Rada

Technológia pestovania zemiakov v sude, klady a zápory metódy

Technológia pestovania zemiakov v sude, klady a zápory metódy


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Máte malú zeleninovú záhradku? Osvojte si originálny spôsob pestovania zemiakov v sude. Keď ste sa naučili niektoré zvláštnosti výsadby, môžete získať najmenej 30 kg úrody z 8 - 10 zemiakov. Zároveň sa zachránite pred únavnou fyzickou prácou: uvoľňovaním, kopaním, vytrhávaním buriny a dokonca aj kopaním. Ak chcete zbierať úrodu, musíte iba obrátiť hlaveň a zhromaždiť hľuzy.

Čo to je?

Výsadba zemiakov v sude je alternatívnou metódou pestovania tejto plodiny. Táto metóda sa osvedčila v malých predmestských oblastiach. Na malom území môžete pestovať úrodu hľúz potrebných pre rodinu a uvoľnená pôda sa dá využiť na pestovanie ďalších zeleninových plodín.

Produktivita

Letní obyvatelia - experimentátori, keď ovládajú nové metódy výsadby zeleniny, vždy hodnotia svoju produktivitu. Pestovatelia zeleniny poskytujú štatistiku:

 • sud s objemom 200 litrov;
 • 8 sadbových zemiakov;
 • pridanie pôdy 6-7 krát za sezónu;
 • vrchný obväz;
 • pravidelné zalievanie;
 • zber 3 vedrá.

Výhody a nevýhody metódy

O výhodách metódy môžete hovoriť dlho. Prvou výhodou oproti konvenčnému vysádzaniu do zeme je zrýchlené dozrievanie. Úroda dozreje o mesiac skôr ako pri tradičnom vysádzaní do dier. Doba dozrievania sa skracuje kvôli skorému zahriatiu pôdy v sadiacej nádrži a možnosti skoršej výsadby.

Druhým plusom je úspora miesta. Treťou je nedostatok tradičných metód starostlivosti: vytrhávanie buriny, hilling, uvoľňovanie. Hlavnou výhodou je objavený voľný čas, ktorý sa dá stráviť nie ťažkou fyzickou prácou, ale príjemnou letnou dovolenkou. Ďalším užitočným bodom je, že pôda sa dá použiť viackrát, dá sa obnoviť pomocou jesennej výsadby zeleného hnoja.

Táto metóda má nevýhodu - zem rýchlo schne, je potrebné pravidelné zavlažovanie. Obyvatelia leta, ktorí zriedka navštevujú dačo, ťažko kontrolujú vlhkosť pôdy, čo môže negatívne ovplyvniť objem plodiny.

Vhodné odrody

Ak sa vyberie správna odroda, vyrastú chutné zemiaky. Obyvatelia leta testovali odrody na výsadbu v sudoch:

 • Timo.
 • Žukovskij skoro.
 • Kardinál.
 • Lyra.

Ak chcete získať skorý zber, stojí za to si zvoliť skoré dozrievanie, veľkoplodé odrody.

Náradie

Na prípravu kontajnera na pristátie budete potrebovať nástroje. Najskôr musíte mať vŕtačku a vrtáky do kovu. Stojí za to kúpiť vrták na kov najväčšej veľkosti (10-13 mm).

Nevyhnutné podmienky

Na umiestnenie nádoby na výsadbu musíte zvoliť správne miesto. Slnečné miesta nie sú vhodné. Zem sa prehreje a zemiaky nebudú rásť v horúcej pôde. Mnoho záhradkárov urobí chybu, keď umiestni sud na južnú stranu domu.

Ako postaviť hlaveň?

Dobré výsledky sa dosahujú s kovovými bubnami. Ak sa nádoba používala, tak iba na účely skladovania potravín. Optimálny objem je 200 litrov. Hlaveň musí mať výšku minimálne 60 cm, môžu sa použiť aj plastové sudy. Drevené sudy nie sú vhodné na pestovanie zemiakov.

Aby zemiaky pri raste dýchali, je potrebné v sude urobiť otvory. Na to máme vŕtačku a vŕtačku. Malo by tam byť veľa dier. Odporúča sa umiestniť ich vo vzdialenosti 20 cm od seba. Otvory musia byť rovnomerne rozmiestnené po celom obvode.

Musí byť tiež pripravené dno nádoby. Existujú dve možnosti:

 • vyradiť dno;
 • vyvŕtajte veľa otvorov a nechajte medzi nimi vzdialenosť najviac 3 cm.

Tento postup prípravy dna je dôležitý - cez otvory bude odtekať prebytočná vlhkosť, čo vylúči procesy rozpadu.

Príprava pôdy

Výsadbová zmes musí byť výživná, preto sa pripravuje z humusu, kompostu a záhradnej pôdy (1: 1: 1). Bude potrebné spracovať pôdu z lariev škodcov a infekcií. Ak sa pôda zozbiera na jeseň, možno ju ošetriť chemickou látkou, pri jarnej príprave je lepšie ju zahriať alebo ošetriť roztokom manganistanu draselného alebo fitosporínu.

Budú potrebné hnojivá:

 • dvojitý superfosfát;
 • popol;
 • dusičnan amónny.

Do piesočnatej pôdy sa pridá dolomitová múka a síran horečnatý. Všetky ingrediencie sú dobre premiešané. Množstvo hnojiva v pôde určitého množstva sa pridáva presne podľa pokynov.

Postupná rastúca technológia

Ak chcete pestovať zemiaky v sude, musíte postupovať podľa technológie a postupne prechádzať krok za krokom:

 1. Výber vhodnej odrody zemiakov.
 2. Hľuzy vyberieme z pivnice 2 týždne pred výsadbou, klíčime ich v tmavej miestnosti.
 3. Zemiaky pred výsadbou spracujeme akýmkoľvek moderným prípravkom, ktorý kombinuje vlastnosti insekticídu a fungicídu.
 4. Príprava pôdy.
 5. Nalejte do nádoby 15 cm pôdy.
 6. Hľuzy roztiahneme s klíčkami nahor, necháme medzi nimi vzdialenosť najmenej 20 cm.
 7. Zemiaky naplníme zemou vo vrstve 10 cm.
 8. Polievanie.
 9. Keď sa objavia klíčky dlhé 7–10 cm, naplňte ich zemou, tento postup opakujte 6–7 krát.
 10. Keď hladina pôdy stúpne o 1 meter, zemiaky prihnojíme.
 11. Ďalej sa začína obvyklý rast vrcholov a aktívna tvorba hľúz.
 12. Na konci vegetačného obdobia sa pôda vyleje zo suda a úroda sa pozbiera.

Vrchný obväz

Živiny sa konzumujú aktívne, vrchný obväz pomáha obnoviť úrodnosť pôdy, použite:

 • bylinné infúzie;
 • infúzia popola;
 • komplexné minerálne hnojivá pre zemiaky;
 • počas kvitnutia superfosfát.

Močovina a dusičnan amónny by sa nemali používať ako vrchný obväz, stačí ich pridať do pôdy počas výsadby. Prebytok dusíka je zlý pre kvalitu hľúz. Ďalšou výhodou je zavedenie fosforečnato-draselných hnojív do pôdy.

Nevyhnutná starostlivosť

Hlavnou starostlivosťou bude polievanie. Pôda v nádobe by nemala vyschnúť, ale ani voda v nej by nemala stagnovať. Zalievanie je potrebné, keď vrchná vrstva pôdy vyschne. Všetky ostatné práce týkajúce sa starostlivosti o zemiaky v sude sú znížené:

 • pripraviť pôdnu zmes pred výsadbou;
 • nalievanie do nádoby, keď vrcholy rastú;
 • počas sezóny je potrebné zemiaky kŕmiť aspoň 3-krát vyváženým hnojivom.

Suché topy naznačujú, že je čas pozberať zemiaky a všetky sezónne práce na ich pestovaní skončili.

Žatva

Zber je ľahký. Keď sú vrcholy suché, môžete hlaveň položiť na bok a spolu s hľuzami vydlabať pôdu. Celý postup zberu sa obmedzuje na zber zemiakov a ich čistenie od zeme. Najzaujímavejším bodom je odhad výťažku metódy. Niektorým záhradkárom sa podarí nazbierať z jedného suda celé vrece zemiakov.

Choroby a škodcovia

Ak budete pred výsadbou ošetrovať pôdu a hľuzy pred škodcami a chorobami, nebudete musieť bojovať proti škodcom a chorobám. Aj keď sú dlhšie dažde, zemiaky neskorá pleseň nehrozí. Hlaveň je možné chrániť pred dažďom polyetylénovým krytom.

Porovnanie s výsadbou do vriec a debničiek

Princíp výsadby zemiakov do krabíc a vriec je takmer rovnaký ako ich sadenie do suda. Pôda musí byť pripravená rovnakým spôsobom, môžete si vziať obyčajnú záhradnú pôdu a ošetriť ju Bionexom.

Vrecia (škatule) so zemou uchovávajte v teplej miestnosti, môžete do nich sadiť zemiaky skôr. Ak máte skleník, môžete tam tašky premiestniť už v apríli. Zemiaky vysadené v škatuliach (vreciach) by mali byť pravidelne pokryté zemou alebo pokryté vrstvou mulča. Starostlivosť je totožná so starostlivosťou o zemiaky vysadené v sude. Väčšinu času trávia polievaním.


Pozri si video: FR Zemiaky v sene zber (November 2022).