Rada

Opis a vlastnosti kríženca kozy a ovce, vlastnosti obsahu

Opis a vlastnosti kríženca kozy a ovce, vlastnosti obsahu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Spoločný chov a chov oviec a kôz na farmách, v domácnostiach, sa niekedy zmení na medzidruhové kríženie. Hybridy oviec a kôz vykazujú známky oboch rodičov. Ale kvôli genetickému nesúladu nie sú najčastejšie životaschopné: tehotenstvo sa ukončí v prvej polovici semestra. Jednotlivci narodení z rovnakého dôvodu nemôžu mať potomkov.

Kto sú bazalky a ako vyzerajú

Slovo „bazálne“ je odvodené od „barana“ + „koza“. Názov vymyslel farmár z Novgorodskej oblasti, ktorý mal 12 ovčích kôz: 3 samce a 9 samice. Vyzerali skôr ako ovce, ale mohutnejšie, s hrubou a hrubou vlnou, s jarnou krtkou, ako kozy. Inými slovami, basl je hybrid alebo hybrid (z angličtiny „geep“ - „koza“ + „ovca“) pochádzajúci z kríženia kozy a ovce / barana a kozy, ak sú držané pohromade. Hybridní potomkovia najčastejšie nie sú životaschopní a zomierajú pred jahňacím zvieraťom alebo niekoľko hodín po narodení. Prežívajúci jedinci sú sterilní a nie sú schopní produkovať potomstvo, hoci muži majú vysoké libido.

Dôvodom nekompatibility sú rozdiely v genetickom kóde: u baranov obsahuje 54 chromozómov, u kôz 60. Prežívajúce hypy mali 57 chromozómov. Zistilo sa, že kríženec barana a kozy bol životaschopnejší ako koza a ovca. Boli zaznamenané potomky z náhodného prechodu:

 • na Novom Zélande;
 • Botswana;
 • Írsko;
 • Francúzsko;
 • USA;
 • Rusko;
 • Nemecko.

Najhúževnatejší bol novozélandský hyp. Vykazoval známky oboch druhov a bol o 30 kilogramov (93 kilogramov) ťažší ako normálny baran. Vo veku 10 mesiacov bola bazalka vykastrovaná kvôli neustálemu násiliu voči ovciam a kozám, a to aj napriek absencii estru.

Hybridní jedinci sa tiež získajú umelo implantáciou kozích vajíčok oplodnených spermiou barana do skúmavky s čiastočne odstráneným kozím genómom. Podobné štúdie sa uskutočňujú s cieľom určiť možnosť oživenia vyhynutých druhov.

Hovorí sa im chiméry. Na rozdiel od hybridov majú 4 rodičov. Niekoľko úspešných experimentov sa skončilo objavením sa kozy a dieťaťa. V chimére, ktorá navonok pripomínala kozu, boli krvné bielkoviny podobné ako u oviec, koža pozostávala z kúskov kozej a ovčej kože a kožušiny. Dieťa zomrelo o deň neskôr, príčina smrti nebola stanovená.

Opis a vlastnosti

Bazileje majú vysoké kozie nohy a mohutné telo barana. Srsť je hustá, hrubá, ale s mäkkou podsadou. Chvost je ovisnutý ako ovčí. U mužov sú rohy malé, ohnuté dozadu, fúzy chýbajú. Ženské náhubky podobné sadre sú podobné ovciam.

Mláďatá sa rodia s rohmi, a preto ich koza môže odmietnuť prijať na kŕmenie ako cudzincov.

Hypy majú stádový inštinkt kozy a ovce. Muži a ženy sú sterilné, ale muži majú zvýšené libido, v dôsledku čoho musia byť kastrovaní.

Hlavné pozitívne a negatívne aspekty

rýchly vývoj;

hmotnosť presahujúca hmotnosť rodičov;

hustá, dlhá kožušina.

neplodnosť;

nadmerná aktivita mužov vo vzťahu k ovciam a kozám.

Bazalkové mäso má jedinečnú príchuť, ktorá sa líši od ovčieho a kozieho.

Údržba a starostlivosť

Ovce a kozy sú príbuzné zvieratá, ktoré sú v miernych klimatických šírkach najvhodnejšie pre režim ustajnenia-pasenia. Za teplého počasia poskytuje počas dňa bezplatnú pastvu s prenocovaním pod baldachýnom v ohrade alebo v interiéroch. V jesenno-zimnom období, keď na pastvinách nie je zelená potrava, sa zvieratá chovajú v interiéroch s dennou prechádzkou v ohrade (trvanie závisí od teploty vzduchu).

Pre bazény sú zásady údržby a starostlivosti podobné. Zvieratá potrebujú úkryt pred dažďom. Mokrá vlna spadne, zašpiní sa, bude treba ju nastrihať. Pri ustajňovaní stánkov je potrebné zabezpečiť podlahu zo slamy alebo pilín, aby sadry cez kopytá nevychladli. Kozy nepociťujú nepríjemné pocity pri teplotách do +5 stupňov, preto nepotrebujú ďalšie vykurovanie miestnosti. Hlavnými požiadavkami sú suchý vzduch, dobré vetranie a osvetlenie.

Bazilej neznáša vlhké a znečistené ovzdušie. Hnoj sa odstraňuje každý deň. V miestnosti by mali byť drevené paluby pre zvieratá na odpočinok a spánok. Kŕmidlá a napájačky sú inštalované vo výške 30 až 50 centimetrov nad úrovňou podlahy a udržiavajú sa čisté.

Ako kŕmiť hybridy

Hyp je na zádi nenáročný, rovnako ako jeho rodičia. V lete je prevažnou časťou potravy zelená hmota na pastvinách. So skromným porastom trávy by sa bazény mali kŕmiť senom dvakrát denne: ráno a večer. Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že sadra rastie rýchlejšie ako deti a jahňatá, potrebujú o 30% viac krmiva. Zvýšená potreba potravy sa vysvetľuje aj prítomnosťou hustej vlny u zvierat. Čím je koza alebo ovca hrubšia, tým viac výživných látok sa minie na jej tvorbu. Bazalky majú rovnakú srsť ako barany, takže neustále potrebujú viac krmiva.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

V lete sa stádo oviec, kôz alebo zmiešané stádo polieva trikrát: ráno, na pastvine a večer. Rovnaký pitný režim sa dodržiava pre hybridy baranov a kôz. Baslam potrebuje aj lizovú soľ.

Keď sú chované v stánkoch, diéta obsahuje:

 • seno;
 • kukurica;
 • zelenina;
 • krmivo pre vetvy;
 • lízať soľ.

V zime je kŕmny režim pre Hypus rovnaký ako pre zvyšok stáda oviec / kôz.

Denná strava je rozdelená do 3 častí:

 • ráno dávajú hrubé a šťavnaté krmivo;
 • v čase obeda (po pití) - denná dávka koncentrátov;
 • večer - vláknina.

Minimálna norma sena strukovín pre obilniny za deň pre bazalku je 3 kilogramy. Do sena môžete rozmixovať ovsené vločky, plevy prosa, nasekanú slamu. Pred pridaním do krmiva sa namočia do vody, pridá sa dusená, nakrájaná zelenina a koncentráty. Denná dávka by nemala presiahnuť 1,5 kilogramu.

Zloženie šťavnatého krmiva zahŕňa:

 • tekvica;
 • repa;
 • zemiaky (surové alebo varené);
 • okrúhlice;
 • švédsky.

1 hlava sa podáva denne až do 1 kilogramu zeleninovej zmesi.

Koncentrované potraviny v hybridoch zahŕňajú:

 • kukurica;
 • kŕmne zmesi;
 • slnečnicový koláč.

Obilné koncentráty sú ovos, kukurica, jačmeň. Dospelému mláďaťu sa podáva až 1 kilogram obilia denne. Pre rastúce zviera je ovos najvýhodnejší (až 300 gramov denne). Minerálne kŕmenie (soľ, kobalt, meď) - od 10 do 15 gramov denne pre dospelé zviera, pre dieťa - 2 krát menej. V zime sa voda podáva dvakrát denne. Pobočkový zdroj by mal byť neustále k dispozícii.

Chovné jemnosti

Na získanie hybridného potomstva sa na začiatku lovu kozy nechajú v rovnakom koterci baran a koza... U kôz je to september - október. V prevažnej väčšine prípadov sa gravidita u kôz spontánne končí po 3 mesiacoch. Po potrate koza vynechá laktáciu až do ďalšieho pôrodu.

Zrelé bazy sa kŕmia dvoma spôsobmi:

 • kozie mlieko bez toho, aby ho odobralo matke;
 • mliečna receptúra ​​pre deti alebo kravské mlieko.

Na aké choroby sú náchylné

Podľa dostupných informácií bazy nie sú náchylné na choroby oviec a kôz, pretože majú dobrú prirodzenú imunitu.

Môže baran zakryť kozu?

V prípade spoločného držania medzi baranom a kozou je možný vzájomný záujem a párenie.


Pozri si video: Přístavba stáje pro chov ovcí a pastevní areál Nová Seninka ve společnosti Agrisen (Február 2023).