Rada

Potrebujem sa chúliť k paprike vonku alebo v skleníku

Potrebujem sa chúliť k paprike vonku alebo v skleníku


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hilling je proces uvoľňovania vrchnej vrstvy pôdy blízko plodiny. Takáto starostlivosť je pre väčšinu rastlín veľmi dôležitá a užitočná, preto sa obyvatelia leta pýtajú: je potrebné kropiť papriky?

Samotný proces hilling umožňuje, aby výsadba rástla správne, podporuje prístup kyslíka do koreňového systému, v dôsledku čoho kultúra naštartuje nové korene potrebné na dobitie a stabilitu v pôde.

Hilling blokuje procesy lúhovania pôdnej vrstvy počas silných dažďov. Jedná sa o vynikajúcu prevenciu chorôb, kopytníctvo hrá dôležitú úlohu pred zimou, mrazom, vytvrdením kultúry, čo pomáha minimalizovať všetky riziká zamrznutia.

Body za a proti “

Napriek všetkým výhodám hillingu medzi obyvateľmi leta neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, či je potrebné vykonať tento postup vo vzťahu k paprikám. Záhradkári sú rozdelení do dvoch skupín: jedna tvrdí, že papriky nemožno kopiť, a druhá si je istá, že tento postup je pre rastlinu veľmi užitočný. Každý názor má jasné zdôvodnenie, ktoré nám umožňuje dospieť k záveru, v ktorej situácii je potrebné sa uskromniť a v ktorej situácii by sa malo od nej upustiť.

Väčšina obyvateľov leta tvrdí, že kopanie papriky je zbytočný postup. Toto stanovisko je spôsobené skutočnosťou, že koreňový systém sa nachádza v oblasti hornej vrstvy pôdy, v dôsledku čoho sa môže počas procesu uvoľňovania ľahko poškodiť. Proti kopaniu je ešte jeden argument: koreňový systém papriky má krk, pre papriky sa nevyžaduje rast ďalších koreňových konárov na vykonávanie výživnej a fixačnej funkcie rastliny v pôde.

Predĺženie obdobia zadržiavania pôdnej vlhkosti môže viesť k rozšíreniu hnilobných patológií v koreňovom systéme, kmeni.

Existuje aj opačný názor. Druhá časť záhradkárov bola z vlastnej skúsenosti presvedčená, že korenie reaguje na hilling pozitívne, preto pestovatelia zeleniny považujú takýto postup starostlivosti o rastlinu za povinný. Táto poloha je spôsobená skutočnosťou, že v dôsledku koreňového systému, ktorý sa nachádza v horných vrstvách pôdy, sa počas uvoľňovania uskutočňuje zvýšený tok kyslíka. Takéto ošetrenie kyslíkom podporuje aktiváciu rastu a rozvoja kultúry, zvyšuje biologickú funkciu prospešných pôdnych mikroorganizmov a zlepšuje výživu.

Technológia hilling

Paprika vôbec netoleruje pôdnu kôru, takže obyvatelia leta musia sledovať okamihy jeho vzniku a včas eliminovať suchosť. Napriek výhodám uvoľňovania obyvatelia leta naliehajú, aby sa papriky chovali veľmi opatrne, aby sa nepoškodili korene.

Aby ste to dosiahli, potrebujete poznať správnu technológiu:

 1. Stojí za zváženie, že jednou z vlastností papriky je pomalý rast počas prvých 10 - 14 dní po transplantácii. Táto vlastnosť je spôsobená posilnením odnože. Počas tohto obdobia by sa nemali robiť kopyta.
 2. Prvé zasypanie by sa malo vykonať 24 až 48 hodín po druhom zavlažovaní. Hĺbka uvoľnenia by nemala presiahnuť 6 - 8 centimetrov.
 3. Počas hromadného kvitnutia je potrebné vykonať ešte jedno uvoľnenie. Tento kopec sa dá prehĺbiť na úroveň 8 - 10 centimetrov.
 4. Tretie usmrcovanie papriky sa uskutočňuje v čase tvorby ovocných vaječníkov. Môže dosiahnuť hĺbku 14 - 16 centimetrov.
 5. Vo fáze hromadného plodenia by sa hĺbka uvoľnenia mala opäť znížiť na 6 - 8 centimetrov.

Ak má pôda ťažkú ​​štruktúru, je možné vykonať kopanie pôdy trochu hlbšie, aby sa zabezpečilo lepšie zahriatie a prevzdušnenie pôdnej vrstvy. Toto by sa však malo robiť veľmi opatrne, aby sa nepoškodili vytvorené korene.

Okrem týchto prípadov by sa malo po každom zalievaní alebo daždi vykonať plytké uvoľnenie. Počas tohto obrábania pôdy by sa mala burina odstraňovať. Vysadenú rastlinu je potrebné utopiť až po vytvorení 4 - 5 pravých listov. Po takomto ošetrení by mala byť pôda na záhradnom záhone mulčovaná kompostovým hnojivom, pokrytá slamou alebo inými vhodnými materiálmi.

Pri pestovaní papriky na otvorenom teréne by sa malo kyprenie uskutočňovať aj v uličkách. Aby nedošlo k poškodeniu zariadenia, je potrebné vziať do úvahy niekoľko odporúčaní:

 1. Medziriadkové ošetrenie počas hromadného kvitnutia sa vykonáva v hĺbke 10 - 12 centimetrov.
 2. Počas tvorby vaječníkov by sa pôda mala kypriť nie viac ako 15 centimetrov.
 3. Počas hromadného plodenia sa spracovanie vykonáva v hĺbke 22 - 25 centimetrov.
 4. Ak sú medzery medzi riadkami malé, musia sa počas hromadného kvitnutia zastaviť.
 5. Keď plodina dosiahne výšku pripevnenia mini-strojov alebo moderných traktorov, nemali by sa kultivovať veľké medzery medzi riadkami.
 6. Počas vegetačného obdobia je potrebné rastlinu 2 - 3 krát chúliť, aby sa odstránila burina.

Hilling umožňuje letnému obyvateľovi posypať sadenice buriny pôdnou vrstvou 5 - 6 centimetrov, pod jarmom ktorej uhynú. Počas vegetačného obdobia je možné vykonať 4 - 5 medziriadkových ošetrení.

Potreba postupu v skleníkoch

Musia sa papriky schúliť, ak je kultúra zasadená do skleníkových štruktúr? Hilling papriky v skleníku je voliteľný postup. Je to spôsobené tým, že sa v zasadených plodinách netvoria nové korene, a práve tento proces je hlavným cieľom hilling.

Ale pretože paprika netoleruje tvorbu pôdnej kôry, mala by sa pôda pravidelne kypriť do malej hĺbky. Takýto postup bude vynikajúcou prevenciou mnohých chorôb, nasýti koreňový systém rastliny kyslíkom a vylúči tvorbu hniloby na koreňoch a stonkách. Postup na uvoľnenie pôdy v skleníku je najlepšie kombinovať s vetraním.

Pozitívne vlastnosti

Mnoho letných obyvateľov sa z vlastnej skúsenosti presvedčilo, že takto upravené papriky sa vyznačujú zintenzívnením ich vývoja. Procedúra má množstvo ďalších výhod:

 • lepšie prúdenie vzduchu do koreňového systému vedie k zrýchlenému rastu a rozvoju rastlinnej kultúry;
 • vykonáva sa nepriama stimulácia prospešných pôdnych mikroorganizmov, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie rastlín a znižujú riziko bežných patológií;
 • zníženie rizika tvorby hniloby na oddenku alebo stonke rastliny;
 • také uvoľnenie umožňuje včasné potlačenie buriny.

Charakteristickým znakom rastu papriky je, že kultúra dobre formuje náhodné koreňové procesy výlučne na zelených stonkách a pred vytvorením listov kotyledónov. Hilling počas tohto obdobia iba stimuluje proces a pomáha rastlinnej kultúre rýchlejšie rásť a rozvíjať sa.

Keď sú stonky papriky už tuhé, rastlina reaguje negatívne na prehĺbenie koreňového krčka a uvoľnenie, ktoré sa uskutočňuje v hlbokých vrstvách pôdy. Je to preto, že existuje zvýšené riziko poškodenia integrity povrchového koreňového systému.

S výhradou všetkých pravidiel pre hilling a kyprenie bude zasadená paprika na postup reagovať pozitívne. Najčastejšie hilling pomáha urýchliť rast papriky a zvýšiť výnosy v období hromadného plodenia. K tomu je potrebné starostlivo obrábať pôdu plynulými pohybmi, ktoré nepoškodzujú celistvosť koreňov.


Pozri si video: Ako dopestovať zeleninové priesady? (Február 2023).