Rada

Popis a vlastnosti cerepadus, užitočné vlastnosti kríženca čerešne a čerešne vtáčej, výsadba a starostlivosť

Popis a vlastnosti cerepadus, užitočné vlastnosti kríženca čerešne a čerešne vtáčej, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Milovníkom neobvyklých odrôd rastlín sa odporúča venovať pozornosť hybridnej odrode čerešňa-vtáčia čerešňa. Takéto stromy predtým v prírodnej prírode neexistovali, ich vzhľad bol výsledkom selekčných prác. Pred zakúpením cerapadusu stojí za to dozvedieť sa o nuansách výberu, charakteristických vlastnostiach odrody a pravidlách starostlivosti o rastlinu.

Opis a vlastnosti

Hybridná odroda získaná krížením čerešne vtáčej a čerešne obyčajnej sa bežne nazýva cerapadus. Názov bol získaný pridaním latinských mien predkov rastliny. Priekopníkom šľachtiteľských rastlín bol IV Michurin a vďaka mnohým experimentom získali moderné odrody vlastnosti zimnej odolnosti čerešne vtáčej.

Zvláštnosťou plodov cerapadu je, že listové dosky pripomínajú tvar čerešňových listov a bobule sú z hľadiska svojich vonkajších a chuťových vlastností hybridné. Prvý vyšľachtený druh neobvyklej rastliny sa vyznačoval cukornatosťou bobúľ a neobvyklou, takmer čiernou farbou plodov.

Moderné odrody majú hustú korunu, vyznačujú sa slušnou veľkosťou zelenej hmoty.

Výhody cerapadusu sú nasledujúce body:

 • vysoká mrazuvzdornosť;
 • dobre vyvinutý koreňový systém;
 • vysoká produktivita;
 • veľká forma bobúľ;
 • slušná vonkajšia a chuťová kvalita bobúľ;
 • odolnosť voči chorobám, najmä voči kokokomykóze.

Dnes je zoznam cerapadusov dosť široký. Niektoré odrody tvoria racemózne kvetenstvo, čo umožňuje vysoký výnos.

Prínos

Výhodou cerapadusu sú nielen fyzické vlastnosti, ktoré vám umožňujú získať slušné výnosy lahodných bobúľ v zložitých klimatických podmienkach, ale aj prospešné vlastnosti ovocia. Bobuľový odvar z takýchto rastlín je schopný mať antipyretický účinok. Vďaka bohatému chemickému zloženiu sa pri pravidelnom používaní bobúľ dopĺňa nedostatok vitamínov a minerálov v tele.

Vzhľad cerapadu umožňoval kombinovať vlastnosti vtáčej čerešne a čerešne. Odpradávna sa plody používali na liečbu žalúdočných chorôb, očných a pľúcnych chorôb a reumatizmu. Kvôli veľkému množstvu fytoncídov sa vtáčia čerešňa používala na boj proti mikróbom a čerešňová sa používa na čistenie a omladenie tela. Plody Cerapadus sa môžu používať na výrobu džúsov, kompótov, ovocných nápojov.

Bobule na dlhodobé skladovanie sú zmrazené, zatiaľ čo ich prospešné vlastnosti sú mierne znížené.

Najlepšie odrody

V súčasnosti majú hybridy čerešní a vtákov čerešne veľké množstvo odrôd. Charakteristickou kvalitou každého z nich je ich vysoká schopnosť odolávať nízkym teplotám, takže sa pestujú v regiónoch s chladným podnebím.

Nasledujúce odrody si získali popularitu medzi ruskými záhradníkmi:

 • zepadus Novella je stromovitý strom, ktorý môže dosiahnuť výšku 3 ma nevyžaduje opeľovače;
 • Rusinka - pripomína tvar kríka, ktorého výška nepresahuje 2 m;
 • Pamäť Lewandowského je huňatý druh, ktorý sa pripisuje rôznym samoplodným druhom, a preto si vyžaduje plodenie opeľovačmi.

V ruských regiónoch cerapadusy zatiaľ nenašli široké rozšírenie, pretože nie každému sa páči prítomnosť odtieňa vtáčej čerešne v plodoch. Okrem toho sa často používajú ako podpník pre čerešne, vtáčie čerešne a slivky.

Pravidlá výsadby a starostlivosti

Odporúča sa zakúpiť mladé sadenice cerapadu na špecializovaných miestach, aby sa zabránilo podvodom a falšovaniu rastliny. Strom je zasadený začiatkom jesene alebo na jar. Vo väčšine prípadov sa výsadbové práce vykonávajú v apríli.

Za optimálne pre výber sa považuje miesto s neutrálnym typom pôdy, je možné použiť pôdu s priemernými kvalitami úrodnosti. Pre cerapadus je dôležité osvetlenie a dostatok slnečného žiarenia, takže tieňované oblasti nie sú vhodné na výsadbu. Rastlina má zlý prístup k prievanu, preto sa nevyberajú otvorené oblasti s nárazovým vetrom.

Ak existuje kvalita samej plodnosti odrody, na výsadbu sa odoberú 2 alebo 3 sadenice, pričom sa dodržiava vzdialenosť medzi každou rastlinou 2,5 m a medzi radmi 3 m.

Aby sa zvýšila miera prežitia, koreňový systém sa spracuje namočením do vody alebo roztoku Kornevin. Pred zasadením sadenice sa do otvoru vloží pohár nitrofosky. Je dôležité opatrne rozložiť korene, rovnomerne rozložiť výhonky. Jama je naplnená až do polovice, po ktorej je navlhčená vedrom s teplou vodou. Po úplnom pokrytí koreňov pôdou sa povrch pôdy v blízkosti sadenice mulčuje pomocou rašeliny, pilín alebo hoblín.

V prvých 2 rokoch sa strom nelíši v raste a pozoruje sa spomalenie rastu. Vrchný obväz sa vykonáva na jar so zameraním na stav stromu, odporúčaná frekvencia je 1 krát každé 2 roky. Rastlina potrebuje vytvorenie koruny, ktorá sa vytvorí na 2 - 3 vrstvách a na každej ponechá najviac 4 kostrové konáre. Pre lepšie kvitnutie, kým kvitnú púčiky, sa rastlina postrieka 2% roztokom kvapaliny Bordeaux. Malo by sa kontrolovať šírenie výhonkov a škodcov, pri výskyte škodlivého hmyzu sa používajú cielené prípravky podľa pokynov.


Pozri si video: Najväčšia chyba pri zastrihávaní stromu NOVÁ ZÁHRADA (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Caedon

  Hooray!!!! Ours won :)

 2. Ata'halne'

  A dobre, a dobre, nie je potrebné hovoriť.

 3. Dousida

  A very valuable thing

 4. Barn

  Povedzte mi, prosím - kde môžem nájsť viac informácií o tejto téme?Napíšte správu