Rada

Ako sa správne starať o cibuľu v daždivom lete a kedy ju vykopať

Ako sa správne starať o cibuľu v daždivom lete a kedy ju vykopať


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Po vysadení cibuľových sadov a pri počiatočnom vytváraní hláv dážď záhradníkov poteší. Znižuje sa množstvo práce pri starostlivosti o žiarovkové postele, pretože je potrebné ich polievať menej často. Zber cibule v daždivom lete si však vyžaduje viac času a úsilia; musí sa dokončiť pred prvými augustovými dňami.

Prečo je daždivé leto nebezpečné?

Keď je čas pozberať cibuľu, záhradníkom dlhotrvajúce dažde zriedka urobia radosť. Ak sú v júli časté zrážky, je ťažké pestovať a udržiavať plodiny. Je ťažké zvoliť si deň na upratovanie, ak už celý týždeň padajú za sebou silné dažde.

Vlhkým počasím vzdušná časť cibule (perie) silno rastie a tvorba hláv sa oneskoruje. Do konca júla by mal hrdlo žiaroviek vyschnúť, ale kvôli nadmernej vlhkosti zostáva husté a šťavnaté. Tieto rastliny často nemajú výrazný prechod medzi stonkou a žiarovkou. Takéto hlavy nie sú pripravené na čistenie, nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie, musia sa okamžite použiť.

Vlhké počasie vytvára ideálne podmienky pre šírenie plesňových chorôb. Cibuľa je ovplyvnená peronospóriou a koreňovou hnilobou. Ak sa na listoch cibule šíria sivasté škvrny, musia sa prijať urgentné opatrenia. Sú hlavným príznakom ochorenia. V dôsledku nadmernej vlhkosti dochádza k hnilobe koreňov, dna a stoniek a následnému neopraviteľnému poškodeniu plodiny.

Zber cibule v daždivom lete, odporúčania pre záhradníkov

Skúsení záhradníci majú svoje vlastné tajomstvá, ako pestovať cibuľu v daždivom počasí. Väčšina z nich verí, že na to, aby dobre rástla za každého počasia, potrebujete:

 • vyberte spoľahlivú odrodu;
 • správne pripraviť hrebeň;
 • pestovať a vysádzať sevok podľa pravidiel;
 • nezabudnite na prevenciu chorôb.

Správny výber odrôd

Každý región má svoje vlastné poveternostné podmienky a začiatok obdobia dažďov možno predpovedať na základe dlhodobých štatistík a dlhodobých predpovedí predpovedí počasia. Ak bude podľa predpovedí leto daždivé, potom si musíte zvoliť skoré dozrievanie odrôd cibule. Stojí za to venovať pozornosť odrodám obľúbeným u záhradníkov:

 • Candy.
 • Stotník.
 • Červený barón.
 • Stuttgarten Riesen.

O osvedčené odrody cibule sa ľahšie starajú v daždivých letách, pretože kvôli krátkemu vegetačnému obdobiu zriedka trpia cibuľovými chorobami. To isté sa nedá povedať o odrodách s neskorým dozrievaním. Skoré dozrievanie cibule je menej ovplyvnené škodcami, menej často trpia cibuľovými muškami. Pre dobrú úrodu je dôležité nielen zvoliť správnu odrodu, ale aj vedieť, ako túto plodinu správne a v pravý čas vysadiť.

Príprava hrebeňov

Na pestovanie akejkoľvek zeleniny je potrebné zvoliť jej správne miesto na záhrade. To platí aj pre akýkoľvek druh cibule. Pre neho na jeseň pripravujú pôdu v oblasti dobre osvetlenej slnkom po celý deň. Cibuľový záhon nie je vhodný pre cibuľu, najmä ak sa v lete očakáva daždivé počasie.

V očakávaní daždivého leta sa cibuľové hrebene urobia vyvýšene a umiestnia sa na dobre vetrané miesto v záhrade. Nemali by byť:

 • vysoké štruktúry;
 • stromy;
 • kríkov.

Pôda v záhradnom záhone by mala byť ľahká a voľná. V hlinitej a ílovitej pôde stojí za to pridať piesok alebo nízko položenú rašelinu, aby sa zlepšila jej štruktúra. Je potrebné poznamenať výhody vysokých hrebeňov: korene rastliny dostávajú dostatok vlhkosti a hlavy sú pomerne suché a dobre vetrané.

Súlad s pravidlami vykládky

Mnoho záhradkárov dáva prednosť určeniu načasovania výsadby okrúhlice pomocou lunárneho kalendára záhradníka. Pri jeho zostavovaní sa berú do úvahy priemerné teploty v konkrétnom regióne, čo výrazne uľahčuje plánovanie sejacích činností. Napríklad pre stredné pásmo Ruskej federácie sú priaznivými dňami vhodnými na výsadbu cibule v roku 2018 8. - 11. apríla a 7. - 8. mája.

Pre akýkoľvek druh cibule dáva výrobca odporúčanie pre výsadbu, je potrebné ich dodržiavať. Ako správne sadiť cibuľu, ak sa podľa predpovedí očakáva daždivé leto. Počas výsadby nie je potrebné hlavy prehĺbiť. Horná časť semena by mala byť v jednej rovine so zemou.

Hlava, ktorej veľkosť sa zväčšuje, sa postupne vypukne zo zeme, prejde všetkými vývojovými stupňami. Na konci júla sa na urýchlenie dozrievania hláv používa pierko alebo lopata, ak perie dlho nezožltne. Mierne podkopávajú hlavy. Cibuľa v záhrade naďalej rastie, ale akonáhle dôjde k prelomeniu koreňového systému, pierko a krk žiarovky začnú vysychať.

Prevencia chorôb

Prevencia chorôb je zárukou dobrej úrody. Správne naplánovanie ochranných opatrení zvyšuje imunitu rastlín a znižuje závislosť plodiny od poveternostných podmienok. Aj keď kvalita vypestovanej repy do značnej miery závisí od počasia.

V daždivom, chladnom lete sa cibuľa nehnojí tekutými hnojivami. Granule minerálnych hnojív by sa mali rozptýliť po mokrom povrchu pôdy a plytkým uvoľnením by sa mali zakopať do zeme.

Na ochranu okrúhlice pred plesňovou infekciou sú v predaji špeciálne chemikálie (fungicídy). Najčastejšie záhradníci staromódnym spôsobom používajú 1% kvapalinu Bordeaux. Je pravda, že po jeho použití nie je pierko odrezané od jedla. Pre hubu, veľa záhradníkov radšej používa drevený popol. Je vhodný na sucho, je posypaný cibuľovými záhonmi. Pripravujú sa z nej infúzie a cibuľové výsadby sa polievajú. Popol chráni nielen pred infekciou, ale aj pred mnohými škodcami.

Tip: Keď sa začnú vytvárať hlávky, nepoužívajú sa dusíkaté hnojivá.

V mokrom, daždivom počasí môžu pravidelné kontroly zabrániť šíreniu infekcie.... Zhnité hlavy postihnuté cibuľovými muškami musia byť odstránené a zničené. V dňoch, keď neprší, musíte povoliť uličky a poprášiť ich popolom, červenou feferónkou alebo tabakovým prachom.

Kedy zbierať cibuľu?

Doba dozrievania cibule v daždivých letách sa zvyšuje. Ak nevykonáte ďalšie opatrenia, kvalita repky sa zníži, zle sa skladuje a stráca svoju prezentáciu. Už 3 týždne pred zberom musíte prestať polievať cibuľu, zároveň ukončia všetky druhy hnojenia minerálnymi a organickými hnojivami.

Ak je podľa predpovedí dlhá doba čakania na koniec dažďa a je príliš skoro na vykopanie cibule, môžete nainštalovať oblúky a pokryť hrebeň PVC fóliou, ale ponechajte medzery na vetranie. Je možné kopať cibuľu počas dažďa, každý záhradník sa rozhodne na základe konkrétnych podmienok:

 • prítomnosť baldachýnu alebo vetranej miestnosti na sušenie plodín;
 • zvädnuté pierko;
 • zmenšený krk;
 • prítomnosť suchých kožných šupín na hlavách.

Dozrievanie žiaroviek sa môže urýchliť. Asi týždeň pred zberom musíte prejsť pozdĺž každého lôžka a rukami zoškrabať pôdu z každej hlavy. To urýchľuje tvorbu kožných šupín a prenos výživných látok z peria do žiarovky.

Zároveň alebo o týždeň neskôr môžete pomocou vidly podkopať koreňový systém okrúhlice. Zároveň pierko rýchlejšie zožltne, vyschne krk a žiarovky zasypú šupinami. Na dozretie hláv nemusíte pierko orezávať. Tento postup nemá žiadny úžitok, ale poškodzuje sa vo forme infekcie, ktorá sa môže dostať do hlavy.

Ak máte šťastie a počasie vás poteší bez dažďov, musíte tento okamih využiť. Cibuľu vykopajte lopatou alebo vidličkou a spolu s vrcholmi ju vytiahnite zo zeme. Ak je kôlňa alebo kôlňa, preneste ju tam a položte do jednej vrstvy. Ak nie je k dispozícii žiadne špeciálne zariadenie na sušenie, postavte filmový baldachýn priamo nad hrebeňom.

Na skladovanie musí byť cibuľa sušená najmenej 10 dní, v niektorých prípadoch aj dlhšie. Počas tejto doby by malo pierko úplne vyschnúť, krk by sa mal zavrieť. Až potom môže byť repa odoslaná na uskladnenie. Opatrenia na prípravu cibule na skladovanie:

 • očistiť hlavy od zvyškov zeme;
 • odrežte pierko, pričom krk nechajte minimálne 4 cm;
 • hlavy so silným krkom na konzumáciu, nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie;
 • Nakrájanú cibuľu ešte niekoľko dní sušte v teplej miestnosti (25–28 ° C) alebo na slnku.

Počas sušenia cibule pripravujú nádoby na uskladnenie: kartónové škatule, koše, siete, tašky. Pred naplnením hláv na uskladnenie ich musíte starostlivo skontrolovať. Cibuľoviny vykazujúce príznaky hniloby alebo napadnutia hmyzom sa musia zlikvidovať a zničiť.

Záver

Mnoho záhradkárov sa sťažuje na počasie, ktoré sťažovalo pestovanie správneho množstva cibule alebo preto, že sú v zime zle skladované. Ale nie vždy za to môže dážď. Cibuľa často nehnije kvôli vlhkému letu, ale kvôli tomu, že odroda nie je vhodná na dlhodobé skladovanie alebo že semená neboli vopred zasiate. A úroda je zlá kvôli zlej starostlivosti a nedostatku hnojenia.


Pozri si video: Ako krajat cibulu (Septembra 2022).


Komentáre:

 1. Leaman

  Unsubscribe !!!!

 2. Mikajin

  Here actually a showroom which that

 3. Shelomo

  Presne to, čo je potrebné. Spolu môžeme dospieť k správnej odpovedi. Som si istý.

 4. Crompton

  Blahoželám, aké slová ..., vynikajúci nápad

 5. Harman

  She was visited by the remarkable thoughtNapíšte správu