Rada

Prečo hrozno nekvitne a neprináša ovocie a čo robiť, preventívne opatrenia

Prečo hrozno nekvitne a neprináša ovocie a čo robiť, preventívne opatrenia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vďaka úsiliu chovateľov boli vyšľachtené odrody viniča, ktoré rastú v severných a južných oblastiach a sú nenáročné na starostlivosť. Záhradkári sa pravidelne stretávajú s problémom, prečo hrozno neprináša ovocie. Existuje veľa dôvodov, od nesprávnej starostlivosti až po chorobu viniča. Ak chcete nájsť chybu v starostlivosti o rastlinu, musíte analyzovať všetky fázy a vylúčiť všetky nepriaznivé faktory.

Keď hrozno začne prinášať ovocie

Doba plodenia každej odrody je iná. Skúsení záhradníci nechávajú ker vyrastať prvé 2-3 roky, pričom odlomia všetky priviazané kefy. Keď rastlina dobre stuhla, poskytne bohatú úrodu.

Teoreticky, ak sú všetky kvety opelené v kefke, všetky bobule sú zviazané a dozrievajú, potom bude ich hmotnosť 5-7 kilogramov. V skutočných podmienkach niektoré kvety a slabšie bobule opadávajú, aby poskytli priestor tým silnejším.

Podľa pravidiel záhradníctva, v prípade hrozna v 2. roku, zaštipnite všetky kvety, trojročné hrozno môže priniesť ovocie. U niektorých odrôd je žiaduce odstrániť kvety aj v 3. roku a až v 4. roku, aby mohla dozrieť prvá úroda. Trvanie plodenia závisí od kvality starostlivosti. V priemere má 12 až 50 rokov.

Čo určuje výnos

Veľa hrozna dozreje na dobre upravenom kríku. Vyžaduje, aby závod:

 • miesto výsadby a kvalita formovania kríka;
 • vrchný obväz;
 • liečba chorôb;
 • včasné prerezávanie;
 • poveternostné podmienky.

Vznikajúce problémy

Začínajúci a skúsení obyvatelia leta, keď pestujú hrozno jednej alebo viacerých odrôd, čelia problémom, keď jeden alebo viac kríkov nemusí prinášať úrodu, ale zároveň bohato kvitnú. A v niektorých prípadoch hrozno nielenže nedozrieva, ale ani nekvitne.

Nekvitne a neprináša ovocie

Hrozno je teplomilná plodina a jeho kvitnutie bude závisieť od miesta, kde je vysadené. Kým vinič nedosiahne slnko, nebudú na ňom bobule. Ďalším dôvodom je prebytočné hnojivo. Potom krík rastie: veľa nových výhonkov a listov, ale bez farby.

Stojí za to zabezpečiť, aby ker nebol zmrznutý, aby oči, ktoré dávajú úrodu, neboli odrezané. Nedostatok kvitnutia je niekedy spôsobený osobitnými požiadavkami odrody.

Kvitne, ale neprináša ovocie

Záhradník hodnotí možnú úrodu podľa kvality kvitnutia. Ak je to podstatne menej, ako sa očakávalo, alebo vôbec, hľadajú dôvod. Možno, že o vinič bolo nesprávne postarané, alebo táto konkrétna odroda nie je známa svojou bohatou úrodou.

Neplodnosť po odkvitnutí hrozna je spojená s typom opelenia:

 1. Ženský typ. Opeľovanie je možné iba z inej odrody hrozna mužského typu. Vinič sa kontroluje prenosom peľu z iného kvitnúceho a ovocného kríka. Ak sa objaví vaječník, znamená to, že bližšie k tomuto hroznu by sa mal vysadiť opeľovač alebo by sa mal urobiť podpník.
 2. Mužský typ opelenia. Zvláštnosťou odrôd je, že nikdy nedávajú bohatú úrodu, ale pôsobia ako podnož pre ostatných.
 3. Samčie a samičie vinice sú vysadené vedľa seba. Nedostatok plodiny spočíva v dobe kvitnutia - nemusí sa to zhodovať.

Dôvody pre nedostatok tvorby vaječníkov

Starostlivosť o rastliny je zárukou úrody. Niekedy začínajúci záhradníci robia chyby, ktoré zabraňujú tomu, aby hrozno kvitlo a dozrievalo vo veľkom množstve. Aj keď odchod nie je ťažký, existuje niekoľko najčastejších chýb.

Nadbytok organických látok

Prebytok dusíkatých hnojív a organických látok priamo v odnose hrozna vyvoláva hojný rast kríkov. Vyhadzuje nové výhonky, listové púčiky otvorené. Hrozno poteší hustou zelenou korunou, ale nekvitne a neprináša ovocie. Obyvatelia leta hovoria o takom „výkrme“ kríkov.

Nadmerné hnojenie stimuluje rast rastlín až do mrazu. Mladé nezrelé výhonky hynú aj pri miernom chladnom počasí. Rastlina stráca imunitu voči niektorým chorobám.

Nesprávne orezanie

Ovocné výhonky na jar vyrastajú z „očí“ na jednoročných konároch. Na jeseň je zvykom strihať mladé výhonky. Negramotní záhradníci môžu všetky ovocné výhonky odrezať alebo nechať príliš krátke. Podľa odrody kvitnú 4 - 8 alebo 8 - 12 očí.

Kratšie prerezávanie otvára ďalšie púčiky, ktoré vytvárajú iba lístie. Predtým, ako začnete s rezom, musíte sa oboznámiť s vlastnosťami kvitnutia každej jednotlivej odrody.

Zriedkavé opelenie

Počasie je dôležité pre opelenie. Vysoká vlhkosť, množstvo dažďov bráni bobuľkám v tuhnutí a v takom roku je bez dodatočného umelého opelenia úroda skromná.

Ďalším dôvodom slabého opelenia je ženský druh kvetenstva. Na rozdiel od bisexuálnych odrôd vyžaduje taký krík buď umelý prenos peľu, alebo k nemu zasadiť hrozno opeľovača. Všetky odrody hrozienok sa považujú za univerzálnu odrodu.

Mrazenie viniča v zime

Nedostatočné útočisko, silné mrazy alebo jarné mrazy poškodzujú predovšetkým jednoročné výhonky, na ktorých sú zachované ovocné puky. Stav puzdra môžete posúdiť vyrezaním kukátka. Ak je v ňom zelený primárny a náhradný púčik, je vetva nažive. Hnedá farba je znakom smrti výhonku. Bush môžete obnoviť odrezaním všetkých postihnutých častí, čo stimuluje rast náhradných púčikov, ale úroda pre tento rok bude malá.

Nevhodné miesto odovzdania

Dostatočné slnečné svetlo a teplo pomáhajú pestovať veľké kefy. Hrozno rastúce v blízkosti budov, na severných svahoch alebo pod inými stromami nikdy neprinesie dobrú úrodu. V ideálnom prípade by pôda nemala byť veľmi vlhká, zahriata na 28-32 stupňov.

Výsadba zmesi mladých a starých rastlín neumožňuje zakorenenie novej odrody, je utláčaná susedmi. Pri použití podpníka hľadajte kompatibilné odrody viniča.

Škodcovia a choroby

Škodcovia a choroby interferujú s rastom hroznového kríka. Výhonky napádajú roztoče a vošky. Ničia sa systémovými insekticídmi. Z chorôb sa najčastejšie vyskytuje sivá hniloba a plesne. Prvá choroba postihuje ktorúkoľvek oblasť, vyznačuje sa sivým kvetom. Pleseň je nebezpečná pre mladé výhonky a bobule, javí sa ako mastné škvrny. Ovplyvnená rastlina bez špeciálneho ošetrenia pomaly hynie. Pravidelná kontrola listov a výhonkov pomôže včas rozpoznať chorobu alebo škodcu.

Ako zabezpečiť plné ovocie kultúry

Pred zakúpením a výsadbou sadenice hrozna si preštudujte zvláštnosti pestovania plodiny všeobecne a jednotlivé odrody. Starostlivosť o rastliny nie je náročná, má však svoje vlastné vlastnosti. Ak budete vedieť, čo robiť s mladým hroznom, môžete dosiahnuť vysoké výnosy.

Výber správnej odrody

V závislosti od klimatických podmienok sa vyberá odroda hrozna. Existujú rastliny, ktoré milujú teplo, sú odolné voči suchu a mrazu. Bobule sú okrúhle, podlhovasté, rôznych farieb a veľkostí, so semenami alebo bez nich. Podľa druhu kvitnutia sa rozlišujú ženské, mužské a bisexuálne odrody.

Pri prvej výsadbe je lepšie zvoliť hrozno, ktoré sa najčastejšie nachádza v letných chatkách susedov. Skúsení záhradníci môžu experimentovať s rozmarnejšími a produktívnejšími kríkmi.

Dávkovanie hnojiva

Odborníci odporúčajú nasledujúcu schému kŕmenia:

 • jeseň je čas pre organické hnojivá a jar pre dusíkaté hnojivá a užíva sa prvých 50% odporúčanej dávky;
 • komplexné prípravky sa aplikujú pred kvitnutím a po vaječníku;
 • počas dozrievania bobúľ sa pridáva dusičnan amónny;
 • draslík sa aplikuje na jeseň, na zber. Zvyšuje mrazuvzdornosť, pomáha pripraviť krík na zimu.

Hnojivá sa aplikujú pod krík, na korene, do hĺbky 0,5 metra. Použite na to rúrky vykopané do zeme.

Pravidelné zalievanie

Polievanie je dôležité počas dozrievania a nalievania bobúľ. Nedostatok vlhkosti zabráni pretečeniu trsov a prebytok povedie k popraskaniu pokožky. Je regulovaný v závislosti od počasia. Ak je suchý, tak ho zväčšite. Hlavnou vecou je zabrániť prudkému poklesu úrovne vlhkosti.

Stimulácia väčšieho opelenia

Opeľovanie môže byť prírodné alebo umelé. V prvom prípade starostlivosť o kvitnúce hrozno pozostáva z:

 • správna schéma výsadby: striedanie samcov a samičiek, výber odrôd podľa rastu (vysoké a krátke by sa nemali navzájom tieniť);
 • zriedenie nevlastných detí a husté lístie na uľahčenie opelenia;
 • ak odroda často kvapká kvety, je zovretá;
 • kropenie v teple a pri nízkej vlhkosti.

Umelé opeľovanie môže zvýšiť výnos o 40%. Za týmto účelom sa peľ z kvitnúceho kríka prenesie do iného alebo sa po ňom rozdelí rovnakou perličkovou kefou. Postup sa opakuje 2-3 krát na začiatku, v strede a na konci kvitnutia. Najlepší čas je ráno alebo poludnie za oblačného počasia.

Správne tvarovanie puzdra

Skúsenosti profesionálov ukazujú, že ideálny hroznový krík pozostáva z 1-3 hlavných ramien. Na jeseň alebo skoro na jar, predtým, ako sa šťava začne hýbať, sa strihajú jednoročné výhonky. Z kmeňa sa počíta 4 až 12 očí, v závislosti od odrody, a k nim sa pridajú ďalšie 4 oči. Zvyšok je odrezaný. Slabé hrozno je teda vylúčené.

Keď zeleň rastie na jar a počas leta, ker je zriedený, výhonky sa normalizujú a zhluky sa vyčesávajú štetcom, čím sa odstránia slabé bobule a kvety. Odrody, ktoré vylučujú bobule a kvety, sú zovreté.

Včasné spracovanie

Choroby a škodcovia môžu nielen znížiť úrodu, ale aj zničiť celý krík. Hrozno sa neustále skúma na prítomnosť hmyzu, čiernych hláv, zvädnutých listov a ďalších znakov. Každá choroba má svoju vlastnú chemikáliu.

Niektoré odrody sú obzvlášť náchylné na určité choroby a je potrebné ich preventívne ošetrenie.

Útulok z hrozna na zimovanie

Mrazuvzdornosť je pre každé hrozno iná. Toto venujte pozornosť pri výbere sadivového materiálu. V prípade potreby začínajú s prípravou na zimovanie na jeseň.

Úroda na ďalší rok závisí od kvality útulku. V prípade mrazu v prvom rade trpia výhonky a púčiky, ktoré budú musieť kvitnúť. Okrem prístrešku je dôležité nevynechať úvodný okamih po jarnom mraze.


Pozri si video: Vinič a strapec (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Atteworthe

  nesúhlasí

 2. Terry

  Povedal by som o monumentálnosti, veľkoleposti niektorých pozemkov. A nazval by som to - nefiltrované skutočné. Krása je podľa mňa predsa len niečo iné: tá najlepšia, najčistejšia, tá vyvolená, z ktorej sa triasť a žasnúť. Vo všetkom možno nájsť krásu, ale všetko v dave nie je krása. PODĽA MÔJHO NÁZORU.

 3. Native American

  V tejto veci som sa oboznámil. Pripravený pomôcť.

 4. Badr Al Din

  Blog je len super, odporučím ho svojim priateľom!

 5. Zulkizuru

  Je to hanba!

 6. Pandareos

  Don't break yourself on the head!

 7. Bowyn

  Áno, to je správne.

 8. JoJoshakar

  Ospravedlňujem sa za zasahovanie ... Ale táto téma je mi veľmi blízka. Pripravený pomôcť.Napíšte správu