Rada

Čo robiť, ak sú sadenice uhoriek zmrazené, akú teplotu vydržia

Čo robiť, ak sú sadenice uhoriek zmrazené, akú teplotu vydržiaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Sadenice akejkoľvek zeleniny sú veľmi jemné a prakticky neznášajú mrazy. Výnimkou nie sú ani uhorky. Ale vystavenie nízkym teplotám nemusí vždy znamenať úplnú smrť sadeníc.

Preventívne opatrenia proti zamrznutiu sadeníc

Otázka, ktorá znepokojuje takmer všetkých začínajúcich záhradníkov: ako zachovať sadenice s prudkým poklesom teploty počas neskorých mrazov?

Poradenstvo 1.

Samozrejme, vždy je lepšie zabrániť omrzlinám klíčkov, ako ich potom mrazom ošetrovať. Sadenice sa preto nevysádzajú na zem, kým neprejde očakávaný mráz. Po zasadení sadeníc na zem sú cez noc pokryté agrofibrom alebo čiernym filmom, ako aj akýmkoľvek iným krycím materiálom, z ktorého sa vyrábajú mini-skleníky.

Tip 2.

Minimálna teplota, ktorej sadenice uhoriek vydržia, je +8 stupňov. Dobrým preventívnym opatrením je tiež posypať vysadené sadenice seno, slamu alebo čerstvú trávu a zakryť ju kartónovými čiapkami. Takýto prístrešok udrží teplotu v okolí rastliny o 5 - 6 stupňov vyššiu ako je teplota vzduchu.

Tip 3.

Aby ste odolali prudkému poklesu teplôt a mrazu, môžete na mieste alebo v skleníku zapáliť dymové bomby. Zahaľujú klíčky do hustej vrstvy dymu a zabraňujú pádu mrazu na pôdu. Na ulici sa dáma vopred používa na výrobu mini-skleníka z filmu nad sadenicami. Po inštalácii rámu (môže byť nízky) a filmu sa na oba konce umiestni dáma a zapáli sa.

Stupeň zmrazenia sadeníc uhoriek

Ak koniec koncov nebolo možné zabrániť mrazu a sadenice zamrzli, potom ako pochopiť, aké opatrenia sú potrebné na záchranu uhoriek?

Stupeň mrazu:

 1. Charakteristická zmena farby listov sadeníc uhoriek, od okrajov sa stávajú mäkšími a klesajú nadol.
 2. Okrem listov dochádza k zmene stoniek rastlín. V tomto štádiu môže byť stonka pokrytá tenkou vrstvou ľadu.
 • Fáza úplného zmrazenia. Vyznačuje sa úplným zmrazením stonky a listov, ako aj koreňa zamrznutého v zemi.

Opatrenia prvej pomoci pri zmrazovaní sadeníc uhoriek

Čo robiť, ak sú sadenice uhoriek zamrznuté? Na základe stupňa, v akom sú uhorky zmrazené, je možné a nevyhnutné prijať opatrenia na opätovné oživenie sadeníc.

Ako uložiť sadenice:

 • Pri prvom stupni zmrazenia sa dajú sadenice uhoriek zachrániť. Je ošetrený roztokom lieku „Epin-Extra“, ktorý ako biologický rastový stimulant obnovuje klíčky a stimuluje rast a imunitu rastlín. Po starostlivom prečítaní pokynov k lieku musíte uhorky postriekať.
 • Ak sú sadenice uhoriek zmrazené do druhého stupňa, potom musíte okrem postreku biostimulantom vykonať ďalšie činnosti v nasledujúcom poradí:
 • Na začiatok nezabudnite klíčky uzavrieť kartónovými škatuľami a položiť film na vrch. Takýto prístrešok je potrebný na zabezpečenie ochrany pred slnečnými lúčmi. Keď vyjde slnko, rýchlo ohreje uhorkové klíčky a vysuší ich povrch, čo ešte umocní stres z mrazu a rastlina zomrie.
 • Keď sadenice celý deň stoja pod škatuľkami, môžu sa škatule večer vybrať a ošetriť biostimulantom, napríklad HB-101. Na druhý deň budú prežívajúce uhorky vyzerať lepšie a odumreté rastliny je možné odstrániť.
 • Ak sadenice uhoriek zamrzli do tretej etapy, potom je šanca na ich opätovné oživenie prakticky nulová.

Ako sa starať o sadenice uhoriek po rozmrazení

Keď sadenice nenecháte zmraziť a správne vykonáte resuscitáciu, uhorky po určitý čas naberú na sile a intenzita ich rastu a vývoja sa môže znížiť. Existuje názor, že mrazená sadenica často stráca svoju plodnosť. Nebojte sa toho a bez rozdielu ich zalievajte všetkými známymi aj neznámymi chemikáliami. Musíte dať kríkom čas na zotavenie.

Týždeň po zmrazení nepridávajte žiadne nové hnojivo, okrem biostimulantov, ktoré ste používali na rozmrazovanie.

Po 7-10 dňoch môžete dať sadeniciam prírodný vrchný obväz a potom ich prihnojiť podľa štandardnej schémy.

Drožďový obväz pre sadenice uhoriek

Nestačí zachrániť mrazené sadenice uhoriek. Stále je potrebné ich obnovovať bez strát pre ich plodenie. K tomu vám môže pomôcť prirodzené kŕmenie kvasinkami. Na jeho prípravu je potrebné vziať 50 gramov droždia na 5 litrov teplej nevarenej vody a dobre ich premiešať, kým nevznikne homogénny roztok.

Táto zmes by mala byť umiestnená na teplom a tmavom mieste, ponechaná tam jeden deň, a keď vykvasí, vylejte ju na každý ker pod koreňom. Uhorky po takomto kŕmení rýchlejšie naštartujú nové listy, lepšie sa zakorenia, zozelenia. A tie korene, ktoré sú zmrazené, sú omladené a krík sa znovu vyvíja bez straty výnosu.

Čo robiť, ak sa sadenice uhoriek po zmrazení nepodarilo zachrániť

Ak sa sadenice uhoriek po zmrazení nepodarilo oživiť, znova ich vysaďte. Tu je niekoľko tipov na rýchle výhonky sadeníc uhoriek:

 • Uhorky vysievame do vriacej vody. Táto metóda je veľmi dobrá, pretože klíčky vychádzajú a rastú veľmi rýchlo. Metóda sejby je veľmi jednoduchá. Potrebujeme poháre na siatie semien, prevarenú a ochladenú vodu na 70-80 stupňov a samotné semená. Sadíme 1 - 2 semená do pohárov a zalejeme vriacou vodou. Potom poháre zakryté fóliou necháme na tmavom mieste. Po dvoch dňoch už budete mať uhorkové klíčky.
 • Semená namočte do vriacej vody. Pre túto metódu je ako urýchľovač potrebná vriaca voda. Musíte vložiť semená do vrecka na gázu, zviazať ich a zalejte vriacou vodou. Na druhý deň sa vyliahnu všetky semená. Môžu byť zasadené priamo do zeme. Ak sa však bojíte opakujúcich sa mrazov, potom je lepšie dať ich do pohárov a umiestniť na teplé a slnečné miesto pre ďalšie klíčenie.
 • Táto metóda sa etablovala ako jedna z najlepších. Semienka namočím na deň do šťavy z aloe. Stlačím šťavu z listov aloe nie mladších ako tri roky. Tieto semená zasadím priamo do pôdy a na vrchu ich veľkoryso prikryjem mulčom. Zalievam ju len teplou vodou a podľa potreby navrch pridám mulč. Na otvorenom teréne môžete stále urobiť malý rámový skleník, ktorý bude ďalšou ochranou pre sadenice.


Pozri si video: Roubovaná plodová zelenina se vyplatí. (August 2022).