Rada

Optimálne načasovanie a najlepšie spôsoby množenia egrešov

Optimálne načasovanie a najlepšie spôsoby množenia egrešov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

S letnou chatou by mal každý záhradník vedieť, ako sa množia egreše. Prítomnosť tejto rastliny na mieste je dôležitá, pretože bobule majú úžasnú chuť a sú mimoriadne užitočné. Ďalší rast a výnos rastlín závisia od správneho zberu sadivového materiálu, ktorý spĺňa určité kritériá a súladu s požiadavkami na výsadbu.

Čo je potrebné pre zákrok

Chov egrešov nevyžaduje veľa vedomostí a špeciálnych nástrojov. Je to nevyhnutné:

 1. Zdravá rastlina (matka Bush), ktorá je pripravená vopred, sezónu pred použitím: hnojená, zavlažovaná, aby sa zabránilo chorobám a poškodeniu kríkov škodlivým hmyzom.
 2. Nástroje: ostré záhradnícke nožnice alebo nožnice. Ak sa sadenice nezasadia ihneď do zeme, na vytvorenie mikroklímy sú potrebné nádoby s úrodnou zmesou na pestovanie, film alebo banka.

Optimálne načasovanie reprodukcie kríkov

Prioritným obdobím pre chov egrešov je jar a jeseň, ktoré sa určujú v závislosti od zvolenej metódy.Rezanie z kríka sa vykonáva skoro na jar. Táto akcia je kombinovaná so sezónnym rezom. Hlavná vec je byť v čase pred tým, ako rastlina začne vegetatívny rast. Keď sa puky na kríkoch zazelenajú alebo otvoria, stráca sa čas. Stačí počkať, kým sa zem neroztopí v hĺbke 0,1 m. V miernom klimatickom pásme tento čas pripadá na koniec apríla alebo prvé májové dni.

Odporúča sa vysádzať odrezky zeleného egreše počas celého júna, a lignifikované - v polovici októbra. Nie je potrebné ich obstarávať, práca je hotová za jeden deň.

Rozdelenie kríkov sa vykonáva na jar a na jeseň. Hlavná podmienka: sadenice musia mať čas na zakorenenie. V teplých oblastiach je vhodné obdobie od konca septembra do začiatku októbra. Na rozdelenie kríka je dôležité počkať, kým egreš prezimuje, potom bude bezbolestne tolerovať rozchod. V regiónoch mierneho klimatického pásma sa rozdelenie kríkov vykonáva na jar.

Počas leta má rastlina čas pripraviť sa na zimné chladu. Ale v tomto prípade musíte byť včas, kým sa puky nafúknu, pretože rastlina, ktorá sa nezobudila, bude lepšie znášať tento postup.

Kedy je lepšie na odrezky: leto alebo jeseň?

Tempo rastu egrešov závisí hlavne od poveternostných podmienok, respektíve vhodný čas na rozmnožovanie odrezkami sa líši. V zásade sa odrezky odrežú skoro na jar predtým, ako sa puky napučia. Je potrebné zasadiť do teplej pôdy. Počas leta sa prijímajú štandardné opatrenia starostlivosti: zalievanie, výživa, uvoľňovanie.

Jeseň je vhodná na rozmnožovanie kríkov lignifikovanými odrezkami. V zime sa odrezky skladujú v chlade, výsadba sa vykonáva v májových dňoch v teplej zemi.

Odporúčania pre začínajúcich záhradníkov

Chov a pestovanie kríkov tejto rastliny nie je ťažké. Pri chove musíte zvoliť konkrétnu metódu, ktorá závisí od niektorých faktorov:

 1. Vek rastliny, ktorá sa používa. Mal by mať jednoročné a dvojročné výhonky.
 2. Egreš nesmie byť poškodený hmyzom, plesňami a vírusmi.
 3. Príprava na chov sa začína od predchádzajúcej sezóny. Opatrne sa venuje egrešu: zalievanie, kŕmenie hnojivami, preventívne opatrenia proti chorobám a útokom škodlivého hmyzu.
 4. Miesto výsadby kríka je určené vopred. Egreše potrebujú teplo a dostatok svetla, ktorých absencia ovplyvní množstvo úrody a chuť bobúľ. Rastlina nebude vyhovovať rastline, korene môžu zmrznúť a nížina, pretože sa tam hromadí roztopená voda, chlad dlho pretrváva. Rovná oblasť chránená pred severným vetrom sa považuje za ideálnu.
 5. Rastlina nemá rada vysokú vlhkosť.
 6. Jamy na výsadbu sú pripravené za 12-18 dní, priemer - 0,4-0,6 m, hĺbka - 0,6 m.
 7. Musíte brať do úvahy vzdialenosť medzi sadenicami, je určená rozmermi puzdra. Optimálna vzdialenosť je 0,8 m medzi sadenicami a 1,5 m medzi radmi.
 8. Pokiaľ je to možné, odporúča sa sadiť tak, aby sa kríkové egreše navzájom nezatienili (šachovnicový vzor).
 9. V procese výsadby zmiešajte vyťaženú pôdu s hnojivami: humus, superfosfát, síran draselný (drevný popol).

Metódy a technológie chovu egrešov

Existuje veľa možností na chov egrešov. Záhradník je vybraný pre seba najpohodlnejšie a najoptimálnejšie.

Vrstvy

Existujú tri spôsoby, ako chovať egreše vrstvením, pri ktorých je potrebné popadať konáre alebo čiastočne egreše.

Horizontálne

Táto možnosť chovu kríkov sa považuje za jednu z najefektívnejších. Realizované v októbri.Na jar sa smie tiež vrstviť, ale musíte to urobiť čo najskôr, skôr ako puky napučia a pokiaľ je v pôde dostatok vlahy. Optimálny čas: posledné dni marca - do polovice apríla. Termín sa líši v závislosti od klimatických oblastí.

Vyžaduje to:

 1. Vyberte si zdravé egreše. Preferovaný vek rastlín je 5-7 rokov.
 2. Určte dobré pobočky vo vekovom rozmedzí od 1 do 3 rokov. Mali by byť čo najbližšie k zemi.
 3. Odrežte výrastky na konároch o jednu tretinu ich dĺžky. Procedúra aktivuje klíčenie púčikov a vzhľad klíčkov, koreň sa vyvíja dobre.
 4. Ohnite vetvy do pôdy, položte ich do predtým pripravených drážok, pevne ich pripevnite pomocou háčikov z kovu, plastu, dreva.
 5. Naplňte brázdy úrodnou vrstvou pôdy, vody, mulča.
 6. Je dôležité včas burinu, hnojiť a polievať.
 7. Púčiky na prehĺbených konároch začnú rásť a vytvárať zvislé výhonky.
 8. Keď sa mladé výhonky stanú dlhými 8 - 10 cm, musí sa urobiť hilling.
 9. Odporúčaný čas na prestup je september (posledné dni). Oddeľte vetvu zakorenenými klíčkami nožnicami alebo záhradnými nožnicami od materského kríka, vykopajte, odrežte, berúc do úvahy počet získaných klíčkov.
 10. Sadenice triedte, korene skracujte, výhonky odrežte o ¼ svojej dĺžky.
 11. Sadíme na pripravený hrebeň.

Hlavnou nevýhodou tejto možnosti chovu je jej prácnosť. Za výhodu sa považuje spoľahlivosť reprodukcie.

Vertikálne

Chov kríka s vertikálnymi vrstvami sa považuje za efektívny. Používa sa na omladenie rastlín.

Pre to:

 1. Na jar zakryte krík pripravenou, dobre oplodnenou vlhkou pôdou. Výška násypu je 10 - 15 cm, s pribúdajúcimi konármi, ktoré pravidelne stúpajú.
 2. Na jeseň, ak budú práce vykonané správne, dôjde k zakoreneniu a je možné vykonať separáciu mladých sadeníc.

Arcuate vrstvenie

Existujú odrody egrešov, ktoré majú oblúkovité mäkké výhonky. Dotýkajú sa zeme a tvoria aktívne korene. V takýchto prípadoch sa zakorenenie uskutočňuje bez ľudskej pomoci. Ak pomôžete kríkom egreše, proces bude prebiehať oveľa rýchlejšie.

Vyžaduje to:

 1. V mieste dotyku s povrchom pôdy urobte jamu, vložte do nej vetvičku, zafixujte ju a posypte úrodnou pôdnou zmesou, pričom vytvorte kôpku.
 2. Na jeseň oddeľte výhonok od materského kríka a vykopajte ho.
 3. Preskúmajte klíčky, berúc do úvahy ich stav, sú odoslané na pestovanie alebo vysadené na trvalom hrebeni.

Účinnosť sa považuje za výhodu tejto metódy. Medzi nevýhody patrí skutočnosť, že z semena sa získava jedna sadenica. Ak sa reprodukcia vykonáva pre seba, postačuje to. Táto možnosť nie je vhodná na priemyselnú reprodukciu.

Trvalky konáre

Odporúča sa nezničiť vetvičky egreše, ktoré zostali po sezónnom reze, ale použiť ich na chov.

Odporúčané:

 • urobte prehĺbenie v pôde;
 • vložte do nej vetvu;
 • posypte úrodnou pôdnou zmesou, nechajte časť vetvy so zeleným porastom tejto sezóny vonku;
 • na stimuláciu bočných púčikov sa odporúča zovrieť zelený výhonok;
 • udržujte pôdu vlhkú;
 • kŕmenie sa vykonáva po aktívnom raste;
 • vykopať na jeseň, rozdeliť na klíčky;
 • rastlina na pestovanie na zvláštnom hrebeni.

Rozdelením kríka

Rozdelenie sa používa, ak je potrebné preniesť cenný ker na iný hrebeň. Aby ste to dosiahli, musíte rastlinu pripraviť vopred:

 1. Odrežte staré konáre pod základňou. Takýto postup stimuluje rast nových.
 2. Na budúcu sezónu egreše vykopáme, rozdelíme na časti.
 3. Sadenice vysaďte do pripravených jám. Odporúča sa vykonať túto transplantáciu kríkov na jeseň a na jar, ale nie v lete.

Odrezkami

Šírenie egreše odrezkami sa vykonáva na jar a na jeseň. Odrezky egreše z hľadiska načasovania sú v priamom pomere k druhu zozbieraných odrezkov.

Zelené odrezky

Táto možnosť sa považuje za efektívnu v porovnaní s lignifikovanými odrezkami, takže záhradníkov často zaujíma, ako v lete rozmnožiť egreše zelenými odrezkami. Ideálny čas na tieto odrezky je od polovice júna.

Na rezanie sa odporúča brať mladé výrastky aktuálnej sezóny. Je potrebné ich zozbierať skoro ráno, neskoro popoludní.

Väčšinou je dĺžka obrobkov 8 - 12 cm, musíte ich rezať nožom alebo žiletkou. Ďalej sa výsledné odrezky musia uchovávať v stimulátore rastu, ktorý prispieva k ich aktívnemu zakoreneniu. Vydržte asi 12-14 hodín pri teplote 20-23 oZO.

Pripravte si špeciálnu nádobu. Pôda v ňom je pripravená z niekoľkých vrstiev: 1. (spodná) - drenáž (rastlina netoleruje nadmernú vlhkosť), stredná - úrodná pôda, horná - by mala pozostávať z rašeliny s humusom a pieskom. Hrúbka každej vrstvy je 0,1 m. Na zasadenie odrezkov, prehĺbených o 20 mm, opatrne zalievajte.

Pre dobré zakorenenie sú potrebné špeciálne podmienky: teplá a vysoká vlhkosť. Denný režim teploty sa odporúča minimálne 18 rokov oC, noc nie menej ako 16 oC. Zalievanie sa vykonáva teplou tekutinou.

Počas horúceho obdobia sa škôlka mierne otvára, aby sa zabránilo prehriatiu. Je tiež potrebné tieniť pred slnečnými lúčmi. Počas leta nakŕmte sadenice roztokom močoviny alebo hnoja. Po zakorenení znížte obsah vlhkosti na 75%, postupne ju privádzajte do otvoreného terénu.

Lignifikované odrezky

Pretože odrezky tejto rastliny zle koreňujú, záhradníkom sa odporúča, aby odrezky nepoužívali. V priemyselnej výrobe existuje veľké riziko, že sa semenáčiky nedostanú. Ale doma, ak sa 3-4 z tuctu odrezkov zakorenia, už to bude stačiť.

Vyžaduje to:

 1. Na začiatku jari pripravte odrezky dlhé 0,2 m. Vykonáva sa až do prebudenia rastliny, púčiky nie sú opuchnuté. Na jeseň pripravte odrezky tesne pred výsadbou. Je lepšie rezať z vrchu výhonkov, tie budú lepšie zakoreniť v porovnaní s nižšími.
 2. Na jar vysádzajte až po rozmrazení pôdy do dostatočnej hĺbky. Pred vylodením sú obrobky uložené v chlade, zabalené vo vlhkej handričke alebo v polyetylénovom vrecku.
 3. Pozemok na hrebeni. Vzdialenosť medzi odrezkami je 0,2 m Výsadba, pozorovanie uhla 45o... V takom prípade sa dosiahnu najlepšie podmienky zakorenenia.
 4. Po výsadbe pôdu medzi odrezkami dôkladne zhutnite, opatrne zalievajte, zabráňte erózii pôdy a mulčujte. Optimálna hrúbka mulča je 6-7 cm.
 5. Pôda musí byť starostlivo načechraná, odburinená, zalievaná a kŕmená včas.

Kombinované odrezky

Stonka so zeleným výhonkom sa považuje za kombinovanú, ktorej časť obsahuje minuloročný lignifikovaný prírastok s dĺžkou nepresahujúcou 3 - 6 cm. Odrezky sa zbierajú:

 • s pätou: vetva je priamo zlomená;
 • s berlou: odrežte zelenú vetvičku lignifikovaným fragmentom, rez sa uskutoční podľa tmavého výrastku predchádzajúcej sezóny;
 • so stojanom: je odrezaný z bočnej vetvy a lignifikovaný fragment (berla) je spojený so zeleným kolmo.

Chov egrešov sa začína koncom mája, keď zelené výhonky dosahujú výšku 50 - 70 mm, a potom prakticky celé vegetačné obdobie. Odrezky zasaďte do voľnej pôdy, čím prehĺbite pätu a časť základne o 30-40 mm. Pôdu hojne zalievajte, mulčujte. Korene sa objavia za 12-16 dní.

Metóda šľachtenia osiva pre egreše

Osivo sa odoberá zo zrelých bobúľ. Je potrebné ich zmiešať s pieskom a skladovať až do jesene. Na zimné obdobie box zakopte do výšky 0,5-0,7 m a zakryte vrstvou zeminy. Na začiatku jari vysievajte semená do skleníka, zakryte vrstvou rašeliny. Musíte zasadiť, keď sa objavia 2 listy. Sadenice sú napojené, odburinené, vyživené. Na jeseň vysaďte vyzreté klíčky do záhrady.

Reprodukcia výhonkami

Považuje sa to za najhumánnejší spôsob. Toto je včasné uloženie rastu prirodzene tvoreného krovím. Na jar výhonky zaštipnite, aby sa lepšie rozkonárili. Reprodukcia sa vykonáva na jeseň, po skončení sezóny. Výhonky sú opatrne oddelené od kríka a prenesené na nové miesto. Stojí za zmienku, že ak sú potrebné veľké bobule, musia sa výhonky pravidelne zberať.

Nuansy chovu egrešov bez tŕňov

Angrešt bez tŕňov sa bude dobre vyvíjať, keď vezmete do úvahy niektoré nuansy:

 • netoleruje pôdu s vysokou kyslosťou;
 • nemá rád nadmernú vlhkosť;
 • dobre znáša niekoľkodňové sucho;
 • vrstvenie je najlepšia metóda chovu.

Vlastnosti starostlivosti o mladé sadenice

Odstránenie buriny, uvoľnenie, zalievanie sa vykonáva v okruhu polomeru koruny kríka, pretože koreňový systém nepresahuje okraje výhonkov. Uvoľňovanie sa vykonáva do hĺbky 40 mm, aby sa nepoškodili korene, väčšina z nich sa nachádza v hĺbke 50 mm. V prípade stabilného počasia je potrebné jednorazové zalievanie týždenne.

Rozľahlý krík bude v budúcnosti vyžadovať podväzok alebo oporu. Je potrebné odstrániť bazálne výhonky. Prerezávanie na jeseň. Choré a poškodené konáre sa odstránia až do samotnej pôdy. V druhom roku musíte obrábať pôdu, najmä ak sa pri výsadbe nepoužíval žiadny hnoj. Na jar je potrebné pridať soľ.

Po zbere sa odporúča odstrániť opadané lístie (škodcovia tam môžu prezimovať), preventívne ošetrenie fungicídmi („Topaz“) zabrániť rozvoju chorôb. Na prípravu zimy je potrebné krík oplodniť. Odporúčané: „Jeseň Sotka“, „Jeseň“, Bona Forte. Pestovanie egrešov je jednoduché. Pri správnej implementácii všetkých agrotechnických požiadaviek kríky potešia chutnou veľkou úrodou.


Pozri si video: Najväčšia chyba pri zastrihávaní stromu NOVÁ ZÁHRADA (Smieť 2022).