Rada

Recepty z ostružinových želé na zimu bez želatíny

Recepty z ostružinových želé na zimu bez želatínyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ostružiny si cenia pre svoje bohaté zloženie a veľa užitočných vlastností, zatiaľ čo nízkokalorický obsah produktu umožňuje ich použitie aj pri diétnej výžive. Plodové obdobie bobúľ je pomerne krátke, preto ich veľa záhradníkov začína konzervovať. Jednou z najjednoduchších a najdostupnejších možností sú recepty na výrobu ostružinového želé na zimu.

Kde začať s obstarávaním surovín?

Ak chcete získať vynikajúce želé z ostružiny, je dôležité zbierať kvalitné zrelé bobule. Zrenie ovocia nastáva v auguste a začiatkom septembra. Bez ohľadu na to, ktorý z receptov je vybraný, je potrebné na varenie brať iba úplne zrelé bobule. Ostružiny sa líšia tým, že nezrelé plody po zbere nedozrejú, takže by ste nemali očakávať, že sa objaví chuť zelených bobúľ.

Pred použitím černice ako prísady je potrebná predbežná príprava. Hlavné akcie sú tieto:

 • odstráňte odpadky vo forme listov, vetvičiek a hmyzu;
 • opláchnite pod miernym prúdom vody v cedníku, pretože bobule sa ľahko poškodia vonkajšími vplyvmi;
 • počkajte, kým prebytočná vlhkosť neodtečie;
 • odstráňte chvosty.

Listy s chvostmi sa odtrhávajú krúživým pohybom. Na konci práce je potrebné vykonať kontrolnú kontrolu a odstrániť bobule s poškodením.

Možnosti želé z ostružiny

Dnes existuje pomerne veľké množstvo možností varenia ostružiny, takže si každý môže vybrať tú najvhodnejšiu. Hlavné rozdiely spočívajú v podieloch cukru a bobúľ.

Ostružinové želé na zimu - recept bez želatíny

Tento recept vám umožní získať dezert, ktorého konzistencia je krížom medzi želé a tradičným džemom. Na varenie vezmite nasledujúce ingrediencie:

 • černice - 1 kg;
 • bobuľové listy - 100 gramov;
 • cukor - 1 kg;
 • kyselina citrónová - 5 gramov;
 • voda - 0,5 litra.

Namiesto kyseliny citrónovej môžete brať kyselinu askorbovú. Varte vodu s listami po dobu 20 minút, potom pridajte cukor a priveďte do varu, pričom kontrolujte skutočnosť, že sa cukor úplne rozpustí. Potom sú vopred triedené a varené černice ponorené do sirupu a nechajú sa 2 hodiny. Po uplynutí tejto doby sa černice úplne vzdajú šťavy. Ďalej sa k zmesi pridá kyselina a varí sa 10 minút. Džem sa naleje do nádob a zvinie sa s viečkami.

Pitted metóda

V prípade tohto receptu si najskôr musíte pripraviť ostružinový džús. To je možné vykonať pomocou mixéra alebo odšťavovača. Výsledná šťava sa opatrne prefiltruje cez tenkú tkaninu, s vylúčením vniknutia semien a zvyšnej dužiny bobúľ. Recept bude vyžadovať nasledujúce zložky:

 • černice - 1 kg;
 • cukor - 1 kg;
 • voda - 150 ml;
 • kyselina citrónová - 5 gramov.

Do šťavy sa pridá cukor a varí sa 30 minút, zatiaľ čo sa výsledná pena pravidelne odstraňuje. Oheň by nemal byť príliš silný, inak zmes začne horieť a dezert bude mať nepríjemnú dochuť. Kyselina citrónová sa pridá 5 minút pred odstavením z tepla. Stupeň pripravenosti želé možno určiť niekoľkými spôsobmi:

 • objem zmesi sa znížil dvakrát;
 • na povrchu sa začali vytvárať veľké bubliny;
 • pena sa vytvára v malom množstve a je lokalizovaná iba v strede;
 • lyžica ponorená do kvapaliny je po vytiahnutí pokrytá rovnomernou vrstvou bez odkvapkávania;
 • kvapka dezertu na studenom tanieriku sa neroztečie a nezmrazí, ale neroztečie sa po povrchu misky.

Hotové želé bez toho, aby ste ho zložili z ohňa, sa postupne naleje do pohárov a zroluje pomocou kovových viečok. Želé sa považuje za dobre pripravené, ak má dezert po dokončení na povrchu sklovitý lesk a jeho odtieň zodpovedá farbe bobúľ.

Stojí za zváženie, že na varenie je lepšie zvoliť jedlá s veľkým priemerom dna a nízkymi stranami, pretože zmes sa v tomto prípade varí lepšie a rýchlejšie. Na varenie nepoužívajte smaltované jedlá s príliš tenkým dnom, pretože v takom prípade sa želé pripáli.

Najjednoduchší spôsob želé

Ostružiny sa vložia do mixéra a uvedú sa do jednotného stavu. Potom pridajte kryštálový cukor v množstve 1 kg na 1 kg bobúľ. Pre menej sladký dezert môžete pridať menej cukru - 600 gramov.

Takáto strúhaná zmes sa rozloží do nádob a umiestni do chladničky. Želé bude konzistenciou pripomínať džem a hneď po uvarení ho môžete zjesť a použiť ako prísadu pri príprave sladkých jedál a pečiva. Dezert má obmedzenú trvanlivosť, preto sa neodporúča variť ho vo veľkom množstve.

Celý recept na Berry

Celé bobule sa v tomto „studenom“ recepte používajú ako dekoratívny prvok. Takéto dezerty sa pripravujú hlavne ako sviatočné dobroty pre hostí pri zvláštnych príležitostiach. Za týmto účelom sa z ostružín získava čistá šťava, ktorá sa dôkladne očistí od semien a dužiny.

Na 1 liter šťavy je potrebné pripraviť 800 gramov cukru, 15 gramov želatíny. Cukor sa rozpustí v šťave a pridá sa želatína vopred namočená vo vode. Zmes sa nechá nejaký čas stáť a na jej povrchu sa vytvorí pena. Potom sa tekutina naleje do malých nádob, dovnútra sa dajú celé černice a dajú sa na niekoľko hodín do chladničky stuhnúť.

Na ozdobu vyberte celé bobule bez známok poškodenia. Počet plodov nie je nijako obmedzený, takže černice sú voliteľné.

Mrazené černice

Želé z mrazených ostružín nie je horšie v kvalite a obsahu výživných látok ako čerstvé bobule. Pre recept sú bobule rozmrazené a vložené do mixéra. Ďalej pridáme cukor v pomere 1: 1. Stojí za zváženie, že bobule sa rozmrazia iba raz, pretože opakované zmrazovanie vedie k strate kvality produktu.

Ostružinové želé so želatínou

Ako recept môžete použiť mrazené aj čerstvé bobule. Na varenie budete potrebovať:

 • černice - 300 gramov;
 • voda - 750 ml;
 • želatína - 20 gramov;
 • med - 2 lyžičky

Pridajte 100 ml vody a želatínu do malého hrnca. Pripravené ostružiny sa vložia do mixéra a pridá sa voda. Zmes dôkladne vyšľahajte do hladka. Ďalej bude postup vyzerať takto:

 • želatína sa zahreje na 60 ° C, to znamená do stavu blízkeho varu;
 • pridajte včelársky produkt a dôkladne premiešajte;
 • pomaly nalejte tekutinu z mixéra;
 • výslednú zmes dôkladne premiešajte.

Polotovar sa dezert naleje do nádob, ktoré sa na niekoľko hodín umiestnia na chladné miesto, aby sa získala rôsolová konzistencia.

Pri varení sa množstvo želatíny alebo pektínu počíta tak, aby na 1 kg bobúľ pripadalo 5 až 15 gramov produktu. Čím väčšie množstvo želírujúcej látky v recepte bude, tým viskóznejšia bude hotový dezert z ostružiny. Ak také prísady nemáte po ruke, môžete použiť agar-agar v prepočte 9 až 13 gramov na 1 liter šťavy.

Možnosť bez varenia

Možnosť bez varenia umožňuje zachovať všetku hodnotu a užitočnosť kompozície ostružiny. Táto metóda sa často označuje ako „surová“, pretože nezahŕňa žiadne tepelné ošetrenie. Hlavnou požiadavkou na bobule je, že musia byť úplne zrelé a nepoškodené, zatiaľ čo v recepte je dovolené používať zemiakové ovocie.

Recept na varenie je nasledovný:

 • 1 kg čerstvých černíc;
 • 1-1,5 kg cukru, v závislosti od požadovanej sladkosti hotového dezertu.

Ostružiny sa dajú do nádoby a na vrchu sa pokryjú cukrom. Ďalej sa zmes dôkladne rozdrví rozdrobením a nechá sa lúhovať 12 hodín v chladnej miestnosti. Po konečnom rozpustení kryštálového cukru sa bobuľová zmes dobre premieša a potom rozloží do nádob. Uzatvorenie plastovými viečkami je prijateľné, ak sa v blízkej budúcnosti plánuje konzumácia ostružinového dezertu. Na dlhšie skladovanie sú nádoby sterilizované a po rozložení želé sú uzatvorené kovovým vekom.

Ako skladovať?

Skladujte obrobky na chladnom a tmavom mieste. Ak recept zahŕňa metódu horúceho varenia, potom sa nádoba s obsahom bobúľ prevráti vekom nadol, položí sa na rovný povrch a zabalí sa do teplej prikrývky. Po úplnom ochladení plechoviek na izbovú teplotu sa nádoby odstránia alebo sa vytvorí iné miesto na uskladnenie konzerv.

Ostružinové želé pod plastovým vekom sa uchováva v chladničke najviac 4 mesiace. Rovnaká doba skladovania je stanovená pre zimné polotovary po otvorení.


Pozri si video: V létě se nepeču! Svěží citronový cheesecake. Cookrate - Czech (August 2022).