Rada

Popis a vlastnosti králikov viedenského modrého plemena, pravidlá starostlivosti

Popis a vlastnosti králikov viedenského modrého plemena, pravidlá starostlivostiWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Viedenské modré králiky sú veľmi populárne zvieratá. Pestuje ich veľa farmárov, aby získali lahodné mäso a krásne kože. Zvieratá sa vyznačujú nenáročnou starostlivosťou a vysokou plodnosťou. Rastú a rýchlo sa rozvíjajú. Králiky majú navyše silnú imunitu. Na dosiahnutie maximálnych parametrov produktivity musia vytvoriť správne podmienky.

Príbeh pôvodu

Toto plemeno vyšľachtil rakúsky vedec Johann Konstantin Schultz. Chovateľovi to trvalo 2 roky. Venoval sa kríženiu Flámska a moravských králikov. Výsledkom práce bol krásny krab, viedenský modrý gigant, predstavený na výstave v roku 1897. Zviera vážilo viac ako 7 kilogramov.

Ďalšia práca však ukázala, že chov takýchto veľkých zvierat nie je potrebný. Preto bolo plemeno upravené. Vďaka tomu bol chovaný viedenský modrý králik.

Opis a vlastnosti viedenských králikov

Viedenské králiky sú stredne veľké. Dĺžka ich tela zriedka presahuje 55 centimetrov. Zvieratá majú navyše silné telo, dobre vyvinuté svaly a široký chrbát. Ženy sa vyznačujú silne vyčnievajúcou hrudnou kosťou.

Králiky majú zaoblenú hlavu a dospievajúcu tlamu. Všetci jedinci majú tmavomodrý alebo modrý odtieň očnej dúhovky. Uši majú okrúhly tvar a nepresahujú 15 - 17 centimetrov. Zvieratá majú silné končatiny strednej dĺžky. Sú pokryté vyvinutými šedo-sivými pazúrmi.

Výraznou črtou zvierat je pokožka. Má jednotnú modrošedú farbu. Charakteristický odtieň králikov sa získa po druhom molte. Novorodené deti majú svetlejšiu srsť.

Králiky majú veľkú plochu kože, ktorá je vhodná na obliekanie, preto sa zvyčajne zaraďujú medzi kožušinové plemená. Za dôstojnosť týchto králikov sa považuje ich tolerancia k ľuďom a iným zvieratám. Sú neagresívne a dostatočne pokojné. Preto králiky ťažko znášajú vplyv stresu.

Klady a zápory pestovania

Medzi hlavné výhody zvierat patria:

 1. Skorá zrelosť. Pri správnej výžive sa králiky rýchlo rozvíjajú a dostávajú sa do fázy zrelosti. Je prípustné posielať zvieratá na zabitie už po 4,5 mesiaci.
 2. Minimálne náklady na krmivo. Tieto zvieratá jedia pomerne málo. Kvôli predčasnej dospelosti navyše zvieratá žijú relatívne krátko.
 3. Kožušina vysokej kvality. Medzi mäsovými plemenami sa tieto zvieratá vyznačujú najkvalitnejšou kožou. Vyznačujú sa hustou a krásnou kožušinou.
 4. Nenáročná starostlivosť. Zástupcovia tohto plemena nevyžadujú špeciálne podmienky chovu ani konkrétne jedlo. Okrem toho sa králiky vyznačujú silnou imunitou.

Pre tieto zvieratá neexistujú zjavné nevýhody. Pri chove králikov existuje riziko takýchto problémov:

 • možnosť vzniku depresie alebo stresu;
 • recipročná agresia ako obranná reakcia;
 • prešedivenie vlasov u osôb starších ako 4-5 rokov.

Nuance údržby a starostlivosti

Plemeno sa považuje za veľmi nenáročné. Preto môžu byť zvieratá usadené v králikách alebo stodolách. Najlepšie je urobiť im klietky. Uľahčíte si tak sledovanie svojho zdravia a stravovania.

Odporúča sa nechať králiky každý deň 1,5 hodiny chodiť. V opačnom prípade existuje riziko vzniku rôznych patológií. Pri vytváraní králikov by ste mali dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • zvieratá by nemali byť vystavené priamym lúčom slnka;
 • na spodok klietky položte preglejku alebo drevo a potom - posteľ zo sena;
 • parametre kontroly vlhkosti - mali by byť 60-75%;
 • monitorujte teplotu - nemala by presiahnuť +30 stupňov alebo byť príliš nízka, pretože je plná smrti;
 • v zime zabezpečiť umelé osvetlenie;
 • nevystavujte prievanu a náhlym teplotným výkyvom.

Odporúča sa klietky čistiť raz týždenne. Stojí za to pravidelne dezinfikovať všetok inventár. Je dôležité zabezpečiť, aby napájačky boli vždy naplnené čerstvou vodou. V takom prípade by mali byť misky pripevnené k stene. Odporúča sa čistiť podávače každý deň. Často obsahujú jedlo, ktorého znehodnotenie môže vyvolať rôzne choroby.

V intervale 2 - 3 dní sa odporúča podstielku úplne vymeniť, aby miestnosť zostala suchá.

Čím kŕmiť plemeno

Aby sa králiky mohli normálne vyvíjať, potrebujú nasledujúce potraviny:

 • obilniny;
 • seno alebo slama;
 • čerstvé ovocie a zelenina;
 • ryba alebo mäsovo-kostná múčka;
 • tvaroh, syr a iné mliečne výrobky;
 • kŕmne zmesi;
 • vitamíny a minerály.

Režim príjmu potravy nemá malý význam. Stojí za to kŕmiť králiky súčasne. Jedlo by malo byť časté a čiastočné. Neodporúča sa kŕmiť zvieratá vysoko kalorickými potravinami - najmä varenými zemiakmi alebo potravinami s vysokým obsahom vlákniny. Takéto jedlo negatívne ovplyvní kvalitu mäsa. Existuje tiež riziko plynatosti, ktorá negatívne ovplyvní zdravie zvierat.

Chov králikov

U chovných králikov sa odporúča správny výber zvierat, ktoré budú zabité, a jedincov na následnú reprodukciu. Výber sa uskutočňuje v niekoľkých fázach:

 1. Prvý z nich je v okamihu, keď králiky krájajú zo samice. K tomu dochádza v 28-60 dňoch života.
 2. Druhá je v 3 mesiacoch.
 3. Tretie je v období puberty. Tento okamih prichádza o 5 mesiacov.

Stojí za to skontrolovať, či sa páry netvoria zo zástupcov toho istého vrhu. V opačnom prípade začne degenerácia hornín. Pri výbere rodičovského páru by ste sa mali zamerať na nasledujúce kritériá:

 • dobré zdravie;
 • atraktívny vzhľad;
 • nedostatok vrodených chýb;
 • plný rozvoj;
 • vyvinuli mliečne žľazy u králikov.

Párenie je povolené pre zvieratá staršie ako 7 mesiacov. S vysokými parametrami párenia je pár schopný plodiť potomstvo do 5 rokov. Ak sa vyskytnú problémy, stojí za to zmeniť partnera. Nosenie mladých trvá 35 dní a ich kŕmenie - maximálne 2 mesiace. Po 1 mesiaci je dovolené oddeliť králiky od matky. Počas roka nie je možné povoliť viac ako 5 kruhových objazdov. V opačnom prípade bude zdravie ženy veľmi trpieť.

Časté choroby a prevencia

Aby sa zabránilo chorobám a epidémiám, stojí za to vytvoriť optimálne podmienky a vyváženú výživu pre králiky. Včasné očkovanie nemá malý význam. Je dôležité vakcinovať zvieratá proti vírusovým infekciám. Medzi ne patrí myxomatóza a hemoragické ochorenie.

Prvýkrát sa očkovanie uskutoční po 1,5 mesiaci, druhé - na 3. Následne sa zvieratá očkujú ročne. Ak králik žije ako domáce zviera, odporúča sa očkovať proti besnote.

Koľko stojí toto plemeno

Viedenské modré králiky bude možné kúpiť od amatérskych chovateľov, na špeciálnych králikárňach alebo prostredníctvom internetových obchodov. Možný je aj dovoz zvierat z Európy. 1 králik bude stáť 800-2000 rubľov.

Farmári majú v obľube viedenské modré králiky. Vyznačujú sa rýchlym vývojom a vysokou produktivitou. Vynikajúca kvalita koží umožňuje použitie zvierat v kožušinovom priemysle. Aby králiky zostali zdravé a rýchlo rástli, musia si vytvárať vhodné podmienky.


Pozri si video: Párenie zajacov (August 2022).