Rada

Popis odrody paradajok Záhradný čarodejník, jej vlastnosti a produktivita

Popis odrody paradajok Záhradný čarodejník, jej vlastnosti a produktivita


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mnoho záhradkárov pestuje na svojich pozemkoch paradajky. Pred začatím výsadby sa niektorí musia vysporiadať s výberom najvhodnejšej odrody na pestovanie. Medzi letnými obyvateľmi je obľúbená odroda paradajok Garden Sorcerer, ktorá púta pozornosť svojou nenáročnosťou a vysokou úrodnosťou.

Vlastnosti a opis odrody

Pred zasadením záhradného čarodejníka by ste sa mali podrobne oboznámiť s jeho charakteristickými vlastnosťami, ktoré odlišujú túto paradajku od iných populárnych odrôd.

Paradajky sa vyznačujú vysokými kríkmi, ktoré dorastajú až do výšky jeden a pol metra. V skleníkoch výška rastlín presahuje dva metre. Rýchlosť rastu vysadených kríkov a doba dozrievania sú ovplyvnené kvalitou hnojív, úrovňou osvetlenia a teplotou okolia. Ak sa počas kultivácie vytvorili optimálne podmienky, plodina dozrie za 30 - 35 dní.

Na zvýšenie výnosov odporúčajú záhradníci pri pestovaní sadeníc zovretie, aby sa z kríkov, ktoré konzumujú živiny, odstránili všetky nepotrebné výhonky.

Plody čarodejníka záhradného sú pokryté dokonale hladkou červenou šupkou. Charakteristickým znakom tejto odrody je tvar ovocia, pretože jeho hrot je mierne hrotitý. Zrelé paradajky vážia asi 100 - 150 gramov, čo umožňuje zber 5-6 kg úrody z každého kríka.

Chuťové vlastnosti Čarodejníka záhradného ho odlišujú od ostatných odrôd paradajok. Dužina ovocia je sladkastá a prakticky nie je kyslá. Z takýchto paradajok sa vyrábajú vynikajúce zimné zaváraniny a čerstvé šaláty.

Výhody a nevýhody

Každý záhradník, ktorý sa chystá zasadiť záhradného čarodejníka, by sa mal oboznámiť s pozitívnymi a negatívnymi stránkami tejto odrody.

Medzi výhody rajčiaka patria:

 • Vysoká produktivita. Pestovanie rajčiakových kríkov pri správnej teplote a úrovni vlhkosti môže zvýšiť výnos na 10 kg na rastlinu.
 • Chuťové kvality. Chuťové vlastnosti Zaklínača záhrady vynikajú na pozadí väčšiny odrôd paradajok svojou šťavnatosťou a sladkosťou.
 • Bezpečnosť ovocia. Pri izbovej teplote sa zozbieraná plodina uskladní najmenej mesiac. Zároveň nestráca arómu a chuť.

Medzi nevýhody patrí skutočnosť, že vysoké kríky budú musieť byť pravidelne zviazané. Bez silných a spoľahlivých podpier, na ktoré je možné priviazať stonky paradajok, sa rastlina začne lámať kvôli závažnosti zrelých plodov alebo nárazovým vetrom.

Rastúce pravidlá

Pred vysadením Záhradného čarodejníka na webe sa musíte oboznámiť so základnými odporúčaniami na jeho pestovanie.

Dátumy pristátia

Najprv musíte určiť optimálny čas na výsadbu paradajok. Sadivový materiál na pestovanie mladých sadeníc sa vysádza najskôr vo februári. Obyvatelia severných oblastí môžu výsadbu odložiť na začiatok marca.

Sadenice sa vysádzajú na konci jari, keď sa pôda úplne roztopí a zahreje na teplotu 10 - 15 stupňov. Je nemožné zasadiť sadenice paradajok do studenej pôdy, pretože kvôli nízkej teplote sa koreň nezakorení a rastlina zomrie.

Pri určovaní načasovania výsadby sadeníc sa venuje pozornosť nielen teplote pôdy, ale aj sadeniciam. Musia mať najmenej dva skutočné listy papiera.

Príprava semien

Pred zasadením Záhradného čarodejníka musia pripraviť osivo.

Nie je žiadnym tajomstvom, že pôvodcovia mnohých chorôb sú na povrchu semien. Aby ste sa ich zbavili, odporúča sa semená vydezinfikovať. Za účinný spôsob dezinfekcie semien paradajok sa považuje namáčanie v roztoku mangánu. Pri použití tejto metódy sú všetky semená umiestnené na pol hodiny do nádoby s roztokom mangánu. Ošetrené semeno sa potom odstráni z mangánu a namočí sa na päť minút do čistej vody.

Príprava pôdy

Paradajky sú náročné na úrodnosť pôdy, a preto budete musieť vopred začať hnojiť oblasť, kde budú vysadené. Ak v zemi nie je dostatok užitočných zložiek, budete musieť do nej pred výsadbou pridať humus s kompostom. Na zvýšenie výťažkov sa na zem pridajú tri poháre popola, pohár draslíka a dva poháre superfosfátu. Aby pôda lepšie prepúšťala vlhkosť a kyslík, pridáva sa do nej riečny piesok s vaječnými škrupinami a popolom.

Niektorí záhradníci polievajú pôdu niekoľkokrát horúcou vodou, aby miesto vydezinfikovali.

Výsev

Keď je stránka pripravená, začnú sadiť semená Zaklínača záhrad. Najskôr sú označené riadky na mieste, na ktorom bude osivo vysadené. Potom sa na označených radoch urobia otvory vo vzdialenosti 20 - 30 cm od seba. Každá jamka je vopred upravená roztokom mangánu a zalievaná teplou vodou na dezinfekciu a zničenie patogénov, ktoré môžu byť v zemi.

Počas výsadby sú do otvorov umiestnené 3-4 semená, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené po celej ploche. Všetky zasiate otvory sú zakopané so zemou a opätovne zavlažované.

Režim starostlivosti

Aby rajčiakové kríky dobre priniesli ovocie, musíte sa o ne náležite starať.

Polievanie, vytrhávanie buriny a kyprenie

Je známe, že paradajky majú radi vlhkosť, a Záhradný čarodejník nie je výnimkou. Táto odroda vyžaduje denné mierne zavlažovanie. Počas zvlhčovania pôdy by ste však nemali strácať veľa vody, aby vám korene vďaka vysokej vlhkosti nehnili.

Po zalievaní sú horné vrstvy zeme pokryté hustou kôrou, ktorá blokuje prísun kyslíka. Preto je potrebné dané miesto pravidelne odburiniť a uvoľniť pôdu.

Vrchný obväz

Pri kŕmení paradajkami nepoužívajte chemické hnojivá, pretože môžu zhoršiť výnos. Namiesto toho používajú organické obväzy, ktoré nepoškodia paradajkové kry. Na zvýšenie úrody sa odporúča pridať do pôdy hnoj zaliaty teplou vodou. Na vytvorenie takého vrchného obväzu sa do litra vody pridajú tri polievkové lyžice hnoja. Miesto je tiež hnojené kuracím trusom a popolom.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Aby sa zabránilo smrti kríkov, je nevyhnutné predchádzať škodcom a chorobám. Za týmto účelom sa v druhej polovici leta mladé sadenice ošetria zmesou Bordeaux alebo roztokom vyrobeným z medi. Kríky ochráni aj postrek zmesou z mladého cesnaku. Na jeho vytvorenie sa tri hlavy cesnaku rozdrvia na mlynčeku na mäso a zalejú sa 5-8 litrami vody.

Zber a skladovanie

Záhradný čarodejník má vysokú úrodu, a preto sa niekoľkokrát zaoberajú zberom ovocia. Prvýkrát sa zber uskutočňuje koncom júla, keď sa na kríkoch objavia červené paradajky. Až nabudúce sa zrelá plodina pozbiera za 2 - 3 týždne. Mnoho pestovateľov zeleniny zbiera paradajky pred prvým mrazom.

Zozbierané paradajky sa uskladňujú v pivnici na ďalšie uskladnenie alebo sa konzervujú na zimu.

Záver

Odroda paradajok Garden Sorcerer je obľúbená medzi záhradkármi. Aby ste si mohli vychutnať lahodné plody takejto paradajky, mali by ste sa oboznámiť so zvláštnosťami jej výsadby a pestovania.


Pozri si video: Rajčiny - balkon - 2017 (Jún 2022).


Komentáre:

 1. Maethelwine

  I am sorry, I can help nothing. But it is assured, that you will find the correct decision. Do not despair.

 2. Aethelbald

  Well done, it seems to me, this is the brilliant sentence

 3. Ceileachan

  This magnificent idea is just about

 4. Garner

  Earlier I thought differently, many thanks for the information.

 5. Salabar

  Myslím, že nemáš pravdu. mám istotu. Napíšte mi do PM, budeme komunikovať.Napíšte správu