Rada

Čo robiť, ak krava stratila ďasno a ako s ňou zaobchádzať doma

Čo robiť, ak krava stratila ďasno a ako s ňou zaobchádzať doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Žuvačka je proces opätovného žuvania drsných jedál, aby boli ľahšie stráviteľné. Porušenie tohto procesu u kráv sa považuje za znak zhoršenia funkcií tráviaceho systému. Medzi hlavné príčiny problémov patria poruchy stravovania, tehotenstvo a otelenie. Mnoho chovateľov hospodárskych zvierat sa zaujíma o: krava stratila ďasno - čo treba urobiť v tomto prípade? Najskôr je dôležité určiť provokujúci faktor.

Možné dôvody

Poľnohospodári sú vystrašení z nedostatku žuvačiek v krave, čo naznačuje vážne porušenia. Medzi príčiny problémov patria:

 • prehĺtanie nejedlého jedla, ktoré spôsobuje poškodenie jazvy;
 • stresové faktory;
 • patológie - v prvom rade atónia a tympanická jazva;
 • obštrukcia gastrointestinálneho traktu - tento stav sa nazýva traumatická retikulitída;
 • popôrodné problémy - v tomto prípade sa pozoruje posun orgánu.

Po identifikácii provokujúceho faktora veterinárne pomoc alebo použitie ľudových prostriedkov.

Atony

Častým dôvodom, prečo zviera nežuje žuvačku, je atónia. S touto patológiou dochádza k strate žalúdočného tonusu. Môže sa vyskytnúť po otelení alebo v iných prípadoch. Strata chuti do jedla u zvieraťa sa považuje za kľúčový znak poruchy.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Ak chovateľ dobytka neprijme opatrenia, táto podmienka vyvolá zastavenie fungovania proventrikulu a zastavenie trávenia. V dôsledku toho existuje riziko rýchlej smrti.

Na terapiu stojí za to použiť tinktúru čemerice, ktorá sa predáva v špeciálnych lekárňach. Za týmto účelom sa odporúča vziať 2 mililitre tinktúry na 400 mililitrov vody. Hotová kompozícia by sa mala naliať do ústnej dutiny. Postup by sa mal opakovať po 20 minútach. Veterinárny lekár môže podať injekciu roztoku "Carbohalin". Jeho koncentrácia by mala byť 0,1%.

Tympanická jazva

Ak krava neje a nepije, príčinou môže byť tympánia. Pri tomto porušení dochádza k zablokovaniu pažeráka. Tento stav je sprevádzaný hromadením plynov v bachore. Pri prejedaní bežnej trávy sa objavia príznaky narušenia. Tiež konzumácia mrazených alebo pokazených jedál vedie k tympanii. Takéto jedlo negatívne ovplyvňuje stav jazvy a spôsobuje na ňu zvýšený stres.

Problém je zvyčajne spôsobený nedbanlivosťou farmára a porušením pravidiel kŕmenia kráv. To platí najmä pri použití koreňových plodín. Odporúča sa ich nakrájať na veľké kúsky. Nemôžete rozdrviť jedlo.

Pre dobytok sú charakteristické určité fyziologické vlastnosti. Vedú k tomu, že zviera nie je schopné žuť malé úlomky okopanín do stavu kaše. To spôsobí, že sa dostanú do pažeráka, čo sa stane príčinou zablokovania priechodu.

Zvládnuť problém pomôže špeciálna terapeutická metóda. Zahŕňa nalievanie 1 šálky rastlinného oleja do úst kravy. Predtým je potrebné otvoriť ústnu dutinu a jazyk dobre vytiahnuť. Farmári niekedy trú ľavú stranu brucha kravy. K tomu je prípustné použiť kefu alebo zväzok slamy. Tento postup podporuje vývoj potravy a odstraňuje blokádu.

Traumatická retikulitída

Ak krava stratila chuť do jedla, môžete mať podozrenie na traumatickú retikulitídu. Táto porucha u hovädzieho dobytka sa môže vyskytnúť, ak je zviera kŕmené senom, ktoré môže obsahovať nechty, úlomky skla alebo iné cudzie predmety. V tomto prípade zviera dáva nohy široké, má slabosť, chrbát sa ohýba.

U zvieraťa môže dôjsť k zníženiu motorickej aktivity. Keď sa snažíte ľahnúť alebo vstať, stoná násilne. Pozoruje sa tiež strata chuti do jedla, ďasno sa zhoršuje alebo úplne zmizne.

Na odstránenie cudzích predmetov z kovu z tela je možné použiť magnetickú sondu. Ak nie je možné dosiahnuť výsledok, odporúča sa zvieraťu držať diétu. Na to sa používa mäkké seno. Na tento účel sú vhodné aj mlyny na múku.

Otelenie

Narodenie dieťaťa sa považuje za veľký stres pre kravu. Preto je možné stratu ďasien pozorovať pred a po pôrode. Ak krava prestane žuť pred otelením, môže to byť spôsobené dislokáciou orgánu. Je to kvôli rastu plodu. Po otelení dôjde k porušeniu v dôsledku pohybu lýtka pozdĺž pôrodných ciest.

Ak krava stratila žuvačku alebo vypľula jedlo počas tehotenstva, nie sú potrebné žiadne vážne kroky. Aby ste nepoškodili lýtka, odporúča sa zvoliť stravu.

Môžete tiež liečiť patológiu s bylinnými výrobkami - tinktúra z harmančeka alebo paliny. Tieto látky sú neškodné pre dospelé zvieratá a mladé zvieratá. Na prípravu roztoku potrebujete 2 mililitre bylinnej tinktúry v 500 mililitroch vody. Môžete tiež použiť hydrochloridovú minerálnu vodu pre kravy. Na 1 dávku sa odporúča dať zvieraťu 2 litre takejto tekutiny. Tento liek aktivuje funkcie trávenia a obnovuje činnosť žalúdka.

Čo robiť, ak krava stratila ďasno

Ak krava nemá ďasno, musíte okamžite konať. Ak sa vyskytne problém, akékoľvek oneskorenie môže spôsobiť vážne odchýlky alebo dokonca smrť. Iba skúsení poľnohospodári môžu kravám poskytnúť svojpomoc. V ostatných prípadoch by ste sa mali obrátiť na svojho veterinárneho lekára.

Liečba by sa mala zvoliť s prihliadnutím na diagnózu:

 1. V prípade atónie sa odporúča vstreknúť hydrochlorid sodný do úst. Tiež stojí za to subkutánne injekčne podať kofeín a podať krave Tempanol.
 2. Acidóza vyžaduje výplach žalúdka pomocou alkalického činidla. Je tiež potrebné dať kvapkadlo s fyziologickým roztokom a vstreknúť lieky na obnovenie srdcového rytmu. Ak je krava nafúknutá, je indikované použitie enzýmu. Pomáhajú vyvolať normálnu peristaltiku.
 3. Ak sa používa tympanic, mal by sa použiť vodný roztok formalínu s ichtyolom. To pomáha vyrovnať sa s fermentačným procesom. Ak urobíte prepichnutie na požadovanom mieste, môžete uvoľniť plyny a zaviesť decht alebo „kreolín“.
 4. Pri traumatickej retikulitíde sa môžete pokúsiť odstrániť cudzí predmet magnetickou sondou. Ak je tento postup neúčinný, je indikovaná operácia.

Aby ste predišli problémom, kravy kŕmte na kúsky. Ak je ďasno preč skôr, ako sa narodí teľa, zviera potrebuje špeciálnu stravu. Ak má krava hnačku, je to kvôli vývoju procesov rozpadu. V takejto situácii musí zviera pridať zdravú mikroflóru.

Etnoveda

Ak chcete vrátiť žuvačku zvieraťu doma, môžete použiť ľudové recepty. Kravu môžete liečiť nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Obmedzte stravu zvieraťa. Na jeden deň by mala byť krava prevedená výlučne do vody. Zároveň by mala piť pomerne veľa.
 2. Ak zviera nežúva potravu, pomôže mu tinktúra z čemerice. Na výrobu produktu je potrebné zmiešať 10 mililitrov produktu s 0,5 litra vody. Postup by sa mal opakovať každých 30 minút, kým sa neobnoví žalúdočná pohyblivosť.
 3. Tinktúry z paliny a harmančeka pomôžu znížiť nadúvanie a obnoviť sekréciu a peristaltiku.
 4. Krave môžete dať 2 litre hydrochloridovej minerálnej vody. To pomáha revitalizovať tráviaci systém.

Opatrenia na prevenciu chorôb

Aby ste sa vyhli problémom, mali by ste dodržiavať tieto pravidlá:

 • skontrolujte krmivo pre cudzie predmety;
 • znížiť množstvo hrubého jedla;
 • nedávajte teľatám veľké kusy potravy;
 • vyhnúť sa prejedaniu u kráv;
 • dodržiavať pravidlá hygieny.

Stratu ďasien u kravy možno pripísať mnohým faktorom. Najčastejšie vedú k tomuto problému rôzne choroby. Aby ste sa s problémom vyrovnali, musíte urobiť presnú diagnózu.


Pozri si video: Podojil jsem vám krávu (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Jonathan

  Bravo, I think this is a great phrase.

 2. Maurn

  Yes, to answer in time, it is important

 3. Coilleach

  mýlil si sa, môže byť?

 4. Ferenc

  What words ... Super, brilliant sentence

 5. Jordon

  Podľa môjho názoru nemáš pravdu. Môžem to dokázať. Napíš mi v PM.Napíšte správu