Rada

Ako si vyrobiť mriežku pre uhorky vlastnými rukami

Ako si vyrobiť mriežku pre uhorky vlastnými rukami


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jednou z najbežnejších a najobľúbenejších druhov zeleniny je uhorka. Sú to práve oni, ktorí na svojich pozemkoch pestujú mnohí pestovatelia zeleniny. Existuje mnoho spôsobov, ako túto zeleninu vypestovať. Najčastejšie sa však pri pestovaní uhoriek používajú takzvané treláže. Toto zariadenie je nainštalované na záhradnom záhone a sú k nemu priviazané kríky. Pred pestovaním zeleniny musíte zistiť, ako sa dá vyrobiť mriežka z uhoriek pre domácich majstrov.

Prednosti v dizajne

Podpora pre uhorky výrazne zjednodušuje ich kultiváciu a zlepšuje výnosy. Ak sú kríky priviazané k konštrukcii, potom sa prakticky nedotknú zeme a nebudú sa môcť infikovať infekčnými spórami na zemi.

Uhorkové podpery sa dajú použiť vonku a v skleníkoch. Medzi hlavné výhody ich použitia patria:

 1. Použitie mriežky na uhorky niekoľkokrát šetrí použitú plochu pôdy. Posteľ s opierkami na uhorky zaberá oveľa menej miesta. Zároveň niekedy obsahuje ešte viac kríkov ako pri konvenčnom pestovaní.
 2. Pomocou takéhoto zariadenia sa znižuje riziko výskytu choroby. Počas kultivácie je kontakt listov a stoniek s pôdou minimalizovaný. Vďaka tomu klesá pravdepodobnosť výskytu múčnatky alebo peronosporózy.
 3. Pomocou podpory pre uhorky môžete urýchliť proces pestovania. Všetky uviazané uhorky dostávajú oveľa viac tepla a svetla, vďaka čomu sa kríky vyvíjajú oveľa rýchlejšie.
 4. Použitie podpery pre kríky uhoriek zvyšuje výnosy. Mnoho záhradníkov, ktorí pestujú uhorky touto metódou, tvrdí, že sa im podarí nazbierať viac ako 50 kg ovocia z 3-4 metrov štvorcových.
 5. O viazané rastliny sa stará oveľa ľahšie. Akonáhle sa stonka začne tkať, manipulácia a zber sa výrazne zjednodušia.

Ako vyrobiť železnú mriežku

Mnoho pestovateľov zeleniny používa pri pestovaní uhoriek kovové konštrukcie. Ak chcete urobiť mrežu pre uhorky vlastnými rukami, budete musieť vopred urobiť výkresy s meraniami a pripraviť také nástroje s materiálmi:

 • drôt;
 • lopata;
 • kladivo;
 • ostrý nôž;
 • zváračka;
 • silný povraz alebo hadica;
 • ruleta;
 • niekoľko železných kolíkov;
 • dva kovové regály, ktorých výška by mala byť asi dva metre.

Na vytvorenie podpory zo šrotu je potrebné preniesť všetky pripravené nástroje do skleníka alebo na zeleninovú záhradu. Potom sú v záhrade s vysadenými uhorkami vykopané železné police. Musia byť vykopané do zeme o 40-50 cm, aby bola v budúcnosti vytvorená štruktúra pevná a stabilná. Pri inštalácii stĺpov sa vyrábajú jamy s hĺbkou 20 - 30 cm. V nich sú umiestnené stĺpy, ktoré sú pomocou kladiva zatĺkané do zeme o ďalších 20 cm. Potom sú všetky jamy sú naplnené zeminou a starostlivo zhutnené.

Keď sú všetky podväzkové stĺpiky uhoriek na svojom mieste, môže sa na ne umiestniť špeciálna priečka. Je pripevnený skrutkami alebo zváraním. Pozdĺž postelí je tiež potrebné inštalovať železné kolíky. Mali by byť umiestnené vo vzdialenosti 20 - 30 cm od seba.

V záverečnej fáze vytvárania mriežky sa v krajine vytiahne povraz. Aby ste to dosiahli, musíte priviazať šnúrku k poslednému kolíku a natiahnuť ju nahor. Je priviazaný k priečniku a potom spustený dolu ku kolíku, ktorý sa nachádza na opačnej strane. Tento postup by sa mal opakovať s každým kolíkom umiestneným na danom mieste.

Niektorí pestovatelia používajú na výrobu podväzkovej siete namiesto motúzov železný drôt. To umožňuje robustnejšiu konštrukciu.

Keď uhorky dorastú a začnú sa krútiť, v dôsledku toho bude mriežka vyzerať ako chata alebo iný podobný prístrešok.

Ako správne vyrobiť mrežu z dreva

Niektorí záhradníci vyrábajú z dreva úchyt na kríky uhoriek. Ak chcete urobiť podporu pre uhorky v polykarbonátovom skleníku alebo vonku, musíte pripraviť:

 • bajonetová lopata;
 • nechty;
 • špagát;
 • drôt;
 • 3-4 drevené trámy dlhé najmenej 90 cm;
 • 3-4 drevené bloky dlhé asi tri metre;
 • tyč dlhá 3 - 4 metre.

Technológia inštalácie takejto mriežky pre uhorky je dosť jednoduchá. Najprv musíte pripraviť oblasť, kde bude rám umiestnený. Vo vzdialenosti 2-3 metre od seba sú vytvorené tri hlboké jamy, do ktorých budú vykopané drevené stĺpy. Tyče sú umiestnené v každom z otvorov vytvorených vo zvislej polohe. Sú zabité kladivom do zeme a pokryté zemou. Potom je na každú lištu pripevnená priečka, takže nakoniec podpora pripomína vrchlík v tvare písmena T.

Výsledné štruktúry v tvare T by mali byť spojené. K tomu je k nim pomocou nechtov pripevnená široká lišta. Po tom bude pripravený rám na viazanie kučeravých uhoriek. Na vodorovných tyčiach musí byť pripevnený kovový drôt. Za týmto účelom je jeho jedna časť pripevnená k najextrémnejšej tyči a tiahne sa pozdĺž radu k extrémnej tyči umiestnenej na druhej strane záhradného záhonu. Niektorí pestovatelia zeleniny natiahnu nie jeden, ale niekoľko drôtov naraz, aby boli kríky lepšie opletené. Keď sú nainštalované všetky drôty, je k nim pripevnený povraz, pomocou ktorého je vytvorená mriežka na viazanie kríkov.

Trellis na bicykli

Nosné konštrukcie, ktoré sa podobajú na chatu alebo majú tvar vigvamu, sa niekedy vytvárajú pomocou pneumatík na bicykel. Na vytvorenie tejto štruktúry budete potrebovať nasledujúce materiály:

 • dva ráfiky bicykla;
 • drôt so šnúrou;
 • nôž;
 • lopata;
 • tvarovky dlhé 2-3 metre;
 • 5-10 tehál.

Ak sa chcete dozvedieť viac o najjednoduchšom spôsobe vytvorenia takejto podpory, musíte sa oboznámiť s procesom jej výroby. Najskôr je potrebné pripraviť ráfiky. Počas ich prípravy by ste sa mali zbaviť všetkých ihiel, pretože nebudú potrebné. Potom sa na mieste vytvorí záhradná posteľ, ktorá bude v budúcnosti vysadená uhorkou. Jeho šírka by mala byť o 20 cm širšia ako priemer kolesa.

V strede vytvoreného lôžka je vytvorený malý otvor, ktorého hĺbka by mala byť asi 40 cm, do ktorého je vykopaná výstuž, po ktorej je otvor pokrytý zeminou a dobre zhutnený. Pre väčšiu spoľahlivosť je možné po stranách tyče kopať niekoľko tehál.

Potom prvý okraj prejde výstužou a leží na zemi. Potom je pomocou drôtu zhora pripevnený druhý okraj. Výsledkom bude konštrukcia, ktorá bude pozostávať z výstuže, na ktorej okrajoch sú ráfiky bicyklov. Teraz môžete začať pripájať vlákno. Prechádza otvormi pre lúče v spodnom ráfiku a je pripevnený k hornému ráfiku.

Tento postup sa opakuje asi 20 - 30 krát, kým pre pletacie ihlice nezostanú voľné otvory.

Po vytvorení podpory je možné vysadiť mladé sadenice uhoriek. V lete sa dospelé kríky zvlňujú oveľa lepšie a podpora prerastená uhorkami bude vyzerať veľmi podobne ako obrubník.

Ako uviazať uhorky

Viazanie skleníkových uhoriek na mriežku je celkom jednoduché. Na to sa odporúča použiť textilné pásy široké 3 - 5 cm, ak stonky priviažete k podperám obyčajnými závitmi alebo drôtom, môžu sa náhodou poškodiť puzdrá.

Ak sa mladé kríky ešte neopletajú samy, často sa používajú ďalšie priviazacie laná. V tomto prípade je stonka priviazaná k spodnej časti treláží textilným pásikom uviazaným pod druhým alebo prvým listom. Postupom času sa začnú samy upevňovať a laná už nebudú potrebné.

Záver

Pomerne často sa pri pestovaní uhoriek používa pergola alebo iná mreža. Ak chcete urobiť taký stojan na uhorky, musíte sa podrobnejšie oboznámiť s vlastnosťami vytvárania treláží.


Pozri si video: Oko pre plot z plastových fliaš. LIFEKAKI (Septembra 2022).