Rada

Ako pestovať brojlery doma, pri údržbe a starostlivosti

Ako pestovať brojlery doma, pri údržbe a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kuracie mäso je považované za jedno z najlepších z hľadiska kvality, prínosov pre človeka. Aby ste mali čistý produkt, je vhodné chovať brojlery doma. Dokáže to každý, dokonca aj začínajúci chovateľ hydiny. Hlavnou vecou je správne držať kurčatá, kŕmiť ich. Potom sa po krátkej dobe získa chutné mäso.

Vlastnosti pestovania brojlerov doma

Brojlery sa od 1. dňa varia na mäse, pretože nie nadarmo sa meno vtáka prekladá z angličtiny ako „fry on fire“. Ale mäso sa najlepšie berie z kurčiat. Na znášku sú potrebné kurčatá. Sú kryté tak, aby mohli plemeno ďalej chovať.

Pre veľké farmy je dôležité rýchlo si vybudovať mäso, preto sa chovajú hybridné kríže. Môžu sa pestovať iba v umelom prostredí.

V individuálnej farme je možné brojlery úspešne chovať, ak nie sú ignorované odporúčania týkajúce sa chovu a kŕmenia kurčiat. Neodkladajte proces zabíjania kurčiat. A na chov plemena berú kohúty a kurčatá v rovnakom pomere.

Brojlery sa chovajú extenzívne. Kurčatá sa kupujú na jar a po 2 mesiacoch sa pošlú na zabitie. Celoročný intenzívny chov je zameraný na nákup mladých zásob každé 3 mesiace.

Pre začiatočníkov vyžaduje chov brojlerov určité vedomosti. Ale sú k dispozícii, nie je ťažké.

Výhody a nevýhody

Brojlery by sa mali pestovať na záhrade, pretože:

 • nárast hmotnosti o 3-5 kilogramov nastáva rýchlo;
 • je ľahké sa o ne starať;
 • poskytnúť jemný a šťavnatý produkt;
 • nevyžadujú veľkú plochu na prechádzky;
 • v spodnej časti sa ľahko trhajú.

Vtáka môžete chovať rôznymi spôsobmi, v závislosti od schopností majiteľov. Brojlery sú pokojné, nerobia obyvateľom leta problémy. Nevýhodou plemena je, že sliepky nesú niekoľko vajíčok. Ale brojlery boli vytvorené aj na produkciu mäsa, nie na produkciu vajec.

Výber plemena a kurčiat

Chov hydiny sa začína nákupom kurčiat. Najlepšie je kúpiť si kohúty aj kurčatá, aby ste neskôr mohli vtáka chovať sami. Mláďatá musia byť vybrané od spoľahlivých výrobcov. Ich vek by mal byť 10 dní. V tomto čase už mláďatá zosilneli, bude im menej chorých. Skoršie kurčatá vyžadujú osobitnú starostlivosť, osobitné podmienky zadržania. Je pravdepodobnejšie, že na chorobu zomrú. Pri nákupe kurčiat si vyberte tie, ktoré sú aktívne a mobilné. Musíte starostlivo preskúmať vzhľad kurčiat.

Ak oči nesvietia, ale sú matné a perie je nerovnomerne rozložené, potom by sa takéto kurčatá nemali brať na rozvod.

Z plemien sú na chov najvhodnejšie brojlery ROSS-308. O šesť mesiacov neskôr títo bieli poddimenzovaní jedinci dorastajú do hmotnosti 2,5 kilogramu. Kurčatá bežia dobre.

Brojler KOBB-500 je známy svojim rýchlym prírastkom hmotnosti. Toto plemeno by sa malo chovať pre mäso a vajcia. U plemena Change je prírastok hmotnosti pomerne rýchly. Kurčatá ľahko tolerujú nepriaznivé životné podmienky, zriedka ochorejú. Z populárnych plemien možno vyčleniť Cornish, Cochinhin, Faverol.

Metódy riadenia brojlerov

Kdekoľvek sa chovajú kurčatá, musia byť suché. V miestnosti je inštalované vetranie, ale vták by mal byť chránený pred prievanom. Vták by sa mal ponáhľať na špeciálne určenom mieste.

Chov vonku

Brojlery by mali byť držané na podlahe s hlbokou podstielkou. Vyberú si izbu s takou rozlohou, že na 1 meter štvorcový pripadá až 12 jedincov. Vhodný spôsob uchovania v lete aj v zime. Hlavnými podmienkami sú teplota a vlhkosť vzduchu. Pred usadením kurčatá zahrejú miestnosť na 26 stupňov. Toto je optimálna teplota, pod ktorou sa u kurčiat vyvinú zdravotné problémy. Postupne by sa malo zvýšiť na 30 - 35 stupňov.

Mládež vo veku desať dní sa pripravuje v miestnosti, kde bude vlhkosť 60%. Pri raste brojlerov by mala byť vlhkosť vzduchu 70%. Svetlo horí v kurníku niekoľko dní.

Aby sa vták mohol ľahšie prispôsobiť podmienkam zadržania, je vopred pripravená miestnosť s:

 • umývanie, dezinfekcia stien a podláh;
 • sušenie;
 • naplnenie podlahy vápnom s použitím 1 kilogramu látky na meter štvorcový;
 • inštalácia osvetlenia;
 • ktorým sa na podlahe stelivo z pilín, hoblín.

Pri chove brojlerov sa neustále sleduje stav podstielky. V zime nezabudnite, že podstielka by mala byť hrubšia ako v lete. Malo by sa to meniť, keď sa znečistí. Na podstielku nedávajte nádoby s vodou. Koniec koncov, surové, povedie to k množeniu patogénnych mikroorganizmov, chorôb hydiny.

Chov buniek

Brojlery sa dajú úspešne chovať v klietkach, pretože sú neaktívne a v obmedzenom priestore sú pohodlné. Je potrebné pripraviť miesto s prihliadnutím na skutočnosť, že na 1 štvorcový meter sa zmestí až 18 kurčiat alebo 9 dospelých kurčiat.

Ak je na webe málo miesta, bunky sú usporiadané do 2 úrovní. Výhodou pestovania v klietkach je, že tam dochádza k prirodzenému vetraniu. Vtáka chráni pred dažďom bezpečná strecha. Súčasťou starostlivosti je dodržiavanie regulácie teploty vzduchu. Brojlery neznášajú náhle výkyvy teploty. Kurčatá rastú lepšie pri 30 - 35 stupňoch Celzia.

Vrh sa kladie na podlahu klietok, ktorá musí byť vždy suchá a čistá.

Chov brojlerov v inkubátore

Aby sa znížili náklady na nákup kurčiat, obyvatelia leta sa snažia chovať vtáky sami v inkubátore. A tu musíte kompetentne pristupovať k výberu vajec:

 1. Materiál by sa mal brať iba od kurčiat starších ako 2 roky.
 2. Sliepka musí byť zdravá a silná.
 3. Pri vyšetrení sa na škrupine nezistilo žiadne poškodenie. Podľa veľkosti zaujmite priemerný pravidelný tvar.
 4. Pred pokládkou by sa chovateľský materiál nemal skladovať dlhšie ako 3 dni na tmavom a chladnom mieste. Skenovaním je možné určiť, či je vajíčko oplodnené. V strede je viditeľná tmavá bodka.

Pred vložením vajec do inkubátora sa premyjú roztokom manganistanu draselného. Inkubačná doba trvá 21 dní. V tejto dobe sa teplota udržuje na 37,5 a 37,2 stupňoch, vlhkosť vzduchu je 50-65%. Prvý týždeň sa vajíčka obracajú niekoľkokrát denne.

Funkcie kŕmenia

Hybridné kríže majú jasnú schému kŕmenia. Každé obdobie života brojlerov si vyžaduje určitý súbor výživných látok. Niekto kupuje hotové komplexy na kŕmenie hydiny, iní nezávisle tvoria proporcie. Brojlery potrebujú vždy čerstvú vodu. Jeho teplota je do 30 stupňov. Do vody sa občas pridá cukor alebo manganistan draselný.

Od prvých dní

Výsledné jednodňové kurčatá trpia najmä nedostatkom vody. O to sa treba starať. Dostávajú vodu s cukrom v nej zriedeným. Lyžičku rozpustite v litri vody. Mnoho chovateľov hydiny odporúča ako prvé krmivo použiť varené vajcia a jemne ich nasekať. Iní miešajú proso s vaječným práškom.

Zloženie predspusteného krmiva zahŕňa kukuricu. Je základom výživy spolu s pšenicou alebo otrubami, sušeným mliekom, jačmeňom, sójovou múčkou. Jednému kuraťu sa podáva 10 gramov krmiva denne. Do 2 týždňov sa jeho množstvo zvýši na 25 gramov.

Misky na pitie sú neustále naplnené čerstvou vodou. Je vhodný s 1-3 kryštálmi manganistanu draselného alebo cukru.

Osemdňové kurčatá dostanú srvátkovú kašu. Pridajte k tomu tvaroh, nakrájané vajce, nakrájané škrupiny, nakrájanú cibuľu. O niečo neskôr je množstvo zelených v krmive 10%.

Základom výživy kurčiat je kukurica - 48%, sójová múčka - 20%. Pšenice je dosť 12%, rybia múčka - 7%, pivovarské kvasnice - 5%. Nezabudnite pridať nasekanú zeleň, trochu kriedy a tiež kŕmny tuk.

Mladé zvieratá sa kŕmia až 8-krát denne. Ak sa všetko neodtrhne, potom sa kŕmidlá vyčistia od zvyškov potravy opláchnutím.

Žiadne antibiotiká

Debata o tom, či pri pestovaní brojlerov používať antibiotiká alebo nie, už dlho neutícha. Na domácich farmách sa snažia vylúčiť z jedálnička lieky. Verí sa však, že bez antibiotík sa úmrtnosť brojlerov zvyšuje. Pravidelne zahŕňajú malé množstvá prípravkov do krmiva pre hydinu a poskytujú zrýchlený rast a rýchle priberanie.

To, či brojlerom podať alebo nedať antibiotiká, je na každom. Ale keď dôjde k chorobe, nemôžete sa bez nich zaobísť..

Kŕmne zmesi

Kombinované krmivá sa kurčatám podávajú od narodenia. Mení sa iba pomer zložiek krmiva. Najskôr je pre kurčatá potrebná predštartovacia zmes. Hotový obsahuje všetky potrebné vitamíny a aminokyseliny. Môžete si to sami namiešať.

S rastom kurčiat sa mení pomer zrna. Do výživy brojlerov určite zahrňte kukuricu a pšenicu, koláč alebo sójový šrot. Je užitočné primiešať trochu kostnej alebo rybej múčky, kriedy. Je potrebné nezabudnúť na zeleň, ktorú v kŕmnej zmesi úspešne zastupujú čerstvé žihľavy, predtým obarené a nasekané.

Dôležitá je frekvencia kŕmenia. Ak spočiatku dosiahne 8-krát denne, potom sa postupne znižuje na 6-4.

Presun mladých zvierat do kurína

Je čas preniesť vyrastené kurčatá do kurína. Priestory sú pripravené vopred, sú umyté, bielené a dezinfikované. Podlaha je posypaná vápnom, pilinami vo vrstve 10 centimetrov. Nádoby na jedlo a vodu sa umyjú čisté. Musia byť suspendovaní, aby sa o ne mohli správne starať. Dospelý vták bude potrebovať nádoby na kúpanie. Sú pokryté popolom z dreva. V kŕmidlách sa pripravuje kokina a popol.

Pred umiestnením mláďaťa sa kurník zahreje na 27 stupňov Celzia. Brojlerové kurčatá sa musia cítiť pohodlne. Musia byť ľahké, teplé a suché.

Prevencia chorôb brojlerov

Umelo chovaný hybrid potrebuje ochranu pred chorobami. Je nevyhnutné vykonať preventívne opatrenia na získanie vysoko kvalitného mäsa z hydiny.

U 5-dňových kurčiat je lepšie brať Enroxil v roztoku na spájkovanie. Krmivo by malo byť posilnené pre 10-dňové kurčatá. V 2 litroch vody zriedte 1 mililiter liečiva "Vitasol".

Očkovanie sa vykonáva u brojlerov 11. deň života. Opakujte to ešte 2 krát každých 5 dní.

Na ochranu pred kokcidiózou musíte podať liek "Tromexin", ktorého 2 gramy sa zriedia v 1 litri vody. Je dôležité vakcinovať kurčatá 23. - 28. deň života.

Ako dlho vyrastie brojlerové kurča pred zabitím?

Brojlery by sa mali chovať do určitej doby. Vtáka sa odporúča zabiť po 2-2,5 mesiacoch. V opačnom prípade bude mäso brojlerov časom tvrdé a suché. Ak necháte brojlery dlhšie ako zvyčajne, ich chuť do jedla sa nezníži, ale prírastok hmotnosti sa zastaví.

Bežné chyby

Chyby v hospodárení s brojlermi vedú k tomu, že jednotlivci zomierajú alebo prestávajú rásť. Hlavná vec je zabrániť hnitiu steliva. Ak sú napájačky a napájačky na vrstve pilín, vytvára sa na nich pleseň.

Je potrebné neustále čistiť priestory, klietky od trusu. V tomto prípade stojí za to dezinfikovať steny, podlahu, vysušiť ich, aby sa vylúčil vývoj chorôb.

Keď nie je výživa brojlerov vyvážená, je v nej málo vitamínov a mikroelementov, potom si vtáky začnú klásť hlavy druhému. Slabé vzorky najviac trpia útokmi.

Musíte súčasne kŕmiť mladé zvieratá. Nezabudnite na čistú teplú vodu. Brojlery často hynú kvôli dehydratácii.

Vďaka povinnému očkovaniu môžu byť všetky vtáky zachránené, ak sa u niektorých jedincov objavia príznaky choroby.

Ziskový podnik bude úspešný, keď sa bude kvalifikovane podieľať na chove brojlerov.


Pozri si video: Nowy nabytek brojlery Rozšíření farmy nákup brojlerů (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Daguenet

  Ďakujem, naozaj sa mi to páčilo.

 2. Newlin

  takže sa dá diskutovať donekonečna.

 3. Goltisida

  Gloomy pictures are like that :)

 4. Terrill

  Málokedy viete, kto teraz píše na túto tému, veľmi príjemne sa to číta, odporúčam vám pridať ďalšie obrázky!

 5. Tataxe

  What is this nonsense have written ?? robots ??Napíšte správu