Rada

Opis odrody slivky Volžskaja krása, kultivácia a starostlivosť

Opis odrody slivky Volžskaja krása, kultivácia a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V strednom Rusku je rozšírená slivka domácej odrody Volžskaja krasavica s veľkými chutnými plodmi. Slivkové plodiny sa začnú plodiť od 4 rokov od okamihu ich vysadenia na záhrade. Odroda sa vyznačuje skorým dozrievaním, bohatou produktivitou a dobrou odolnosťou voči chladu. Veľké ovocie s vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami, vhodné na rôzne účely.

História výberu krásy Volhy

V roku 1939, na experimentálnej záhradníckej stanici v meste Kujbyšev, krížil chovateľ Jevgenij Petrovič Finaev odrody Renclode Bove a Skorospelki red. Takto sa získal druh slivky, ktorý dostal názov Volgická kráska. V roku 1965 bola odroda zapísaná do štátneho registra Ruskej federácie. Ovocné stromy sú rozdelené do zón pre oblasti Dolná Volga, Stredná Volga a Stred.

Popis a charakteristické znaky slivky

Slivka rastie rýchlo, dosahuje výšku 6-7 m. Kmeň je rovný, kôra je hladká, sivá s popolovým odtieňom. Vetvy sú mocné, holé. Malé množstvo bielej šošovice. Koruna je stredne hustá, vyvýšená, guľovitá.

Veľké oválne listy sú ploché, matné, stredne dospievajúce, so zaoblenou základňou a ostrým hrotom. Listová čepeľ má vrúbkovaný vrúbkovaný okraj, je pripevnená k stredne silnému stopke s 2 farebnými žľazami. Na buketových výhonkoch sa vyvíjajú plody slivky. Kvety bielej farby sa zhromažďujú v kvetenstvách 2-3 kusov.

Plody slivky sú oválne, veľké, s výrazným švom, vážia okolo 35 g. Zrelé slivky s výraznou voskovou srsťou získavajú jednoliatu fialovú farbu a červenkastý odtieň. Koža je stredne hustá. Biele podkožné bodky sú mierne. Dužina je rovnomerne žltooranžová, šťavnatá, s príjemnou sladkokyslou chuťou (4,5 bodu). Šťava je číra. Kameň je oválny, stredne veľký, z oboch strán špicatý, dá sa ľahko oddeliť.

Charakteristika odrody slivky Volžskaja krása

Reprodukčný úspech krásy Volhy so zelenými odrezkami je asi 40%. Najčastejšie sa chov vykonáva očkovaním. Slivka má najradšej ľahké a stredne hlinité černozemické stredne vlhké pôdy. Najlepšie rastie na dolomitových alebo vápenatých slienitých pôdach ílovo-karbonátového zloženia.

Slivky dobre znášajú ľahké mrazy v chránených pred vetrom a na dobre osvetlených miestach.

Mnoho ľudí má rado veľké šťavnaté ovocie s jasne žltou sladkou dužinou. Táto odroda je veľmi obľúbená u záhradkárov kvôli svojej skorej zrelosti, ako aj pravidelnému bohatému plodeniu, za predpokladu adekvátnej zálievky a systematického kŕmenia.

Odolnosť sliviek voči teplotám pod bodom mrazu a suchu

Vďaka hustej kôre slivky je Volgická kráska schopná znášať mierne následky bez následkov. Z hľadiska zimnej odolnosti je kvalita odrody priemerná. Pri silných mrazoch môžu vegetatívne púčiky zamrznúť a drobiť sa, čo zníži úrodu sliviek. Dobre odoláva suchým rokom.

Vystavenie hmyzu a chorobám

V slivkovej odrode Volžskaja krása sa zriedka pozoruje tok ďasien. Tiež je rastlina odolná proti výskytu šedej hniloby. Riziko zranenia sa zvyšuje, ak je poškodené slivkovou alebo čerešňovým slonom. Náchylnosť na mol je nízka, 0,5 - 1%.

Opeľovače sliviek

Odroda sa považuje za samorodnú, ak vedľa seba vysadíte niekoľko sliviek s podobnou dobou kvitnutia, môžete zlepšiť úrodu. Opeľovače vhodné pre krásu Volhy sú Skorospelka Krasnaya, Zhiguli, Mirnaya, Ternosliv Kuibyshevskaya.

Výnos sliviek a plodnosť

Sadenice sliviek od okamihu, keď sú zasadené na trvalom mieste, začínajú prinášať ovocie po dobu 4 - 5 rokov. Výnos 6-8 letných ovocných plodín je asi 8-10 kg, po 9-12 rokoch - 13-25 kg. Kvitnutie začína v polovici mája. Chuť ovocia získa charakteristickú sladkosť začiatkom augusta. Zber úrody od 10. do 25.. Prepravnosť sliviek je priemerná. Plody sa odporúčajú používať pred začiatkom septembra.

Skladovanie a použitie ovocia

Zber za suchého a slnečného počasia predĺži trvanlivosť čerstvých sliviek. Po daždi vlhké plody ochabnú, ich chuť sa zníži. Natrhané kôstkovice sa vkladajú až v 4 vrstvách do drevených alebo plastových nádob vystlaných papierom.

Počas obdobia skladovania začnú slivky strácať svoje prospešné vlastnosti a chuťové vlastnosti, preto sa plody odporúčajú okamžite konzumovať alebo spracovať.

Nezrelé plody sa nechajú niekoľko dní v miestnostiach s izbovou teplotou 22 - 25 stupňov. Čas použiteľnosti pri teplotách do 6 stupňov bez prístupu priameho slnečného žiarenia a vlhkosti najviac 90% je 2 týždne. Na dlhodobé skladovanie sú plody slivky po odstránení kôstky zmrazené.

Hlavné výhody a nevýhody sliviek

Hlavnými pozitívnymi vlastnosťami slivkovej krásy Volga je bohaté pravidelné plodenie, skoré obdobie kvitnutia a dozrievania, veľké veľkosti a vynikajúce chuťové vlastnosti a možnosť prepravy.

Medzi negatívnymi znakmi zaznamenávajú veľké rozmery stromov, hrozbu zamrznutia kvetných pukov z neskorých mrazov, pravdepodobnosť prasknutia šupky v sezóne s vysokými zrážkami.

Ako zasadiť slivku na miesto

Pri výsadbe zdravej a dobre vyvinutej slivky musíte brať do úvahy veľa faktorov. Osobitná pozornosť sa venuje výberu sadeníc, výberu vhodných opeľovačov, kompatibilných susedov a miest výsadby.

Určenie podmienok

Slivku krásy Volga je povolené sadiť v jesennom období (koniec septembra) alebo od polovice apríla do začiatku mája. Jarná výsadba sa považuje za racionálnejšiu. Sadenica je umiestnená v zahriatej zemi, čo jej umožňuje rýchlo sa prispôsobiť novému miestu, vyvinúť koreňové a nadzemné časti pred začiatkom zimného chladného počasia.

Výber najlepšieho miesta na výsadbu sliviek

Odroda Volzhskaya krasavitsa sa s výhodou vysádza na rovný terén alebo na oblasti s miernym sklonom. Slivka miluje veľa slnka, lepšie rastie a dáva viac ovocia na dobre osvetlených a chránených pred vetrom. Pôda musí byť priedušná, napríklad ľahká až stredne hlinitá. Slivku sa neodporúča vysádzať v nížinách s vysokým stupňom pôdnej vlhkosti, ako aj v oblastiach s blízkym umiestnením podzemných vôd.

Slivka kompatibilná a nekompatibilná susedia

Slivky môžu byť vysadené vedľa jablone. Spoločné pestovanie s čerešňami, višňami, broskyňami, vlašskými orechmi, hruškami je nežiaduce. Volžská kráska ticho koexistuje s kríkmi malín, ríbezlí, egrešov, medovky a čučoriedky.

Príprava sadeníc

Je vhodné zakúpiť 2-ročné stromy vysoké 1 - 1,5 m. Pri výbere dávajte pozor na korene a vzhľad rastliny. Koreňový systém by mal byť dobre vyvinutý, mierne vlhký, od 20 cm dlhý, zdravé sadenice majú hladkú kôru, bez poškodenia a suché výhonky. Pred výsadbou odstráňte listy, polámané konáre, sušené korene.

Výsadbový technologický postup

Po rozhodnutí o mieste vykopajú jamu hlbokú 0,5 m, širokú 1 m. Pôda sa zmieša s organickými alebo komplexnými minerálnymi hnojivami. Výsledná zmes sa naleje do otvoru s mohylou a je tam nainštalovaný aj drevený kolík.

Sadenica je umiestnená na pripravenej zemnej vyvýšenine na severnej strane vo vzťahu k kolíku, narovnaná a rovnomerne rozmiestnená koreňmi, posypaná zemou. V takom prípade sa strom pravidelne otriasa, pôda je trochu pošliapaná, aby v nej neboli žiadne prázdne miesta.

Koreňový krk by mal byť 5 cm nad úrovňou terénu. Po výsadbe je sadenica viazaná na podperu.

Po ústupe z kufra o pol metra je po obvode vykopaná priehlbina na zavlažovanie. 1 slivka vyžaduje 3 vedrá s vodou. Potom je oblasť v blízkosti kmeňa mulčovaná pilinami alebo hnilobným hnojom.

Starostlivosť o slivky vládne Volžskej kráse

Ako každý ovocný strom, aj slivka si vyžaduje systematickú starostlivosť. Aby ste dosiahli dobrú chutnú úrodu, je potrebné zabezpečiť správne zavlažovanie, vrchný obväz, prerezávanie, ako aj včasné ošetrenie proti škodcom a chorobám. Náležitá pozornosť sa venuje formovaniu koruny a starostlivosti o kmeňový kruh.

Polievanie a kŕmenie

Pri organizácii napájania je dôležité udržiavať rovnováhu. Sucho spôsobuje odpadávanie vaječníkov a nadmerná vlhkosť môže viesť k popraskaniu plodov. Dodatočná vlhkosť nebude prekážať počas kvitnutia, tvorby a dozrievania sliviek, po odstránení plodov a pred nástupom chladného počasia.

Hnojivá sa môžu aplikovať počas celej sezóny pri dodržaní odporúčaného množstva látok. Na jar a na jeseň je vrchný obväz zameraný na kŕmenie koreňov, v lete je ošetrená nadzemná časť. Na jar sa vykonávajú 3 obväzy:

 • pred kvitnutím: 30 g / m22 roztok dusičnanu amónneho;
 • počas kvitnutia: 10 g močoviny / 5 l vody;
 • po odkvitnutí: trvať na 1 kg kuracieho trusu v 12 litroch vody (spotreba 2 litre na 1 slivku).

V lete sa používajú doplnky potašu a fosforu. Na jeseň sa stromy prihnojujú, aby sa pripravili na zimu. Častejšie sa používa chlorid alebo sulfid draselný, superfosfát.

Tvorba koruny

V prvom roku rastu nemusí byť stromček sliviek rezaný. Od 2. roku na jar, keď sa púčiky prebudia, začnú vytvárať korunu v riedko-stupňovitom alebo bezstupňovom type, vyhýbajú sa silnému zahusteniu alebo nadmernému rednutiu. Vedúca pozícia by mala byť obsadená stredným vodičom, je prerušená o 2/3. Hlavné vetvy sú ponechané dlhé 20 cm, bočné výhonky sú skrátené na 15 cm nad púčikom, smerujú nadol.

Orezávanie sa v lete opakuje, pričom sa odstránia výrastky až do 20 cm, silné konáre sa prehnú dozadu, zafixujú sa špagátom. Pre slivku volgskú je výhodnejší riedky typ s tvorbou troch úrovní:

 • pre prvé sa používajú 3 vetvy vo výške asi 70 cm od povrchu pôdy;
 • druhá je vyrobená z 2 konárov 70 cm od prvej;
 • tretí rad z 1 vetvy je umiestnený vo vzdialenosti 50 cm od druhého.

Ďalšia starostlivosť o slivku spočíva v každoročnom preriedení, odstránení konkurenčných, suchých a poškodených konárov.

Choroby a škodcovia, metódy kontroly a prevencie

Silný dobre upravený slivkový strom krásy Volhy je odolný voči hlavným chorobám, na jeho ochranu stačí pravidelne vykonávať preventívne opatrenia. Ak sa objavia príznaky poškodenia, sú potrebné núdzové opatrenia.

Pri chorobe clasterosporium, monilióze, vývoji plesní sa používajú nasledujúce lieky:

 • na jar 2 ošetrenie "Fitosporinom" podľa pokynov;
 • na konci kvitnutia, počas vegetačného obdobia, 2 ošetrenia pomocou „Horus“ alebo „Fast“;
 • na profylaxiu 5% roztok močoviny, 3% kvapalina Bordeaux, "Actellic".

Z vošiek používajte "bitoxibacilín", "Skor", "Planriz", "Zircon", "Aktofit". Aby sa zabránilo množeniu čerešňového slona, ​​na jar vyhrabú pôdu pod stromom.

Starostlivosť o kruh na hlave

Počas prvého roka po výsadbe je dôležité opatrne uvoľniť a odstrániť burinu z ornice okolo stonky slivky. To poskytne mladému stromu maximálnu výživu a nasýtenie kyslíkom, podporí rýchle zakorenenie a normálny vývoj.

Ochrana sliviek pred hlodavcami

Zajace a hraboše môžu poškodiť slivky, preto by ste mali kmene spoľahlivo zakryť alebo použiť špeciálne odstrašujúce lieky. Na ochranu kôry sú stromy obalené netkanou textíliou, strešnou lepenkou, sklenenými vláknami alebo vhodnými materiálmi po ruke. Okolo slivky môžete zariadiť konáre zo smrekových konárov, nainštalovať kovové pletivo.

Prístrešok na zimu

Mladá sadenica nevyžaduje kŕmenie. Na zimu musí byť pokrytá konármi, vrstvou sena a previazaná povrazom. Stromček môžete zabaliť aj do niekoľkých vrstiev papiera. U dospelých rastlín je kmeňový kruh pokrytý, kmene a veľké vetvy sú vybielené.

Recenzie skúsených záhradníkov o odrode sliviek Volzhskaya krasavitsa

Oleg, 45 rokov

Už 12 rokov rastie v záhrade odrody sliviek Volžskaja. Strom sa rozrástol, zberám každý rok, plody sú veľké, veľmi chutné. Hlavnou vecou je včasná a správna starostlivosť o strom.

Ludmila, 37 rokov

Táto odroda sa mi veľmi páči. Rastie na mieste bez opeľovačov. Slivky sú veľmi šťavnaté, chutné, takmer všetky sa jedia čerstvé. Dobre sa drží na konároch, po dozretí dlho neopadáva. Je ťažké dosiahnuť všetky vetvy, strom sa veľmi rozrástol.


Pozri si video: Ivan Hričovský: Letný rez figy (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Bagore

  I think you will allow the mistake. Enter we'll discuss it. Write to me in PM, we will handle it.

 2. Salvino

  Should you tell, that you are not right.Napíšte správu