Rada

Príznaky edému vemena u kravy po otelení a domácej liečbe

Príznaky edému vemena u kravy po otelení a domácej liečbe


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vemeno u kráv je jedným z najcitlivejších a najdôležitejších orgánov, ktorých stav môže naznačovať zdravie alebo zlý stav zvieraťa. Opuch vemena u kravy po otelení alebo pred ním sa nazýva opuch mliečnej žľazy, ktorý je nebezpečný pri výskyte mastitídy, zhoršení kvality mlieka a znížení výťažnosti mlieka. Ak sa u vás vyskytnú charakteristické príznaky, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.

Príčiny výskytu

Hlavné dôvody rozvoja choroby sú tieto:

 1. Zranenie vemena.
 2. Patológia obličiek, srdcového svalu, krvných ciev (ak je vemeno opuchnuté dlho pred otelením).
 3. Nedostatok fyzickej aktivity.
 4. Nesprávne zostavená strava (nedostatok hrubej vlákniny, nadbytok bielkovín a šťavnatého krmiva, ako aj nadbytok horčíka, draslíka a solí v potravinách).
 5. Mykotoxikóza (plesňové ochorenia).
 6. Hormonálne poruchy.
 7. Serózny edém vemena. Vyvíja sa na pozadí porušenia toku lymfy alebo krvi počas tehotenstva a po otelení.

Príznaky a príznaky

Známky pevného vemena u kravy pred alebo po pôrode sú:

 1. Opuch jednotlivých častí vemena (pravá, ľavá polovica, chrbát) alebo celého orgánu. Bolestivý stav sa netýka iba žľazy, ale aj okolitých tkanív.
 2. Vsuvky sa skracujú.
 3. Koža je drsná, lesklá a má modrastý nádych. Pri stlačení vemena sa vytvorí priehlbina, ktorá dlho nezmizne (orgán je podobný cesta).
 4. Hematómy, odreniny (ak je príčinou patológie trauma).
 5. Zväčšenie veľkosti vemena.
 6. Napnutá pokožka.
 7. Vodnaté mlieko.
 8. Pri palpácii nie je žiadna bolesť.
 9. Deformácia orgánu.
 10. Zhutnenie tkanív s pokročilým seróznym edémom.
 11. Krava produkuje málo mlieka.

Choroba môže dočasne zmiznúť a potom sa znova objaviť, ale už v iných oblastiach prsníka.

Aké môžu byť komplikácie a následky?

Často sa objaví edém pred pôrodom, ale v prvých dňoch laktácie zmizne sám. Veterinári stále odporúčajú sledovať stav zvieraťa, pretože choroba (aj keď krátkodobá) zvyšuje náchylnosť orgánu na účinky patogénnych mikroorganizmov.

Ďalším nebezpečným následkom je zatvrdnutie orgánu, pri ktorom žľaza tvrdne. Krava produkuje málo mlieka a musí sa vyberať. Mastitída sa môže zmeniť na chronickú formu, ktorej príznakmi sú prerastanie a zhrubnutie tkanív. Zväčšuje sa aj veľkosť vemena a klesá množstvo mlieka. Nemá zmysel čakať, až mastitída sama odíde. Zviera potrebuje neodkladnú veterinárnu starostlivosť.

Metódy liečby edému vemena

Existujú tri hlavné metódy terapie, ktoré vám umožňujú úplne eliminovať opuch mliečnej žľazy:

 • zostavenie správnej stravy;
 • masáže a iná fyzioterapia;
 • užívanie liekov.

Diétna terapia

Patológiu je možné liečiť správne vybranou stravou. Šťavnaté krmivo sa vyberá z jedálneho lístka chorej kravy, čo prispieva k tvorbe mlieka. Znižujú tiež množstvo kuchynskej soli, koncentrátov a bielkovinových doplnkov.

Namiesto vyššie uvedeného zostáva obilné seno. V takom prípade sa zviera chová individuálne. Krava je väčšinou na vodítku. Krátke prechádzky sú povolené, ale vychádzky na pastviny ako súčasť spoločného stáda sú úplne vylúčené.

Fyzioterapia

Na obnovenie prietoku krvi a lymfy musí chorá krava masírovať vemeno. Smer pohybu je od bradaviek po základňu žľazy. Pre pohodlie by malo byť ochabnuté vemeno zabezpečené špeciálnym obväzom.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Stagnácii mlieka je možné zabrániť častým dojením - 5 až 8 krát denne. Keď sa pred otelením objaví edém, krava sa podojí najviac raz denne.

Lieky

Táto metóda sa používa v prípade, že prvé dva sú neúčinné. Liečba zahŕňa použitie masti a intravenóznych roztokov. Infúzna liečba zmierňuje prejavy alergií, zvyšuje zrážanlivosť krvi. Používajú sa aj lieky na srdce, ako je kofeín. Vďaka stimulácii srdcovej činnosti sa zvyšuje prietok krvi, čo podporuje odstránenie tekutiny z mliečnej žľazy. Veterinári odporúčajú potrieť problémovú oblasť vemena prípravkom „Rigefen“. Terapia pokračuje 1-4 dni - až kým zápal nezmizne. Rovnaký účinok má masť z bizmutzinku, ichtyol a Višnevskij. Posledné dva lieky však trochu kazia chuť mlieka.

Ľudové lieky a recepty

Domáce výrobky sú povolené, ak sú schválené veterinárnym lekárom. Samošetrenie edematózneho vemena je plné vývoja komplikácií. Tradičné metódy sú účinné v počiatočných štádiách ochorenia a iba v kombinácii s farmakoterapiou. Takéto prostriedky pomáhajú rýchlo dosiahnuť pozitívny účinok. Na zmiernenie opuchu vemena môžete použiť diuretické infúzie a odvarky:

 • kôprový vývar (v pokročilých prípadoch);
 • z púčikov brezy, bobúľ borievky, prasličky poľnej;
 • infúzia kôpru alebo feniklu (nalejte vedro s vriacou vodou a dajte 1 - 2 vedrá na pitie denne po dobu 3 dní).

Nemenej účinné sú masti a pleťové vody, ktoré sa nanášajú na zapálené vemeno. Na prípravu domácich liekov budete potrebovať:

 1. Ryžový škrob. Produkt sa zriedi vo vode, až kým sa nedosiahne hustá konzistencia, a natrie sa na tenkú tkaninu. Potom sa kompresia aplikuje na boľavé miesto a trvá 3 až 5 hodín.
 2. Mlieko, maslo, ražna múka. Z týchto komponentov sa pripraví koláč, ktorý sa na niekoľko hodín nanesie na vemeno.
 3. Chudý olej, parafín alebo včelí vosk. Zložky sa zmiešajú vo vodnom kúpeli, ochladia sa a namazajú sa chorým miestom.
 4. Zemiakový škrob, rastlinný olej. Výrobky sa zmiešajú a získa sa krém.

Existujú preventívne opatrenia?

Preventívne opatrenia na rozvoj edému vemena sú správna údržba. Toto pravidlo sa vzťahuje najmä na kvalitu výživy zvieraťa. Kravy je potrebné pravidelne odvážať na pašu, aby sa vylúčila stagnácia lymfy a krvi v tele.

Najdôležitejším preventívnym opatrením na zabránenie edému vemena je príprava vhodnej stravy v období sucha.

Tento bod si vyžaduje osobitnú pozornosť v trojtýždňovom období pred a po otelení: jedlo by malo pozostávať z jedného sena a z jedálnička zvieraťa sa odstránia šťavnaté byliny a koncentráty. Okrem toho sa znižuje frekvencia dojenia. Kravskému jedlu sa do jedálnička kravy pridávajú bielkovinové doplnky, siláž a koncentráty tri týždne pred pôrodom, aby sa telo pripravilo na kŕmenie.

Je dôležité, aby krmivo bolo veľmi vysokej kvality. Potraviny by sa mali pravidelne kontrolovať na prítomnosť mykotoxínov a zrno by sa malo spracovávať drvením alebo extrúziou. Zmena stravovania po pôrode sa uskutočňuje postupne, pretože telo sa z pôrodu ešte nezotavilo.

Aby sa zabránilo rozvoju edému vemena, pri vykonávaní takýchto manipulácií je potrebné dodržiavať pravidlá hygieny a hygienické požiadavky:

 • pôrod;
 • dojenie;
 • chirurgická intervencia;
 • účes;
 • ďalšie akcie tohto druhu.

Ak sa zistia príznaky edému vemena, odneste zviera k veterinárovi. Nemali by ste riešiť liečbu sami. Hlavnou metódou terapie je korekcia stravy.


Pozri si video: Ako sa vyrába mlieko na Orave alebo From Múú to YOU! HD 1080p (Smieť 2022).