Otázky a odpovede

Prerezávanie hrozna


Prosím, povedzte mi, ako hrozno správne prerezať a stlačiť.

Odpovede:

Hlavné pravidlo orezávania: počas toku miazgy by sa orezávanie nemalo robiť. Tento postup sa vykonáva, keď je teplota nastavená na +5 stupňov a podľa toho, na čo je zameraná. Prerezávanie mladého hrozna sa vykonáva tak, aby sa vytvorili kostrové časti - stonka, rukáv a rameno.

Prerezávanie zrelých plodov hrozna má za cieľ odstrániť všetky prebytočné konáre. Je vhodné omladiť korunu, zatiaľ čo opúšťajú 2-3 vetvy. Odstráni sa dlhodobý výhonok, pričom pahýl nie je väčší ako 10 - 15 cm. Počas jarného prerezávania sa odstráni až 85 - 90% ročného mladého rastu. Toto umožní jednotný vývoj a v budúcnosti prispeje k dobrej úrode rastliny.
Zvieranie sa vykonáva po 3 až 6 listoch na bočných výhonkoch, v strede vegetačného obdobia. V procese zovretia sa na bočnom procese ponechajú 2 až 3 listy a odstráni sa koruna procesu, v ktorom je umiestnený bod rastu výhonku. Ak sa na bočnom procese objaví iný proces, je odstránený. Podobne sa úplné odstránenie výhonkov druhého poriadku uskutočňuje v zóne tvorby hroznových kefiek.