Rada

Ako si doma rozmnožovať a pestovať rozmarínové odrezky

Ako si doma rozmnožovať a pestovať rozmarínové odrezky


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Rozmarín sa rozšíril do celého sveta vďaka aromatickým a liečivým éterickým olejom, ktoré obsahuje. Jeho domovinou je Stredozemné more.

Medzi ruskými záhradníkmi sa stalo populárnym pestovanie kríkov na pozemkoch. Je vrtošivý a teplomilný, takže sa často nepresadí. Spôsob rozmnožovania rozmarínu odrezkami je najracionálnejší, pretože rastlina sa rýchlejšie vyvíja a naberá na sile.

Vlastnosti pestovania rozmarínu z odrezkov

Jednou z úžasných vlastností rastliny je uvoľňovanie základných látok, ktoré môžu osviežiť vzduch v miestnosti a zbaviť ho patogénov. Bude plusom, ak si rozmarín budete pestovať doma v kvetináčoch a ukladať ho do detských izieb a spální.

V južných oblastiach sa môžu kríky rozmnožovať kedykoľvek, s výnimkou zimného obdobia. Záhradníkom na miernych územiach doma sa odporúča, aby si na jar (koncom marca, začiatkom apríla) vybrali vetvičky a pripravili sadenice a v máji, júni ich presadili do zeme na danom mieste.

Pozor! Rozmarínové odrezky sú vrcholy stoniek kríkov. Musia byť odrezané z dospelých rastlín alebo zakúpené v špecializovaných predajniach alebo na trhu. Hlavná vec, ktorú treba pamätať, je, že sa odoberajú iba horné výhonky.

Príprava odrezkov

Mnoho záhradkárov má častú chybu v pestovaní rozmarínu pomocou odrezkov. Určitú dobu nevydržia sadenice na tvorbu koreňov a zasadia ich priamo do pôdy. Vďaka tomu sa odrezky nezakorenia a nezomrú.

Aby ste sa vyhli problémom, musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

  1. Pripravte črepník pre rastlinu a pôdu (substrát získate v obchode). Ak sa pôda zberá nezávisle, potom musíte zmiešať čiernu pôdu, rašelinu, piesok a humus.
  2. Na dno nádoby položte malé kamienky, potom nalejte zeminu a navlhčite ju.
  3. Vytvorte malé jamky a zakryte sadenice hlboké 3 - 4 cm. Nezabudnite odrezať spodné listy a pôdu znova zaliať.
  4. Vložte nádobu s odrezkami na teplý a slnečný parapet na 1-1,5 mesiaca.

Pozor! Rozmarín by sa mal zalievať najmenej štyrikrát každých sedem dní a voda by nemala v hrnci stagnovať. Musí sa vypustiť, ak sa zhromaždilo na tanieri.

  1. Sadenice rozmarínu vyberte a presaďte do vonkajšej oblasti.

Dobrým spôsobom, ako zakoreniť vetvičky rastliny, je umiestniť ich do pohárov s vodou. Je potrebné ho aktualizovať každé 3 dni. Je dôležité zabezpečiť vetvičkám svetlo a teplo.

Rozmarín je veľmi citlivý na typ pôdy. Neznáša zásadité, hlinité a ťažké pôdy. Aby sa rastlina cítila skvele, odporúča sa uvoľniť pôdu, čo neumožní zadržiavanie vody. Ker nemá rád suché počasie a nadmerné zalievanie môže viesť k hnilobe koreňov.

Dátumy pristátia

V strednom Rusku je možné na mieste pestovať rozmarín, ak je pri výsadbe teplota pôdy okolo + 5-10 stupňov. V severných oblastiach sa rastlina odporúča presadiť do skleníkov a skleníkov, pretože podnebie neumožňuje dobrý vývoj. Záhradkári centrálnych oblastí môžu začať s pestovaním kríkov od tretej dekády apríla.

Rozmarín môže zomrieť, ak je pestovaný v mrazivých podmienkach, keď teploty dosiahnu -5 stupňov. Ker rastie dobre po celý rok v teple, preto sa na jeseň a v zime musia rastliny preniesť do miestností, kde sa musí ohriať vzduch na plus 5-15 stupňov.

Výber miesta pristátia

Rozmarín je veľmi citlivý na vonkajšie podmienky, neznáša teplotné skoky a chladu. Najlepšie ju pestujete na slnečnom mieste chránenom pred vetrom. Južná a východná strana zeleninových záhrad sú pre rastlinu najdôležitejšou.

Krík miluje ľahkú piesočnatú, nekyslú a odvodnenú pôdu, pretože takáto krajina dokonale prestupuje vodu, bez toho, aby ju vôbec zadržiavala. Okrem toho jeho voľnosť umožňuje nasýtenie koreňového systému kyslíkom.

V prípade prevahy kyslej pôdy v oblasti musí byť vápenatá. Aby sa zabránilo nadmernej vlhkosti pôdy, na spodok výsadbového otvoru by sa mal položiť drenáž. Väčšinou sa nakupuje v obchodoch alebo sa používajú veľké okruhliaky a rozbité tehly.

Pristátie

Ak chcete rozmarín vysadiť vonku, musíte sadenice najskôr zakoreniť a pestovať v kvetináčoch alebo debničkách. Až potom sa rastliny prenesú na záhony. V tomto prípade je dôležité udržiavať medzi kríkmi vzdialenosť 1 meter.

Pred výsadbou je pripravená špeciálna zmes, ktorá pomôže rozmarínu dobre zakoreniť v pôde. Za týmto účelom vezmite riečny piesok, listovú pôdu a rašelinu v rovnakých častiach a 1 polievkovú lyžičku. l. drvená krieda na 1 kg výslednej zmesi.

Rastliny sú vykopané do listov lístia, napojené a pokryté polyetylénom. Odstráni sa najskôr o týždeň neskôr. To je potrebné, aby sa rozmarín bezpečne zakorenil.

Veľmi často môžu byť odhalené stonky dospelého rozmarínu. V takom prípade je potrebné odrezať spodné výhonky. Procedúra sa vykonáva raz za 7 rokov.

Kríky je možné zbierať 3 roky po výsadbe počas kvitnutia. Spolu s kvetmi treba odrezať vonné vetvičky.

Starostlivosť o rozmarín

Rozmarín pomaly rastie. Pre jeho stabilný vývoj musíte opustiť dostatočný počet listov. Keď krík z vetvičky dosiahne veľkú veľkosť a jeho korene naplnia kvetináč, treba urobiť transplantáciu. Rastliny rastúce v nádobách zvyčajne dorastajú až do 90 cm. Zakaždým, keď je potrebné ich presunúť do väčších boxov.

Aby sa zabránilo príliš silnému rozmarínu, nemal by sa príliš často rezať. Botanici odporúčajú urobiť to v júni až júli, bezprostredne po odkvitnutí.

Škodcovia a choroby

Rastlina má antibakteriálne vlastnosti. Ale táto úžasná vlastnosť ho nechráni pred chorobami. Ak sa o ker staráte nesprávne, objavujú sa nasledujúce problémy:

  1. Malátne listy naznačujú nadmerné množstvo slnečného žiarenia.
  2. Žltá farba lístia naznačuje nedostatok vlhkosti.
  3. Nedostatok charakteristickej arómy naopak naznačuje, že rastlina je napojená príliš často.

Je ľahké vyhnúť sa vyššie uvedeným odchýlkam. Postačí vytvoriť optimálne podmienky, aby sa rozmarín cítil dobre.

Najťažšou časťou starostlivosti o rastlinu je ničenie škodcov. Najčastejšie na ňu útočia vošky a molice. Na zničenie je racionálnejšie používať dezinfekčné prostriedky.

Ak sa rozmarín pestuje doma, potom sa proti hmyzu bojuje mydlením kríka. Potom sa všetka pena zmyje sprchou. V takom prípade je dôležité nezabudnúť na ochranu pôdy pred mydlom.

Rastlina môže byť infikovaná peronospóriou. Aby sa zabránilo jeho vzhľadu, je potrebné monitorovať vlhkosť vzduchu v miestnosti a zem v nádobe. V zimných mesiacoch sa odporúča ventilátor, ktorý pomáha lepšie cirkulovať vzduch v miestnosti.

Pestovanie rozmarínu na mieste a doma na parapete nevyžaduje veľké úsilie. Je potrebné sa starať o kríky a zabezpečiť optimálne podmienky pre dobrý rast. Je potrebné poznamenať, že imunita rastlín v zime slabne, v tejto dobe by sa im mala venovať väčšia pozornosť.


Pozri si video: rozmarýn lékařský (Septembra 2022).