Rada

Popis a vlastnosti kôz Gorkého, klady a zápory a starostlivosť

Popis a vlastnosti kôz Gorkého, klady a zápory a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Gorkého plemeno bielych kôz je pre dedinčanov dobre známe. Jedná sa o malé (asi pol metra vysoké) zvieratá, ktoré dajú 1 - 3 litre chutného a tučného mlieka denne. Kozy ťažko ochorejú, ak sú udržiavané čisté a konzumujú kvalitné jedlo. Tieto zvieratá dobre tolerujú teploty pod bodom mrazu, sú veľmi pohyblivé a ročne sa im narodia 2 - 3 deti.

História plemena

Kozy plemena Gorky sa objavili krížením ruských kôz s kozami Saanen, ktoré boli koncom 19. storočia privážané súkromne do provincie Nižný Novgorod (oblasť Gorkij) zo Švajčiarska. Výsledkom sú biele zvieratá s vysokou mierou plodnosti a produktivity.

Oficiálne bolo nové plemeno registrované iba pod sovietskou vládou. V polovici 20. storočia si gorky kozy získali popularitu medzi vidieckym obyvateľstvom ZSSR. Zvieratá sa chovajú dodnes. Toto plemeno bolo milované pre jeho nenáročnosť, vysokú produktivitu a plodnosť.

Opis a produktivita

Vzhľad (exteriér) a vlastnosti plemena Gorky:

 • farba - biela (sú možné šedé značky);
 • srsť je krátka, hladká, s mierne páperovou podsadou;
 • telo je lichobežníkové, brucho má tvar suda;
 • obvod hrudníka - 70-77 cm;
 • dĺžka tela - 65-70 cm;
 • hlava je malá, s bradou a náušnicami, uši sú úzke a vztýčené, krk je stredne dlhý;
 • nohy sú navzájom rovnobežné;
 • ženy sú zvyčajne bezrohé, muži majú malé rohy;
 • výška v kohútiku - 62 cm, pri krížovej kosti - 67 cm;
 • zaoblené vemeno (so zreteľnými mliečnymi žilami na bruchu), s dvoma valcovitými bradavkami;
 • ženská hmotnosť - 40-45 kg;
 • hmotnosť mužov je 55-65 kg;
 • ženy rodia 2 - 3 deti;
 • laktácia trvá takmer 10 mesiacov;
 • v jednom období laktácie dá jedna samica viac ako 500 kg mlieka;
 • denný výnos mlieka - každý 1-3 litre;
 • obsah tuku v mlieku - 4,5-5,5 percenta;
 • výťažok z jatočného mäsa - 45 percent;
 • Z jedného zvieraťa sa ročne narezá 250 g vlny.

Výhody a nevýhody

nenáročné na kŕmenie a údržbu;

takmer neochorieť;

jesť málo;

dajte vysokotučné mlieko, z ktorého môžete pripraviť syr a syr feta;

pravidelne rodiť 2-3 deti.

malé deti sú aktívne, ako zadok;

kozy sa nechovajú kvôli páperiu.

Vlastnosti údržby a starostlivosti

Kozy gorky znášajú mierne kontinentálne podnebie. Počas celého teplého obdobia (od skorej jari do neskorej jesene) sa zvieratá môžu pásť na pastvinách. Kozy veľmi radi objavujú túto oblasť, zriedka sa pasú na jednom mieste. Tieto mobilné zvieratá často jedia lístie z kríkov a stromov.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

V zime sa odporúča kozy gorky chovať v interiéroch. V stajni by mala byť teplota + 15… + 20 stupňov (nie vyššia) udržiavaná po celý rok. Kozy dobre znášajú teploty pod bodom mrazu a v teple málo jedia, preto sa znižuje výťažnosť mlieka.

V miestnosti pre zimnú údržbu je potrebné vybaviť škôlku, kŕmidlo a napájačku. Na podlahu je položená slama. Podstielka sa mení podľa znečistenia (každý deň). Miestnosť na chov zvierat musí byť vždy suchá, teplá a čistá. Je lepšie vybaviť okná pod stropom. Ukazovatele výťažnosti mlieka budú závisieť od dĺžky denného svetla v zime (kozy nejedia počas tmavého obdobia dňa).

Kŕmenie

Gorky kozy sú prežúvavce. Ich hlavným jedlom je v lete tráva, v zime seno. Doplnky (zelenina, zrná) sa podávajú v malom množstve. Je dôležité, aby žalúdok správne fungoval a produkoval veľké množstvo mlieka, ktoré zvieratá konzumujú veľa trávy a sena. V lete je vhodné pásť kozy na paši. Jedno zviera zožerie denne až 8 kg trávy. Preferovanou vegetáciou sú strukoviny a obilniny.

Ako vrchný obväz pre kozy Gorky môžete dať jemne nakrájanú zeleninu, vrcholy repy, zmesi obilia. Zvieratá musíte zalievať dvakrát denne (vedro s vodou). Mlieko závisí od množstva tekutiny.

V zime sa zvieratám podáva seno. Kŕmia sa 2-3 krát denne. Ako vrchný obväz v tomto období môžete dať slamu, nadrobno nakrájanú zeleninu, obilné zmesi (jačmeň, ovos, kukuricu), kŕmne zmesi, konáre. Jedno zviera zje denne až 2,5 kg sena, 1 kg zeleniny, 0,3 kg zmesi obilia. V zime by mala strava kozičiek Gorkého obsahovať sladenú vodu, soľ, konáre ihličnanov a lekárne vitamínové a minerálne prípravky.

Chov

Puberta u kôz nastáva o 5-8 mesiacov. Je pravda, že je vhodné samice neskôr oplodniť. Optimálny vek na oplodnenie je 13-18 mesiacov. Gravidita u ženy trvá 5 mesiacov. Je žiaduce mať zvieratá neskoro na jeseň, potom sa deti narodia skoro na jar a v lete sa môžu pásť na pastvinách.

Tehotná žena je prenesená na mŕtve drevo 2 mesiace pred pôrodom a pomaly prestáva dojiť. Dojenie sa úplne zastaví 30 dní pred jahňacím. Samica rodí naraz 2 - 3 deti. Koza rodí sama, bez ľudskej pomoci. Ihneď po narodení by deti mali piť mledzivo.

V prvých dňoch života sa mláďatá kŕmia 5-krát denne. Potom - trikrát denne. Prvé týždne po narodení sa cicajú kozy. Potom sa zvieratá prevedú na umelé kŕmenie a rozdajú sa im samice. Mláďatá by sa mali kŕmiť materským mliekom až 3 mesiace. V prvom desaťročí života začnú deti skúšať zeleninové jedlo. Zvyčajne v lete sa mladé zvieratá pasú na lúke a bližšie k zime sa posielajú na zabitie alebo sa predávajú. Mliečna koza sa chová až 10 rokov, vrchol produktivity samíc sa vyskytuje vo veku 3 - 4 rokov.

Choroby

Gorky kozy ťažko ochorejú. Tieto zvieratá majú vynikajúcu imunitu. Vo veku 3 mesiacov sa zvieratá očkujú proti infekčným chorobám (slintačka a krívačka, kiahne, brucelóza, antrax, besnota).

Hlavné choroby a liečba:

 • mastitída, zápal vemena (vyskytuje sa v dôsledku chovania na špinavej podstielke, úrazov, nesprávneho dojenia) - lieči sa diétou, riedidlami („oxytocín“), dojením, antibiotikami;
 • Tympánia alebo hromadenie plynov v bachore (v dôsledku použitia veľkého množstva strukovín pokrytých rosou) - sa lieči stimuláciou redukcie jazvy, zavedením sondy do pažeráka a nalievaním mlieka do vnútra;
 • ketóza (kvôli prebytku krmiva pre obilie) - je liečená diétou, použitím ihličnatých konárov, sladenou vodou, vitamínovými a minerálnymi prípravkami.


Pozri si video: Kózka z ADHD (Septembra 2022).