Rada

Výsadba a starostlivosť o ozdobné drogy, najlepšie odrody a pravidlá pestovania

Výsadba a starostlivosť o ozdobné drogy, najlepšie odrody a pravidlá pestovaniaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na vytvorenie krajinnej krajiny sú vysadené rastliny, ktoré kvitnú jasne, neobvykle alebo dlho. Ozdobný droga je jedovatý kvet. Krása jeho púčikov vám dáva zabudnúť na zdravotné riziká, ktoré môžu vzniknúť pri neopatrnom zaobchádzaní. Pri jeho šľachtení je potrebné dôsledné dodržiavanie bezpečnostných opatrení pri výsadbe, starostlivosti a skladovaní semien.

Všeobecný popis a vlastnosti

Datura je trváca rastlina, ak rastie v regiónoch s teplými zimami. Poveternostné podmienky na strednom pruhu umožňujú pestovať ho ako jednoročnú plodinu.

Bylinné rastliny majú silný koreňový systém, z ktorého sa rozvetvuje priamy výhonok, ktorý sa rozvetvuje na 3 stonky. Výška drogy za priaznivých podmienok dosahuje 1,5 metra. Listy na stopkách, veľké 15x10 centimetrov, striedavo tmavozelené. Kvety sú jednoduché, jednoduché alebo dvojitého tvaru, pripomínajúce miniatúrny gramofón. Farba koroly je snehovo biela, ružová, žltá, červená, fialová. Semená dozrievajú v debničke pokrytej tŕňmi.

Všetky časti drogy sú jedovaté. Po prehltnutí človek zažíva halucinácie, bludy. Dlhodobé vdychovanie vône kvitnúcej datury má toxický účinok na centrálny nervový systém.

Druhy durmanu

Podľa botanickej klasifikácie patrí rod Datura do čeľade Solanaceae. Zoznam bylinného droga obsahuje 9 druhov, pri ktorých sa kvety otvárajú kolmo hore alebo do strany.

Datura Stramonium - obyčajný droga

Jednoročná rastlina nájdená vo voľnej prírode na okraji lesov, skládky odpadu na území od Uralu po Stredozemné more. Stonky durmanu sú vysoké 1,5 metra. Kvety sú biele s výraznou arómou. V zrelom boxe - až 500-800 čiernych zŕn.

Datura Metel - indická datura

Stanovište Datura - od Kaspického po Indické more. Názov sa vysvetľuje zvláštnym prístupom ku kvetu v Indii. Podľa teórie hinduizmu vyrástol z tela Šivu a je považovaný za posvätného. Druhé meno je Datura Metel, čo znamená nádherný droga, kvôli ladným obrovským kvetom.

Stonky durmanu sú vysoké od pol metra do 1,2 metra. Koruna kvetu je dlhá 20 centimetrov. Farba je biela alebo fialová. Semenník je vo forme gule posiatej tŕňmi, naplnenej žltými semenami.

Datura Innoxia - indická durman

Vlasti kvetu, ktorý má druhé meno, dopujte neškodne, v Južnej a Strednej Amerike. Ročná rastlina dorastá do 1,5 metra za sezónu, ak sú pre ňu priaznivé počasie a pôdne podmienky. Farba kvetu je biela. Plod je pichľavý, vajcovitý. Ak sú stonka a listy poškodené, rastlina vydáva nepríjemný zápach po zhnitom rastlinnom oleji.

Datura Stramonium var. Tatula

Pestovatelia kvetov ocenia drogu pre sýtošedú farbu kvitnúcich púčikov s modrým odtieňom.

Datura Stramonium f. Inermis

Datura sa líši od ostatných druhov - absencia tŕňov na semenníkoch.

Rastúce vlastnosti

Datura miluje jasné slnko, ale neznáša prievan. Rastlina vydrží letné horúčavy, ktoré sú predmetom výdatnej zálievky. Datura sa cíti najpohodlnejšie na hromadách kompostu a hnoja.

Príprava miesta pristátia

Pre drogy zvoľte záveterné, slnečné miesto. Pôda sa pripravuje na jeseň zo zmesi sypkej záhradnej pôdy, zhnitého hnoja a riečneho piesku. Pomer je 2: 2: 1. Takáto kompozícia je vhodná na siatie semien, výsadbu sadeníc. Hrúbka pôdnej vrstvy by mala byť najmenej 50-60 centimetrov.

Sadivový materiál

Daturu je možné pestovať pomocou semien, sadeníc zo semien alebo odrezkov. Pri výsadbe semien do zeme sa odporúča stimulovať ich klíčenie. Za týmto účelom sa nalejú s vodou pri teplote 45-50 stupňov po dobu 20 minút. Na výsev sú vhodné semená, ktoré sa usadili na dne.

V prípade sadeníc sa semená vysievajú v marci do nádoby so zmesou pôdy, pokrytej fóliou a pred vzídením sa uistite, či je pôda vždy vlhká a teplá. S výskytom výhonkov sa film odstráni, výhonky sa prenesú na chladné a dobre osvetlené miesto. Na 3. liste sa urobí trs a rastliny sa rozložia do samostatných nádob.

Proces výsadby

Semená, sadenice zo semien sa vysádzajú v máji, keď sa ustavične ustáli teplo. Na výsadbu sú otvory pripravené vo vzdialenosti 1 metra. Semená sa vyrábajú s prehlbovaním až do 8 - 10 centimetrov. Sadenice vyžadujú otvor zodpovedajúci objemu koreňového systému. Po výsadbe sa pôda naleje, mierne zhutní a hojne sa zaleje vodou.

Starostlivosť o rastliny

Hlavnou starostlivosťou o drogy je polievanie, prerezávanie a kontrola chorôb. Prvý mesiac sa vyžaduje kyprenie pôdy a odstránenie buriny, kým sa u rastliny nevyvinú rozvetvené výhonky, pokryté veľkými listami a púčikmi. Tieň a vôňa bránia rastu buriny v blízkosti durmanu.

Polievanie

Datura sa líši od kvetinových plodín tým, že potrebuje tvrdú vodu. Ak nie je k dispozícii, je durman počas leta zalievaný 1–2 krát vápennou vodou pripravenou z 10 gramov suchého haseného vápna a 10 litrov vody. Raz týždenne sa do vedra s vodou pridá 20 gramov komplexného minerálneho hnojiva.

Rastlina neznáša suchú pôdu a zhadzuje púčiky. Pôda musí byť hojne navlhčená. Frekvencia polievania závisí od teploty vzduchu a dažďových zrážok.

Prerezávanie

Vyblednutý „gramofón“ je odstránený, takže dopy vyzerá rovnako elegantne a stimuluje nové pučanie. Na získanie semien nechajte niekoľko prvých kvetov, ktoré kvitnú. Úplné dozrievanie vaječníkov nastáva 60 dní po začiatku kvitnutia.

Prerezávanie sa vykonáva v 2 prípadoch: keď sa pestuje ako trvalka a keď sa v zime skladuje v interiéroch. Na konci septembra sú najmladšie výhonky ponechané v trvalke a tvoria budúcu korunu.

Vrchný obväz

Raz do týždňa od júna do augusta sa do vedra s vodou pridá 20 gramov komplexného minerálneho hnojiva. Organické hnojenie sa strieda s minerálnym hnojením, ak nie je v pôde, kde bol nasadený droga, dostatok humusu.

Zimovanie

V regiónoch s chladnými zimami sa dá každoročná Datura vykopať a umiestniť do priestranného hrnca s formulou. Predrez sa vykonáva s vytvorením koruny z mladých výhonkov. Rastliny sa umiestňujú do chladnej miestnosti, kde teplota nestúpa nad +15 a neklesne pod +8 stupňov.

Datura vyhadzuje listy, ale zachováva si svoju vitalitu.

Na jar, po presadení do zeme, sa objavujú nové listy, rastú výhonky a kvitnú púčiky.

Kontrola chorôb a škodcov

Vzhľad sivých nadýchaných škvŕn na listoch drogy znamená infekciu rastliny sivou hnilobou, plesňovou infekciou. Vývoj choroby podporuje zvláštnosť pestovania durmanu: potreba udržiavať pôdu vlhkú.

Na boj proti šedej hnilobe je krík ošetrený:

  • 1% roztok kvapaliny Bordeaux;
  • protiplesňové látky;
  • infúzia popola, kriedy a síranu meďnatého.

Škodcami rastlín sú motýle molíc a ich larvy, falošné roztoče. Molica sa živí šťavou z rastlín. Počas leta dochádza k odmietnutiu húseníc každých 25 dní. Húsenice nielen sajú šťavu z listov, ale vylučujú aj lepkavú sladkú látku, na ktorej parazituje plesnivá huba. Na boj proti hmyzu sa používajú systémové insekticídy, na jeseň robia hĺbkové prekopávanie pôdy.

Falošný roztoč pavúka je mikroskopicky veľký. Infekciu môžete určiť podľa sušených hnedých listov. Preventívne je potrebné jesenné hĺbkové obrábanie pôdy. Po infikovaní sa používajú lieky obsahujúce pyretroidy, organické zlúčeniny fosforu.

Ako sa množiť

Na rozmnožovanie sa používajú odrezky. Výhonky sa strihajú koncom septembra. Na reze by mali byť 2-3 internódia. Spodné listy sú odstránené. Môžete zakoreniť vo vode alebo v kvetináči s dobrým osvetlením a teplotou najmenej 20 stupňov.

V polovici mája sú vysadené zakorenené odrezky. Sadenice sa sadia so zemou metódou prekládky. Predtým napojená rastlina sa vyberie z nádoby a prenesie sa do pripraveného otvoru. Posypané zemou a opäť napojené.

Príklady krajinného dizajnu

Vôňa durmanu utláča väčšinu kvetinových plodín. Vysádza sa vedľa nekvitnúcich kríkov, smrekov, tují. Jasná tonalita farieb vyzerá výraznejšie na pozadí hustej zelene.

Datura sa vysádza na samostatné kvetinové záhony na brehoch umelých nádrží, potokov alebo vedľa trvaliek, ktoré kvitnú pred alebo po odkvitnutí durmanu.


Pozri si video: Výsadba jahod a malin (August 2022).