Rada

Aké zloženie pôdy je potrebné pre záhradné čučoriedky a ako si ju vyrobiť sami

Aké zloženie pôdy je potrebné pre záhradné čučoriedky a ako si ju vyrobiť sami


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V zbierkach amatérskych záhradníkov sa každú chvíľu objavujú nové kríky. A záhradné čučoriedky sa môžu stať špeciálnym exponátom. Bude vyžadovať osobitný prístup k sebe. Ak chcete dúfať v dobrú úrodu, mali by ste zvoliť správnu odrodu a pripraviť pôdu, ktorá je najvhodnejšia pre záhradné čučoriedky alebo pre vodáreň, ako sa tiež hovorí.

Hlavné chyby pri pestovaní záhradných čučoriedok

Je veľmi dôležité presne vedieť, ako by sa mali záhradné čučoriedky sadiť a aký druh starostlivosti je potrebné im poskytnúť, aby bola zaručená vynikajúca úroda zdravých a chutných bobúľ. Snažte sa vyhnúť chybám typickým pre amatérov rastúcich čučoriedky:

 • nesprávna príprava pôdy;
 • umiestnenie kríkov - vyžaduje sa, aby bolo jasné a slnečné;
 • zabudnite na rastlinu na celé leto po výsadbe - je nepravdepodobné, že prežije bez zalievania;
 • nesprávne kŕmenie;
 • nedostatok tvorby kríkov - na každej by malo byť najmenej 6-7 silných konárov.

Poďme si povedať, ako sa vyhnúť chybám.

Výber miesta pre kultúru

Najúspešnejším miestom pre čučoriedky bude čistá oblasť, kde sa doteraz nepestovali žiadne plodiny. V opačnom prípade môže ker zomrieť. V žiadnom prípade od neho nebudete čakať na aktívny vývoj..

Nezasádzajte čučoriedkové kry do nízko položených oblastí. Stagnujúca voda tiež negatívne ovplyvní jej koreňový systém a korene začnú hniť. To isté sa stane na ploche s hlinitou pôdou.

Pochopte hlavnú podmienku - čučoriedka miluje svetlo najviac. Vyberte jej slnečné miesto. Dokonca aj v polotieni riskujete, že si vo výsledku „pochutnáte“ na bobuliach kyslej chuti. A výhonky z nedostatku svetla sa vyvíjajú pomalšie, preto do zimy nestihnú zalesniť. A toto je priama hrozba zamrznutia v chladnom počasí.

Dôležité! Ak je miesto vybrané správne, zber je zabezpečený.

Akú pôdu má záhradná čučoriedka rada?

Už dlho je známe, že rastlina nie je najnáročnejšia na zloženie pôdy. Netoleruje stojatú vodu, ale je zasadená do piesku, naopak bude trpieť nedostatkom vlhkosti.

Najlepšie pôdy s čučoriedkami sú ľahké a kyslé. Rašeliniská a hlinitopiesočnaté podklady sú pre ňu pohodlné a zhnité listové stelivo slúži na zlepšenie vodného režimu a zvýšenie úrodnosti pôdy.

Prečo je čučoriedka taká citlivá na kyslú pôdu? Vďaka špeciálnej štruktúre jeho koreňového systému. Na koreňoch čučoriedok nenájdete malé chĺpky. Pre ostatné rastliny slúžia ako prostriedok na nasýtenie vodou a rôznymi výživnými látkami. Pre čučoriedky sa takýmto vodičom stala mykoríza. Toto je názov mikrohúb, ktoré sa môžu vyvíjať výlučne v kyslom prostredí.

Čučoriedková vysoká rašelina sa stáva produktívnejšou zmesou, keď sa do nej pridá kôra, ihly, vetvičky, šišky alebo piesok (10%). Nízko položená rašelina sa zmieša so zvyškom zložiek tak, aby jej podiel nebol menší ako 40%.

Ako urobiť kyslú pôdu pre čučoriedky vlastnými rukami?

Stačí si na jar všimnúť, že listy sčervenajú, aby ste pochopili, že pôda nie je dostatočne kyslá. Súčasne s touto vlastnosťou celá rastlina zamrzne vo vývoji. Na jeseň by vám nemali prekážať začervenané listy. Rastlina sa pripravuje na zimu.

Ak sa ukáže, že pôda je v pridelenej oblasti mierne kyslá, môžete ju oxidovať sami pomocou pomerne účinných prostriedkov. Tieto látky sú žieravé. Pri práci s nimi teda budete musieť nosiť gumené rukavice a ďalšie. Budete tiež potrebovať plastové okuliare a masku.

Dôležité! Odporúčania, ako zvýšiť kyslosť pôdy, na ktorej rastú čučoriedky (na 1 meter štvorcový pozemku):

 1. Zriedený v 10 litroch vody 5 gramov prášku kyseliny citrónovej.
 2. 100 gramov kyseliny octovej sa pridá k 10 litrom vody. Ale takéto riešenie sa používa vo výnimočnom prípade. Nemali by sa nechať uniesť.
 3. Jeden liter vody s kvapkou koncentrovanej kyseliny sírovej.
 4. Zriedi sa v 20 litroch vody 5 gramami šťaveľového prášku a roztok sa naleje do jamiek.
 5. Okysľovač z elektrolytu, ktorý sa používa v autobatériách: 30 mililitrov na 10 litrov vody.
 6. Síra v prášku (15 gramov) sa šíri po pôde pod čučoriedkovým kríkom. Najskôr by však mala byť pôda dobre zaliata. Potom môžete zasadiť krík.
 7. Pripravte si domáce biopotraviny. Pred zasadením kríka do jamy sú do nej položené ihly, piesok, piliny alebo rašelina.

Nie je ťažké pripraviť také substráty pre záhradníka. Takže vlastnými rukami rýchlo získa potrebnú pôdu pre čučoriedky.

Pravidlá pre výsadbu a polievanie čučoriedok

Uistite sa, že je všetok sadivový materiál zdravý a s uzavretým koreňovým systémom. Na výsadbu sú celkom vhodné mladé dvojročné sadenice. Môžu sa vysádzať na jeseň aj na jar.

Odporúča sa vysádzať čučoriedkové kríky zo severu na juh, za sebou. Každý krík by mal mať asi 2 metre štvorcové. Toto by sa malo vziať do úvahy pri výpočte vzdialenosti medzi nimi.

Hnojivá sa aplikujú od sezóny nasledujúcej po výsadbe. Sanitárny rez sa vykonáva v tretej sezóne, pričom sa odstránia suché, poškodené konáre a mierne sa zriedi koruna. Prerezávanie vysokých konárov vám umožňuje dať kríku estetický vzhľad.

Ako preventívne opatrenie po orezaní bude slúžiť ošetrenie fungicídnymi látkami, ako je Euparen alebo Topsin.

Malé tipy vás naučia, ako správne polievať:

 1. Dôležité! Optimálny indikátor pôdnej vlhkosti je 60-70%.
 2. Nepoužívajte hadicu. Oveľa viac prospeje zalievacia kanvica.
 3. Zalievanie je potrebné každé 3 dni, ráno a večer. Dospelý ker potrebuje 5 litrov vody.
 4. Obzvlášť bohaté zalievanie je potrebné pre kríky v júli a auguste.
 5. V teple môžete okrem polievania naniesť aj postrek studenou vodou.

Skúsení záhradníci dobre vedia o nenáročnosti záhradných čučoriedok. Ale nebudeš môcť zavrieť oči pred jej náročnosťou na zem. Pestovateľ musí rastline poskytnúť náležitú starostlivosť. A potom sa na jeseň jej bohatá úroda stane skutočným zdrojom hrdosti.


Pozri si video: Ako si vysadiť kamčatskú čučoriedku (Septembra 2022).