Rada

História šľachtenia, opis a vlastnosti odrody hrozna Valek a zvláštnosti pestovania hybridu

História šľachtenia, opis a vlastnosti odrody hrozna Valek a zvláštnosti pestovania hybridu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na pozemkoch záhradníkov žijúcich v regiónoch s premenlivým podnebím sú už dávno zaregistrované plodiny milujúce teplo. To bolo možné vďaka vývoju nových odrôd a hybridov s vysokou mrazuvzdornosťou a imunitou voči chorobám. Až donedávna sa zdalo nemožné dopestovať veľké a sladké hrozno v strednom pruhu. Dnes je však celkom možné, ak si vyberiete správnu odrodu. Valkové hrozno má veľa obdivovateľov medzi letnými obyvateľmi, ktorí pestujú plodiny pre potreby rodiny, aj medzi veľkými farmami zaoberajúcimi sa pestovaním viniča v priemyselnom meradle.

História šľachtenia a vlastnosti odrody

Pokusy v oblasti selekcie uskutočňujú nielen vedci, ale aj amatéri. A niekedy sa týmto druhom podarí vytvoriť také hybridy, ktoré nie sú nijako horšie ako práca profesionálov. Jedným z najúspešnejších vývojov amatéra z Kirovogradskej oblasti Višnevetsky N.P bola odroda hrozna Valek. Spočiatku bol vyšľachtený na kultiváciu v klimatických podmienkach Ukrajiny, ale už dávno prekonal geografické hranice a stal sa obľúbeným u ruských záhradníkov.

Ako základ hybridu sa vzalo niekoľko odrôd: Rizamat, Kesh 1 a Zvezdny. Valek vzal všetky najlepšie vlastnosti od svojich rodičov.

Odolnosť proti mrazu a chorobám

Hybrid Valek odolá zimným teplotám až do -25 stupňov. Skúsení pestovatelia však odporúčajú 1-2-ročné sadenice na zimu izolovať. Valkova imunita voči chorobám viniča je nadpriemerná, čo zjednodušuje proces starostlivosti o kríky. Stačí včas vykonať preventívne opatrenia, aby bol vinič zdravý a priniesol deklarované úrody. Plesňové choroby a rôzne druhy hniloby hybrid často neovplyvňujú.

Začiatok plodenia a množstvo úrody

Hybrid Valek patrí k skorým odrodám. Už začiatkom augusta záhradníci južných oblastí zbierajú prvé bobule. V chladnejších klimatických podmienkach bude dozrievanie trvať trochu dlhšie, prvé zhluky dozrievajú do konca minulého letného mesiaca. V popise uvádza výrobca dobu 105 dní.

Záhradníci, ktorí na svojich pozemkoch pestujú Valka, zaznamenali vysoký výnos hybridu.

V dobrom roku sa z jedného kríka nazbiera až 30 kg bobúľ. Hmotnosť jednej kefy môže pri správnej poľnohospodárskej technológii a vhodnej klíme dosiahnuť 2 kg. Valkové hrozno začína prinášať ovocie už v druhom roku po výsadbe.

Chuťové vlastnosti bobúľ

Chuť je hlavnou výhodou hybridu, pre ktorý ho záhradníci milujú. Veľké žltozelené bobule sú veľmi sladké a chutné. A hoci má ovocie silnú šupku, nezkazí to chuť hrozna, je rovnako chutné a sladké.

Hmotnosť jedného bobule dosahuje 18 gramov. Dužina je hustá, po prehryzení je cítiť ľahkú muškátovú arómu a hruškovú príchuť.

Prepravovateľnosť a trvanlivosť plodiny

Strapce hrozna Valek dokonale tolerujú prepravu na veľké vzdialenosti, čo umožňuje ich pestovanie na predaj. Počas skladovania bobule nepraská, nehnije a nestrácajú chuť. V správne vybavenej miestnosti sa plody skladujú až 3 mesiace.

Biologický popis

Záhradníkov neláka len chuť, ale aj vzhľad viniča. Valek je jedným z najkrajších hybridov, ktoré zdobia túto stránku.

Kríky a výhonky

Kroviny viniča Valek sú silné, silné, neboja sa poryvov vetra. Výhonky sú vysoko vyvinuté a rýchlo rastú. Mladý vinič má počas leta čas na úplné dozretie. Ak nestriháte včas, môže ker dorásť do širokej šírky.

Bobule a trsy

Obrovské zhluky v tvare kužeľa sú jednou z hlavných výhod hybridu. Napriek vysokej hustote kefy nie sú bobule poškodené, majú počas letného obdobia čas na dozretie a nepraskajú ani v daždivom lete.

Rastie

Záhradník bude schopný posúdiť všetky tieto charakteristiky iba v prípade kompetentnej výsadby a starostlivosti. V procese pestovania Valka nie je nič ťažké. Potrebuje štandardné agrotechnické opatrenia - vhodné miesto, napájanie a kŕmenie, prerezávanie a tvarovanie viniča, predchádzanie chorobám a škodcom.

Pristátie

Pri plánovaní Valkovho pristátia na jeho webe stojí za zváženie jeho láska k vesmíru:

 1. Jeho koreňový systém silno rastie tak do hĺbky, ako aj do šírky, takže vzdialenosť medzi mladými sadenicami by nemala byť menšia ako 3 metre.
 2. Ak plánujete zasadiť niekoľko riadkov, potom sa medzi nimi pozoruje vzdialenosť 4 metre.
 3. Hĺbka výsadbovej jamy je asi 80 cm, potom má vinič dostatok živín pre plný vývoj.
 4. Nemá rád hybrid mokrých močaristých pôd a tieňovaných oblastí.
 5. Trsy potrebujú na dozretie slnečné svetlo.
 6. Za najlepšie pôdy sa považujú hliny s malým obsahom černozemu.
 7. Vhodné sú južné a juhozápadné svahy s ochranou pred prievanom a studeným vetrom.
 8. Skúseným pestovateľom sa odporúča, aby pozdĺž budov vysadili mladé kríky a nechali ich 1,5 metra od steny.

Starostlivosť o pôdu

Spočiatku po výsadbe kríkov hrozna musíte venovať pozornosť pôde. Včas odstráňte burinu, uvoľnite pôdu pre lepšie prevzdušnenie a priepustnosť vody. Práve v prvej sezóne výsadby sa kladie základ pre zdravie a produktivitu viniča v budúcnosti. Kmeň kmeňa je možné muliť pilinami alebo slamou, čo ušetrí čas pri vytrhávaní buriny a zachová vlhkosť v pôde.

Polievanie a hnojenie

V prvej sezóne mladý krík potrebuje časté, ale nie hojné zalievanie. Frekvencia zvlhčovania závisí od poveternostných podmienok. V horúcom počasí sa zavlažovanie zvyšuje, ak z času na čas prší, potom sa zálievka zníži, aby nevyvolávala rozpad koreňového systému.

Dospelý vinič je navlhčený trikrát za sezónu: počas tvorby a kvitnutia púčikov, pri nalievaní bobúľ a pred prípravou na zimu.

V prvom roku vývoja bude mať mladá sadenica dostatok výživných látok do výsadbovej jamy. V budúcnosti sa na výživu budú používať organické a minerálne hnojivá. Na jar budú potrebné zlúčeniny obsahujúce dusík, počas obdobia plodenia sa uprednostňujú zmesi fosforu a draslíka a na jeseň sa používajú organické látky.

Podpora

Pre silné kríky Valek je potrebná silná podpora. Je vyrobený z kovu vlastnými rukami alebo získavajú hotovú štruktúru. Mriežka pomáha urýchliť dozrievanie strapcov hrozna a zabraňuje hnitiu bobúľ. Na pestovanie niekoľkých kríkov je vhodná jednoplášťová štruktúra, na kultiváciu v priemyselnom meradle je nainštalovaná dvojplošná štruktúra.

Zovretie a orezanie

Zovretie hornej časti výhonku sa vykonáva pred kvitnutím, je to potrebné na obmedzenie rastu kríka. Takže výživné látky budú vinič počas obdobia plodenia plne saturovať. Odstránia sa aj nevlastné deti, ktoré odoberajú silu plodovým výhonkom.

Na jeseň sa vykonáva prerezávanie, aby sa zabránilo prerastaniu kríkov.

Ochrana pred chladom

V južných oblastiach hybrid Valek nepotrebuje na zimu ďalšiu izoláciu, ale v chladnejšom podnebí je vinič zakrytý, aby nedošlo k zamrznutiu koreňov. Koreňový priestor je mulčený rašelinou a pilinami a je vybudovaný prístrešok, ktorý sa odstráni stanovením pozitívnej teploty.

Ak s touto udalosťou meškáte, môže sa vinič pod prístreškom a začať hniť.

Metódy reprodukcie

Záhradkári zaznamenávajú dobrú schopnosť koreňov Valka zakoreniť sa. Ak je na mieste niekoľko kríkov odrody, potom nie je potrebné kupovať sadivový materiál v škôlkach. Odrezky sa odrežú zo strednej časti viniča, v zime sa uskladnia v pivnici a na jar sa začnú zakoreňovať.

Valka môžete rozmnožiť pomocou vrstvenia. Rozmnožovanie semien je nežiaduce, mladé sadenice nebudú mať vlastnosti rodičovskej odrody.

Choroby, na ktoré je odroda náchylná

Podľa poľnohospodárskej technológie vinič zriedka trpí plesňovými chorobami. Stále je však potrebná prevencia.

Oidium

Zriedkavo, ale stále je možné sa nakaziť múčnatkou hubovou chorobou. Listy sú pokryté sivým kvetom, bobule praskajú na kríkoch a vlhnú. V prípade poškodenia sú všetky poškodené listy a plody urgentne odstránené a krík je ošetrený prípravkami na báze síry.

Pleseň

V chladnom lete s veľkým množstvom zrážok sa vyvíja plesňové ochorenie, ktoré je determinované mastnými škvrnami na listoch. Na ošetrenie kríkov Valek sa používajú prípravky obsahujúce meď, napríklad roztok kvapaliny Bordeaux.

Škodcovia

Bobule hrozna Valek môžu poškodiť osy a vtáky. V období dozrievania sa kladú lapače hmyzu, z vtákov sa vytiahne špeciálna sieť.

Prevencia chorôb a škodcov hrozna

Preventívne opatrenia zahŕňajú:

 • včasné vytrhnutie buriny;
 • zber listov z minulého roka;
 • fungicídne ošetrenie na jar;
 • včasné zriedenie viniča Valek.

Osy nájdené na mieste sú okamžite zničené, aby sa zabránilo množeniu hmyzu.


Pozri si video: Srdcom Záhradník - Výsadba viniča (Smieť 2022).