Rada

Ako si doma vysadiť a vypestovať čučoriedky zo semien

Ako si doma vysadiť a vypestovať čučoriedky zo semien


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čučoriedka obyčajná je druh bobúľ, ktorý je vo voľnej prírode rozšírený na severnej pologuli, kde prevláda mierne alebo chladné podnebie. Čučoriedky rastú pozdĺž riek a potokov. Vyskytuje sa vo forme jednotlivých kríkov alebo rozsiahleho podrastu. Čučoriedky sú známe ako nenáročný ker, ale vypestovať si lesné plody zo semien doma je dosť ťažké.

Vlastnosti rastlín

Výška kríkov môže dosiahnuť 1 meter. S prebytkom voľného priestoru sa vetvy začnú plaziť po zemi.

 1. Kmeň. V priebehu času sa kmeň stane úplne drsným. Vetvy kríkov v obidvoch smeroch, malé polomoválne listy, pokryté voskovým povlakom, vyrastajú na konároch.
 2. Korene. Typ systému je vláknitý. V korienkoch sa nevyvíjajú jemné chĺpky, takže prísun živín z pôdy je pomalý.
 3. Ovocie. Malé tmavo fialové bobule so šťavnatou dužinou a bledomodrou šťavou obsahujú užitočné látky, ktoré pomáhajú posilňovať srdcový sval a normalizovať krvný obraz.

Čučoriedky sa považujú za odolné voči napadnutiu a škodcom. Pre pohodlnú existenciu potrebuje kyslú pôdu. Okrem toho je to vlhkomilný ker, ktorý zároveň neznáša nadbytok vody.

Sadbový materiál čučoriedok: ako to vyzerá

Výsadba hotových sadeníc sa považuje za najbežnejšiu pestovateľskú metódu medzi záhradkármi. Ale veľa obyvateľov leta sa snaží vypestovať čučoriedky zo semien v dome. Semená je možné zakúpiť v obchode alebo pripraviť sami.

Semená sa získavajú zo zrelých bobúľ. Môžu byť okrúhle alebo oválne a majú rôznu farbu od svetlohnedej po tmavohnedú. Po oddelení semien od dužiny sa premyjú teplou vodou a sušia sa. Semená rýchlo tvrdnú, ale to neovplyvňuje ich výsadbové vlastnosti. Materiál je možné skladovať asi 10 rokov.

Metódy reprodukcie

Záhradné čučoriedky sa množia niekoľkými spôsobmi:

 1. Semená. Táto metóda sa považuje za najdlhšiu. Pred začiatkom kultivácie sú semená vopred ošetrené. Potom prejdú štádiom zakorenenia, po ktorom sa vysadia do pestovateľskej oblasti.
 2. Odrezky. Táto cesta začína výberom sadenice a jej výsadbou.
 3. Vrstvy. Komplexný proces vrúbľovania závisí od typu vrúbľa, správneho výberu odrody a dodržiavania podmienok na odstránenie z materskej rastliny.

Šľachtenie osiva sa začína výberom sadivového materiálu. Môžete si vybrať semená z bobúľ dozretých v auguste, ktoré potom po nevyhnutnom spracovaní zasadíte do vidieckeho domu alebo na miesto. Sadivový materiál zakúpený po dlhodobom skladovaní sa odporúča sadiť na jar.

Vonku

Táto metóda spočíva v zasiatí materiálu do pripravenej pôdy. Pred sejbou sa vykonávajú prípravné práce:

 • pôda je hnojená rašelinou,
 • zmerajte hladinu kyslosti, prípadne ju upravte ďalšími zmesami;
 • semená sa vysievajú do vrchnej vrstvy pôdy, hĺbka by nemala presiahnuť 1,5 centimetra.

Pri výsadbe by sa mala brať do úvahy úroveň otepľovania pôdy. Ak je teplota pôdy nižšia ako +10 stupňov, potom semená nemusia klíčiť.

Výstraha! Čerstvý sadivový materiál nevyklíči. Pri príprave je postačujúce namočenie semien.

V izbe

Táto metóda sa nazýva sadenica. Semená sa pripravujú a klíčia doma, predtým ako sa na jar vysadia na otvorenom teréne. Skorá jeseň je vhodná na výsev sadeníc. Počas zimy sa semená zakorenia, na jar sa umiestnia do otvoreného terénu.

Ktoré odrody sú vhodné

Nie všetky odrody čučoriedok sa dajú vypestovať zo semien. Vhodné je iba niekoľko odrôd:

 1. Patriot. Odroda neskorého ovocia sa vyznačuje mrazuvzdornosťou. Zber sa začína začiatkom augusta.
 2. Kanadský nektár. Kríky odrody môžu dosiahnuť 2 metre, bobule dozrievajú začiatkom septembra.
 3. Modrý rozptyl. Je to hybridná odroda s veľkými bobuľami.
 4. Lesný poklad. Hybrid s vysokými výnosmi, plodením vydrží dlhšie ako iné odrody.
 5. Modrý kon. Mrazuvzdorný vysoko výnosný hybrid dozrieva v druhej polovici júla.

Nevyhnutné podmienky pre pestovanie

Výsadba bobúľ vo vašej záhrade je najjednoduchší krok pri pestovaní čučoriedok. Starostlivosť obsahuje niektoré funkcie:

 • kríky rastú na kyslých pôdach, takže je potrebné skontrolovať kyslosť počas celého vegetačného obdobia;
 • čučoriedky sa nevysádzajú v nížinách, aby sa vylúčilo riziko podmáčania; najlepšou možnosťou na výsadbu čučoriedok je slnečné miesto, ktoré je neprístupné vetrom;
 • na tvorbu plnohodnotných plodov čučoriedok je potrebné prijať dostatočné množstvo slnečného žiarenia, minimálna doba denného svetla počas dozrievania plodov je 10 hodín;
 • výhoda kríka spočíva v tom, že pred prvým mrazom majú vetvy čas na šedivenie, preto sa nazývajú mrazuvzdorné, nezmrznú pri prudkom poklese teploty vzduchu;
 • ak teplota klesne pod -20 stupňov, potom sú čučoriedkové kríky navyše pokryté priemyselnými materiálmi;
 • zber sa uskutočňuje postupne, pretože dozrievanie čučoriedok je nerovnomerné;
 • záhradníci odporúčajú na mieste pestovať rôzne odrody, čo pomáha zvyšovať úrodu druhu.

Príprava pôdy

Príprava pôdy na výsadbu čučoriedok sa začína dlho pred samotným procesom. Na dosiahnutie požadovanej kyslosti sa pôda ošetrí jedným alebo viacerými prostriedkami:

 • koloidná síra;
 • citrónová šťava;
 • octová kyselina.

Po spracovaní sa uskutoční uvoľnenie, ktoré sa potom opakuje každé dva týždne. Na mulčovanie pôdy použite vankúš pokosenej trávy, ihličia alebo piliny.

Výstraha! Použitie drevného popola pri výsadbe čučoriedok je vylúčené. Popol z dreva znižuje hladinu kyslosti, ktorá ovplyvňuje vývoj koreňového systému.

Klíčenie

Na urýchlenie rastu čučoriedok sa semená ošetria. Spracovanie zahŕňa dve fázy:

 1. Predbežná stratifikácia, to znamená skladovanie sadivového materiálu v chladničke na zvýšenie ochranných vlastností.
 2. Namáčanie sadivového materiálu na zlepšenie schopnosti zakorenenia.

Po spracovaní sa semená umiestnia na hornú vrstvu pôdy do nízkej nádoby, posypanej pieskom. Nádoba je pokrytá plastovým vekom. Mechanizmus pôsobenia pripravenej štruktúry je vytvorenie skleníkového efektu. Tento stav zvyšuje schopnosť klíčenia semena kondenzáciou a zvýšením teploty pôdy. Mini-skleník sa nechá na teplom a slnečnom mieste, kým sa neobjavia výhonky. Obdobie od výsevu do výskytu výhonkov je asi 30 dní.

Agrotechnika

Zvláštnosťou pestovania čučoriedok je, že pôda pre kríky nie je počas vegetačného obdobia oplodnená organickými komplexmi. Hlavnou úlohou záhradníkov je zabrániť prekysleniu pôdy, čo znižuje výnosy a zhoršuje chutnosť plodov čučoriedok.

Výsadbová jamka pre ker je vykopaná podľa vzorca: 60 x 60 centimetrov. Do výsadbovej jamy sa pripravená sadenica umiestni zvisle, pričom sa použije spôsob prekládky.

Pre čučoriedky je dôležitá poľnohospodárska technika, ako napríklad vytrhávanie buriny. Uvoľňovanie sa vykonáva opatrne, aby sa nezachytil koreňový systém. Aby sa zvýšila úroda, kríky sa pravidelne strihajú, aby sa zabránilo nekontrolovateľnému rastu čučoriedok.

Starostlivosť

Starostlivosť o čučoriedkové kríky zahŕňa niekoľko základných techník:

 1. Zavlažovanie. Záhradkári zo skúsenosti vedia, že čučoriedky nemajú rady polievanie studenou vodou. Na zavlažovanie sa používa usadená voda. Zalievanie sa vykonáva skoro ráno alebo neskoro večer.
 2. Mulčovanie. Dôležitá poľnohospodárska technika. Používa sa na ochranu pôdy pred horúcim slnkom. Za vhodný materiál sa považuje tenká vrstva pilín.
 3. Pristátie Riadky kríkov sú vysadené vo vzdialenosti najmenej 2 metre od seba.
 4. Prerezávanie. Jarný rez zahŕňa odstránenie poškodených konárov na jar a odstránenie starých konárov na jeseň.

Pestovanie sadeníc

Po výskyte sadeníc na parapete sa sadenice odstránia na iné miesto. Hrniec je možné umiestniť na balkón alebo lodžiu bytu, kde je potrebné udržiavať teplotný režim od +18 do +23 stupňov

Za pár mesiacov sa výhonok zakorení, prerastie 3-4 pravými listami, tenká stonka čiastočne stuhne, potom sa sadenice začnú pripravovať na výsadbu na trvalom mieste rastu. Zhoršenie vzhľadu sadenice naznačuje nedostatok minerálov alebo zmenu kyslosti pôdy. V tomto prípade bude včasným opatrením podpora kŕmenia čučoriedok špeciálnymi kyslými zmesami.

Výsadba kríka na trvalom mieste rastu

Nebezpečenstvo, ktoré záhradníkov čaká na ceste k pestovaniu čučoriedok na ich záhrade, je zníženie kyslosti pôdy.Čučoriedky reagujú na zmeny kyslosti so znížením výťažku a neschopnosťou vytvárať plnohodnotné plody. Aby sa tomu zabránilo, v regiónoch, kde sa kyslosť pôdy rýchlo mení, používajú obyvatelia leta neobvyklú metódu.

Dno pripraveného otvoru je pokryté plastovou fóliou, sú v ňom urobené perforácie, potom sa položí drenážna vrstva, pokryje sa zeminou a zasadí sa čučoriedkový ker. Rozmnožovanie čučoriedok semenami je technológia, počas ktorej nie je zaručený plnohodnotný výsledok. Hlavnou úlohou záhradníkov je regulovať kyslosť pôdy; a je tiež potrebné sledovať vlhkosť pôdy.


Pozri si video: Jak pěstovat český česnek paličák. Allium sativum (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Milbyrne

  Určite. A čelil som tomu. Poďme diskutovať o tejto otázke. Tu alebo v PM.

 2. Haemon

  Absolútne s vami súhlasím. It is good idea. Je pripravený vás podporiť.

 3. Nikhil

  I think I make mistakes. I propose to discuss it.

 4. Cochlain

  Domnievam sa, že spáchate chybu. Napíš mi v PM, budeme hovoriť.

 5. Harris

  Toto je veľmi cenný názor.

 6. Kigadal

  Môj Bože! Well and well!

 7. Gromuro

  It is a pity that there is nothing I can help you with. Dúfam, že tu vám pomôžete.Napíšte správu