodom priaznivých súhvezdí je povolené pristátie aj na ubúdajúcom Mesiaci.

Znamenia zverokruhu sú klasifikované podľa plodnosti.

 1. Plodná. Vysoký výnos a silný sadivový materiál sa získa, ak sa uhorky vysádzajú, keď Mesiac prechádza súhvezdiami Raka, Škorpióna, Ryby a Býka.
 2. Dosť úrodné. Dobré výsledky budú tiež pri výsadbe uhoriek v zemi alebo v skleníkoch, keď mesiac prejde Váhou a Kozorožcom.
 3. Neplodná. Výsadba sadeníc alebo ich premiestňovanie na nové miesto sa neodporúča, ak je Mesiac v Blížencoch, Panne a Strelcovi.
 4. Neplodná. Rastliny vysadené v Levách a Baranoch poskytujú nízke výnosy.
 5. Neplodná. Vodnár sa považuje za úplne neúrodné znamenie.

Kedy zasiať uhorky: výber optimálneho obdobia

Pri výsadbe uhoriek pre sadenice v roku 2021 podľa lunárneho kalendára je dôležité brať do úvahy nielen priaznivé dni, ale aj vlastnosti vybranej odrody a spôsob chovu. Kedy je najlepší čas na výsev semien závisí od toho, kde sú umiestnené.

V prípade teplých skleníkov sa sejba semien uhorky uskutočňuje skôr. V prípade nechránených pôd sa obdobie sejby začína neskôr.

Kedy zasiať sadenice uhoriek závisí aj od charakteristík odrody. Všetky odrody sú rozdelené do niekoľkých druhov.

 1. Skoro zrelé. V prípade uhoriek v období skorého dozrievania vyberte na siatie neskoršie obdobie.
 2. Stred sezóny. Uhorky so stredným dozrievaním poskytujú úrodu uprostred leta. Môžu byť vysadené podľa všeobecných odporúčaní výrobcu.
 3. Neskoré dozrievanie. Takéto uhorky si vyžadujú viac času na vývoj a dozretie plodiny. Z tohto dôvodu ich vysádzame skôr. Ak budú zasiate skôr, umožnia vám vychutnať si uhorky na konci leta.

Výsadba sadeníc podľa lunárneho kalendára sa uskutočňuje v rastovej fáze, v dňoch čo najbližšie k novu.

Podľa lunárneho kalendára v roku 2021 nový mesiac padá na:

 • 15. februára;
 • 17. marca;
 • 16. apríla;
 • 15. mája.

Počas tohto obdobia sa výsadbové práce nevykonávajú.

Pokiaľ ide o sadenice, výsadba uhoriek v roku 2021 sa najlepšie vykoná:

 • 17. - 18. februára, 21. - 22. a 25. - 26. júna (mesačná hviezda je v Rybách, Býkovi a Rakovi);
 • 20. - 21. marca, 24. - 26. marca (mesiac rastie a je v znamení Kozorožca, Ryby);
 • 17. - 18. apríla, 21. - 22. apríla, 27. - 28. apríla (Mesiac ubúda, ale nachádza sa v Kozorožcovi, v Rybách, prechádza do fázy rastu).

V južných oblastiach sa výsev osiva môže uskutočňovať aj v máji. Za najpriaznivejšie dni sa považujú 18. - 19. mája a 24. - 26. mája.

Medzi nepriaznivé dni na sejbu patria 1. - 3., 9. - 10. a 15. februára, 8. - 10., 13. - 15. a 17. marca, 4. - 6., 14. - 15. a 16. apríla. Tieto dátumy pripadajú na nový mesiac, neplodné znamenia zverokruhu a klesajúci stupeň.

Kedy vysadiť sadenice: optimálne dni

V pôde v roku 2021 sa podľa lunárneho kalendára začnú uhorky sadiť od mája. Uhorky sa prenášajú na zem bez ďalšej ochrany od konca mája do konca júna.

Hlavným kritériom, či je možné sadiť uhorky do zeme, je zahriatie pôdy. Práce na otvorených posteliach sú povolené, ak:

 • uplynul posledný mráz;
 • denná teplota dosahuje 18-20 stupňov;
 • nočná teplota neklesne pod 10 - 14 stupňov;
 • pôda sa dostatočne zahriala.

Pri výsadbe uhoriek v roku 2021 je dôležité brať do úvahy nielen priaznivé dni, ale aj klimatické vlastnosti regiónu. Ak chcete zistiť, aký dátum môžete začať vysádzať sadenice uhoriek na otvorenom teréne, nočná teplota by počas týždňa nemala klesnúť pod 10 stupňov.

V centrálnych regiónoch sa toto obdobie začína v druhej polovici mája a trvá do polovice júna. V tejto dobe sejete semená do plastových skleníkov a pod prístrešky. Ak boli uhorky vysadené pre sadenice v roku 2021, potom sa prenesú na hrebene najskôr 10. júna.

Na Urale sa uhorky sadenice vysádzajú v roku 2021 vo filmových skleníkoch najskôr 20. mája. Prístrešky sú zo skleníkov odstránené 10. - 15. júna. Posledná sejba skorých odrôd sa robí pred 15. júnom.

Pre rok 2021 priaznivé obdobie na pristátie pripadne na:

 • 18. - 19. mája, 24. - 26. mája;
 • 14. - 15. júna, 21. - 22. júna.

Nepriaznivé dni sú 2. - 7., 8. a 15. mája, 3. - 4., 8. - 9. a 12. - 13. júna.

Výber dní starostlivosti o uhorky

Pre aktívny rast rastlín je dôležité nielen vysadiť uhorky v správnom čase, ale aj sa o ne správne starať. Ukázalo sa, že vzhľadom na lunárny kalendár starostlivosti o rastliny môžete dosiahnuť lepšie výsledky.

 1. Odstránenie buriny. Na úplné vyčistenie skleníka od jednoročnej buriny je potrebné ho na jar odburiniť pred výsadbou rastlín vo vegetačnej fáze u Lea. Opätovný zber pred vysadením sadeníc sa uskutoční, keď je doznievajúca hviezda v Kozorožcovi. Po presadení uhoriek do skleníka a pôdy sa vytrháva burina, keď mesiac v Kozorožcovi ubúda.
 2. Polievanie. Ak neberiete do úvahy kalendár, potom rastliny kedykoľvek zalejte. Ak polievate uhorky podľa lunárneho kalendára, je lepšie ich vykonávať vo vzdušných znameniach: Blíženci, Vodnár, Váhy. Zalievanie na ubúdajúcom mesiaci prinesie dobrý výsledok aj vtedy, ak sa jedná o rakovinu, Škorpióna alebo ryby.
 3. Hnojivá. Optimálne je nanášať vrchný obväz počas splnu alebo počas fázy klesania mesiaca. Počas tejto doby sa živiny dostanú rýchlejšie k zasadeným rastlinám.
 4. Hubenie škodcov. Na Nový mesiac sa rastliny liečia na choroby.
 5. Žatva. Zelenina na dlhodobé skladovanie sa odstraňuje iba na Novom mesiaci. Optimálny deň sa určuje v závislosti od technických charakteristík zrelosti odrody.
 6. Zber semien. Ak sú odrody vhodné na zber semien, potom sa vyrába na splne na konci letnej sezóny.

Spln a nov je dve obdobia, ktoré majú veľký význam pre vývoj rastlín. Predpokladá sa, že transplantácia uhoriek v tejto dobe neprinesie vysoký výnos.

Za splnu by ste mali uvoľniť pôdu, vytrhnúť burinu, zbierať semená. Nový mesiac je vhodný na prácu so semenami: mlátenie, namáčanie.

Ak budete vedieť, kedy v roku 2021 máte sadiť uhorky v skleníkoch a na otvorenom teréne, môžete dosiahnuť dlhé a bohaté plodenie. Na základe skúseností záhradkárov, ktorí sa dlhé roky zaoberajú kultiváciou uhoriek, pomáha lunárny kalendár optimalizovať prácu na letnej chate a umožňuje dosiahnuť najlepšie výsledky aj na malej ploche. Ako poznamenal jeden zo špecialistov: „Zeleninu pestujem iba podľa lunárneho kalendára, berúc do úvahy klimatické vlastnosti regiónu. Táto metóda ma nikdy nesklamala “.


Pozri si video: Kaufland ako si zasadit rastlinky Moja malá záhradka (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Gabhan

  Bez variantov....

 2. Wafiyy

  I recommend that you look at the site with a huge number of articles on the topic that interests you.

 3. James

  I doubt it.

 4. Vudocage

  Skvelá správa, zaujímavé pre mňa :)

 5. Akinokazahn

  Celkom správne! Myslím, čo je to dobrá myšlienka. A má právo na život.

 6. Gujas

  nemáš pravdu. Dokážem obhájiť svoju pozíciu. Napíšte mi do PM.

 7. Sazuru

  Very much the helpful informationNapíšte správu