Rada

Ako postaviť kurník pre domácich majstrov v krajine, zariadenie a potrebné materiály

Ako postaviť kurník pre domácich majstrov v krajine, zariadenie a potrebné materiály


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na chov hydiny sa majitelia často uchýlia k budovaniu kurína v krajine svojpomocne. To je možné, keď je počet vtákov v desiatkach. Môžete si postaviť dom na malých plochách. Pred výstavbou sa vypočítajú rozmery hydinárne, vyberie sa štruktúra materiálov, pripravia sa potrebné nástroje.

Ktorú verziu miestnosti pre hydinu uprednostniť

Pri výbere typu kurníka v krajine by ste sa mali zamerať na nasledujúce kritériá:

 • počet vtákov, priemerný vek;
 • sezóna, kedy sa bude používať kurník;
 • s prihliadnutím na možnosť čistenia a dezinfekcie priestorov.

Jednoduché hydinárne sú postavené na použitie v lete a na jar, autonómne sú postavené, keď sa plánuje chov vtákov po celý rok.

Rozloženie, rozmery, výkresy

Rozloženie kurníka závisí od toho, koľko vtákov bude žiť v interiéri. Projekt s 5 hlavami je určený na 2,5 štvorcových metrov úžitkovej plochy, čo predstavuje asi 30 percent plochy na umiestnenie troch hniezd. Na vybudovanie päťmiestnej hydinárne bude potrebných 3,2 štvorcových metrov, pričom sa zohľadní výška stropu najmenej 1,8 metra.

Pri výpočte plochy pre 10 kurčiat sa rozmery zdvojnásobia. Pre budovu pre 15 hláv - trikrát. Takmer päťmiestny dom na letnej chate o rozlohe 6 árov sa môže nachádzať na ploche asi 2,8 metra štvorcového. Hydinárne pre letné obdobie sú postavené s prihliadnutím na plochu na prechádzky, pretože v lete budú kurčatá tráviť veľa času vonku.

Výkres pre konštrukciu štandardného kurína pre 15 hláv obsahuje výpočet stavebných materiálov na základe veľkosti plochy:

 • veľkosť - 180 krát 200 centimetrov alebo 3,6 metra štvorcového, s výškou stropu 200 centimetrov;
 • minimálna norma na vybudovanie prechádzky je asi 10 metrov štvorcových pre 20 hláv;
 • pri plánovaní chovu berte do úvahy potrebu rozšírenia pre choré kurčatá, aby bolo možné vytvoriť karanténne podmienky

Informácie! Sanitárne a epidemiologické normy ustanovujú umiestnenie 3-4 kurčiat na 1 meter štvorcový plochy.

Výber miesta na výstavbu

Pred začatím výstavby vyberte miesto. Musí spĺňať niekoľko požiadaviek, aby v budúcnosti nedochádzalo k problémom s držaním vtákov:

 1. Povrch pôdy pre stavbu musí byť suchý. Hydinárne sa nestavajú v nížinách, kde sa môžu hromadiť dažďové kaluže. Svahy, priehlbiny sú vylúčené.
 2. Bažinatá alebo ílovitá pôda je pred výstavbou budov špeciálne vysušená. Na tento účel sú špeciálne vytvorené priekopy a umelé odtoky.
 3. Kurník môže byť umiestnený na malom kopci, s vylúčením možnosti neustáleho vetra. Vetry sú vylúčené z dôvodu umiestnenia vedľa ďalších letných chát na jednej strane.
 4. Miesto na prechádzku je plánované s prihliadnutím na skutočnosť, že tam bude možné vytvárať tieňované oblasti. Ak je na mieste príliš teplo, potom sa kurčatá ponáhľajú do miestnosti.

Materiály a nástroje na prácu

Na stavbu sú potrebné materiály, ktoré je možné rozdeliť do niekoľkých skupín.

Pre nadáciuNa strechuNa stenyMateriály na spracovanie a upevňovanie
Cement, piesokBridlicaArmatúraMetalizovaná páska
ŠtrkIzolačná membránaOlemovaná doskaAntiseptikum na drevo
Expandovaná hlinaStrešný materiálDrevené trámy

Ak chcete postaviť kurník vlastnými rukami, použite nástroje:

 • lopata bajonetového typu na kopanie staveniska;
 • ručný vrták;
 • píla na drevo;
 • stavebná zošívačka;
 • skrutkovač;
 • miešačka.

Okrem toho je potrebné pripraviť improvizované prostriedky: zvinovací meter, vodováhu, značkovaciu ceruzku, kolíky, lano.

Proces výstavby

Ak chcete postaviť kurník vlastnými rukami, musíte dodržiavať určité pravidlá. Budovy sa stavajú podľa stanoveného postupného plánu.

Nadácia

Prvou etapou výstavby je nalievanie základov. Najčastejšie sa pre hydinárňu používa stĺpcový typ nadácie. Má niekoľko výhod:

 • riziko povodní je vylúčené;
 • dobré vetranie;
 • ochrana pred malými hlodavcami;
 • minimálne hotovostné náklady.

Po označení sa vykopú otvory, potom sa naleje piesok, nainštalujú sa tehly a naleje sa cement. Stĺpy sú postavené z párov tehál alebo penových blokov. Ich výška sa upravuje podľa potreby.

Podlaha

Na výrobu podlahy sa očakáva, že sa základ usadí, a potom sa z tyče urobí drevené páskovanie. Pred vzájomným klepnutím na škatuľu je drevený trám ošetrený antiseptikom, aby sa zabránilo rozkladným procesom. Po inštalácii krabice je podlaha pokrytá hrubou doskou. Pred každou etapou výstavby je strom ošetrený antiseptickými látkami.

Obmurovanie

Steny sú postavené rámovým spôsobom. V rohoch je namontovaná obrubníková doska, ktorá ju upevňuje rohmi a samoreznými skrutkami. Regály sú pripevnené hornými pásmi z dosky s rovnakými ukazovateľmi sekcie.

Medziľahlá podpora latovania je inštalovaná v súlade s rozmermi tepelnoizolačného materiálu pre steny.

Strecha

Strecha je namontovaná po konštrukcii rámu. Krokvy sú ošetrené antiseptikom. Začínajú ich opravovať po úplnom vysušení. Krokvy sú umiestnené na okraji a pripevnené k hornej prepravke rámu. Vzdialenosť medzi krokvami sa počíta podľa šírky izolácie. Na krokvy sa položí plastová fólia, potom opláštenie a strešný materiál.

Obklad steny

Medzi hlavnými rámovými regálmi je umiestnená parotesná membrána, ktorá je pripevnená konštrukčnou zošívačkou. Potom sa minerálna vlna položí tak, aby tesne priliehala k podperám.

Na tepelnú izoláciu strechy sa materiál položí medzi krokvy. Podlaha je pokrytá smolou alebo vatou, opatrne vyplňujú praskliny.

Čo vložiť dovnútra

Pri stavbe kurína je potrebné brať do úvahy vetranie. Pre kurčatá je rovnako kontraindikovaný prievan a vysoká vlhkosť.

Vetracie zariadenie

Na vetranie miestnosti postavenej na ráme je potrebné usporiadať 2 otvory rovnakej veľkosti. Sú umiestnené oproti sebe. Jeden z otvorov je vyrezaný o 40 centimetrov nižšie ako druhý, aby sa zabránilo prievanu.

Osvetlenie

Pre osvetlenie zvoľte:

 • 1 alebo 2 žiarivky;
 • LED pásik s dĺžkou 20 až 30 centimetrov.

Elektrické vedenie sa vykonáva vo vnútri plastového zvlnenia pomocou medeného kábla vybranej sekcie.

Bidlá a hniezda

Konštrukcia bidiel a inštalácia hniezd si vyžaduje dodržiavanie niektorých pravidiel:

 1. Pri bidlách sa oblasti miestnosti vyberajú v blízkosti okien, sú upevnené vo výške 40 až 70 centimetrov od podlahy; vyrobené z drevených profilov alebo tyčí.
 2. Medzi susednými bidlami zostáva vzdialenosť asi 25 - 30 centimetrov.
 3. Hniezda sú inštalované na nízkych nohách z boxov so šírkou 20 centimetrov a dĺžkou 20 centimetrov - ide o otvorené hniezda.
 4. Uzavreté hniezda by mali byť väčšie, ich približná veľkosť je 30 x 40 centimetrov, sú vyrobené z preglejky, v takýchto hniezdach sa sliepky cítia bezpečne. Sú nevyhnutné, keď sa vtáky liahnu na potomstvo, nezaobíde sa to bez nich v zimných kurínach.

Vrh

Na zaistenie pohodlného pobytu a na udržanie teploty kurčiat je spodná časť hniezd obložená pilinami alebo slamou. Tento materiál sa používa na podlahy.

Poradenstvo! Piliny sa menia dvakrát mesačne. Slama sa mení podľa potreby.

Podávače

Podavače sú usporiadané pre kurčatá v nízkej výške nad podlahou. Ak necháte na podlahe nádobu s jedlom, sliepky ju začnú hrabať, šliapať, väčšina sa stane nepoužiteľnou.

Kŕmidlá sú vyrobené z plastu. Vhodné sú fľaše a dózy. Sú priskrutkované k stenám, vďaka čomu sú odnímateľné, aby bolo možné ich neustále umývať alebo utierať.

Pitné misy sú inštalované ďalej od podávačov, aby sa voda nemiešala s jedlom. Pre napájačky sa používajú vyrezané plastové rúrky s vyrezanými otvormi. Napájačky a kŕmidlá by mali byť dostatočne široké, aby pojali čo najviac kurčiat a zabránili bitkám.

O čo sa treba starať v zime

V zime potrebujú kurčatá mimoriadne teplo. Ohrev kurníka sa robí jedným z dvoch spôsobov:

 1. Inštalácia ohrievača ventilátora. Programovateľné modely výrazne šetria energiu.
 2. Baldachýn infračervených žiaroviek. Umiestňujú sa nad bidlo a nad podlahu. Zvláštnosť metódy spočíva v tom, že teplota miestnosti sa výrazne nezvýši, ale kurčatá, ktoré sú pod infračerveným svetlom, budú dostatočne teplé.

Výstraha! Svietidlá sú umiestnené tak, aby nebránili voľnému pohybu vtákov.

Voliéra na vychádzkovú hydinu

Chôdza s vtákmi je dôležitou súčasťou starostlivosti. Je potrebné vyriešiť niekoľko problémov:

 • označenie územia pre umiestnenie hydiny;
 • eliminácia strát;
 • ochrana pred inými domácimi zvieratami.

Chôdza je usporiadaná podľa jedného z typov:

 1. Mobilná voliéra. Je to nevyhnutné, keď sú kurníky usporiadané na leto. Táto možnosť má niekoľko výhod. Keď je zeleň zničená, voliéry sú presunuté na nové miesto, ktoré sliepkam poskytuje jedlo.
 2. Stacionárna voliéra. Je pripevnený k autonómnym kurinám. Môže byť postavený s akýmkoľvek typom základov. Po obvode sa vytiahne sieť, ktorej výška by nemala byť menšia ako 60-70 centimetrov.
 3. Mobilná voliéra. Toto je druh prenosnej pomôcky na chôdzu. Je navrhnutý na kolesách, čo uľahčuje pohyb po predmestskej oblasti. Spravidla sú takéto konštrukcie úplne pokryté sieťovinou skleníkového typu a vybavené dverami.

Voliérne stavby sú vybavené kŕmidlami a napájačkami, pretože kurčatá sú v lete na prechádzke celý deň. Stacionárne budovy, ktoré sú inštalované na základni, sú pokryté slamou alebo pilinami. V chladnom období môže byť vták na prechádzke niekoľko hodín.


Pozri si video: Easy to Clean Backyard Suburban Chicken Coop - Free plans (December 2022).