Rada

Najlepšie recepty na výrobu vína z kyslého hrozna doma

Najlepšie recepty na výrobu vína z kyslého hrozna doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Úroveň kyslosti je najdôležitejším parametrom hrozna. Kyselina vínna a jablčná v bobule tvoria 90%, zvyšných 10% je pridelených organickým, aromatickým fenolovým kyselinám. So zvýšenou kyslosťou sa plody používajú na výrobu vína, ovocného nápoja. Vinári odporúčajú vyrábať víno z odrôd kyslého hrozna. Úpravou úrovne kyslosti môžete získať lahodný aromatický nápoj.

Funkcie procesu

Bobule sa zbierajú ručne koncom septembra za suchého počasia. Zhromaždené zväzky sa neumývajú, aby sa na bobule uchovali divoké kvasinky. Stimulujú fermentáciu. Zozbieraná plodina sa triedi odstránením zhnitých, popraskaných, zelených, škvrnitých vzoriek.

Na získanie kvalitného produktu je potrebné dodržiavať nasledujúce podmienky:

 1. Víno sa vyrába z čerstvých bobúľ. Je dôležité nerozdrviť hrozno na kašu. Drvené kosti dodávajú nápoju horkosť.
 2. Je potrebné dodržiavať podmienky vyjadrenia, transfúzie nápoja. V prípade predčasnej filtrácie sa zhoršia chuťové vlastnosti vína.
 3. Vinári uprednostňujú na prípravu nápoja drevené, plastové, smaltované nádoby. Odporúča sa používať sklenený a nerezový riad. Nepoužívajte kovové hrnce.
 4. Bobule sa neumývajú ani neoplachujú. Proces umývania ovocia pomáha odstraňovať divoké kvasinky z povrchu. Sú nevyhnutné na zachovanie ich prirodzeného prostredia, na zabránenie vývoja patogénnych mikroorganizmov.
 5. Za prítomnosti plesnivosti, baktérií, víno kysne. Tomuto procesu je možné zabrániť sterilizáciou nádob a nástrojov.

Fľaše sa umyjú roztokom mydla / sódy, sparia sa vriacou vodou a opláchnu sa. Nádoby sa sušia prírodným spôsobom alebo papierovými uterákmi.

Aké odrody sú vhodné

Na výrobu hroznového vína je vhodná akákoľvek dostupná odroda. Zber môžete robiť s tmavým, svetlým kyslým hroznom. Používajú sa jednotlivo alebo navzájom kombinujú.

Ideálne pre víno sú odrody ako:

 • Platovský;
 • Krištáľ;
 • Regent;
 • Priateľstvo;
 • Saperavi;
 • Stepnyak;
 • Festivalny;
 • Kvapka rosy;
 • Muškát biely;
 • Prvorodený z Magarachu;
 • Feteaski;
 • Sylvaner.

Takéto hrozno je nenáročné v starostlivosti a má vysoký obsah cukru. Chuť môžete zriediť Isabellou, Lýdiou. Elitné odrody „vína“ - Sauvignon Blanc, Pinot Noir, Chardonnay, Cabernet, Aligote, Rizling rýnsky môžu zušľachtiť chuť vína, odhaliť jeho chuťovú paletu.

Čo je potrebné pre recept

Hlavné produkty na výrobu vína sú:

 • kyslé hrozno;
 • voda;
 • kryštálový cukor;
 • kvások.

Z inventára budete potrebovať sklenenú fľašu, smaltované umývadlo, drevené lopatky na miešanie bobuľovej hmoty, vodnú plombu. Po umytí, varení, sušení sa fľaše fumigujú sírou.

Po zbere sa bobule ručne hnetú. V tomto štádiu je dôležité používať gumené rukavice - chránia pokožku rúk pred zafarbením a podráždením. Rukavice tiež zabraňujú vniknutiu choroboplodných zárodkov do nápoja.

Plody musia byť zrelé. V zelenom hrozne je úroveň kyslosti zvýšená, cukru je málo.

Prezreté ovocie prispieva k kvaseniu octu, premene vylisovanej šťavy na kyselinu octovú.

Kyselinu môžete neutralizovať zriedením vína vodou. V takom prípade sa môže zhoršiť chuť produktu. Táto technika sa používa, keď je kyslosť hrozna podobná ako pri citróne.

Ako si vyrobiť víno z kyslého hrozna doma

Mierna konzumácia kyslého hrozna prispieva k:

 • prevencia chorôb kardiovaskulárneho systému;
 • normalizácia tlaku, spánkové vzorce;
 • zlepšenie fungovania tráviaceho systému, dýchacieho systému;
 • zvýšenie imunity, zmiernenie únavy;
 • eliminácia autoimunitných procesov.

Ak chcete pripraviť víno, musíte si urobiť zásoby:

 • kyslé hrozno 10 kg;
 • kryštálový cukor 3 kg.

Technológia varenia:

 1. Hrozno je triedené, drvené, zmiešané s vodou.
 2. Hmotu zmiešajte s cukrom (2 kg), premiešajte, vložte do tepla na 4 dni a za občasného miešania.
 3. Buničina je vytlačená, kvapalina je filtrovaná, zmiešaná so zvyšným cukrom (1 kg). Zmes sa mieša, naleje do čistej fľaše zakrytej vodným uzáverom.
 4. Po 30 dňoch tekutina prestane kvasiť a bude pokrytá sedimentom. Víno sa naleje do fľaše pomocou gumovej trubice, podľa potreby sa zmieša s cukrom.

Ak mladina nekvasí, zmieša sa s hrozienkovým alebo vínnym kváskovým kváskom. Zmes s kysnutým cestom lúhujeme 3 - 4 dni. Hotový nápoj je hermeticky uzavretý a vylúhovaný 1 mesiac. Kvapalina sa filtruje, naleje do sterilizovaných fliaš, uzavrie sa a odošle na trvalé miesto na uskladnenie.

Neprítomnosť / zánik fermentácie šiesty deň znamená, že:

 1. Fľaša je odtlakovaná. V takom prípade je kontajner skontrolovaný, hermeticky uzavretý.
 2. Obsah cukru sa zvýšil. Z mladiny sa stáva konzervačná látka, ktorá zastavuje proces fermentácie. Na nápravu situácie nalejte vodu, čerstvý džús (20 - 140 ml na 1 liter mladiny).
 3. Kvasinky prestali / prestali fungovať. Aktivujú sa kysnutým cestom, neumytými bobuľami alebo hrozienkami, vínnymi kvasnicami.
 4. Koncentrácia alkoholu v nápoji dosiahla 14%.

Ukončenie fermentačných procesov určuje vodný uzáver - prestane bublať. V takom prípade je sediment vypustený, čo pomôže zachovať priehľadnosť vína, arómu a eliminovať horkosť.

Ako a koľko môžete uložiť

Vinári odporúčajú používať špeciálne fľaše na víno - sú odolnejšie, zapečatené dlhými zátkami.

Dôležitým krokom je sterilizácia fliaš. Opláchnu sa roztokom sódy / mydla, opláchnu sa, zalejú sa vriacou vodou.

Víno sa naleje na okraj, pričom sa ponechá vzdialenosť 1,5 - 2 cm. Na uskladnenie nápoja musíte zvoliť tmavé, suché a chladné miesto so strednou vlhkosťou, napríklad skriňu, pivnicu, suterén. Biele vína sa skladujú pri teplote + 6-7 oC, červená - pri + 8-13 oC. Fľaše sú umiestnené vodorovne - to zaisťuje pružnosť zátok, hermetické utesnenie nádob.

Doba dozrievania zamatovo hustých, dezertných a likérových červených vín je 1,5 - 2 roky. Svetlé červené vína sa konzumujú po prvom roku. Zretie bohatých aromatických bielych vín trvá 6 - 12 mesiacov, zatiaľ čo ľahké nápoje sa lúhujú 3 - 6 mesiacov.


Pozri si video: - #1 víno z květů černého bezu (Smieť 2022).