Rada

Aká farba sa nazýva striebrový oblek a popis 3 plemien koní, ich problémov

Aká farba sa nazýva striebrový oblek a popis 3 plemien koní, ich problémov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Strakaté kone sa považujú za jedného z najvzácnejších koní. Zvieratá si získali svoju slávu vďaka svojej mimoriadnej farbe. Priláka veľa chovateľov koní a bežných ľudí, ktorí obdivujú tieto zaujímavé zvieratá. Majú zvláštnu a bohatú históriu a sú považované za jedinečné. Zvieratá vyzerajú veľmi exoticky. Okrem toho existuje niekoľko druhov takýchto koní, z ktorých každý má určité vlastnosti.

Príbeh pôvodu

Tieto škvrnité zvieratá sú uvedené v dokumentoch starovekého Egypta. Nachádzajú sa tiež v starodávnych čínskych a mongolských kresbách. Výskyt škvŕn na tele koní je spojený s génovými mutáciami, ktoré sa dedia. Gény sú zodpovedné za lokalizáciu škvŕn na tele zvierat. V tomto prípade sa striebra farba nepovažuje za jedinú vlastnosť. Mnoho zvierat tejto farby má navyše modré oči.

V Európe boli tieto zvieratá vždy vnímané s určitým pohŕdaním, v porovnaní so striebrom s kravou. Spravidla sa používali na ekonomické účely. Piebaldské kone sa do Ameriky dostali vďaka dobyvateľom. Tam sa tieto zvieratá rozšírili. Indiáni verili, že škvrnité kone prinášajú šťastie v boji.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Spoľahlivý pôvod striebrovitých zvierat nebol stanovený. Vedci sú si však istí, že inklúzie sa objavili v dôsledku párenia monochromatických koní, počas ktorých došlo k génovej mutácii.

Opis striebrovitého obleku

Piebaldské kone sa vyznačujú prítomnosťou rozsiahlych bielych škvŕn v hlavnej farbe kože. Líšia sa tvarom a umiestnením. V tomto prípade sú škvrny charakterizované chaotickou lokalizáciou a ľubovoľnými veľkosťami. Niekedy škvrny pokrývajú takú veľkú plochu, že sa prakticky navzájom spájajú. Zároveň sa zdá, že pokožka má bielu farbu. Nie je to však pravda.

Základná farba je červená, svetlá alebo čierna. Biele škvrny sú náhodne rozptýlené po tomto odtieni. Pri krížení zvierat rôznych farieb sa dajú získať rozmanité žriebätá, iba ak má aspoň jeden rodič požadovaný gén.

Plemená koní s touto farbou

Dnes existuje niekoľko odrôd skewbaldových koní. Každá z nich má množstvo funkcií.

Tobiano

Kone Tobiana skewbald majú tmavé strany na jednej alebo na oboch stranách. V tomto prípade sú končatiny pod kolenami bielej farby. Oblasti s tmavými vlasmi sa vyznačujú okrúhlym alebo oválnym tvarom. Vyzerajú symetricky a tvoria akýsi štít. Chvost zvierat tohto obleku má často 2 farby naraz.

jedinečnosť farby;

nenáročné na podmienky zadržania;

efektný vzhľad.

vysoká cena;

ťažkosti s hľadaním.

Overo

Tieto kone sa vyznačujú bielymi škvrnami na dne tela. Zakrývajú bruško a boky. Na zadnej strane navyše nie sú žiadne také oblasti. Vo výsledku sa zdá, že kôň má viac farebných polí. Medzi predstaviteľmi tohto obleku sa často vyskytujú zvieratá s bielou hlavou a tmavými končatinami.

dekoratívny vzhľad;

vysoký stupeň vytrvalosti;

trojfarebná farba.

vysoké náklady na zvieratá;

riziko úmrtia mladých zvierat;

vzácnosť plemena.

Tovero

Tieto zvieratá kombinujú vlastnosti 2 plemien - Overo a Tobiano. Pri krížení zvierat je možné získať žriebä, ktoré kombinuje vlastnosti rodičov. V tomto prípade mláďa zvyčajne dedí gén od rodiča s maximálnym počtom bielych škvŕn na kmeni.

množstvo bielych škvŕn;

jedinečný vzhľad;

nenáročnosť.

ťažkosti s nákupom;

vysoká cena.

Problémy s oblekom

Génové abnormality spojené so striebrovou farbou zvierat majú nielen pozitívne následky. Vysoká úmrtnosť mladých zvierat sa považuje za bežný problém.

Toto je charakteristickejšie pre skewbaldové kone overra. Po párení dvoch zvierat patriacich k tomuto plemenu uhynie v prvých hodinách po narodení 25% mláďat. Je to spôsobené nedostatočným vývojom tráviaceho systému.

Je tiež možné, že vzniknú ďalšie problémy spojené s génovými mutáciami. Patria sem dermatologické patológie. Zvieratá týchto plemien navyše pravidelne prežívajú paralýzu.

Strakaté zvieratá sa vyznačujú svojim veľkolepým vzhľadom a neobvyklou farbou. Preto sa kone často používajú na výstavy, prehliadky, prehliadky. Je však potrebné mať na pamäti, že génové mutácie, ktoré vedú k striebrom farbe, nie sú dobre pochopené. Preto zvieratá pravidelne čelia problémom, ktoré je potrebné eliminovať.


Pozri si video: Moje největší štěstí-fríský kůň (Septembra 2022).