Rada

Príčiny infekcie a príznaky babeziózy u hovädzieho dobytka, spôsoby liečby a prevencia

Príčiny infekcie a príznaky babeziózy u hovädzieho dobytka, spôsoby liečby a prevencia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Bovinná babezióza sa chápe ako bežná patológia, ktorá má invazívny charakter. Nachádza sa v rôznych regiónoch a môže viesť k vážnym stratám a úmrtiu veľkého počtu hospodárskych zvierat. Preto je také dôležité zaoberať sa prevenciou choroby včas. Ak sa objavia jeho príznaky, odporúča sa choré zviera okamžite izolovať a prijať opatrenia na jeho liečbu.

Opis choroby

Babezióza je nebezpečné invazívne ochorenie spojené s poškodením tkanív a orgánov zvierat prvokmi. Parazitické babézie sa považujú za veľmi nebezpečné. Tieto mikroorganizmy sa rozšírili takmer po celej planéte. Jedinou výnimkou je Antarktída. Ochorenie sa vyznačuje neurčitými príznakmi. Často sa identifikuje s piroplazmózou.

Príčiny a príznaky choroby

Docela veľké parazity sa považujú za pôvodcov patológie. Môžu mať rôzne tvary. Najbežnejšia pyriforma. Parazity zvyčajne napádajú krvné bunky. Vďaka tomu sa v tele hromadia silné toxické látky, ktoré ho otrávia.

Za hlavný vektor choroby sa považujú parazitické kliešte z rodu Ixodes. Preto má zvyčajne sezónny charakter a je spojená s obdobím hromadného vývoja kliešťov. Aktivita hmyzu vrcholí v júni až júli. Takmer všetci členovia rodu rozšírili špecifický patogén.

V prvom rade sa choroba prejavuje vo forme komplexných lézií nervového systému a dysfunkcií orgánov a systémov. Patogén je dosť nákazlivý. Preto sa babezióze nedá zabrániť bez každoročnej profylaxie. U hovädzieho dobytka spôsobuje patológia nasledujúce príznaky:

 • znížená výťažnosť mlieka a zhoršená chuť do jedla;
 • zvýšenie telesnej teploty až o 40-42 stupňov, horúčkovitý stav;
 • blanšírovanie slizníc - rýchlo získavajú žltý odtieň;
 • ružová farba moču - do konca ochorenia sa stáva tmavo červenou;
 • ukončenie dojenia na 4-6 dní;
 • vodnaté zloženie krvi.

Diagnostikovať problém

Na stanovenie diagnózy sa používa integrovaný prístup. Za to stojí za zváženie klinický obraz, výsledky mikroskopického vyšetrenia sterov. Sérologické diagnostické metódy sa považujú za informatívne.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Je dôležité vykonať diferenciálnu diagnostiku s antraxom, pasteurelózou, chronickou hematúriou. Tiež stojí za to rozlíšiť patológiu od leptospirózy, anaplazmózy, intoxikácie minerálmi.

Ako liečiť hovädziu babeziózu

Keď sa v tele zistí babezia, je dôležité okamžite konať. Parazit vyprovokuje rýchlu porážku a spôsobí negatívne zmeny v orgánoch a systémoch. V takom prípade postihnuté zvieratá často uhynú. Preto pri prvých príznakoch patológie potrebuje zviera pokoj a pohodlie. Odporúča sa správne ho nakŕmiť a podať antiparazitárne látky.

Najskôr by malo byť domácemu miláčikovi poskytnutý úplný odpočinok a izolácia od ostatných zvierat. Zvýšená aktivita a dlhšia fyzická aktivita negatívne ovplyvňujú všeobecný stav zvieraťa. To negatívne ovplyvňuje stav imunitného systému. V dôsledku toho dochádza k nárastu invazívnych lézií. Na izoláciu postihnutých zvierat sú premiestnené do svetlej miestnosti. V tomto prípade by teplota mala byť najmenej +15 stupňov. Relatívna vlhkosť vzduchu nesmie prekročiť 85%. Medzi hlavné lieky na liečbu babeziózy patria:

 1. "Azidín-vet" - liek sa podáva intramuskulárne alebo subkutánne. Musí byť zadané 1 krát. Ak sa stav nezlepší, podá sa druhá injekcia o 24-30 hodín neskôr.
 2. "Acaprin" - kompozícia sa používa na intramuskulárne alebo subkutánne injekcie. Činidlo by sa malo podávať vo forme vodného roztoku s koncentráciou 1%.
 3. "Hemosporidín" - liek je vhodný na subkutánne alebo intramuskulárne podanie. V tomto prípade sa použije 1 - 2% vodný roztok. Látka sa odporúča podávať 2-3 krát v intervaloch dňa.
 4. "Imidokarb" - injikovaný intramuskulárne alebo subkutánne. Nástroj sa použije raz. Ak sa stav nezlepší, podávanie je potrebné opakovať po 1-2 dňoch.

Medzi ďalšie látky, ktoré sa používajú na liečbu hospodárskych zvierat, patria:

 1. Albargin je silné antiparazitárne činidlo so zložitým účinkom. Liečivo sa podáva 1-krát intravenóznou injekciou.
 2. Vitamín B12 - používaný na stimuláciu krvotvorných funkcií. Kompozícia je vhodná na injekciu. 1 zviera vyžaduje 1 - 2 miligramy látky. Odporúča sa používať liek niekoľko dní, kým sa nezlepší štruktúra krvi.
 3. Glauberova soľ - zlepšuje stav tela s rozvojom komorovej atónie. Liečivo sa používa vo forme roztoku s koncentráciou 1%. Látka sa jazvou vyplaví pomocou žalúdočnej sondy.
 4. Kofeín sa používa na normalizáciu funkcií srdca a krvných ciev. Látka je vhodná na subkutánne injekcie. Z tohto dôvodu stojí za použitie 5-10 mililitrov na 1 jedinca denne. Roztok sa odporúča podať raz. V prípade potreby by sa mal postup opakovať.
 5. Chlorid sodný - používaný na boj proti pretrvávajúcej atónii proventrikulu. Produkt je vhodný na intravenózne podanie. V tomto prípade sa odporúča použiť vodné roztoky s koncentráciou 10%. Pre 1 jedinca je potrebných 200 - 300 mililitrov. Trvanie liečby závisí od závažnosti ochorenia. Spravidla to trvá niekoľko dní.

Aby bola liečba účinná, je dôležité, aby ste svojmu dobytku poskytli správnu a zdravú stravu.

V tejto dobe potrebuje telo zvieraťa vitamíny, minerály a ďalšie prospešné prvky, ktoré zabezpečujú aktiváciu imunitného systému.

Na to sa odporúča použiť nasekané seno z lúčnych tráv, zelenej trávy, čerstvých koreňov. Na zlepšenie stavu zvierat je vhodné čerstvé mlieko alebo návrat. Tento typ kŕmenia sa odporúča používať 3x denne. 1 zviera bude potrebovať 1,5-2 litrov.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo rozvoju patológie, odporúča sa dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • pasie zvieratá na osvedčených pastvinách, ktoré sú chránené pred kliešťami;
 • chovať dobytok v maštali;
 • sledovať vzhľad a udržiavať zvieratá čisté;
 • počas hromadného vývoja kliešťov ošetrujte vonkajšie kryty každých 10 dní akaricídmi - patria sem "Permethrin", "Butoks";
 • v regiónoch s nepriaznivou situáciou na začiatku hromadného vývoja kliešťov, po podaní „azidín-vet“ alebo „hemosporidínu“.

Je to pre človeka nebezpečné

U ľudí sa táto patológia zvyčajne vyvíja na pozadí oslabeného imunitného systému. Takéto prípady sú navyše mimoriadne zriedkavé. Pri normálnej imunite je choroba asymptomatická.

Babezióza je jedným z najkomplexnejších parazitických napadnutí dobytkom. Každý rok sa patológia rozšíri na veľké plochy. Preto sa všade vyskytujú choré zvieratá. Na zvládnutie choroby a zabránenie smrti hospodárskych zvierat je dôležité prijať včasné opatrenia.


Pozri si video: Miroslav Červinka: Nejde o katastrofu, koronavirus je jedna z dalších viróz kolem nás (Septembra 2022).