Rada

Aké hnojivá zvoliť na kŕmenie tulipánov pri jesennej výsadbe

Aké hnojivá zvoliť na kŕmenie tulipánov pri jesennej výsadbe


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hnojivá na tulipány sa zvyčajne aplikujú na jeseň a na jar. Na získanie zdravých a bohato kvitnúcich rastlín je potrebný vrchný obväz. Tulipány rastú bez hnojenia krehko a vytvárajú „slepé“ alebo malé púčiky. Pri hnojení rastlín by sa mali dodržiavať určité proporcie. Lepšie je tulipány nekŕmiť, ako ich prekrmovať. Navyše je nemožné pridať organické látky a minerály za jeden deň. Po kŕmení jedným typom hnojiva by malo uplynúť niekoľko týždňov. Počas hojného zavlažovania sa odporúča zaviesť stopové prvky.

Potreby tulipánov

Poľnohospodárska technológia na pestovanie tulipánov umožňuje zavedenie organických a minerálnych hnojív do pôdy. Vrchný obväz aplikovaný na pôdu má pozitívny vplyv na rast rastlín, nastavenie púčikov a bohaté, dlhé kvitnutie. Rastliny potrebujú štandardnú sadu minerálov - dusík, draslík, fosfor, ako aj organické kŕmenie (hnoj, trus z kurčiat).

Vďaka hnojivám obsahujúcim dusík tulipány dobre rastú, získavajú zelenú hmotu a ich listy majú zdravú zelenú farbu. Kvôli nedostatku dusíka je kvitnutie neskoro a krátke.

Draslík má pozitívny vplyv na stav žiaroviek a na vznik nových detí. Potašový vrchný obväz poskytuje dlhé a svieže kvitnutie. Vďaka nej sa farba okvetných lístkov stáva bohatou a krásnou.

Fosfor ovplyvňuje rast koreňového systému. Tento stopový minerál pracuje v tandeme s draslíkom. Tieto látky spoločne poskytujú rastline dlhé a bohaté kvitnutie.

Tulipány potrebujú oveľa menšie množstvo: vápnik, meď, železo, bór, zinok, horčík. Pri nedostatku stopových prvkov v tulipánoch listy žltnú, padajú, hlavy visia. Zinok a meď sa považujú za liečivé látky. Podporujú imunitu tulipánov, robia ich odolnými proti plesňovým chorobám. Rôzne stopové prvky sú spravidla súčasťou komplexných hnojív.

Listy tulipánov sa môžu javiť ako bledé, ak je pôda, na ktorej rastú, príliš kyslá. Kvety majú radi zásaditú alebo neutrálnu pôdu. Kyslosť pôdy môžete napraviť pridaním trochy vápna alebo dreveného popola.

Odolnosť voči chorobám zvyšujú lieky ako manganistan draselný, síran meďnatý a kyselina boritá. Tieto látky sú nevyhnutnosťou pre každého záhradníka a záhradníka.

Aké hnojivá aplikovať pod tulipány pri výsadbe

Aby ste získali zdravé tulipány s krásnymi kvetmi, je potrebné aplikovať hnojivá na jeseň - pri výsadbe cibuľovín do zeme a na jar - keď vegetácia ožíva a začína rásť. Tulipány sú hnojené minerálmi (dusík, draslík, fosfor) a organickými látkami.

Neodporúča sa pridávať do pôdy pod žiarovkami čerstvý a nedostatočne zhnitý divoch. Organické látky sa nanášajú niekoľko mesiacov pred výsadbou tulipánov. V procese rozkladu sú organické hnojivá živnou pôdou pre obrovské množstvo mikroorganizmov, navyše lákajú škodcov. Ak sú žiarovky vysadené súčasne s čerstvým hnojom, môžu ochorieť alebo byť napadnutý škodcami.

Ako sa kŕmiť na jeseň?

Cibuľoviny sú zakopané v zemi koncom septembra alebo začiatkom októbra. Predtým sa na leptanie dávajú do slabého roztoku manganistanu draselného. Pred zimovaním je potrebné tulipány nakŕmiť organickými látkami (kompostom), draslíkom a fosforom. Pôda sa hnojí mesiac pred výsadbou cibuľovín (v auguste). Na 1 meter štvorcový pôdy sa odoberie 10 kilogramov kompostu, 200 gramov drevného popola a 30 gramov draslíka a fosforu. Môžete si vziať 50-100 gramov komplexných hnojív.

Vďaka hnojivám na báze potašu sú rastliny odolné voči nízkym teplotám a plesňovým chorobám. Draslík podporuje lepšie zakorenenie zasadenej cibule. Fosfor posilňuje koreňový systém, zvyšuje odolnosť proti nepriaznivým poveternostným podmienkam.

Cibule potrebujú okrem kŕmenia aj ochranu pred hlodavcami. Môžu byť posypané červenou paprikou alebo potreté masťou Višnevskij. Odporúča sa žiarovky nastriekať petrolejom. Nepríjemný štipľavý zápach týchto látok vydesí hlodavce.

Niektorí záhradníci si veľmi vážia sadivový materiál, takže cibule sú zasadené do kovovej, plastovej siete alebo nádoby vykopanej do zeme. Tieto zábrany chránia žiarovky pred hlodavcami a poskytujú lepší odtok vody.

Na jar

S príchodom jari sa pôda hnojí dusíkatými látkami. Dusík poskytuje rastlinám rast a tvorbu zelenej hmoty. Dusíkaté hnojivá sa aplikujú na jar, keď sa pôda kyprí. Ako krycí obväz sa používa roztok močoviny alebo dusičnanu amónneho.

Pri nedostatku dusíkatých prvkov listy tulipánu žltnú a samotné stonky zle rastú. Keď dostanú vrchný obväz, rastliny okamžite ožijú, ich listy získajú krásnu zelenú farbu. Je pravda, že dusík by sa nemal aplikovať na jeseň. V tomto období sa rast rastlín spomaľuje a cibule zasadené do zeme koncom septembra musia zakoreniť, absorbovať viac živín a pripraviť sa na zimovanie.

Na jar sú kvety hnojené draslíkom a fosforom. Vrchný obväz sa nanáša niekoľkokrát. Pôda je v určitom okamihu vývoja rastlín oplodnená (vzhľad prvých výhonkov, okamih pučania alebo kvitnutia).

Nuansy kŕmenia

Tulipány sa hnojia trikrát až päťkrát za sezónu. Ako vrchný obväz sa používajú organické alebo minerálne hnojivá. Každé obdobie vývoja rastlín si vyžaduje určité kŕmenie.

Ak sa používajú organické hnojivá, je možné množstvo minerálov znížiť. Organické obsahuje celú škálu výživných látok vrátane stopových prvkov. Ďalej sa odporúča pridať do zeme popol z dreva, dolomitovú múku. Popol z dreva obohacuje pôdu o draslík.

Dávka hnojiva na 1 meter štvorcový:

 • zhnitý hnoj - 1 alebo 2 vedrá;
 • popol z dreva - 200 gramov;
 • dolomitová múka - 500 gramov;
 • dvojitý superfosfát - 50 gramov;
 • síran draselný alebo dusičnan draselný - 30 gramov;
 • dusičnan amónny, síran amónny alebo močovina - 25 gramov.

Môžete použiť komplexné hnojivá (Nitrofoska, Nitroammofoska, NPK). V takom prípade sa na 1 meter štvorcový odoberie 100 gramov hnojiva.

Pri nútení

Tulipány kvitnú zvyčajne v máji a kvitnú až do polovice júna. Za skleníkových podmienok však možno tieto rastliny nechať kvitnúť oveľa skôr, napríklad do 8. marca. Predtým by žiarovky mali ležať v chladnej miestnosti asi 10-16 týždňov. Nízke teploty podporujú tvorbu látok, ktoré ovplyvňujú ďalší proces rastu rastlín. Potom sa žiarovky prenesú do teplej miestnosti. Na destiláciu sa na 1 meter štvorcový pôdy pridáva zhnitý hnoj (1 vedro), drevný popol (500 gramov), dusičnan vápenatý (20 gramov) a minerálne hnojivá.

Dávkovanie hnojiva na meter štvorcový:

 • draslík - 20 gramov;
 • superfosfát - 20 gramov;
 • dusíkaté hnojivá - 30 gramov;
 • voda - 10 litrov.

Na jar, hneď ako sa sneh roztopí, sa odporúča urobiť prvý vrchný obväz. Pozemok je hnojený dusíkom, fosforom a draslíkom. Použite dusičnan amónny a draselný, superfosfát. Minerálne hnojivá sa aplikujú v rovnakých pomeroch ako pri vynútení.

Počas pučania

Počas formovania stopky sa odporúča vykonať druhé kŕmenie. V tomto období sa do pôdy vnáša viac draselnej soli alebo síranu draselného a superfosfátu. Na kŕmenie tulipánov sa nepoužívajú potašové hnojivá obsahujúce chlór.

Hnojiace riešenie:

 • dusík - 20 gramov;
 • draslík - 30 gramov;
 • fosfor - 30 gramov;
 • voda - 10 litrov.

Počas kvitnutia

Počas obdobia kvitnutia potrebujú tulipány veľa výživných látok. V dnešnej dobe sú pravidelne, ale mierne zalievané a do pôdy sa zavádzajú hnojivá na báze potašu a fosforu. Na 10 litrov vody sa odoberie 30 gramov potašových a fosforových hnojív.

Po odkvitnutí

Len čo tulipány vyblednú, zem sa zaleje roztokom kyseliny boritej. Na 1 liter vody vezmite 10 gramov kyseliny boritej. Potom čakajú na úplné vyschnutie stoniek a listov rastlín. Koncom júna sú žiarovky vykopané zo zeme.

Starostlivé rady

Tulipány potrebujú nielen kŕmenie, ale aj pravidelné polievanie, kyprenie pôdy, vytrhávanie buriny zo zeme. Je vhodné zavlažovať kvety ráno, tulipány by nemali byť silno zaliate vodou, inak by žiarovky začali hniť. Pozemok v blízkosti rastlín je zbavený buriny, aby neodoberali živiny.

V skleníku

Pestovaním tulipánov v skleníku môžete dosiahnuť skoršie kvitnutie. S cieľom získať tulipány skoro na jar sú žiarovky v októbri zakopané v zemi. Rastliny sú vopred vysadené v debničkách, umiestňujú sa na niekoľko týždňov do chladnej tmavej miestnosti, kde je teplota vzduchu 7-9 stupňov Celzia. Počas tohto obdobia sa rastliny polievajú raz týždenne.

Potom sa žiarovky prenesú do vykurovanej miestnosti a vytvárajú efekt nástupu jari. Teplota vzduchu by mala byť 15 stupňov. Rastliny sa zavlažujú vodou každý deň. V teplej pôde začínajú tulipány rásť a kvitnúť skoro, napríklad skoro na jar.

Na otvorenom poli

Tulipány vysadené na záhone alebo na záhradnom záhone treba polievať v suchom období. Zalievanie sa vykonáva ráno, každé 2-3 dni. Od 6 do 10 litrov vody ide na 1 meter štvorcový. Pozemok v blízkosti tulipánov je uvoľnený a vyčistený od buriny.

Po skončení kvitnutia a keď sú listy a stonky úplne suché, cibule sa vykopú zo zeme. Tento postup sa vykonáva na konci júna alebo začiatkom júla.


Pozri si video: HDZ VR 22 Hnojivo na cibuľoviny a hľuznaté rastliny (Február 2023).