Rada

Ako vyzerá domáca nutria a kde zviera žije, plemená a postavenie druhu

Ako vyzerá domáca nutria a kde zviera žije, plemená a postavenie druhuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vodná krysa alebo nutria je kožušinové zviera s hodnotnou kožušinou a mäsom. Zviera sa nachádza vo voľnej prírode a priťahuje nadšencov lovu kvôli športovému záujmu. Tieto veľké hlodavce žijú v mokradiach a dajú sa ľahko skrotiť. Štandardne a zafarbené druhy domácej nutrie boli selektívne chované. Vzhľad a návyky zvieraťa sú spojené s polo-vodným životným štýlom.

Ako vyzerá nutria: popis

Vedecký názov nutrie je coipu alebo bobor močiarny. Vonkajšie vlastnosti zvieraťa:

 • veľká hlava;
 • malé zaoblené uši;
 • zaoblená papuľa;
 • dlhé vibrissae;
 • popruh medzi prstami zadných labiek;
 • tvrdá dlhá kožušina;
 • pružný šupinatý chvost dlhý 45 centimetrov.

Dĺžka tela nutrie je 60 centimetrov. Ženy majú po stranách 4 - 5 párov mliečnych žliaz, ktoré kŕmia mláďatá vo vode. Vodný potkan patrí do čeľade nutrie a do poriadku hlodavcov. Ústa a nos zvieraťa sú prispôsobené na hľadanie potravy vo vodnom útvare. Rezáky vyčnievajú pred hornú štiepenú peru, takže pri odhryznutí podmorských rastlín voda nevnikne do úst.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Nozdry koipu sú pevne uzavreté obturátorovými svalmi. Aby sa zabránilo vniknutiu vody do zvukovodu, sú ušnice zvieraťa zvnútra zakryté tenkým páperím. Pri plávaní pod vodou hlodavec usmerňuje pohyb pomocou chvosta.

Kožušina zvieraťa je vodoodpudivá a na bruchu silnejšia, čo pomáha udržiavať teplo. Srsť sa skladá z tvrdých, dlhých markýz a mäkkej podsady. Nutria vyzerá ako kríženec bobra a potkana. V preklade zo španielčiny znamená meno zvieraťa „vydra“. Hutia, hlodavec z Jamajky a zaguti, zviera z lesov na Haiti, ktoré vyzerá ako morča, patria do tej istej rodiny.

Prečo má nutria oranžové zuby?

S pribúdajúcim vekom sa mení farba zubov nutrie. U novorodencov sú biele. Od druhého mesiaca života rezáky žltnú. Do šiesteho mesiaca sú zuby vodných potkanov intenzívne oranžové. Koipu majú žiarivú farbu zubov vďaka vysokému obsahu železa. Rezáky nutrie sú škvrnité tenkými železnými vláknami. Oranžové zuby naznačujú, že zviera je mladé a zdravé. U chorých a starých zvierat sa na sklovine objavujú škvrny.

Koľko zviera váži

Hmotnosť divokej nutrie je 5-12 kilogramov. Ženy sú ľahšie ako muži. Farmárske zvieratá dosahujú hmotnosť 16 kilogramov, pretože ich strava obsahuje potraviny, ktoré prispievajú k priberaniu.

Hmotnosť mláďat pri narodení je 150 - 170 gramov, niekedy aj 200 gramov. Do jedného mesiaca priberie koipu 800 gramov na váhe. Za tri mesiace má nutria hmotnosť až tri kilogramy. Denne sa pridá maximálne 25 gramov, ale po dosiahnutí jedného roku života. V ranom detstve mláďatá málo priberajú.

Vek v dňochHmotnosť v kilogramoch
SamiceSamce
100,30,4
200,50,6
300,70,8
501,11,2
601,41,7
9022,3
1202,53,1
1503,34
18044,7
2104,55,5

Pohyblivosť zvierat prispieva k rýchlemu prírastku hmotnosti. Vodné potkany, ktoré pravidelne cvičia v plávaní, vážia viac ako sedaví príbuzní. Hmotnosť mäsa po rozrezaní jatočného tela je 53 percent z celkovej telesnej hmotnosti živej nutrie.

Kde to žije?

Nutria žije v močaristej oblasti, v rákosových húštinách soľných jazier. Zviera toleruje mrazy až do -35 stupňov. Ale zviera nie je prispôsobené na život v neustálom chlade. U hlodavca chvost rýchlo zamrzne. Od omrzlín začína nekróza a sepsa. Koipu nemá vo zvyku izolovať hniezda a norky, takže v chladnom podnebí mláďatá napriek hustej srsti uhynú. Obydlia nutrie sa zriedka nachádzajú v podhorských oblastiach a spravidla sa nenachádzajú v listnatých lesoch.

Nutrie pochádzajú z Južnej Ameriky. Habitat - Bolívia, južná Brazília, Čile. Pokúšali sa aklimatizovať zvieratá v Afrike. Ale vodným potkanom na suchom kontinente chýbala vlhkosť. Podnebie Severnej Ameriky a Európy bolo najvhodnejšie pre nutrie. Zvieratá sa tiež zakorenili v Tadžikistane v Kirgizsku. Lovci zistili, že vodné potkany majú chutné mäso. Aby neleteli za pochúťkou do „krajiny divých opíc“, zorganizovala sa veľká migrácia koipu.

Odrody nutrie

Moderné koipu sa líšia farbou. Divoká nutria má hnedo-hnedú srsť. Ale v období domestikácie začali experimenty s chovom nových druhov. Počas prvých pokusov sa objavila albín nutria. Nebola však vhodná na chov a plodenie. Neskôr krížením jedincov rôznych farieb sa získali moderné sfarbené druhy.

Domáce plemená nutrie:

 • béžová - medzi chovateľmi obľúbená pre svoju vysokú plodnosť, má svetlú srsť a tmavú podsadu. Farba je bližšie k piesku a smotane ako hnedá. Existujú však aj tmavé exempláre s dymovo sivou a gaštanovým odtieňom podsady;
 • biela - rozlišujte medzi azerbajdžanskými a krémovo bielymi talianskymi odrodami. Talianska nutria má výrazný vzhľad. Snehovo biele zvieratá sa rodia iba čistokrvným rodičom. U azerbajdžanskej vodnej krysy má srsť a podsada rovnakú štruktúru, preto je farba jednotne biela. Jeho mäso má lepšiu chuť ako králičie mäso;
 • zlatá - svetlá farba na zadnej strane sa zosvetľuje bližšie k brušku, srsť je lesklá. Toto plemeno sa považuje za jedinečné vďaka svojej ružovkastej podsade. Aby sa väčšina mláďat narodila zlatá, čistokrvné samice alebo samce sú skrížené so zástupcom plemena nutrie inej farby;
 • citrón - názov neodráža skutočnú farbu zvieraťa. Oranžová vodná krysa pripomína grapefruit alebo pomaranč. Chovu sa zúčastnili zlaté, talianske a béžové plemená. S čistokrvným a heterogénnym krížením sa rodia zlaté, biele a citrónové mláďatá;
 • perleť - srsť zvierat je nerovnomerne zafarbená, sivá so svetlým odtieňom, s výberom zón. Rodičia perlete rodia mláďatá rovnakej farby, rovnako ako biele a béžové. Špinavý odtieň je znakom manželstva;
 • zasnežená - modrošedá nutria sa dá vyšľachtiť krížením ľahkej perleťovej samice a zlatého samca. Aby sa v potomstve narodilo viac mláďat, potkany snehovej vody sú krížené s bielymi plemenami;
 • čierna - v mladých nutriách je zónový rozdiel vo farbe. Keď sa čierne vodné krysy skrížia so zástupcami ich vlastného alebo iného plemena, väčšina mláďat bude čierna. Po prvýkrát bol šľachtiteľský experiment medzi argentínskymi chovateľmi úspešný;
 • pastelové - vodné krysy pastelovej odrody sú sfarbené do rôznych hnedých odtieňov, rodia sa tmavé a v dospelosti sa rozjasňujú. Plemeno bolo získané po krížení odrôd perlete a čiernej;
 • krémová - farba kombinuje hnedé a béžové farby, modrošedé nohy sú odlíšené ružovým odtieňom. Kožušina krémovej nutrie sa stáva cennou, keď zvieratá dosiahnu jeden a pol roka. Vo vyššom veku srsť nepríjemne žltne.

Jednoduché a populárne štandardné plemeno zvierat sa vyznačuje kombináciou všetkých farebných odtieňov. Jeho predkom je obyčajná nutria riečna, takže hlavná farba je hnedá.

Druhová rozmanitosť koipu zahŕňa zmiešané a mutačné plemená. Rozlišuje sa tiež dominantná skupina zvierat, ktorých gény sa prenášajú na potomkov. Zahŕňa azerbajdžanskú, zlatú a čiernu nutriu. Samostatne sa rozlišuje skupina s recesistickými znakmi - perleťové, béžové, dymové skaly.

Nebezpečenstvá a nepriatelia

Nutriu lovia:

 • Fox;
 • vlk;
 • šakal;
 • vodné hady;
 • aligátor;
 • jaguár;
 • Puma.

Vták harrier útočí zo vzduchu na koipu. U vodných potkanov je sluch dobre vyvinutý. Počujú kroky lovca alebo plazivého predátora dávno predtým, ako sa objavia v zornom poli. Pri podozrivých zvukoch zvieratá rýchlo utiekli. Ale koipu nie sú schopní bežať na veľké vzdialenosti.

Ak zviera vycíti nebezpečenstvo v blízkosti otvoru, bude mať čas skryť sa v zložitých priechodoch. Rybník bude spásou aj pre hlodavce - pod vodou uniká pred prenasledovateľmi. Ale ďaleko od domova, dravce ľahko dobehnú vodnú krysu aj napriek jej cikcakovým krokom.

Keď sa ocitol sám s nepriateľom, Koipu vstupuje do bitky. Zbraňou zvieraťa sú ostré pazúry a zuby. S dlhými prednými rezákmi sa hlodavec zahryzne do hrdla predátora, ktorý je dvakrát väčší. Zamrznutá vodná plocha sa zmení na smrteľnú pascu na nutriu. Hlodavec nevie, ako má hľadať rozmrazené škvrny a topí sa pod ľadom.

Životný štýl a sociálne správanie

Divoká nutria je nočné zviera. Cez deň sa zviera skrýva v obydlí a v noci zhasína pri hľadaní potravy. Vlastnosti života:

 • hlodavec pláva pomaly kvôli úzkej prednej a širokej zadnej časti tela;
 • Koipu sa počas tejto doby dokáže ponoriť do hĺbky, stráviť pod vodou až desať minút a plávať 100 metrov. V krvi zvieraťa sa zvyšuje množstvo látok viažucich kyslík a vytvára sa rezerva, ktorá mu umožňuje dlho nedýchať;
 • horúce popoludnie - čas na nutriu odpočívajúci v tienistom prístrešku. Optimálna teplota okolia pre vodné krysy je + 15 - 20 stupňov;
 • ak sa zvieratá nekúpu v letných horúčavách, stráca ich kožuch lesk. Ale v zime absencia vodných postupov neovplyvňuje stav srsti;
 • Nutriálna nora na vysokých brehoch a chodník vo vysokej tráve. Obydlie veľkej rodiny sa mení na labyrint chodieb;
 • samice stavajú hniezdo v tŕstí pre mladé;
 • Nutrie žijú v pároch alebo v skupine až 12 jedincov. Malé stádo sa skladá z jednej alebo viacerých samíc, samca a mláďat;
 • muži, ktorí práve dosiahli zrelosť, opúšťajú skupinu a usadzujú sa osobitne.

Kožušina nutrie sa obnovuje po celý rok. Intenzívne molting začína na jar a v lete sa spomaľuje. V zime sa vodné krysy nevyhadzujú. Po prvýkrát si koipu obnoví kožuch vo veku jeden a pol mesiaca a do štyroch mesiacov si získa tvrdý spánok.

Zvieratá nie sú veľmi zhovorčivé. V noci sú hlodavce zriedka rozpoznané podľa mačacieho plaču. Hlas mužov je počuť počas ich bojov v období párenia. Zvieratá tiež vrčú a grgú, keď zdieľajú jedlo. Vodné krysy sú čisté zvieratá. Koipu sa česajú s pazúrikmi labiek pred jedlom a dokončením kúpeľa. Nutria tiež čistí svoje kabáty v zajatí, takže bunky nevydávajú nepríjemný zápach.

Vlastnosti výživy v prírode

Nutria je bylinožravec. Prirodzenou potravou zvieraťa sú trstina a trstinové stonky, orobinec, vodný orech a listy lekna. Zriedkavo vodná krysa žerie mäkkýše a pijavice. Vodné potkany sa na studené zimy nehromadia. Keď nie je čím kŕmiť, hlodavce opúšťajú svoj domov a idú hľadať oblasť s dostatkom potravy. Zvieratá sa zaobídu bez vody, ak nájdu veľa šťavnatých stoniek. Čistota Koipu sa prejavuje aj v jedle. Opláchnu listy vo vode a potom si zahryznú.

Pri nedostatku bylinných rastlín prechádzajú hlodavce na listy, kôru a mladé konáre stromov a kríkov. V zime sa do drevnej potravy pridávajú korene, ktoré zvieratá vyhrabávajú zo zeme. Vodné krysy sa považujú za škodcov, pretože požierajú pobrežnú vegetáciu a vyhrabávajú brehy vodných plôch. Hlodavce sťahujú trávu z dna a hromadia ju na okraji vody. Po nakŕmení koipu často zostáva veľké množstvo odpadu. Občas objem nedojedenej trávy dosiahne stred.

Kapacita žalúdka mladého zvieraťa je pol kilogramu a kapacita dospelého človeka je kilogram. Črevá koipu nie sú kvôli zlej mikroflóre prispôsobené na rýchle trávenie. Preto trávenie trvá jeden až tri dni.

Rozmnožovanie a potomstvo

V zajatí prinášajú samice nutrie potomstvo po celý rok. Trvanie tehotenstva je krátke - 4,5 mesiaca. Preto žena môže otehotnieť trikrát za rok. Netehotné koipu sú pripravené na párenie každých 25-30 dní. Doba lovu trvá štyri dni. Najpriaznivejšou sezónou na chov sú jar a leto.

Mláďatá nutrie sa nazývajú šteniatka. V potomstve je 4 - 5 jedincov. Koipu sa rodia vidiaci, majú vlasy a zuby. Vlastnosti vývoja malých nutrií:

 • 2-3 dni po narodení opustia hniezdo za samičkou, naučia sa plávať a hryzú stonky rastlín;
 • po 2 týždňoch zvieratá nezávisle získajú zeleninovú potravu;
 • až dva mesiace sa kŕmia materským mliekom v kombinácii s jedlom pre dospelých;
 • hlodavce rastú pomaly a naďalej priberajú aj po začiatku puberty po 5 mesiacoch;
 • rast sa nakoniec zastaví v priemere na 15 mesiacoch.

Samice koipu sa o svoje potomstvo starajú samy. Materský inštinkt u domácich miláčikov zriedka zlyhá. Aby sa mladej matke vrátil záujem o mláďatá, je nakrátko umiestnená vedľa samca. Nutrie žijú vo voľnej prírode 6-8 rokov. Na farmách sa hlodavce nechovajú dlhšie ako tri roky kvôli strate reprodukčnej schopnosti.

Obyvateľstvo a postavenie druhu

Výdatnosť divých nutrií sa líšila v závislosti od poveternostných podmienok. V chladných zimách zvieratá vymreli v Škandinávii a na severe USA. V súčasnosti vodné potkany nepatria medzi ohrozené druhy zvierat. Ale v procese vitálnej činnosti sú vodárne poškodené koipu. Tomuto problému čelili krajiny s vysokým počtom divo žijúcich zvierat - Spojené kráľovstvo a USA.

V Amerike prispeli prírodné katastrofy k rastu populácie zvierat. Farmy zničili hurikány a hlodavce sa zakorenili vo voľnej prírode. V Louisiane boli katastrofou dva milióny koipu. Ak vezmeme do úvahy skúsenosti západných kolegov, Nový Zéland zakázal dovoz vodných potkanov. Ničivý vplyv hlodavcov mimo ich prirodzeného výskytu sa vysvetľuje skutočnosťou, že sú to cudzie objekty v ekosystémoch.

Lov na nutriu

Nezákonný lov v 19. storočí významne znížil prirodzenú populáciu vodných potkanov. Koipu prežili premiestnením a umelým chovom. Po skrotení nutrie prestali strieľať. Lov zvierat s kožušinou je povolený v Európe a Amerike.

Koipu sa loví dvoma spôsobmi:

 • so zbraňou;
 • nastražené pasce.

V Rusku sa vodná krysa nevyskytuje. Výnimkou sú regióny Zakaukazska, do ktorých boli zvieratá privezené na začiatku minulého storočia.

Na koipu sa loví rovnako ako na bobry a ondatry. Najskôr hľadajú stopy a charakteristické cesty zvierat v blízkosti vodných plôch.

Ako rozlíšiť stopu nutrie od bobra:

 • štyri prsty zanechávajú jemnejšiu potlač;
 • výška stopy predných labiek vodného potkana je 6 centimetrov, šírka je 5,5 centimetra;
 • výtlačky zadných labiek sú väčšie - 11 centimetrov vysoké a 8 centimetrov široké;
 • na stopách zadných končatín nutrie sú viditeľné membrány medzi prstami;
 • šírka stopy - 25 centimetrov;
 • dĺžka kroku - 18-28 centimetrov.

Pri chôdzi sú zadné nohy koipu umiestnené ďalej od tela ako predné. Zdá sa preto, že ich stopy idú vpred. Najčastejšie sa vodné krysy chytajú do pascí. V niektorých oblastiach sú zvieratá chované na športový lov. V Nemecku a na Kaukaze je potrebné si najskôr ujasniť, či sú nutrie zaradené do zoznamu zvierat povolených na lov.

Hodnota mäsa a kožušiny, liečivé vlastnosti tuku

Kožky Nutria sú praktické na šitie kožušinových výrobkov kvôli týmto vlastnostiam:

 • vodotesnosť;
 • lesk;
 • ľahkosť;
 • schopnosť udržiavať teplo;
 • hustota.

Kožušinové kabáty Koipu si dlho zachovávajú svoj krásny vzhľad. Kožušina farebných plemien je drahšia ako štandardná kožušina. Koža nutrie je hustá a neprepúšťa vlhkosť. Obzvlášť sa cenia kožky vodných potkanov, ktoré prešli špeciálnym ošetrením odstránením tvrdých plachiet. Kvalitou a krásou sú porovnateľné s bobrovým alebo norkovým kožuchom. Niekedy sa ostrihaná kožušina koipu vydáva za drahšie kožušiny. V ázijských krajinách je mäso z vodných potkanov klasifikované ako „pre chudobných“.Ale v Európe a Amerike sa považuje za pochúťku. Jedlá z Nutrie sú chutnejšie ako jedlá z hovädzieho mäsa.

Mäso pre hlodavce je tmavo červené ako hovädzie mäso a mramorované s častými a tenkými žilami. Je tiež bohatý na bielkoviny a aminokyseliny. Pri varení sa šťava neodparí, takže sa jedlo ukáže ako šťavnaté a jemné, so špecifickou arómou. Mäso koipu sa varí a vypráža, marinuje na grilovanie a pridáva sa k predjedlám a polievkam. Vodná krysa chutí ako bravčové.

Sto gramov produktu obsahuje 149 kalórií. Obsah živín v gramoch:

 • bielkoviny - 23,9;
 • tuk - 4,7;
 • sacharidy - 1;
 • voda - 70,8;
 • popol - 0,98.

Mäso vodnej potkany obsahuje tiež vitamíny a mikroelementy: železo, draslík, horčík, vitamíny skupiny B, kyselinu askorbovú, fosfor. Prítomnosť exotického produktu v strave posilňuje imunitný systém, nechty, vlasy a pokožku. Nutričné ​​mäso zlepšuje syntézu hormónov štítnej žľazy, reguluje metabolizmus a zlepšuje zloženie krvi. Ale nie je vylúčená individuálna intolerancia.

Výživný tuk je užitočný a hodnotný produkt. Ľahko sa topí a vstrebáva a predstavuje 11 percent polynenasýtených mastných kyselín. Tuk koipu sa používa pri ľudovej liečbe nachladnutia, pridáva sa k treniu. Používa sa tiež v kozmeteológii ako zvlhčujúca a hojivá zložka. Pravidelná konzumácia vodného tuku potkanov pomáha posilňovať srdce a cievy, zmierňovať cukrovku a predchádzať ateroskleróze.


Pozri si video: Agrokomplex 2013 - Národná výstava hospodárskych zvierat (August 2022).