Rada

Opis odrody cukrovej repy, kultivačné vlastnosti a úroda

Opis odrody cukrovej repy, kultivačné vlastnosti a úroda


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chovatelia každoročne vypestujú nové okopaniny. Detroitská repa bola vyvinutá v Taliansku a od ostatných odrôd má veľa odlišností. Pre svoju chuť a vysoký výnos bola odroda rozpoznaná modernými záhradníkmi; pestuje sa v letných chatkách a na veľkých farmách.

Opis odrody

Detroitská repa sú stolové odrody. Koreňová plodina dozrieva skoro, 100–110 dní po objavení sa prvých výhonkov. Vhodné na výsadbu v skleníkových podmienkach alebo na otvorenej pôde. Zelenina má hladký povrch, zaoblený tvar a bohatú bordovú dužinu bez krúžkov. Rozmery sú malé, hmotnosť je asi 200 g.

Vďaka svojim vysokým chuťovým vlastnostiam je koreňová zelenina šťavnatá a sladká. Zozbieranú plodinu je možné konzumovať čerstvú alebo nechať uskladnenú na zimu. Na pozemku 100 štvorcových. m možno pestovať až do 500 kg úrody. Cvikla obsahuje veľké množstvo výživných látok a vitamínov, zloženie obsahuje až 14,2% cukru a až 20,4% sušiny.

Rastie

Pred zasiatím musíte najskôr pripraviť pôdu. Semená repy sa kladú do otvorov hlbokých 25 cm, do ktorých sa vopred zavádza humus alebo zhnitý hnoj. V prípade výsadby do pôdy s vysokou kyslosťou by sa mala ako doplnkové hnojivo použiť dolomitová múka, vápno alebo popol.

Koreňová plodina sa vysádza v apríli. Je lepšie zasiať semená do zeme, kde predtým rástli uhorky, zemiaky, cibuľa. Vhodná teplota na výsev je 15–20 stupňov.

Pre správny a rýchly rast by postele mali byť umiestnené na slnečnom mieste s dobrou vlhkosťou.

Funkcie starostlivosti

Kým sa nevytvoria okopaniny, sadenice sa polievajú veľmi intenzívne. V budúcnosti stačí jedna zálievka týždenne. Po zalievaní je potrebné pôdu uvoľniť. Je dôležité zabezpečiť, aby pôda nebola vystavená suchu a nasýteniu vlhkosťou. Prestávajú zvlhčovať zem mesiac pred úplným dozretím a zberom.

Na prevenciu chorôb a urýchlenie dozrievania sa draslík podáva každé 2 týždne. Na 1 štvorcový m vyžaduje asi 16–20 g potašových hnojív. Po dorastení druhého listu je potrebné zriedenie, odstránenie slabých výhonkov o 1–2 cm, na zemi nie je dovolené ponechávať zjavné buriny.

Výhody a nevýhody

Prevalencia detroitskej repy medzi obyvateľmi leta je spôsobená prítomnosťou veľkého množstva komparatívnych výhod. Tie obsahujú:

  1. Stále vysoký výnos. V praxi semená tejto odrody klíčia dobre a dozrievajú vo veľkom množstve.
  2. Odolnosť voči chorobám. Podľa pravidiel starostlivosti a pravidelného kŕmenia je možné zabrániť poškodeniu škodcami a infekciami.
  3. Dobrá konzervácia. Po vytvorení vhodných podmienok skladovania môžete zozbieranú plodinu dlho opustiť bez obáv, že sa zhorší alebo stratí svoje chuťové vlastnosti.
  4. Prepraviteľnosť. Hustý povrch okopanín umožňuje ich prepravu bez rizika poškodenia.
  5. Mrazuvzdornosť. Pri pravidelnom poklese teploty sadenice neumierajú a odolávajú mrazom bez poškodenia plodiny.
  6. Rovnomerné klíčenie a ľahká kultivácia. Červená repa je nenáročná v podmienkach rastu, čo výrazne znižuje náklady na pracovnú silu.

V tejto odrode nie sú zjavné chyby. Pri pestovaní môžete čeliť problémom, iba ak sa o rastliny nestaráte.

Škodcovia a choroby

Napriek odolnosti koreňovej plodiny voči chorobám sa neskúsení záhradníci pravidelne stretávajú s poškodením rastlín. Počas rastu detroitskej repy opis odrody naznačuje možnosť infekcie bielou a sivou hnilobou, medveďom a peronospóre. Pri hnilobe koreňových plodín je ovplyvnený koreňový systém a spodné listy.

Z dôvodu múčnatky je viditeľné viditeľné poškodenie vrcholov. Jednotlivci medveďa hryzú korene a stonky, čo vedie k zničeniu rastlín.

V rámci boja proti chorobám a škodcom je potrebné starostlivo spracovať uličky v záhonoch, včas zničiť burinu a odstrániť postihnuté rastliny. Ak sa zistí škodlivý hmyz alebo príznaky choroby, malo by sa tiež zvýšiť množstvo fosforečnato-draselných hnojív.

Zber a skladovanie

Koncom leta - začiatkom jesene sa začína sezóna zberu. Lepšie je repu zbierať za teplého suchého počasia, keď nie je rosa a korene sú už nejaký čas na slnku. To predĺži konzerváciu plodiny.

Pred odstránením repy z postelí by ste mali venovať pozornosť stavu stoniek - v zrelých koreňových plodinách vyschnú a žltnú.

Ako skladovacie miesto by ste si mali zvoliť chladnú a tmavú miestnosť, kde nie je prebytok vlhkosti. Pre koreňovú zeleninu z červenej repy je vhodná skladovacia teplota asi 2 - 3 stupne. Bežný spôsob skladovania cvikly je v pivnici spolu so zemiakmi. Koreňové plodiny sa ukladajú v niekoľkých vrstvách na zemiakové hľuzy, ktoré prenášajú prebytočnú vlhkosť. Zeleninu môžete nechať na zimu v igelitových vreciach s objemom 15–20 kg. Vrecká musia byť zviazané a v prípade tvorby kondenzácie ich na chvíľu otvoriť a nechať malý otvor na odparenie.

Recenzie záhradkárov

Marina, Krasnodar:

"Vyberavá odroda, sadím už niekoľko sezón po sebe." Z času na čas natrafím na škodcov, ale postrek pomáha zbaviť sa ich. Chuť repy sa mi veľmi páči - prekvapivo bohatá a sladká. ““

Nikolay, Jekaterinburg:

„O tejto odrode som čítal veľa dobrých recenzií a prvýkrát som ju zasadil na niekoľko záhonov. Úroda bola dobrá, s pestovaním neboli problémy. Väčšinu som nechal na zimu v suteréne. ““


Pozri si video: Vyorávání řepy 2018 (Smieť 2022).