Rada

Tajomstvá pestovania, poľnohospodárskej technológie a starostlivosti o uhorky na otvorenom poli

Tajomstvá pestovania, poľnohospodárskej technológie a starostlivosti o uhorky na otvorenom poli


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aby ste nezostali bez plodiny, musíte na otvorenom poli správne usporiadať starostlivosť o uhorky. V poľnohospodárskej technológii tejto kultúry existujú jemnosti, pri zanedbaní ktorých môžete v lete strácať energiu a čas. Poľnohospodárska technológia uhoriek na otvorenom poli je spôsobená pôvodom kultúry. Pretože táto rastlina pochádza z juhovýchodnej Indie, z oblastí s tropickým podnebím, sú vysoké požiadavky na vlhkosť a teplotu.

Ako pestovať uhorky vonku

Každý záhradník má svoje vlastné tajomstvá pestovania uhoriek na otvorenom teréne. Niektorí ich pestujú na bežnej posteli, iní uprednostňujú metódu teplej postele. Je potrebné poznamenať, že hlavnou výhodou druhej metódy je vysoká koncentrácia oxidu uhličitého vo vzduchových vrstvách susediacich so zemou.

Čím viac to je, tým rýchlejšie rastliny rastú. Používajú sa dva spôsoby kultivácie uhoriek: sadenice, semená v zemi. Prvá metóda vám umožňuje priblížiť zber uhoriek, druhá zjednodušuje kultiváciu a starostlivosť o mleté ​​uhorky.

Výsadba v zemi so semenami

Technológia pestovania uhoriek na otvorenom teréne so semenami sa viaže na počasie. Je potrebné pamätať na to, že výsadba uhoriek v studenej zemi prinesie negatívny výsledok. Semená uhorky vypučia, keď sa pôda zahreje na 14 ° C.

Mrazy zabíjajú mladé sadenice uhoriek, dlhodobý pokles teploty na 8 ° C znižuje klíčivosť hniezdnych semien.

Silné sadenice uhoriek - vzorec úspechu

Silné sadenice uhoriek pestovaných doma sú kľúčom k vysokej úrode. Pred zasadením do zeme sa pestuje 25 dní. Nie všetci začínajúci záhradníci vedia, ako správne pestovať uhorky prostredníctvom sadeníc. Výsev uhoriek pre sadenice začína prípravou pôdy. Najjednoduchším spôsobom je nákup hotovej pôdy. Náročnejším spôsobom je pripraviť si pôdu svojpomocne.

Na klíčenie semien uhorky je vhodná zmes:

 • humus (časť 1);
 • nízko položená rašelina (1 diel);
 • 1 polievková lyžica. l. minerálne hnojivo ("Aquarin");
 • 0,5 l popola na vedro zmesi.

Uhorky neznášajú dobre zber, preto sadia semená do samostatných nádob (pohárov) s priemerom 7 cm, predtým je potrebné dezinfikovať sadivový materiál. Zvyčajnou možnosťou je 1 g manganistanu draselného a 100 ml vody. Pred zasiatím stimulujte klíčenie semien prípravkom „Epin-extra“. Vezmite 100 ml teplej prevarenej vody, produkt odkvapkajte (2 kvapky). Potom sa semená 2 až 4 dni uchovávajú vo vlhkej utierke pri teplote 25 - 28 ° C. Semená sa vysádzajú do pohárov, keď je koreň predĺžený o 5 mm.

Pôda v pohároch sa vyleje teplou vodou, po 30 minútach sa do nich položia semená a pokryjú sa vrstvou zeminy, hĺbka sejby je 2 cm. Poháre sú pokryté filmom, odstránené po výskyte uhorkových klíčkov. . Starostlivosť o sadenice uhoriek je štandardná:

 • polievajte sadenice každý druhý deň;
 • rozsvietiť uhorky v oblačnom počasí;
 • kŕmiť sadenice dvakrát;
 • pred presadením do zeme semenáčiky týždeň kalte, čím znížite nočnú teplotu na 12 ° C.

Teplé postele - raj pre uhorky

Pestovanie uhoriek vonku pomocou teplých záhonov je veľmi populárne. Miesto na stavbu hrebeňa by malo byť od severného vetra oplotené vysokou zeleninou alebo konštrukciou. To uľahčuje vytváranie mikroklímy, ktorú uhorky potrebujú.

Na vyplnenie teplého hrebeňa môžete použiť hnoj alebo zvyšky rastlín (burina, vrcholy). Na dezinfekciu je možné rastlinnú hmotu zahriať: nalejte ju do železného suda, zalejte vodou, zohrejte na ohni. Horúcu hmotu nalejte do výkopu vopred vykopaného: hĺbka výkopu je 35 cm, šírka je 1 m.

Do výkopu je možné položiť malé vetvy a papier. Vrstvy posypeme nadýchaným vápnom, na všetko nalejeme odstránenú zem. Na jar vykonajte záverečnú kultiváciu pôdy: vykopajte, pridajte humus, popol, nitroammofosk.

Od jari zvyšky, hnijúce, emitujú teplo a vytvárajú mikroklímu v povrchovej vrstve potrebnej pre uhorky. Vysoká koncentrácia oxidu uhličitého stimuluje vzhľad ženských kvetov, čo má pozitívny vplyv na objem plodiny.

Transplantácia sadeníc uhoriek do zeme

Potrebujete vedieť nejaké jemnosti, ako pestovať uhorky sadeničným spôsobom. Začiatkom júna (koniec mája) je možné sadenice presadiť do záhrady. Predtým, o desať dní, začnite pôdu zahrievať: zalejte horúcou vodou, zakryte alobalom.

Sadenice vysaďte do riadkov. Medzi riadkami nechajte vzdialenosť 50 cm, v radoch medzi otvormi - 30 - 40 cm, počas výsadby chráňte korene pred poškodením. Nalejte jamky ružovou vodou s manganistanom draselným. Na vrchole hrebeňa nainštalujte plastové oblúky, natiahnite fóliu.

Počas dňa, pri teplote vzduchu 25 ° C, otvorte film trochu na jednej strane do výšky 25 cm. Ďalší rast uhoriek a starostlivosť o výsadbu sa zníži na zalievanie, hnojenie, udržiavanie čistoty hrebeňov a prevenciu. chorôb.

O vlastnostiach vonkajšej starostlivosti

Pri starostlivosti o pestované rastliny musíte urobiť viac než ich polievať. Rovnako dôležité je včas zbierať plody, ktoré dorástli do normálnej veľkosti. Zeleninu musíte zbierať ráno, dlhšie si zachováva svoju pružnosť.

Aby ste nepoškodili mihalnice, plody neodtrhávajte, ale odstrihnite ich nožnicami alebo záhradným nožom. Biče už viac neotáčajte, listy by mali hľadať. Zbierajte ovocie každé 2 dni.

Tajomstvá správneho napájania mletých uhoriek

Pri pestovaní uhoriek na otvorenom poli v krajine môžu nastať ťažkosti so zálievkou v dôsledku zriedkavých návštev. Nádej na dážď nestojí za to, nie vždy pomôže. Je potrebné pamätať na výhody dažďovej vody - je lepšia ako studňa alebo voda z vodovodu, obsahuje viac kyslíka a živín.

Uhorky je potrebné často polievať, ale s poveternostnými podmienkami súvisia aj kultivačné vlastnosti. V chladných dňoch, pri nadmernej pôdnej vlhkosti, sa v rastlinách vytvorí koreňová hniloba. Správnou starostlivosťou o uhorky je zabrániť zalievaniu pri denných teplotách pod 15 ° C. V takom počasí sa suché zavlažovanie vykonáva na otvorenom teréne pri dači - uvoľňujú zem v uličkách.

Voda na zalievanie mletých uhoriek by mala byť teplá (22 - 25 ° C). Neskúsení obyvatelia leta, ktorí polievajú postele studenou vodou, sa môžu stretnúť s problémami:

 • rastliny rastú pomaly;
 • na uhorkách je málo vaječníkov;
 • vaječníky uhorky sa rozpadajú.

Záhradník musí vo svojich pravidlách pestovania predpísať ďalšie dve podmienky pre dobrú úrodu spojenú s polievaním. Prvou podmienkou je zalievanie v drážkach umiestnených v uličkách. Stojí za to opustiť zalievanie pri koreni. Korene uhorky sú plytké a môžu byť odkryté. Druhou podmienkou je nepolievať po 19. hodine.

Hnojivá alebo ako sa starať o uhorky vonku

Pravidelné kŕmenie prispieva k správnemu rastu pôdnych uhoriek. Počas leta musíte rastliny nakŕmiť najmenej 3-4 krát. Pri správnom prístupe sa koreňové obväzy striedajú s listovými. Počas vrcholenia plodov uhoriek sa ich imunita zvyšuje popolom. Na prášok 1 štvorcový. m uhorkový hrebeň, vezmite si pohár popola.

Pre uhorku na otvorenom poli je dôležitá úrodnosť pôdy, ktorú zlepšujú pomocou hnojív (organických, minerálnych). Prvýkrát záhradníci radšej kŕmia uhorky infúziou mulleinu. Pripraviť roztok je ľahké: nalejte 1 vedro hnoja do 2 vedier s vodou, premiešajte, nechajte 5 dní kysnúť. Pre zdravé uhorky pridajte do vedra 0,5 litra tekutého hnojiva.

U chorých a oslabených rastlín zvýšte koncentráciu roztoku na 1 liter na vedro. Do pracovného riešenia môžete pridať 1 polievkovú lyžičku. močovina alebo dusičnan amónny.

Keď sa na mihalniciach uhoriek objavia puky a prvé kvety, opakujte kŕmenie rastlín. Počas tohto obdobia pridávajte do roztoku hnojivá obsahujúce fosfor a draslík. Rastlina potrebuje najmä hnojenie počas plodenia. Počas tohto obdobia kŕmte uhorky každých 10 dní, pridajte nitroammofosk do infúzie mulleinu (10 litrov 1 polievková lyžica. L.).

Aby ste sa vyhli neohrabanej zeleni, zohľadnite pri aplikácii hnojív proporcie:% dusíka je viac ako fosfor,% draslíka viac ako dusík.

Dobré výsledky dosahujú záhradkári úpravou listov uhoriek na otvorenom poli. Pre aktívny rast zelenej hmoty na začiatku vegetačného obdobia sa kríky postriekajú roztokom močoviny. Na spracovanie hrebeňa širokého 1 m a dlhého 10 m zrieďte 1 hodinu hnojiva v 10 litroch vody. Spracovanie uhoriek vykonajte skôr, ako sa objavia kvety. V júni posypte kríky uhorky roztokom sódy (10 litrov 1 polievková lyžica. L.), Listy nezožltnú.

Tvorba kríkov uhoriek

Tvorba kríkov uhoriek uľahčuje obyvateľom leta starostlivosť o ne. Stále viac záhradníkov používa vo svojich záhradách treláže. Viazané kríky uhorky sú menej choré. Odrody a hybridy na otvorenom poli sa tvoria rôznymi spôsobmi.

Kvalitné zomleté ​​uhorky sa štipnú na 4 - 5 listoch, aby dorástli ďalšie bočné mihalnice. Hybridy by mali byť držané v jednej stonke a vytrhávať všetky spodné výhonky do výšky 0,5 m. V intervale stonky uhorky od 0,5 do 1 m nechajte jeden list v pazuchách, zhora - 2 listy, ešte vyššie - 3 - 4.

Choroby mletých uhoriek

Nie je také ľahké pestovať uhorky v krajine na otvorenom teréne. Choroby čakajú na rastlinu na otvorenom poli počas celej sezóny: ihneď po výsadbe, počas obdobia plodenia.

Vonkajšia infekcia sa môže šíriť vzduchom. Najbežnejšie choroby mletých uhoriek sú:

 • múčnatka;
 • koreňová hniloba;
 • antraknóza.

Prvé príznaky múčnatky sa často vyskytujú na mletých uhorkách v chladnom (20 ° C) počasí s vysokou vlhkosťou. V počiatočných štádiách je to na listoch biely povlak, podobný múke. V neskorších fázach začnú listy na uhorkách žltnúť a vysychať.

Ovocné kríky s uhorkami je možné postriekať z múčnatky infúziou vyrobenou z vody (10 dielov) a diviny (1 diel). Silne postihnuté listy uhorky by sa mali postriekať roztokom síranu železnatého (5%).

Koreňová hniloba nemôže zanechať žiadnu úrodu. Prvé náznaky vidieť hneď po výsadbe sadeníc na hrebeni. Keď stúpne denná teplota, listy na rastlinách vädnú a s príchodom súmraku obnovujú pružnosť listov. Na dne stonky takýchto rastlín sa farba stáva hnedou. Odchod v tomto čase:

 • pridať do pôdy biologický produkt ("Baktofit") alebo fungicíd ("Hom");
 • stopka stonky na stimuláciu rastu nových koreňov;
 • na zlepšenie imunity liečte liekom "Effekton".

Antracnóza ovplyvňuje nielen biče a listy pôdnych rastlín, sú ovplyvnené plody. Na listoch vyrastajú žlté škvrny, na zeleni sa vytvárajú ružové vredy, stonky vysychajú, plody sa stávajú nepoužiteľnými. Život kríkov uhoriek závisí od toho, ako rýchlo sa rastline pomôže. Na spracovanie listov uhorky vezmite tekutinu Bordeaux 1%.

Škodcovia v uhorkovej záhrade

Často, s nástupom horúcich júlových dní, starostlivosť o vonkajšie vošky komplikuje. Malý hmyz môže na voľnom poli spôsobiť veľké škody rastlinám. Nájsť poškodené mleté ​​uhorky je ľahké:

 • pomalé listy;
 • rozmaznané púčiky a vaječníky;
 • žlté škvrny na povrchu listov.

Hmyz sa rýchlo množí, kolónie vošiek môžu zničiť celý hrebeň za 10 dní. Ak sa nájde hmyz, pripravte si roztok mydlového popola. Vezmite liter vody, pridajte doň 72% mydla na pranie (2 lyžice) a popola (2 lyžice) zriedeného v horúcej vode.

Listy a stonky uhoriek umyte výslednou mydlovo-popolovou vodou. Ráno ošetrujte otvorené prízemné rastliny. Aby ste zabránili spáleniu listov, na poludnie zakryte rastliny krycím materiálom. Po 5 dňoch ošetrenie opakujte na otvorenom poli. Zem pod kríkmi uhoriek by mala byť posypaná popolom, aby sa odpudili škodcovia a nakŕmili oslabené rastliny.

Jednoduchá ochrana mletých uhoriek pred medveďom

Medvedka spôsobuje mladým mletým uhorkám veľké škody. Jednoduchá plastová fľaša ochráni mleté ​​uhorky pred škodcami. Pre fľašu s objemom 1,5 litra musíte odrezať spodnú a hornú časť, dostanete valec. Valec nakrájame na 3 rovnaké kúsky.

Výsledné krúžky vtlačte do záhradného záhonu, nad povrchom by mal zostať vyčnievajúci okraj - vysoký 0,5 cm. Do každého krúžku zasaďte 3 semená uhorky, posypte ich zeminou.

Uhorkový hrebeň zakryte celofánom, až kým sa neobjavia výhonky. Krúžky budú chrániť sadenice pred medveďom, nebudú zasahovať do vývoja rastliny a uľahčia jej pestovanie.

Výber odrôd na kultiváciu na otvorenom poli

Na otvorenom teréne je potrebné zvoliť odrody opeľované včelami... Hlavné výhody odrôd pre otvorené terény: odolnosť voči chladu, odolnosť proti výkyvom teploty. Recenzia troch aktuálnych vonkajších hybridov vám pomôže vybrať semená uhorky pre budúcu sezónu.

Uhorka Crunch F1

Hybridom opeľovaný včelami, ktorý sa vyznačuje dlhodobým plodením na otvorenom poli. Uhorky sa zberajú 48 dní po vyklíčení. Kvitnúci ženský typ. Plody sa zbierajú vo zväzkoch po 2 - 3 kusoch. Zelentsy prakticky neprerastajú, nie sú náchylné na žltnutie.

Mäso uhoriek je husté, nie sú v nich žiadne prázdne miesta. Plody sú rovnomerné, priemerná hmotnosť zelených je 90 - 100 g. Je ťažké pokaziť šalát chutnou uhorkou, zelené sú dobré v slane solenej a nakladanej forme. Cenné vlastnosti hybridu na otvorenom teréne: odolnosť proti hnilobe koreňov, kladosporii, múčnatke (falošné, skutočné).

Uhorka chutná F1

Skorý hybrid pre otvorenú pôdu (dozrievanie nastáva za 45 dní), opeľované včelami, plodné (14 kg / m²). Plodenie je rovnomerné a trvácne. Hybrid je odolný voči komplexu chorôb, dokonale sa prispôsobuje akýmkoľvek podmienkam rastu. Kvitnúci typ je ženský. Tvorí 2 - 3 vaječníky v uzloch. Uhorky rastú krásne, nie dlho, zarovnané. Zelenty majú tvar valca, hmotnosť od 80 do 100 g. Plody môžu byť použité v surových polotovaroch.

Uhorka Baby F1

Skorý hybrid, ktorý je opeľovaný včelami, je možné vysadiť na otvorenom teréne. Zelentsy začnú spievať 47. - 50. deň. Plodenie pôdneho hybridu vydrží dlho, na centrálnej stonke a na bočných výhonkoch sa tvoria zelené. Dĺžka zelencov je 7-10 cm, tvar je nádherný. Uhorky sú veľké hľuzovité s bielym dospievaním. Dužina uhoriek je hustá, šťavnatá, chrumkavá. Zelentsy sa používajú na solenie sudov, kyslé uhorky nestratia svoju pružnosť.

Aké ľahké je zvýšiť úrodu uhoriek na otvorenom poli

Niekedy rady skúsených záhradníkov pomôžu vypestovať veľa uhoriek na otvorenom poli. Tu je jeden z týchto tipov: špeciálne zalievané mleté ​​uhorky s jablčným octom. Do suda nalejte dažďovú vodu alebo vodu z vodovodu. Keď sa voda zohreje, pridajte do nej jablčný ocot. Na 200 litrov stačí 1,5 pohára. Touto kyslou vodou polievajte mleté ​​uhorky celé leto. Bude možné nazbierať o 15% viac vypestovaných mletých uhoriek ako zalievaním obyčajnou vodou.


Pozri si video: From Middle Class to No Class in America Documentary (Septembra 2022).