Rada

Popis a vlastnosti búrskych kôz, pravidlá ich údržby

Popis a vlastnosti búrskych kôz, pravidlá ich údržbyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Boer je exotické plemeno kôz. Sú to teplomilné zvieratá, ktoré sa chovajú pre mäso v južnej Afrike. Živia sa kríkmi a trávou a za pár mesiacov priberú na váhe 100 kilogramov. Je ziskové chovať búrske kozy, pretože nevyžadujú žiadne neobvyklé krmivo. Je pravda, že len málo ľudí sa zaoberá priemyselnou výrobou. Chov zvierat stojí asi tisíc dolárov, kozie mäso má špecifickú chuť a vôňu.

Príbeh pôvodu

Plemeno Boer bolo chované v južnej Afrike na začiatku 20. storočia špeciálne kvôli získaniu mäsa. Pri prechode sa zúčastnili africké kozy a ich príbuzní z Európy a Indie. Na začiatku 80. rokov minulého storočia sa tieto zvieratá rozšírili po celom svete. Krajiny v Afrike, Latinskej Amerike, ako aj USA, Nový Zéland a Austrália sa považujú za vodcovské osobnosti v oblasti chovu búrskych kôz.

Samotné slovo „boer“ pochádza z holandčiny „boer“, čo znamená „farmár“. Toto plemeno je známe mnohými európskymi farmármi a je chované už niekoľko desaťročí. Koniec koncov, búrske kozy rýchlo rastú, živia sa hlavne trávou a senom, dobre priberajú a len 8 - 18 mesiacov po narodení ich možno poslať na bitúnok. V priemere jedno zviera priberie na hmotnosti 60 - 100 kilogramov, to znamená, že dá 30 - 50 kilogramov mäsa. Boer je najproduktívnejšie plemeno hovädzieho mäsa. Takéto zvieratá sa nechovajú na získanie mlieka.

Všeobecný popis a vlastnosti plemena

Boer sa odlišujú od ostatných svojou jedinečnou farbou. Toto plemeno má veľké biele telo a hnedú hlavu. Na výšku a dĺžku zviera dorastá až do 1 metra. Hmotnosť dospelej kozy je 110 - 130 kilogramov, hmotnosť dospelej samice je 85 - 105 kilogramov.

Charakteristické vlastnosti plemena Boer:

 • krátka, hladká srsť;
 • malý vzpriamený chvost;
 • vemeno má 2 alebo 4 cumlíky;
 • krátke, silné nohy s veľkými kopytami;
 • telo je zavalité, silné, so širokým hrudníkom, guľatým bruškom;
 • dobre vyvinuté svaly na chrbte, hrudníku, bokoch;
 • rohy strednej dĺžky, ohnuté dozadu;
 • visiace uši, strednej veľkosti;
 • mohutná hlava s konvexnou nosnou priehradkou.

Plemeno Boer má pokojnú dispozíciu. Sú vhodné na zdieľanie s inými zvieratami. Na rozdiel od kráv a oviec, búrske kozy nejedia trávu toľko ako kríky a listy nízko rastúcich stromov.

Toto plemeno má jemné mäso, podobne ako teľacie. Zvieratá sa zabíjajú vo veku 8 - 18 mesiacov. Počas tohto obdobia vážia asi 60 - 100 kilogramov. Zvieratá dosahujú pohlavnú dospelosť vo veku 5 mesiacov. Je pravda, že sa snažia samice zakryť o niečo neskôr. Tehotenstvo trvá päť mesiacov. Počas prvého jahniatka samice priviedli na svet najviac jedno dieťa s hmotnosťou 4 kilogramy.

Mláďatá maternice sa kŕmia až 3 mesiace. Všetko mlieko ide k nemu. Toto plemeno je zriedka dojené. Koza dá asi 1 - 2 litre mlieka denne. Dieťa rýchlo rastie a denne priberá 250 - 400 gramov. Malé deti sú kastrované v útlom detstve, aby ich mäso bolo jemnejšie a aromatickejšie. Vo veku 4 mesiacov zvieratá vážili 30 kilogramov.

Výhody a nevýhody

Pros k chovu búrskeho plemena:

 • získavanie dietetického mäsa;
 • rýchle zvýšenie hmotnosti na jednej tráve a sene;
 • hmotnosť 50-70 kilogramov za 8-10 mesiacov;
 • výťažnosť jatočného mäsa 54%;
 • vynikajúca prispôsobivosť podnebiu stredného pásma;
 • nenáročné na kŕmenie;
 • samice môžu plodiť potomstvo dvakrát ročne;
 • vynikajúca imunita.

Nevýhody chovu búrskeho plemena:

 • vysoké náklady na chov zvierat;
 • na získanie kvalitného mäsa sú potrebné kozy, ktoré sú zo 75% búrske;
 • zlé prispôsobenie sa mrazu;
 • potreba orezávať kopytá dvakrát ročne;
 • jesť všetko na dosah (tráva, kríky, kvety, konáre stromov).

Požiadavky na údržbu a starostlivosť

Chovné kozy sú ziskové. Nakoniec rastú rýchlo, dobre priberajú a za rok dajú asi 50 kilogramov čistého mäsa. Je pravda, že chov zvierat je veľmi drahý. Kozy musia vytvoriť čo najpríjemnejšie podmienky, aby neumierali, ale vyrastali a porodili potomkov.

Pre plemeno Boer je potrebné postaviť kozí dom s rozlohou 4 metre štvorcové. metrov na zviera. V zime musí byť táto miestnosť vykurovaná, ak je teplota vzduchu nižšia ako 15 stupňov Celzia. Na vykurovanie sa používajú infračervené žiarovky. V kozom dome je vybavená kapucňa, sú vyrobené okná a dvere, sú nainštalované jasle pre seno, napájací žľab pre vodu, podávač pre jemne nakrájanú zeleninu a zrná.

Na podlahu je položená slama. Vrh sa vymieňa, keď sa znečistí, to znamená každý deň. Je zakázané chovať kozy vo vlhku a bahne. Zvieratá môžu ochorieť, ak spia na mokrej, špinavej a studenej podstielke.

Kozy sa kŕmia 3x denne, medzi jednotlivými kŕmeniami dávajú čistú vodu (vedro na jedného jedinca). V lete sa môžu zvieratá na pastvinách pásť celý deň. Iba do obeda a v horúčave sa na niekoľko hodín vezie do kozieho domu. V daždivom počasí nemožno zvieratá vyviezť na pašu. V zime sa búrske kozy chovajú v interiéroch. Von idú až na jar, keď teplota vzduchu dosiahne 15 stupňov Celzia, na lúke sa objaví zelená tráva.

Búrske kozy si musia dvakrát ročne ostrihať kopytá, pretože silno rastú, ak sú zvieratá celú zimu držané v stajni. Na zvládnutie tejto časti končatín sú potrebné špeciálne nožnice alebo záhradnícke nožnice. Kopytá sa zastrihávajú prvý raz pred zimovaním a druhýkrát na jar pred výstupom na pastvinu. V lete melú sami.

Ako kŕmiť búrske kozy

Zvieratá tohto plemena musia byť kŕmené kvalitným krmivom. V lete sa na pastve pasú kozy. Zvieratá sa dobre uzdravia, ak jedia ďatelinu, lucernu, trávy a strukoviny. Musíte dať soľný líz do kozej rue, aby kozy doplnili zásoby soli v tele. Zvieratá ochotne jedia nízke bobuľové kríky a jedia konáre, listy stromov (vŕba, lipa, osika, javor).

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

V lete im dávajú topy repy, žihľavy, stonky kukurice. Jedna koza zožerie asi 5 - 8 kilogramov trávy denne. Medzi jednotlivými kŕmeniami by zviera malo dostať aspoň vedro čistej vody.

V zime sú kŕmené slnkom sušeným senom (4 - 5 kilogramov denne). Ako doplnok vitamínov sa dávajú borovicové a smrekové vetvy. Diéta by mala obsahovať nadrobno nakrájanú zeleninu (mrkva, repa, tekvica). V zime dostávajú kozy premixy, vitamíny a minerály z lekárne.

Zvieratá dobre priberajú, ak sú kŕmené strukovinami, malým množstvom obilia, sladkou zeleninou, silážou, otrubami a kŕmnymi zmesami. Do krmiva sa pridáva kostná múčka a krieda. Na zimu sa odporúča pripraviť 500 kilogramov sena (na jednotlivca).

Chovné nuansy

Na chov plemena Boer musíte mať v stáde aspoň jednu rodokmeňovú kozu. Pre najkvalitnejší hybrid sú vhodné kozy Nubian. Na kríženie je povolené používať samice nasledujúcich plemien: Kiko, Angora, Španielčina, Jamnapari. Výsledného potomka treba opäť krížiť s čistokrvnou búrskou kozou. Je zakázané umožňovať párenie príbuzných zvierat.

Na jeseň sa snažia zakryť samice, aby sa im narodili deti skoro na jar. Párenie sa vykonáva, keď majú kozy 12 mesiacov. Je pravda, že pohlavnú dospelosť dosiahnu šesť mesiacov po narodení. Tehotenstvo trvá 5 mesiacov. Matky kŕmia deti mliekom 90 dní. Kozu môžete dojiť 3 týždne po narodení mláďaťa. Odoberie sa malé množstvo mlieka, zvyšok sa nechá na dieťa. Koze sa prvýkrát narodí jedno mláďa. V priebehu roka môže samica dvakrát otehotnieť. Druhýkrát má 1 - 2 deti.

Ochrana pred chorobami

Kozy vo veku 3 - 4 mesiacov musia byť očkované. Zvieratá sú očkované proti besnote, brucelóze, antraxu, parazitom, slintačke a krívačke. V prípade potreby sú očkované proti tetanu a enterotoxémii. V oblastiach s vysokým rizikom encefalitídy môžu byť zvieratá proti tejto chorobe očkované.

Dôležité! Odporúča sa skontrolovať nuansy očkovania u miestneho veterinára. Očkovať môžu iba zdravé deti.

Distribúcia v Rusku

Búrske kozy sa chovajú v Ruskej federácii. Najlepšie sa tieto zvieratá chovajú v stredných a južných oblastiach, to znamená na miestach s teplým podnebím. Búrske kozy zle znášajú mrazy, v chladnom počasí často ochorejú.

Zvieratá jedia hlavne trávu a seno, čo znamená, že náklady na ich kŕmenie sú minimálne. Chovné dieťa si môžete kúpiť za 1 - 2 000 dolárov. V Rusku sa takéto zvieratá chovajú na dekoratívne a osobné účely, menej často - na priemyselnú výrobu mäsa. Faktom je, že dospelé zviera váži v priemere 100 kilogramov. Z neho sa získa asi 50 - 60 kg mäsa. Na trhu to stojí 10-20 dolárov za kilogram. Za 50 kg mäsa zvyčajne dajú asi 500 - 1 000 dolárov, teda o takmer 500 - 1 000 dolárov menej ako chovné zviera v mladom veku.

Koľko stojí?

Rodokmeň Boer kozy je možné kúpiť v Južnej Afrike a USA. Dodanie zvieraťa, s prihliadnutím na jeho náklady, bude stáť kupujúceho 3 - 8 tisíc dolárov. Kozie spermie si môžete kúpiť za menej (50 dolárov). Miestni poľnohospodári predávajú tieto zvieratá za 1 - 2 000 dolárov.


Pozri si video: Okolice przyrody - - Kozy (August 2022).