Rada

Ako často a správne polievať tekvicu na otvorenom poli a je to potrebné?

Ako často a správne polievať tekvicu na otvorenom poli a je to potrebné?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tekvica je častým návštevníkom pozemkov pre domácnosť, pestuje sa ako potrava a ako krmivo pre domáce zvieratá. Ako často polievať tekvicu vonku? Koreňový systém tekvice je navrhnutý tak, aby bol schopný hromadiť v sebe tekutinu. Správne organizovaná starostlivosť, predovšetkým zalievanie rastliny, zaručuje na jeseň bohatú úrodu.

Aká by mala byť voda na zavlažovanie?

Na prvý pohľad sa zdá, že kultúrne rastliny je možné polievať akoukoľvek vodou, ale to zďaleka nie je pravda. Nepoužívajte kalnú a ľadovú vodu. Zakalená voda môže obsahovať huby a baktérie a studená voda prispieva k rozvoju plesňových chorôb. Mali by ste používať iba čistú vodu ohrievanú na slnku, bez trosiek, bez nepríjemného zápachu a veľkého množstva solí.

Zalievanie tekvice sa vykonáva nasledujúcimi druhmi vody:

 • Daždivé.
 • Inštalatérske práce (vyhrievané na slnku).
 • Voda z prameňov alebo prameňov.
 • Jazero, rieka.

Najlepšie chemické vlastnosti na zavlažovanie sú dažďová voda. Je jemnejšia a vhodná pre všetky kultúrne rastliny. Ak sa v blízkosti miesta alebo závodu nachádzajú továrne alebo továrne, nemusí dochádzať k vlhkosti. Nahradením prázdnych sudov pod odkvapy bude možné zhromaždiť vlhkosť na zavlažovanie pôdy.

Voda z vodovodu je na polievanie príliš studená, preto ju treba večer nalievať a brániť. Cez deň na slnku sa oteplí a potom je vhodná na tekvicu.

Pestovanie tekvice vonku je jednoduché, hlavnou vecou je venovať pozornosť starostlivosti o ňu. Voda z prírodných zdrojov sa tiež zahrieva a na zavlažovanie sa používa iba teplá. Je bohatý na živiny a rastliny dostávajú potrebné prvky pre aktívny rast.

Pred polievaním záhonov je potrebné skontrolovať prítomnosť tekutín z prírodných zdrojov na prítomnosť plesní a baktérií.

Aké spôsoby polievania existujú?

Typ zálievky závisí od oblasti výsadby. Malé postele možno ľahko polievať ručne, zatiaľ čo väčšie plodiny sa budú musieť polievať automaticky.

Medzi rastlinami je potrebné urobiť dosť veľké medzery. Vďaka tomu je pohodlnejšie rastliny polievať a nebudú sa navzájom rušiť.

Zalievanie tekvicových kríkov na otvorenom poli je niekoľko typov:

 • Auto.
 • Poloautomatické.
 • Manuálny.
 • Dážď.

Najpracnejším typom je manuálny. Vykonáva sa pomocou zalievacej nádoby alebo hadice. Pred zalievaním nezabudnite na zalievaciu kanvicu nasadiť trysku, najmä ak sa zalievacia nádoba používa na mladé klíčky. Veľký prúd poškodí krehké klíčky.

Touto metódou je dovolené zavlažovať dospelé kríky.

To isté platí pre hadicu. Ak zavlažujete pôdu jedným prúdom, potom je možné umývanie koreňov. Prstom stlačte koniec hadice alebo si kúpte špeciálnu trysku. Tryska smeruje do koreňového systému, nie na lístie.

Najjednoduchší spôsob je automatický. Na to sú na postele umiestnené špeciálne postrekovače. Zapínanie a vypínanie vodného lúča je regulované časovačom nastaveným letným obyvateľom. Táto metóda je vhodná v tom, že nemusíte tráviť veľa času polievaním a postele budú vždy navlhčené podľa potreby.

Dažďová metóda je jednou z najmenej praktických a je vhodná pre tých letných obyvateľov, ktorých pozemok sa nenachádza v blízkosti domu. Ale tu existuje riziko, nemusí dlho pršať a pôda vyschne. A počas dlhotrvajúcich dažďov je pôda silne zaplavená a nemá čas ju vysušiť.

Ako polievať tekvicu v teple?

Tekvica potrebuje zavlažovanie najmä v suchu. Môžete pochopiť, že rastlina nemá dostatok vlhkosti podľa vzhľadu listov, stávajú sa vädnúcimi a vädnúcimi. V také dni sa zvyšuje množstvo vody na zavlažovanie a sleduje sa stav kultúry.

Ako často polievať tekvicu, keď je horúce a dusné počasie? V takom prípade je vhodné postele polievať každé 2 dni. Zalievanie sa vykonáva večer, keď slnečné lúče nie sú také jasné a kríky môžu byť nasýtené kvapalinou cez noc. Neodporúča sa zavlažovať postele počas dňa, pretože listy sa spália, keď sa na ne dostane vlhkosť a bude piecť slnko.

Niektorí obyvatelia leta polievajú postele skoro ráno, ale táto metóda nie je vždy úspešná. V lete začína slnko piecť skoro a voda nemusí do tejto doby vždy stihnúť vyschnúť. Tiež pod vplyvom slnečného žiarenia sa kvapalina z pôdy odparuje a koreňový systém ju nestíha absorbovať.

Ako polievať tekvice počas kvitnutia?

Začiatok obdobia kvitnutia je rozhodujúcim momentom, počas ktorého sa položí základ budúcej úrody. Preto by sa jej mala venovať osobitná pozornosť. Počas obdobia kvetenstva sa tekvica stáva rozmarnou a akékoľvek nesprávne konanie môže zničiť úrodu.

Funkcie zavlažovania v štádiu tvorby vaječníkov zahŕňajú niekoľko pravidiel.

Ako správne polievať a kŕmiť tekvicu:

 • Voda musí byť teplá, nie ľadovo studená.
 • Raz týždenne, pred zavlažovaním, sa pôda uvoľní a z lôžok sa odstráni burina (odstránia sa iba prebytočné vaječníky, pričom zostanú najzdravšie a najväčšie).
 • Množstvo vody musí byť veľké.
 • Vrchný obväz sa nanáša každé 2 týždne.

Počas obdobia formovania je potrebné veľa tekutiny, ale hlavnou vecou tu nie je preháňať to. Nadmerná vlhkosť vedie k výskytu plesňových chorôb a hniloby stoniek. Ak je zrejmé, že pôda nestihne do ďalšej zálievky vyschnúť, treba ju na chvíľu odložiť. Tiež sa v tomto období odstráni iba prebytočný vaječník, pričom zostanú veľké súkvetia.

Zalievanie tekvice počas tvorby ovocia

Od začiatku okamihu tvorby ovocia by malo byť zalievanie bohaté. Počas tohto obdobia potrebuje rastlina viac vlhkosti, pretože sa vynakladá na rast tekvíc. Tekvicové záhony sa odporúča polievať raz za 10 dní. V extrémnych horúčavách sa odporúča počet ráz zvýšiť.

Musím tekvicu polievať v auguste? Táto otázka zaujíma mnohých obyvateľov leta. Polievanie tekvice v auguste je nevyhnutné iba na začiatku mesiaca. Keď sú tekvice úplne sformované, môžete s tým prestať. Starostlivosť o plodiny v auguste je minimálna.

Frekvencia polievania tekvice

Voda je neoddeliteľnou súčasťou života každej rastlinnej kultúry. Rastliny prijímajú kyslík, živiny a stopové prvky z vody. Tekvica patrí k zeleninovým plodinám milujúcim vlhkosť, ktoré si vyžadujú zalievanie vo všetkých fázach vegetačného obdobia. Ale pravidelne treba doplniť nedostatok vody, aby rastlina nevyschla.

Ako často polievať tekvicu vonku? Frekvencia zavlažovania závisí od rastúceho podnebia plodiny a poveternostných podmienok. Ak sú dlhšie silné dažde, potom môžete na zalievanie dlho zabudnúť. A obnovte po úplnom vyschnutí pôdy. Aby ste uchovali úrodu a ochránili plody pred hnilobou, nemusíte to preháňať a neprekyprovať pôdu. Ak stonky začali hniť z podmáčania pôdy, potom ich nebude možné zachrániť, preto musíte vždy dodržiavať opatrenie.

Zalievanie by malo byť hojné, ale zriedkavé. Ich frekvencia závisí od klimatických podmienok, v ktorých rastlina rastie.

Frekvencia polievania tekvice vonku:

 • Po zasadení do pôdy a pred prvým hustom sa tekvica zalieva 1 alebo 2 krát týždenne. Potrebné množstvo vody je 8-9 litrov.
 • Po dobu 3 týždňov po vzídení sadeníc prestanú rastliny na chvíľu polievať.
 • Zalievanie sa obnoví so začiatkom tvorby vaječníkov a kríky sa zalejú raz za 10 dní.
 • 30 dní pred zberom z miesta sa tekvica úplne zastaví na vodu. Pri pozorovaní frekvencie zavlažovania pôdy na tekvicových lôžkach sa môže výnos zdvojnásobiť. Tento aspekt je obzvlášť dôležitý pri dlhodobom horúčave.

Môžete pochopiť, že kríky potrebujú vodu podľa vzhľadu.

Kríky sú obzvlášť potrebné po výsadbe pred zasypaním. Zalievanie sa vykonáva niekoľkokrát týždenne. Počas vzchádzania klíčkov je polievanie potrebné iba vtedy, ak je vonku veľmi teplo. Druhým obdobím, keď tekvica potrebuje vodu, je tvorba ovocia. A mesiac pred zberom sa zavlažovanie zastaví.

Ako správne polievať tekvicu?

Budúci výnos závisí od správneho napájania. Mnoho záhradkárov používa na polievanie postelí studenou vodou z vodovodu hadicu, pretože je to rýchle a pohodlné. Je vhodné použiť iné nádoby. Šetrením času sa zvyšuje riziko zlyhania plodín.

Vlastnosti tekvicového zavlažovania na otvorenom poli:

 • Optimálny čas na zálievku je večer po 6. hodine. Slnečné lúče nie sú také agresívne a ak sa na listy dostane vlhkosť, nespália sa. To je veľmi dôležité, pretože popáleniny vedú k smrti kríkov.
 • Večer sa odporúča nalievať vodu do sudov. Počas dňa sa voda zahreje a bude optimálnou teplotou pre tekvicu. Je prísne zakázané používať studenú vodu, aby sa zabránilo rozvoju plesňových chorôb.

 • Raz týždenne, pred polievaním, sa pôda zbaví buriny a buriny sa odstránia. Aplikujú tiež organické a minerálne hnojivá.
 • Polievku tekvicu nepolievajte. Pôda sa vymyje a koreňový systém sa začne v pôde zle držať.
 • Mladé klíčky sa polievajú zálievkou s jemnou tryskou s malým množstvom vody, ak vplyvom tepla začnú vysychať.

Polievanie je hlavnou časťou starostlivosti o každú kultúrnu rastlinu, od ktorej závisí úspech kultivácie plodín na danom mieste.

Odporúčania pre záhradníkov na napájanie tekvice metódou otvorov a brázd

Najčastejšie sú závlaha dier a zavlažovanie brázdy. Ale tieto dve metódy majú výhody a nevýhody.

Výhodou zavlažovania otvorov je, že do podzemky dostávajú veľa vlhkosti a spotreba vody je minimálna, mínus - proces trvá veľa času.

Zavlažovanie brázdy sa používa hlavne v svahovitých oblastiach. Nevýhodou je použitie veľkého množstva kvapaliny, ale kríky neprijímajú časť kvapaliny.

6 bežných chýb, ktoré záhradníci robia pri polievaní tekvice

Zalievanie pôdy na otvorenom poli je potrebné podľa všetkých pravidiel. Existuje niekoľko bežných chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť.

 • Zavlažovanie plodín ráno a popoludní, keď sú slnečné lúče jasné.
 • Použite studenú vodu z vodovodu.
 • Príliš zvlhčite pôdu alebo ju nechajte vyschnúť.
 • Zavlažte mladé, nezrelé klíčky.
 • Zalievajte kríky zálievkou alebo hadicou bez trysky.
 • Priame prúdy vody do koreňového systému kríkov.

Všetky tieto chyby vedú k zníženiu úrody a odumieraniu rastlín.


Pozri si video: Strategický management 1 - Pojem strategie (Smieť 2022).