Rada

Pravidlá pre chov králikov v stodole a ako si postaviť izbu vlastnými rukami

Pravidlá pre chov králikov v stodole a ako si postaviť izbu vlastnými rukami


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chov domácich miláčikov si vyžaduje miesto, kde budú chované. Je postavená búda pre králiky, v ktorej zabezpečujú inštaláciu jedno-, dvoj-, trojposchodových klietok alebo voľného výbehu. V takejto miestnosti sa o nich dá celoročne starať. Štruktúra má jednoduchú štruktúru, ktorú je ľahké zostaviť bez zapojenia kvalifikovaných odborníkov.

Druhy králikov

Voľba spôsobu chovu zvierat závisí od ich počtu, účelu chovu (pre mäso, kožušinu, chov) a klimatických podmienok regiónu. Zvieratá sa chovajú v klietkach alebo vo voľnom výbehu. Každá metóda má svoje vlastné výhody a nevýhody.

Na chov králikov sa používajú 3 možnosti umiestnenia:

 • otvorené (v kôlni);
 • zatvorené (v stodole);
 • jama.

Prvý a posledný typ králika je vhodný pre regióny s teplými zimami. Vyrábajú voliéru alebo v kôlni stavajú klietky. Prístrešok chráni králiky pred priamym slnečným žiarením a vetrom / dažďom / snehom.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Prístrešok jamy je králik, usporiadaný v hlbokej jame (1,5 - 2 metre), s betónovými stenami a podlahou, kde sú zvieratá držané bez klietok.

Uzavretý typ je kôlňa, studená alebo izolovaná. Miestnosť by mala byť vybavená osvetlením, vetraním. Králiky sa chovajú voľne pasúce sa alebo vo viacstupňových klietkach.

Požiadavky na podmienky držania králikov a vlastnosti starostlivosti

Izba by mala byť pohodlná pre králiky a ľahko sa o ňu starať. Bez ohľadu na plemeno zvieratá nemôžu odolávať vlhkosti, prievanu a náhlym zmenám teploty. Zvieratá prechladnú a ochorejú. Prirodzené osvetlenie oknami, v zime doplnené umelým osvetlením. Celková plocha okenných otvorov by mala byť až 10% podlahovej plochy. Trvanie denného svetla u králikov je od 8 do 10 hodín, maximum je 16 hodín.

Teplota a vlhkosť

Optimálna teplota na chov králikov: +5 až +15 stupňov. Vlhkosť vzduchu by nemala byť vyššia ako 75% a nižšia ako 50%. Dospelí jedinci, ktorí sú držaní v chladnej búde bez klietok, odolávajú teplotám až do -30 stupňov, ak má búda dostatok sena, v ktorom sa zvieratá v mrazivých dňoch skrývajú a ohrievajú. Ak sa chovajú v klietkach, musí byť búda izolovaná, aby teplota vzduchu neklesla pod 5 stupňov Celzia.

Prehrievanie zvierat nie je o nič menej škodlivé, takže v búde je potrebné dobré vetranie a izolácia strechy. Ale zároveň by pohyb vzduchu v miestnosti nemal vytvárať prievan.

Hygiena

Čerstvý vzduch je nevyhnutný pre zdravý vývoj zvierat. Koncentrácia škodlivých pár (sírovodík a amoniak) z rozkladajúceho sa hnoja nemôže prekročiť 0,015 a 0,01%. V stodole, kde sa zvieratá chovajú zadarmo, je potrebné každodenné čistenie hnoja a pravidelná výmena podstielky. Podlaha je súvislá so sklonom smerom k dverám, aby králiky nemohli vykopať jamu a ísť von.

V klietkovom kryte je na uľahčenie údržby pripevnená k podlahe sieť alebo sklonená k zadnej stene. Základné pravidlo pre usporiadanie klietok je, že hnoj z horných klietok by nemal spadať do spodnej vrstvy. Frekvencia čistenia vo voliérach a klietkach závisí od usporiadania. Ak sa hnoj spontánne odstráni cez sieťku alebo otvory v podlahe, potom sa čistenie vykonáva 1-2 krát týždenne. Kŕmidlá a napájačky sa umývajú každý deň. Nezjedené krmivo (zmiešané krmivo, zeleninová kaša) sa odstráni, žľab sa dôkladne umyje.

Jedlo

V strave králikov by mal byť vyvážený obsah suchého krmiva (ovos, pšenica, kukurica), kŕmnych zmesí, zeleniny (čerstvá a varená), čerstvej trávy / sena. V lete by mala v krmive prevládať čerstvá tráva a sezónna zelenina. Znečistená tráva by sa nemala dávať zvieratám. Mal by byť opláchnutý a mierne vysušený. Na jeseň a v zime poskytujú seno, zmiešané krmivo, zeleninovú kašu.

Králiky potrebujú niečo na žuvanie. Vetvy osiky, brezy, vŕby budú hrať úlohu prídavnej látky v potravinách a umožnia uspokojiť prirodzený inštinkt. Pri chove vo voliére je seno vyložené na podlahu pre nepretržitý prístup na niekoľko dní. Voda musí byť vždy čerstvá. V nevykurovanej stodole v jesenno-zimnom období sa podáva voda ráno a večer vo vyhriatom stave.

Jemnosť obsahu v lete aj v zime

V lete by mali byť zvieratá chránené pred prehriatím a jasným slnečným žiarením. Vonkajšie klietky by mali byť na vrchu pokryté senom alebo slamou. Strieška nad šedou alebo voliérou by mala vyčnievať 20 - 30 centimetrov.

V stodole sa v teplej sezóne používajú sieťované dvere na zvýšenie prietoku čerstvého vzduchu. Druhé dvere sú stále otvorené.

S nástupom chladného počasia je stodola naplnená senom na teplo pri voľnej pastve. Pre klietky by mali byť v stodole umiestnené ohrievače. V nevykurovaných miestnostiach je počet králikov znížený na minimum, takže dospelí môžu chovať v teplom období. Okrol pri nízkych teplotách u králikov môže spôsobiť smrť potomstva.

Čo by mala byť stodola na chov králikov

Pred začatím stavby sú určené priestory pre zvieratá s ich umiestnením. Severná strana, pod korunami veľkých stromov, sa považuje za priaznivú pre chov. Vzdialenosť od bývania a iných hospodárskych budov - 10-15 metrov.

Konštrukčné materiály:

 • doska;
 • guľatiny;
 • tehla.

Výber závisí od schopností a želaní chovateľa. Z dosiek je postavená studená búda, teplá z tehál a guľatiny. Rozloha miestnosti závisí od spôsobu chovu: pri voľnom výbehu pre 1 králika stačí 1 meter štvorcový; s klietkou - nie menej ako 1,5 metra štvorcového (1,5 metra dlhý, 1 meter široký).

Strecha králika je vyrobená so šikmou strechou, ktorá sa používa na sušenie sena. Medzi strechou a miestnosťou je vybavený sklad na seno (podkrovie alebo podlaha). Pri výpočte plochy sa berú do úvahy bunky kráľovnej: klietky pre králiky pre okrol. Ak sa králiky nachádzajú v klietkach, je na nich pripevnená voliéra k zadnej stene búdy pod strieškou.

Stodola sa stavia bez základov. V stenách by nemali byť medzery. Takto bude oblasť chránená pred prievanom, myšami, fretkami a lasicami. Králik by mal mať 2 dvere: sieťové a veľké, tesne sa zatvárajúce.

Postupne si urobte svojpomocný návod na vytvorenie zajaca

Stavba králika pozostáva zo 4 etáp:

 • dizajn;
 • výber miesta;
 • príprava materiálu;
 • staveniská.

Navrhovať znamená nakresliť plán stodoly.

Plocha miestnosti sa počíta na základe:

 • z počtu dospelých hospodárskych zvierat;
 • ženy pre okrol;
 • miesta pre králiky;
 • umiestnenie inventára;
 • sennikov;
 • napájačky;
 • kŕmidlá.

Výkres zobrazuje rozmery jednej vrstvy buniek pozdĺž stien alebo voľného rozsahu. Šírka priechodu medzi nimi musí byť najmenej 1 meter. Výška miestnosti je 1,8-2 metre. Mal by brať do úvahy rast človeka a počet vrstiev buniek. Pri viacúrovňovom by horné bunky nemali byť umiestnené vyššie ako 1,5 metra, spodné - od 0,4 metra. Vzdialenosť od strechy hornej klietky k podkroviu alebo podkrovnej podlahe je najmenej 45 centimetrov, aby sa králiky na hornom „poschodí“ neprehrievali kvôli slabej cirkulácii vzduchu.

Potom sa určí umiestnenie králika, miesto sa označí podľa plánu. Strana by mala byť záveterná, nezaliata jarnými povodňami, vzdialená od bývania, kurína, maštale, ošipárne.

Základný nástroj pre prácu:

 • úroveň;
 • ruleta;
 • kladivo;
 • motorová píla / motorová píla;
 • kladivo;
 • nožnice na kov;
 • kliešte.

Najekonomickejšou možnosťou je vyrobiť prístrešok z dreva. Ale ak je to žiaduce, môže byť postavený z tehál, penového betónu.

Výpočet materiálov zohľadňuje aj:

 • strešná lepenka alebo bridlica pre strechu;
 • cement a piesok na poter;
 • pozinkovaný kov pre rohové čalúnenie;
 • pletivo pre klietky a vnútorné dvere (pre klietky);
 • pánty na zavesenie dverí a dverí;
 • izolácia (pre teplú stodolu);
 • sklo (na okná);
 • osvetľovacie zariadenie.

Stavba začína značením a vyrovnaním staveniska. Pásový základ je vyrobený pre murivo alebo penu. V rohoch pozemku (pre drevostavbu) je nainštalovaný rám z dreva. Na celom mieste je vyrobený cementovo-pieskový poter. Múry sa stavajú. Je inštalovaná šikmá strecha. Dvere sú zavesené. Interné práce sa vykonávajú podľa plánu.


Pozri si video: Můj chov Vss (Septembra 2022).