Rada

Popis najlepších odrôd koriandra (koriandra), užitočné vlastnosti a kultivácia

Popis najlepších odrôd koriandra (koriandra), užitočné vlastnosti a kultiváciaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Koriander je jednoročná bylina a má špecifickú arómu. Vďaka svojim chuťovým vlastnostiam sa rastlina rozšírila v kulinárskej oblasti. Použitie rôznych odrôd koriandra môže zmeniť vnímanie jedla a priniesť inováciu do známych receptov.

História vzhľadu v Rusku

V Rusku sa koriander začal rozširovať pomerne nedávno. Spočiatku sa závod usadil na území európskych krajín v západnej a strednej časti. Prvýkrát koriander vo forme semien spolu s anízom priniesol do Ruska zo Španielska gróf Apraksin. Semená koriandra sa distribuovali roľníkom z dediny Krasnoye v provincii Voronež na kultiváciu. Medzi semenami anízu boli semená koriandra, ktoré chceli zničiť ako burinu. Postupom času boli rastliny koriandra ochutené a použité ako voňavé korenie.

Opis odrody

Koriander siaty patrí k bylinám čeľade dáždnikových. Napriek svojej neobvyklej aróme má rastlina vysoké postavenie medzi všetkými známymi koreninami. Spomedzi všetkých olejnatých plodín pestovaných v Rusku je to koriander, ktorý predstavuje viac ako 75% plochy.

Vzhľad

Rastlina koriandra dosahuje výšku asi 70 cm, má zaoblené stonky rozvetvené od základne, vzpriamený vretenovitý koreň a perovito členité listy. Na okrajoch môžu byť listy koriandra zúbkované alebo trojlaločné. Počas obdobia kvitnutia je rastlina pokrytá malými bledoružovými alebo bielymi kvetmi, zloženými do dáždnikov. Zrelé plody koriandra sú tmavé nažky dlhé asi 50 mm. Guľovitý plod koriandra hnedožltej farby sa pod tlakom rozpadá na dve miniatúrne gule.

Chemické zloženie

Pikantný koriander je bohatým zdrojom rutínu, vitamínov B a C, karoténu, vápnika, fosforu a horčíka. Suché semená koriandra majú chladnú štipľavosť a zvláštnu arómu, pretože sušením sa z rastliny odstráni trans-tricedenol-2-aldehyd.

Prospešné vlastnosti

Esenciálny olej sa vďaka svojim prospešným vlastnostiam používa v rôznych priemyselných odvetviach. Patria sem tieto položky:

  • koriander obohacuje jedlá o vitamíny A a C;
  • semená rastliny prispievajú k hojeniu odier, znižujú bolesť, stabilizujú proces trávenia a činnosť pečene, pomáhajú pri liečbe hemoroidov a eliminujú zápchu;
  • častá konzumácia koriandra posilňuje imunitný systém, má antiseptické a protizápalové účinky;
  • zeleň zlepšuje chuť do jedla, aktivuje proces vylučovania toxínov z tela, zlepšuje črevnú pohyblivosť, posilňuje cievy a má priaznivý vplyv na zloženie krvi;
  • koriander znižuje hladinu cukru v krvi, preto sa odporúča zahrnúť ho do bežnej stravy pri cukrovke;
  • kultúra éterického oleja pomáha udržiavať postavu a bojovať s nadváhou.

Kde rastie?

Akékoľvek odrody koriandra lepšie klíčia v slnečných oblastiach s úrodnými pôdami s mierne kyslou reakciou. Pri výbere miesta na výsadbu koriandra by ste sa mali vyhnúť ťažkým ílovitým pôdam, ktoré vytvárajú hustú kôru. Koriander môžete sadiť nielen do záhonov na letnej chate, ale aj doma.

Výživová hodnota

100 g koriandra obsahuje 1% dennej hodnoty sacharidov, 3% bielkovín a 1% tukov. Obsah sacharidov v rastline rastliny je 3,7 g, čo je asi 52% z celkovej energie na jednu porciu, teda 15 kcal. Celkový obsah kalórií v koriandri je 23 kcal.

Zloženie zelene obsahuje 0,9 g cukru a 2,8 g vlákniny. Koriander je bez trans-tukov a cholesterolu. Z vitamínov rozpustných v tukoch sú to: beta-karotén, alfa-karotén, vitamíny A, E a K. Koriander obsahuje tiež množstvo makro- a mikroelementov.

Koriandrové korenie

Koriander je bežné korenie v indickej, gruzínskej a mnohých ďalších orientálnych kuchyniach. Zelený koriander je súčasťou receptov na kyslé uhorky, pečivo, kyslé uhorky a likéry. Vďaka svojej ľahkej chuti je koriander ideálne kombinovaný s inými koreninami, napríklad s bazalkou, kôprom, čili, mätou. Najobľúbenejšia kombinácia koriandra s kmínom. Koriander je tiež zahrnutý v indickej zmesi masala a kari.

Prínos a škoda

Koriander priaznivo pôsobí na ľudský organizmus, používa sa pri depresiách, prechladnutí, cukrovke. Esenciálny olej obsiahnutý v korení má silný protizápalový a antivírusový účinok a vylučuje sa močovou sústavou, čím lieči obličky a močový mechúr.

Napriek priaznivým vlastnostiam koriandra môže zvýšená spotreba koriandra viesť k negatívnym následkom. Zelení sú kontraindikovaní pri porušovaní myokardu, tromboflebitíde a vaskulárnych ochoreniach. Koriander môže vyvolať alergickú reakciu, preto by alergici mali produkt konzumovať v malom množstve. Zaradenie koriandra do stravy v obmedzenom množstve je potrebné aj pre ženy počas laktácie alebo tehotenstva.

Druhy koriandra

Existuje veľké množstvo odrôd koriandra, ktoré sa líšia chuťou, vzhľadom, kultivačnými vlastnosťami a inými ukazovateľmi. Najbežnejšie medzi záhradníkmi sú nasledujúce druhy koriandra:

Predvoj

Odporúča sa na použitie ako šalátová zelenina a korenie. Vysoko aromatická odroda s úrodou 1,3–1,5 kg / m². m.

Borodino

Stredne veľká odroda koriandra, ktorá dozrieva za 40–45 dní. Hmotnosť každej rastliny je asi 25 - 30 g. Produktivita - 2,5 kg / m². m.

Kin-Dza-Dza

Vzpriamená rastlina so slabým vetvením. Výraznou črtou je absencia antokyanového zafarbenia dáždnika. Priemerný výnos je 1,5–1,6 kg / m². m.

Kráľ trhu

Rastlinná odroda s hustou vegetáciou. Listy sú stredne veľké, sýto zelené, hladké. Medzi hlavné výhody odrody patrí vysoká aróma a mrazuvzdornosť. Produktivita - 2,9 kg / m² m.

Piknik

Rýchlo rastúci druh koriandra, ktorý dozrieva za 35 dní. Listy sú veľké so zubatými okrajmi. Produktivita - 3,2 kg / m². m.

Čaro

Neskoré dozrievanie odrody koriandra. Doba zrenia je 35 dní. Malé rastliny vysoké až 40 cm.

Chico

Dobre listnaté rastliny vysoké 50 - 60 cm, stredná sezóna rastie za 40 - 45 dní. Výťažok je nízky - asi 0,8 - 1,2 kg / m². m.

Alekseevsky

Odroda koriandra s hladkými listami a kvetmi okolo seba. Výška rastliny 85 - 90 cm. Produktivita - 1,4 kg / m². m.

Ray

Kompaktná odroda koriandra s hmotnosťou 20–40 g a výškou asi 50 cm. Obsah bielkovín je 9% a predstavuje dvojnásobok štandardu. Výnos rastliny je 1,5–1,7 kg / m². m.

Rastie

Semená koriandra sú schopné klíčiť aj pri nízkych teplotách okolia od 6 stupňov Celzia. Siatie rastliny sa môže začať skoro na jar umiestnením semien do otvorenej pôdy. Mnoho záhradkárov vysadí rastlinu do niekoľkých etáp, pričom medzi nimi zostanú dvojtýždňové prestávky. Začať siatie koriandra je povolené od marca do konca leta. Veľké semená sa vysievajú do širokých riadkov, pričom zostávajú medzery asi 40 cm, optimálna hĺbka pre umiestnenie semien je 2–3 cm.

Skoré výhonky koriandra tolerujú neskoré mrazy, až o 7 stupňov pod nulou. Zároveň sú pre aktívny rast a dosiahnutie dobrého výnosu koriandra potrebné teplé podmienky - nad 20 stupňov Celzia.

Sadenice rastliny tiež vyžadujú slnko, takže pri výsadbe sa musíte vyhnúť zatemneným oblastiam. Pri absencii slnka sa kríčky koriandra roztiahnu smerom hore a nebudú vytvárať hustú vegetáciu. Pôda na obrábanie musí byť úrodná. Bez ohľadu na odrodu sa odporúča pestovať koriander po kapuste, paradajkách, strukovinách a zemiakoch. Koriander sa šíri výlučne semenami.

Starostlivosť

Na dozretie koriandra nie je potrebná žiadna zvláštna starostlivosť. Stačí dodržať niekoľko štandardných pravidiel. V prvom rade je pre rastlinu dôležité bohaté zavlažovanie. Maximálna potreba zálievky nastáva na začiatku vegetačného obdobia. Počas dozrievania semien a vo fáze pučania je potrebné mierne zavlažovanie. Za podmienky dlhých dažďov nemôžu byť rastliny zalievané, pretože nadmerná vlhkosť vedie k tvorbe hniloby.

V prvom mesiaci pestovania koriandra by ste po každom zalievaní mali opatrne uvoľniť ornicu, aby ste zlepšili prevzdušnenie koreňov. V opačnom prípade budú rastliny výrazne klesať v raste. Na vybudovanie hustej vegetácie musia byť sadenice ponorené alebo zriedené v štádiu rastu druhého listu.

Škodcovia a choroby

Pri pestovaní koriandra existuje riziko stretnutia s agresívnymi škodcami. Najnebezpečnejšie je semienko koriandra, ktoré ohlodáva otvory v plodoch a spôsobuje významné poškodenie plodiny. Akonáhle sa dostane do plodu, larva sa aktivuje a hryzie endosperm. Ak sa na záhonoch objaví škodca, je potrebný výsev ošetrených semien a neustále odstraňovanie buriny ďalším dôkladným vyhrabávaním. Okrem požierača semien môže byť na koriander zasiahnutý aj zimný kopček, pruhované a dáždnikové chyby. Metódy ich riešenia sú podobné a ako ďalšie opatrenie sa môžu použiť insekticídne hnojivá.

Medzi choroby šíriace sa do koriandra patria ramulariáza a múčnatka. Ramulariasis ovplyvňuje rastliny s nadmernou vlhkosťou a neustálym mrazom. Na listoch plodiny sa objavujú tmavé škvrny, ktoré sú postupne zakryté kvitnutím. Po čase postihnutá rastlina odumrie. Múčnatka je plesňové ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri z jednej rastliny do susedných rastlín. Listy chorých rastlín začnú žltnúť a opadávať. Hlavnými opatreniami na odstránenie chorôb koriandra sú pravidelné kŕmenie, dodržiavanie pravidiel starostlivosti a obliekania semien.

Zber a skladovanie

Je potrebné odrezať vegetáciu až do okamihu, keď rastlina položí kvetné stonky. Ak sa puky už objavili, potom zeleň získa nepríjemnú chuť a začne chutiť trpko. Pri zbere sa odporúča ponechať malý stopk asi 10 cm vysoký, aby sa koriander mohol znova rozrastať. Zároveň druhá vlna plnohodnotnej plodiny nie vždy rastie a v prípade rastu sa listy zmenšujú. Zber koriandra môže trvať niekoľko dní, ak je výsadba nerovnomerná.

Existuje mnoho spôsobov, ako koriander skladovať. Zelenina si doma necháva svoje prospešné vlastnosti dobre, keď ju nechá v chladničke. Rastlina môže byť zabalená do fólie alebo umiestnená do nádoby. Hlavná vec je, že koriander je utesnený a neprúdi k nemu žiadny vzduch. Ponechanie čerstvého koriandra vo vzduchotesnej miske ho udrží asi 8 - 10 dní. Ak je potrebné zabezpečiť dlhodobé skladovanie koriandra, je lepšie použiť metódy mrazenia, solenia, sušenia a marinovania.

Ak potrebujete nechať čerstvé bylinky na zimu, je lepšie ich vysušiť. Za týmto účelom rastlinu dobre umyte vo vode a úplne umyte prach a zvyšky zeme. Najprv by mali zelené trochu vyschnúť, potom ich treba rozrezať a rozložiť na tenký plát papiera, aby úplne vyschli. Koriander môžete sušiť na suchom, dobre vetranom mieste alebo v rúre predhriatej na 40 stupňov. Sušený koriander by sa mal naliať do sklenenej nádoby alebo vrecka. Po zaschnutí je doba použiteľnosti asi rok.

Pomocou metódy mrazenia je možné udržiavať koriander v sýtej zelenej farbe. Musíte to umyť, nechať vysušiť, vložiť do igelitových vrecúšok alebo vzduchotesných nádob a vložiť do mrazničky. Pri stálej teplote -18 stupňov sa koriander môže skladovať rok. Koriandro je lepšie rozdeliť na malé porcie, aby ste kedykoľvek mohli získať správne množstvo.

Koriandrový olej

Bylinkový olej je široko používaný v aromaterapii, medicíne a ďalších priemyselných odvetviach. Medzi výhody organického koriandrového rastlinného oleja patria antibakteriálne, upokojujúce, choleretické a hrejivé vlastnosti. Pridaním koriandrového oleja do dennej stravy môžete zabrániť rozvoju chorôb, ako je zápal žalúdka, plynatosť, dyspepsia. Je dokázané, že prírodný koriandrový olej podporuje dobrú chuť do jedla, vylučovanie žliaz a aktívnu produkciu žalúdočnej kyseliny.

Preventívne sa odporúča konzumovať každý deň 1-3 kvapky koriandrového oleja zmiešaného s medom.

Vonkajšia aplikácia olejového produktu pomáha pri liečbe bolesti kĺbov pri reumatizme alebo artritíde, ako aj pri úľave od kŕčových symptómov a svalových kŕčov. Kvôli svojmu antiinfekčnému účinku sa koriandrový olej používa na kožné choroby a zápaly. Upokojujúci účinok oleja zmierňuje nervozitu a zlepšuje stav v stresových situáciách. Použitie produktu sa odporúča pri celkovej únave a znížení imunity.

Aplikácia

Liečivé vlastnosti koriandra umožňujú jeho použitie v tradičnej medicíne. Infúzia semien koriandra je mimoriadne užitočná v boji proti nachladnutiu. Na odstránenie zápachu z úst sa používajú sušené bylinky varené vo vriacej vode. Alkoholová tinktúra z koriandra môže pôsobiť ako sedatívum pri nervových poruchách a hystérii. Na prípravu extraktu sú zelené semená napustené vodkou.

Čaj sa niekedy pripravuje zo semien bylinnej rastliny, ktorú je možné počas prípravy na pôrod piť guľatinu. Je lepšie začať piť nápoj z rastliny 2-3 týždne pred plánovaným pôrodom. Zároveň je dôležité si uvedomiť, že počas tehotenstva by sa koriander mal konzumovať v obmedzenom množstve, aby nevyvolával pravdepodobné alergické reakcie.

Na liečbu chrípky a angíny sa používa odvar zo semien koriandra. Prítomnosť antiseptických vlastností rastliny zaisťuje rýchle hojenie pacienta a sanitáciu ústnej dutiny. V ľudovej terapii slúži odvar a infúzia koriandra na liečbu ekzémov a dermatitíd nanášaním obkladov na problémové oblasti pokožky. Umývanie roztokom koriandra robí pokožku jemnou a zamatovou.

Rastlina je vo varení najrozšírenejšia vďaka svojej zvláštnej chuti a jasnej aróme. Rastlina sa používa ako korenie, korenie alebo čerstvo zozbieraná. Zelené koriandre sa pridávajú do jedla na konci varenia alebo sa sypú na hotové jedlo, aby dodali jasnú farbu a bohatú arómu. Koriander je vhodný na kombináciu s akýmikoľvek zeleninovými šalátmi, nízkotučnými polievkami, jedlami z rýb a mäsa.

Koriandrový olej sa aktívne používa v kozmeteológii na výrobu čistiacich toník a pleťových vody. Kozmetické prípravky na jeho základe sa používajú na odstránenie akné a akné, na boj proti šupinatej pokožke a opuchom. Krémy s obsahom koriandra sú účinným prípravkom na omladenie a udržanie zdravej pokožky. Prípravky na starostlivosť o vlasy s obsahom koriandra zabraňujú skorému šediveniu vlasov, eliminujú lupiny a stabilizujú vylučovanie mazových žliaz.

Koriandro môžete použiť aj na chudnutie. Produkt sa môže konzumovať s akoukoľvek diétou, ktorá zabezpečuje prítomnosť zelených v strave. Koriander stimuluje zrýchlený metabolizmus v tele. Pri dodržiavaní diéty sa odporúča občerstviť sa koktailami so zeleninou a bylinkami.Prítomnosť koriandra v zložení takýchto koktailov dáva silu a vitalitu, pomáha odolávať tréningu a aktívne chudnúť.


Pozri si video: Raise Your Standards in these 5 Areas to Live a Better Life (August 2022).