Rada

Opis a vlastnosti polárnych černíc, výsadba a starostlivosť

Opis a vlastnosti polárnych černíc, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ostružiny nie sú na záhradkárskych pozemkoch zatiaľ veľmi častým bobuľovým ovocím. Poľnohospodári sa v prvom rade obávajú, že plody nestihnú dozrieť pred nástupom mrazu. Navyše ich príliš neláka postup zberu bobúľ z tŕnistých výhonkov. Poľskí chovatelia vyvinuli ostružinu odrody Polar bez prítomnosti tŕňov, ktorá odoláva teplotám až do -25 ° C. Ďalšie informácie o pestovaní bobuľovitých kríkov, starostlivosti o ne, rozmnožovaní, ako aj o zbere a skladovaní plodín.

Charakteristika a opis polárnej ostružiny

Kultúru je možné pestovať v južných aj severných oblastiach. Kvalita jeho bobúľ je vysoká, takže je takmer ideálnou odrodou pre osobné farmy a priemyselné plantáže.

Ďalšie informácie! Všetky časti ostružiny sa v ľudovom liečiteľstve používajú na liečbu rôznych chorôb..

Výber

Odroda bola vyšľachtená v roku 2008 poľskými chovateľmi v Brzezne na základe záhradníckeho ústavu. Na chove Polaru som pracoval asi 30 rokov. Cieľom špecialistov bolo vyšľachtiť rastlinu bez tŕňov, s veľkými bobuľami, odolnú proti mrazu.

Opis zariadenia

Blackberry Polar je krík s výškou 2,5-2,7 metra. Jeho silné, vzpriamené výhonky nesú jasne zelené listy so zubami a tmavé, takmer čierne bobule. Mladé mihalnice, pôvodne sfarbené do zelena, do jesene zhnednú. Odroda Polar je bez tŕňov.

Opis ovocia

Kvitnutie ostružiny začína v máji. Okvetné lístky púčikov sú veľké, maľované bielou farbou. Oválne bobule sa objavujú v júli, plodenie trvá do septembra. Plody vážia 9 - 11 gramov a sú sfarbené do čierna. Chutia sladko, s miernou kyslosťou a príjemnou vôňou.

Ukazovatele výťažnosti

Polárna černica je cenená aj pre svoje stredne skoré a bohaté ovocie. Záhradník môže z dospelého kríka nazbierať asi 5 kilogramov. Bohatá úroda sa začína zbierať zo 4-ročných kríkov.

Rozsah bobúľ

Plody ostružiny sú vynikajúce, takže oblasť ich použitia je široká: používajú sa na varenie kompótov, džemov, na výrobu vína a používajú sa ako náplň do cukroviniek. Bobule je možné mraziť na zimnú konzumáciu. Ľahko sa zbierajú kvôli nedostatku tŕňov na výhonkoch.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Odroda Polar má dobrú imunitu a je zriedka vystavená chorobám a škodcom. Ale napriek tomu je na jar potrebné vykonať preventívne ošetrenie kríkov. Ostružiny môžu ochorieť v dôsledku nesprávnej starostlivosti, napríklad zhrubnutej výsadby.

Hlavné výhody a nevýhody kultúry

Medzi výhody odrody patria nasledujúce vlastnosti:

 • jednoduchosť montáže kvôli absencii tŕňov;
 • veľkoplodé;
 • dobrá zimná odolnosť;
 • vynikajúca produktivita;
 • vysoká chuť bobúľ;
 • dobrá kvalita a prenosnosť;
 • odolnosť voči chorobám a škodcom.

Odroda má oveľa menej nevýhod. Patria sem náročnosť kríkov v prístrešku na konci jesene v severných oblastiach, ako aj v zime so slabým snehom v južných oblastiach. Stonky ostružiny sú husté, elastické, takže je ťažké ich nakloniť k zemi.

Vlastnosti pestovania bobuľového kríka

Aby ostružina priniesla ovocie dlho a hojne, musíte si zvoliť správne miesto a čas výsadby.

Načasovanie

Polárna černica sa na mieste vysádza na jar alebo na jeseň. Postup sa uskutočňuje pri teplote vzduchu 10-12 ° C. V severných regiónoch je lepšie pestovať kultúru na jar, aby mala v zime čas dobre zakoreniť. Na juhu sa uprednostňuje výsadba na jeseň.

Výber stránok

Miesto pre polárne černice je vybrané slnečné, chránené pred prievanom. Je žiaduce, aby bola stránka po celý deň dobre osvetlená. Koreňový systém kultúry siaha do hĺbky 1,5 metra, preto nie je povolený vysoký výskyt podzemnej vody. Ako pôda dáva ostružina najradšej mierne kyslú hlinku, ochutenú organickými látkami.

Proces výsadby

Územie je pripravené vopred tak, že ho zbavíme buriny a vyhrabeme. Chudobné pôdy sú hnojené. Potom začnú výsadbu kríkov nasledovne:

 1. Vykopajte jamy s rozmermi 40 × 40 centimetrov vo vzdialenosti 1,2 metra od seba. Rozstup medzi radmi je 2 - 2,5 metra.
 2. V spodnej časti výsadbového otvoru je položený drenáž z rozbitých tehál, kameňov alebo expandovanej hliny.
 3. Na vrch sa posype substrát pozostávajúci z úrodnej pôdy, kompostu s prídavkom popola, superfosfátu a draselnej soli.
 4. V strede jamky je odkrytá stopka s narovnanými koreňmi, pokrytá zeminou.
 5. Ostružiny sú zalievané, pokryté pilinami alebo rašelinovým mulčom.

Dôležité! Koreňový krk by nemal ísť hlbšie ako 2 centimetre.

Odporúčania týkajúce sa starostlivosti o ostružiny

Polar vyžaduje malú údržbu. Rovnako ako iné odrody černice, aj ona potrebuje včasné zalievanie, kŕmenie, podväzok a prerezávanie mihalníc.

Polievanie

Po výsadbe vyžadujú kríky hojné zavlažovanie. Z množstva vlhkosti sa rýchlo posilnia a porastú. Pretože rastliny majú silný koreňový systém, môžu dlho zostať bez vody, ale napriek tomu sú bobule počas sucha malé, ich chuť sa stráca.

Preto je v horúcich a suchých letách pre černice potrebná zálievka.

Vrchný obväz

Kultúra sa zaobíde bez ďalšieho hnojenia, ale v takom prípade prinesie menší výnos. Hnojte černice niekoľkokrát za sezónu nasledovne:

 1. Na začiatku jari sa zavádzajú látky obsahujúce dusík, ktoré prispievajú k rastu zelenej hmoty.
 2. Pred kvitnutím sú kríky kŕmené komplexným minerálnym hnojivom.
 3. Po ukončení plodenia sa zavádza monofosforečnan draselný, ktorý prispieva k kladeniu kvetných pukov na budúci rok, ako aj k úspešnému zimovaniu rastliny.

Orezávanie kríkov

Každý ostružinový výhonok žije 2 roky: v prvej sezóne naberá na sile, v druhej prináša ovocie. Potom to nie je životaschopné, a ak sa to nechá, iba to zahustí výsadby, čo zabráni vývoju mladých výhonkov. Preto sa ihneď po vyprodukovaní vyrežú 2-ročné výhonky.

Ak sa postup nemohol uskutočniť na jeseň, je možné ho vykonať na jar, po nástupe tepla. Kríky sa preskúmajú, odstránia sa staré, zlomené, choré výhonky. Na to musíte použiť ostré, dezinfikované záhradnícke nožnice.

Príprava na zimu

Odroda Polar odoláva mrazom až do -25 ° C. Ak sa očakáva chladnejšie počasie, treba kríky na zimu zakryť. Aby to bolo možné, je potrebné ich ohnúť k zemi, pripnúť ich, pokryť ich smrekovými vetvami. V teplejších oblastiach stačí koreňový kruh mulčovať.

Podväzok

Dlhé výhonky černíc potrebujú podväzok, inak sa ohnú k zemi, čo spôsobuje nepríjemnosti pri zbere. Uvoľnené mihalnice sa navyše môžu zlomiť od silného vetra a dažďa a nedostávajú dostatok slnečného žiarenia. Kultúra je viazaná, pretože výhonky rastú niekoľkokrát za sezónu.

Poradenstvo! Záhradník získa najväčšiu úrodu pri pestovaní černice na treláži. Za týmto účelom vykopajte 2 stĺpy a medzi nimi namontujte vodorovné nosníky z dosiek, drôtov alebo lán.

Choroby a škodcovia

Ostružina polárna je odolná voči chorobám a škodcom. Môže byť ovplyvnená rôznymi chorobami, hlavne z dôvodu nesprávnej starostlivosti, napríklad pri výsadbe do kontaminovanej pôdy. Aby ste to vylúčili, musíte zasiať zelené hnojenie, ktoré uzdravuje pôdu šesť mesiacov pred plánovanou výsadbou rastliny.

Okrem toho by sa kríky nemali vysádzať po plodinách bobúľ a nočných kvetov, s ktorými majú černice rovnaké choroby. Aby ste zabránili výskytu škodcov, musíte odstrániť burinu, ktorá ich môže prenášať. Na prevenciu chorôb sa kríky na jar a na jeseň postriekajú prípravkami obsahujúcimi meď.

Metódy reprodukcie

Odrodu Polar môžete na danom mieste zriediť niekoľkými spôsobmi: rozdelením kríkov, odrezkov, vrcholových vrstiev. V prvom prípade sú černice vykopané, rozdelené na časti, z ktorých každá musí mať výhonok a koreňový systém. Staré delenki sú vyhodené, mladé sú vysadené v záhrade.

Rozmnožovanie odrezkami sa vykonáva na jeseň. Za týmto účelom odrežte jednoročné výhonky dlhé 40 centimetrov a zahoďte ich do polovice zeme. Na jar sú vykopané, z oboch strán trochu odrezané a opäť zakopané. Na záhradnom záhone čoskoro vyrastú kríky s 2–3 pravými listami, po ktorých sa vykopú a zasadia sa najskôr do kvetináčov na pestovanie, potom na trvalé miesto.

Ak chcete pestovať polárne černice s vrcholovými odrezkami, postupujte takto:

 1. Konce jednoročných výhonkov sú ohnuté k zemi, pripnuté. Na povrchu zostane vrchol dlhý 15-20 centimetrov. Miesto kontaktu výhonku so zemou je očistené od listov.
 2. Vrstva je zalievaná, vyhrievaná. Za mesiac sa objavia prvé korene a listy.
 3. Na jar sú mladé rastliny oddelené od materského kríka a sú vysadené na trvalom mieste.

Reprodukcia vrstvením sa vykonáva na konci leta. V tomto čase je jednoročný výhonok zrelý a vrstvenie počas postupu musí byť zakorenené zimou.

Zber a skladovanie plodiny ostružiny

Ostružiny sa zberajú, keď sú bobule úplne zrelé, pretože pri zbere nemajú schopnosť dozrieť. Postup sa vykonáva za suchého počasia: na plodoch by nemali byť stopy rosy alebo kvapiek dažďa. Mokré bobule začnú rýchlo plesnivieť.

Plody sa môžu skladovať v chladničke 4 dni, potom sa začnú zhoršovať. Môžu sa konzervovať zmrazením ihneď po zbere, potom sa môžu podľa potreby použiť v zime. Ďalším spôsobom, ako uchovať zdravé bobule, je sušiť ich v rúre na nízkej teplote.


Pozri si video: Co je nového ve verzi 2021 CADKON+ MEP (December 2022).