Rada

Ako a čo správne mulčovať paradajky v skleníku a na otvorenom poli

Ako a čo správne mulčovať paradajky v skleníku a na otvorenom poliWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mulčovanie paradajok v skleníku a na otvorenom teréne je jednou zo základných a povinných požiadaviek na starostlivosť o paradajky. Je potrebné urobiť to pre zvýšenie množstva a kvality plodiny. Nie každý záhradník vie, čo je mulčovanie a ako správne mulčovať paradajky, aby bohato priniesli ovocie.

Mulčovanie paradajok vonku sa líši od mulčovania v skleníku. Je potrebné študovať, ako sa mulčovanie paradajok vyskytuje v skleníku a na voľnom priestranstve. Na mulčovanie sú vhodné rôzne materiály, ktoré slúžia dobre ako ochrana pred rôznymi chorobami, vysychaniu pôdy, priamemu slnečnému žiareniu, ako aj proti rastu buriny.

Podstata tohto procesu

Mulčovanie paradajok je proces pokrytia pôdy okolo rastlín rôznymi materiálmi. Mulč je vrstva jemného materiálu, ktorá sedí na vrchu pôdy. Pôsobenie tohto procesu má veľmi priaznivý vplyv na úrodu.

Hlavné funkcie mulčovania:

 • Dekoratívne - to znamená, že sa používa ako povlak s cieľom zdobiť postele, robiť ich lepšie, krajšie;
 • Udržiavanie požadovanej úrovne vlhkosti a kyslosti;
 • Ochranná funkcia - chráni pred chladom, dažďom, burinou, znečistením;
 • Pôdu pod mulčom je potrebné menej často kypriť, pretože menej stvrdne. Vďaka tomu sa do koreňov dodáva viac kyslíka;
 • Materiál použitý na mulčovanie sa môže neskôr použiť ako hnojivo, vďaka čomu je pôda úrodná pre paradajky.

Podstata tohto procesu je dosť jednoduchá: vyberú vhodný materiál, rozomelú ho, na vrch pôdy položia kríkové paradajky. Ako mulč sa dá použiť čokoľvek: mach, kamene, seno, kôra, papier, ba dokonca aj film.

Aký materiál je možné použiť

Typ hmoty, ktorá sa môže použiť na proces mulčovania, sa delí na organickú a anorganickú. Výber materiálu závisí od prostriedkov letného obyvateľa, fantázie, od dostupnosti improvizovaných predmetov a od toho, čo rastie vedľa lokality.

Organické látky sú prírodné, prírodné látky, pod ktorými bude pôda lepšie dýchať, potom ju možno stále používať ako hnojivo. Nie každý vie, aké druhy organického mulča sa môžu používať pre paradajky, či je možné mulčovať paradajky pilinami, ihlami, kôrou, lístím.

Každý materiál má oproti kultúrnym rastlinám svoju vlastnú výhodu. Piliny chránia pred škodcami, saturujú pôdu kyslíkom, živiny sa ľahko dostanú do koreňového systému. Seno a slama zabraňujú usadzovaniu škodlivého hmyzu, udržujú teplo a vlhkosť, ktoré paradajky milujú. Rašelina dobre chráni pred prehriatím, dažďom, vetrom.

Musíte byť opatrní pri materiáloch, ako sú borovicové ihly, lístie, tráva. Aj keď sú vynikajúcim dostupným predmetom, zvyšujú kyslosť pôdy, môžu hniť, množiť škodlivý hmyz. Na mulčovanie paradajok sa často používa mach alebo rašelina. Mech je vynikajúci na zadržiavanie vlhkosti, ochranu pred burinami a veľmi krásne vyzerá aj v posteliach.

Anorganické látky majú hlavne dekoratívnu funkciu. Na stránkach, kde sa na návrhové účely používa mulč, sú nádherné fotografie. Môže to byť lepenka, papier, kamene, škrupiny, drvený kameň, keramzit, film. Používajú sa hlavne na otvorených pôdach, zriedka na paradajky. Niekedy dajú film, ale ľahko sa pod ním začnú škodcovia, dôjde k silnému prehriatiu, vzduch nebude dobre prechádzať. Ale anorganický mulč neumožňuje rast buriny, udržuje vlhkosť a teplo.

Všeobecné pravidlá a požiadavky na mulčovanie

Existuje veľa dôležitých pravidiel pre mulčovanie, ktoré musíte dodržiavať, aby ste mali bohatú úrodu.

 1. Pôda je mulčovaná, keď je dostatočne zahriata na jarnom slnku, oplatí sa počkať na koniec mrazu.
 2. Pôda musí byť pred mulčovaním dobre uvoľnená, vykopaná, napojená a musí sa z nej odstrániť burina.
 3. Hrúbka podlahy by mala byť približne 3 - 6 centimetrov. Mulč je umiestnený pod paradajkami, mierne ustupuje od stonky a opúšťa vzdialenosť.

 1. Úplné čistenie mulča sa vykonáva na jeseň. Ale ak ide o organickú hmotu, môžete s nimi vykopať pôdu a použiť ich ako humus. To je zvyčajne mach, plevy, seno.
 2. Na vrchnú vrstvu je možné posypať vápno alebo kriedu, aby pôda z mulčovacích predmetov silno neoxidovala.
 3. Neodporúča sa používať priehľadný film, pod ním je Zem veľmi horúca od slnka, je narušená výmena vzduchu, môžu zomrieť korene.

Existuje popis toho, ako správne mulčovať v skleníku a na otvorených posteliach pre paradajky.

Ako to urobiť správne v skleníku

Otázka, ako mulčovať paradajkové kríky v skleníkoch, existuje medzi mnohými nováčikmi v lete. Je veľmi dôležité počkať, kým sa pôda zahreje. Môžete to urobiť začiatkom leta. Ak je skleník zahriaty, mulčovanie sa môže vykonať ihneď po výsadbe sadeníc. Pred mulčovaním paradajok v skleníku musíte pripraviť pôdu.

Uvoľní sa, burina sa odstráni. Potom sa na ňu položia vrstvy rozdrvených látok.

Mulčované umelé materiály sú položené na posteliach a mierne posypané zemou. Kartón, papier a film sú zložené do jednej vrstvy. Film by mal byť stmavený. Niekedy by mal byť otvorený, aby rastliny vetral.

Z organických látok je mach ako stvorený pre skleníky., kôra, piliny, rašelina, suchá slama. Umožňujú koreňovému systému dýchať a zlepšujú úrodnosť pôdy.Mulčovanie výrazne zvýši úrodu, umožní vám na chvíľu zabudnúť na zálievku a zníži hrozbu plesňových chorôb.

Otvorená pôda

Mulčovanie paradajok vonku je podobné ako mulčovanie v skleníkoch. Toto je najlepší spôsob ochrany paradajok pred vetrom, dažďom, slnkom a znečistením. Ale tu je dôležité počkať do polovice júna, kedy sa Zem dobre zahreje, keď sa nočné teploty stanú normálnymi a nebudú mrazy.

Z umelých materiálov používajú hlavne tmavý film, lepenku alebo papier. Spunbond je priedušnejší krycí materiál, ktorý umožňuje priechod vzduchu, udržuje vás v teple a chráni pred rastom buriny.

Z organických látok sa lepšie hodí mach, malé piliny, suchá slama. Je položená v rovnomernej vrstve 5 centimetrov, ustupuje od stonky. Nemali by sa používať plevy, nečistoty, koža, pretože neobsahujú potrebné množstvo výživných látok. Ihličnatá kôra a ihly nie sú pre paradajky vhodné.

Je dôležité mať na pamäti, že organické materiály sú rozložené po výsadbe sadeníc a anorganické materiály - predtým.

Mulčovanie pôdy je proces, ktorý si vyžaduje starostlivý a uvážlivý prístup. Je potrebné zistiť, ako mulčovať paradajky v skleníku, ako to urobiť na otvorenom teréne, čo sa má použiť ako materiál na mulčovanie, v akom čase by sa to malo urobiť. Ak je všetko urobené správne, paradajky zareagujú bohatou úrodou a bohatou chuťou.


Pozri si video: Pěstování rajčat a parik v pěstebních nádobách (August 2022).