Rada

Ako môžete pestovať granátové jablko z kameňa a pravidlá výsadby a starostlivosti doma

Ako môžete pestovať granátové jablko z kameňa a pravidlá výsadby a starostlivosti doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak chcete pestovať granátové jablko, musíte si kúpiť zdravú sadenicu tohto stromu. Alebo, keď viete, ako vypestovať granátové jablko zo semena, môžete si ho vypestovať sami. Aj keď je to južná rastlina, v poslednej dobe sa začala pestovať v severnejších oblastiach, ako aj v strednom pásme. Na dosiahnutie očakávaného výsledku je však potrebné dodržiavať špeciálne podmienky pestovania.

Výhody pestovania granátového jablka zo semien

Najlacnejší spôsob pestovania stromu z granátového jablka je z obyčajného semena. Zrná sa vysušia a zalejú mliekom. Po dni sú umiestnené v malej nádobe s mokrým pieskom. Po 2-3 mesiacoch zo semien vyrastú malé rastliny. Táto metóda láka skutočnosťou, že sadenicu je možné pestovať v byte po celý rok.

Odporúčané odrody pre vonkajšie pestovanie

V závislosti od regiónu, v ktorom sa plánuje pestovanie granátových jabĺk, sa vyberie odroda. Je tiež potrebné objasniť, na aký účel bude strom zasadený - na konzumáciu ovocia, výrobu džúsov a vína alebo na dekoratívne účely.

Guleisha ružová

Patrí do skupiny bez prístrešia prispôsobenej pre juh európskeho kontinentu. Rastie vo forme kríkov. Výška je asi 2 metre. Rozvetvenia sa rozširujú. Plody dozrievajú v polovici októbra.

Hmotnosť jedného ovocia je asi 230 gramov. Tvar je mierne oválny a na spodnej časti je zúžený. Má svetločervený alebo ružový odtieň. Z vnútornej strany je horná kôra ružovo-krémová. Zrná majú príjemnú arómu, sú tmavej čerešňovej, sladkokyslej chuti.

Guleisha červená

Až do času plodenia rastie z tejto odrody veľký strom. Tvar ovocia je okrúhly. Farba ich vonkajšej kôry je jasne červená a na vrchu ovocia sú viditeľné pruhy. Plodnica je pomerne úzka, s dlhými zubami. Odroda má veľké zrná sýtej čerešňovej farby. Používa sa na výrobu štiav.

Ak Dona Krymská

Odroda pri vytváraní prístrešku ľahko toleruje nízke teploty. Rastie aj na uzavretých pôdach. Jedná sa o vysoký strom, ale rezom je možné vytvoriť malú korunu, iba 2-3 metre vysokú. Plody sú guľaté. Farba hornej kože je krémová, s ružovým odtieňom a množstvom červených škvŕn. Zrná sú červeno-ružové.

Kizil-anor

Odroda je rozšírená v Uzbekistane. Jeho charakteristickou pozitívnou kvalitou je skorá zrelosť. Zber sa začína začiatkom októbra. Plody sú stredne veľké. Koža je žiarivo ružová, takmer šarlátová. Zrná sú sýto červené. Ovocie chutí sladko-kyslo.

Trpasličí granátové jablko

Túto odrodu je možné pestovať v interiéroch. Plodenie pokračuje po celý rok. Kvitne bohato. Plodenie sa začína už vo výške rastlín 40 centimetrov. Dozrieva na ňom súčasne až 10 plodov. Ich priemer je asi 5 centimetrov.

Nuance pri výsadbe v rôznych regiónoch

Strom z granátového jablka pokojne odkazuje na suché obdobia, ako aj na krátkodobé poklesy teploty na -17 stupňov. Z tohto dôvodu sa pestuje hlavne na juhu. Niektorí záhradníci sa to ale snažia pestovať v Middle Lane. Ale napríklad v moskovskom regióne pre tento závod je potrebné postaviť prístrešok na zimovanie. Aj keď sa dá strom pestovať, pravdepodobnosť, že v takýchto podmienkach prinesie ovocie, je malá, ale na Krasnodarskom území je celkom možné z neho vyťažiť úrodu.

Domáce kultivary

Doma môžete pestovať iba trpasličí stromy z granátového jablka:

 1. Detská odroda. Najmenšia rastlina tohto druhu. Výška je asi 50 centimetrov. Tvar je ker. Veľmi krásne kvitne. Na jeseň olistenie čiastočne opadáva. Vyžaduje sa povinný rez.
 2. Variety Dwarf Carthage. Je chovaný pre domácu kultiváciu. Jeho výška je 60-70 centimetrov. Povinným procesom starostlivosti je tvorba koruny. Bez toho sa obmedzuje plodnosť. Má dekoratívny vzhľad. K plodeniu dochádza raz ročne.

Príprava semien na klíčenie

Prípravná etapa pestovania zo semien sa začína ich zberom. Vyberie sa najviac zrelé a najkrajšie ovocie a zrná sa oddelia. Pred vystúpením sú umyté. Zdravé semená majú farbu slonovinovej farby. Na 10 hodín sa ponoria do vody s epínom alebo zirkónom, aby vydezinfikovali a aktivovali rastový proces. Po dni sú zasadené do piesku, aby vyklíčili.

Dátumy klíčenia

Semená po procedúre namáčania spravidla nestratia svoj vzhľad. Vysádzajú sa do piesku alebo ľahkej pôdy do hĺbky 1 centimetra. Po 7 dňoch sa objavia prvé výhonky. Klíčivosť semien je takmer stopercentná.

Technológia pestovania a starostlivosti v interiéroch

Táto rastlina nie je náročná na podmienky domácej starostlivosti. Ale pri pestovaní na parapete by sa mali vykonať určité manipulácie, aby vyrástol nadýchaný a plodiaci strom. Keď sadenica rastie, zovrite jej vrchol. Robia to preto, aby mala rastlina dve hlavné vetvy.

Požadované zloženie pôdy a objem hrnca

Ako pôda na výsadbu granátového jablka sa berie univerzálna pôdna zmes. Môžete do nej pridať piesok. Pôda by mala byť voľná, s pH 5,5-7.

Pred výsadbou sa dezinfikuje naliatím roztokom mangánu. Na výsadbu sadenice sa odoberie kvetináč s objemom asi 2 - 3 litre.

Výsadba kosti

Vopred pripravené kosti sa sadia do veľkej nádoby naplnenej ľahkou pôdou. Po výskyte sadeníc a vytvorení 2-3 listov sa sadenice potápajú, vysádzajú ich do samostatných kvetináčov, nemali by ste však používať veľké nádoby naraz - spomalíte tak ich rast, rastlina vynaloží všetko úsilie na vytvorenie koreňový systém.

Starostlivosť o mladé klíčky

Po 2-3 mesiacoch sa sadenice vysadia do samostatných kvetináčov. Transplantovaná rastlina je hojne zalievaná a ošetrená Kornevínom, aby sa urýchlilo prihojenie. Ako granátové jablko rastie, presádza sa do veľkej nádoby. Päťročná rastlina sa presadí do črepníka s objemom 10-20 litrov.

Počas obdobia rastu by mal zabezpečiť:

 • zavlažovací režim;
 • osvetlenie;
 • hnojenie;
 • preventívne opatrenia proti chorobám a škodcom.

Prerezávanie koruny

Počas obdobia rastu doma musí byť granátové jablko vybavené dostatočným osvetlením. Bez dodržania tohto pravidla sa konáre začnú silno naťahovať a nevytvárajú sa nové výhonky. Aby rastlina mohla dorásť nové konáre, črepník sa vyberie do miestnosti s teplotou 10 stupňov.

Zrezaním sa vytvorí koruna, aby strom vyzeral nádherne a upravene.

Čo hnojiť a ako často polievať

Zalievanie v horúcich dňoch sa vykonáva 2 krát týždenne. Voda sa odoberá pri izbovej teplote. Pri pestovaní granátového jablka v kvetináči musí byť kŕmené. Vykonáva sa od jarných mesiacov do konca jesene. Používajú sa minerálne a organické hnojivá. Používajú sa aj hnojivá na báze humátov.

Organizujeme odpočinok

Rastlina počas vegetačného pokoja čiastočne alebo úplne vylučuje svoje lístie. Ak obdobie zimného spánku nepríde počas zimných mesiacov, pokračuje sa v jeho kŕmení. Zalievanie v zime sa znižuje na 1 krát týždenne.

Ako zasadiť granátové jablko vonku

V krajine môžete pestovať granátové jablká. V takom prípade je potrebné splniť niektoré požiadavky.

Výber sedadla

Na výsadbu je z juhozápadnej strany vybrané miesto v záhrade, aby bolo zaistené maximálne osvetlenie bez silných vetrových prúdov.

Optimálne načasovanie a vzor pristátia

Mal by byť zasadený do zeme v niekoľkých fázach:

 • vykopať jamu o veľkosti 60x70;
 • humus, piesok, kompost sú položené na dne jamy a na vrchu je vrstva pôdy;
 • sadenica je spustená do otvoru pod uhlom 45 stupňov;
 • korene sú zhora zhutnené zeminou, aby nedošlo k prázdnote;
 • na podporu sadenice položte kolík vedľa sadenice.

Požiadavky na pôdne a teplotné podmienky

Pôdy s veľkým prietokom podzemnej vody sa neodporúčajú. Zásaditá pôda s dostatočným odtokom sa považuje za optimálnu. Hlavnou požiadavkou nie je podchladenie rastliny. Ak teplota začne klesať na -10 stupňov, potom je postavený špeciálny prístrešok.

Osvetlenie

Granátové jablko je rastlina milujúca svetlo. Preto zabezpečte maximálnu expozíciu slnečnému žiareniu. Z rovnakého dôvodu je jeho koruna zriedená.

Vlastnosti poľnohospodárskej technológie pri pestovaní

Pre záhradkárov v južných regiónoch je ťažké si predstaviť, ako sa starať o strom z granátového jablka vo svojej záhrade.

Pravidelnosť zavlažovania

Táto rastlina nevyžaduje hojné zavlažovanie; uistite sa, že v pôde nevzniká stagnácia vlhkosti. Prebytočná vlhkosť spôsobuje rozpadanie kvetov.

Listové a koreňové kŕmenie

Kŕmenie na otvorenom teréne sa vykonáva ešte pred výsadbou sadenice. Ale ak strom vyschol, potom sa kŕmi aj dospelá rastlina. V tomto prípade sa používajú dusíkaté, fosforové a potašové hnojivá. Na jeseň je zhnitý hnoj rozptýlený v blízkosti stromu.

Uvoľnenie pôdy

Frekvencia polievania sa dá znížiť pravidelným kyprením pôdy, aby sa spomalil proces odparovania vlhkosti.

Tvorenie

Tvorba koruny sa musí robiť nielen na účely dekoratívneho vzhľadu, ale aj na úspešný rast a vývoj. Tento postup sa vykonáva skoro na jar alebo po páde lístia na jeseň. Suché vetvy sa odstránia, koreňové výhonky sa odrežú. Okrem toho by sa každých 20 - 25 rokov mali staré konáre riadne rezať, aby sa granátové jablko omladilo.

Príprava na zimné obdobie

Aby granátové jablko pokojne vydržalo zimné zimy, je skoro koreňová zóna izolovaná hrubou vrstvou pôdy. Ak puzdro nie je vysoké, je ohnuté k pôde a tiež pokryté zeminou alebo pokryté inou izoláciou vo forme preglejkových dosiek, pneumatík pre automobily.

Ako zasadiť strom na zber

Na vrúbľovanie potrebujete kvalitnú stopku. Naštepí sa na sadenicu s priemerom asi prsta. Stopka rezaná pod ostrým uhlom sa vloží do rezu v kôre v tvare T. Jeho rez je úplne ponorený pod kôrou. Po mesiaci sa stopka zakorení a obväz je možné odstrániť. Toto domáce granátové jablko dobre prinesie ovocie.

Kedy možno očakávať prvé kvitnutie a plodenie

Prvé kvitnutie a plodenie granátových jabĺk sa začína vo veku 3 rokov. Ale priemyselné plodenie sa dosahuje o 7-8 rokov. Takéto stromy potešia ovocie po dobu 30-40 rokov.

Pravidlá zberu a skladovania plodov granátového jablka

V južných oblastiach môžu granátové jablká začať dozrievať koncom septembra. Zrelé plody sa odstránia a tie, ktoré ešte musia dozrieť. Ale kvalita nezrelých nie je príliš vysoká. Orezajte ovocie orezávačom.

Na skladovanie sa odoberajú iba nepoškodené granáty. Skladujte v miestnosti s vlhkosťou 80-85% a teplotou +1, +2 stupne.

Škodcovia a choroby - spôsoby, ako s nimi zaobchádzať

Choroby stromu z granátového jablka ho môžu úplne zničiť, preto by ste mali byť pri týchto problémoch opatrní:

 1. Mol granátového jablka. Zje vnútornú časť ovocia. Spôsobom, ako sa ho zbaviť, je včasný zber postihnutých plodov, po ktorom nasleduje ich zničenie.
 2. Voška z granátového jablka. Objavuje sa na mladých listoch. Odstrániť pomocou pesticídov.
 3. Rakovina konárov. Ovplyvnené sú väčšinou oslabené rastliny s popraskanou kôrou. V tomto prípade sa v blízkosti rán vytvára opuch. Boj proti tejto chorobe spočíva v včasnom odstránení infikovaných konárov.


Pozri si video: Granátové jablko (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Roi

  Where is the infa

 2. Grozilkree

  I consider, that you are not right. I am assured. Write to me in PM, we will talk.

 3. Chanan

  Neporovnateľná téma, veľmi sa mi páči))))

 4. Corday

  som toho istého názoru.

 5. Alwin

  Robiť chyby. Skúsme o tom diskutovať.Napíšte správu