Rada

Opis odrody mexických uhoriek, kultivačné vlastnosti a úroda

Opis odrody mexických uhoriek, kultivačné vlastnosti a úroda


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Exotická zeleninová mexická uhorka sa už prispôsobila záhradám ruských záhradníkov a záhradníkov. Je nielen chutný, ale aj zdravý - obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov. O akú zeleninu ide a ako ju pestovať, sa dozvieme ďalej.

Opis ovocia a kríkov

Vytrvalá rastlina z čeľade tekvicovitých. Prinášané a prispôsobené v našom klimatickom pásme zo Strednej Ameriky. Teraz sa však pestuje po celom svete. Ovocie mexickej uhorky vyzerá ako hruška. Vnútro zeleniny má šťavnatú dužinu, chuťou pripomína obyčajnú cuketu.

Pestuje sa v čiernomorskej oblasti a na Krasnodarskom území. Gruzínsko je tiež známe týmito plodmi. Rastliny vyzerajú ako liany alebo uhorkové biče, možno aj preto bola Chayote naukladaná na mexickú uhorku. Pri pestovaní dosahujú mihalnice dĺžku až 20 metrov, počas rastu sa na mihalniciach objavujú dlhé úponky, pomocou ktorých sa vinič drží na živých plotoch a rastie. Listy sú guľaté - až 10–25 centimetrov široké, na povrchu je viditeľné dospievanie so štetinami.

Kvety ženského a mužského typu, krémovej farby. Kvitnutie trvá 3 mesiace - od júla do septembra a plody sa zbierajú do decembra, pretože dobre držia v chladnom počasí. Nenechávajte zeleninu na záhrade, ak predpokladáte mrazy.

Na rozdiel od bežných rastlín sa z Chayote zbierajú dve plodiny - nadzemné a podzemné. V zemi sa tvoria hľuzy podobné zemiakom, ktoré chutia ako zemiak alebo uhorka. Z jedného kríka je vykopaných až 10 kilogramov. Farba je svetlozelená alebo žltá, vo veku päť rokov sa z kríka odstráni až 80 zeleniny v tvare hrušky. V tomto prípade hmotnosť jednej zeleniny dosahuje 1 kilogram.

Nadzemná časť liany vytvára ovocie, ktoré vyzerá ako hruška a má príchuť cukety. Pripravuje sa z nich veľa prvého a druhého chodu, príloh. Táto zelenina sa tiež často používa na liečbu chorôb.

Využitie ovocia pri varení

Na prípravu rôznych jedál sa používajú takmer všetky časti rastliny, okrem stonky. Z listov sa pripravujú rôzne šaláty, z hľúz sa vyrábajú lievance alebo sa melú na múku, pretože obsahujú veľké množstvo škrobu. Takže trvanlivosť hľúz je oveľa kratšia ako u vzdušného ovocia, potom sa hľuzy kvôli dietetickej výžive sušia a melú na múku.

Nadzemné plody sú dusené, vyprážané, pridávané do polievok a nakladané. Chuť Chayote sa výborne hodí k paradajkám, takže tieto dve druhy zeleniny sa často dusia spolu a používajú sa ako príloha k mäsovým jedlám. Omáčky, sauty a dusené jedlá sú vyrobené z Chayote.

Mladé výhonky sa používajú pri varení ako špargľa a namiesto povrazu sa používajú sušené stonky.

Používanie rastliny na liečivé účely

V medicíne sa hľuzy používajú na močopudné účinky, odborníci na výživu ju odporúčajú pri srdcovo-cievnych ochoreniach.

Listy sa používajú na liečbu:

 • gastrointestinálny trakt;
 • odstránenie kameňov z obličiek;
 • hypertenzia.
 • ateroskleróza.

Sú pripravené nasledovne: zalejte vriacou vodou a trvajte na tom.

Uhorky sa používajú na liečbu:

 • štítna žľaza;
 • vredy;
 • hemoroidy;
 • pankreatitída;
 • zápcha;
 • mastopatia;
 • onkologické choroby.

Užitočné látky, ktoré tvoria

Ovocie obsahuje stopové prvky ako draslík, železo, zinok, sodík, vápnik, fosfor, horčík, meď, mangán, selén. Obsahuje tiež vitamíny A, PP, C, E, H, K a B1, B2, B3, B5, B6, B9. Obsahuje tiež nasledujúce aminokyseliny: valín, leucín, arginín, treonín.

Pestovanie chayote

Doba dozrievania od výsadby po dozretie je 200 dní. V strednom Rusku sa pestovanie uskutočňuje v skleníkoch, na otvorených plochách sa vysádzajú ako okrasná rastlina, pretože zelenina nemá čas dozrieť. V južnej oblasti sa rastlina považuje za trvalku a na jednom mieste sa pestuje až 20 rokov. Sadenice čajotov milujú úrodnú pôdu, preto sa pred výsadbou pôda hnojí organickými a minerálnymi hnojivami. Zvyčajne je pôda pripravená na jeseň.

Príprava a výsadba osiva

Zelenina obsahuje jedno veľké semeno veľkosti prsta. Pri skladovaní vonku je semeno rýchlo zvetrané a stráca svoju schopnosť klíčiť. Preto sa semená plodov pred výsadbou skladujú zabalené vo vlhkej gáze v chladničke. Môžete vysadiť celé ovocie, ktoré obsahuje semiačko. Teplota pre klíčenie by nemala klesnúť pod 20 stupňov, doba dozrievania je 6-7 mesiacov. Preto sa rastliny pestujú v sadeniciach, osivo sa vysieva do teplej miestnosti do debničiek s hnojenou pôdou vo februári.

Pred klíčením zakryte filmom, potom ho vyberte a škatule odložte na slnečné miesto. Keď klíčky vyklíčia, v debničke zostanú 2 - 3 výhonky, zvyšok sa zrezá a vyklíči obvyklým spôsobom.

Transplantácia sa uskutočňuje pri nástupe stabilnej 20-stupňovej teploty v skleníku. Pri výsadbe zeleniny bez semien sa v máji kopajú do pôdy skleníka širokou časťou nadol pod uhlom. V takom prípade by tretina mala zostať na povrchu. Výsadba sa vykonáva vo vzdialenosti 1 meter štvorcový.

Starostlivosť o rastliny

Keď vinič dosiahne dĺžku 80 centimetrov, zaštipnite výhonky a po stranách nechajte 2 - 3 výhonky. Pretože uhorka je plazivá rastlina, je povolené behať po mriežke. Zvyčajne sa umiestňuje na vrch skleníka. Táto rastlina kvitne súčasne - s dĺžkou dňa menej ako 12 hodín naši záhradníci experimentujú a umelo sa tak približuje doba kvitnutia a nastavenie ovocia. Z tohto dôvodu je skleník pokrytý materiálom blokujúcim svetlo.

Tento krík je prieberčivý pre zalievanie, pôda musí byť neustále udržiavaná vlhká, inak sa dozrievanie plodov oneskorí. Po zalievaní sa pôda okolo stonky uvoľní, čím sa pôda zbaví plesní a iných chorôb. Tiež na udržanie vlhkosti v zemi. Nenechajte zem zmrznúť, inak rastlina zomrie.

Žatva

Zelenina je pripravená na zber, keď sa na koži objaví lesk a ovocie nadobudne svetlozelenú farbu. Zber musí byť ukončený pred nástupom mrazu, pretože mrazená zelenina sa nemôže skladovať a stráca svoju výživovú hodnotu.

Vykopávajú tiež podzemné ovocie a používajú jednu z opísaných metód. Neodporúča sa ich skladovať, pretože trvanlivosť týchto plodov je krátka.

Ohlasy

Táto zelenina sa v Rusku pestuje nielen na výrobu ovocia, ale aj ako okrasná rastlina. Vzhľadom k tomu, vinice vyzerajú veľmi krásne okolo altánu a chránia pred priamym slnečným žiarením. Preto záhradníci zanechali veľa recenzií o pestovaní tejto exotickej zeleniny.

Alexander: „Túto rastlinu pestujem vonku. V zásade má dekoratívnu funkciu. Plody nemajú čas dozrieť, pretože chlad prichádza v novembri a vaječníky sa na rastline objavia v auguste. Sadím ich každý rok, v našom podnebí koreňový systém neznáša zimovanie a hnilobu. Inak je starostlivosť normálna, zalievanie, vytrhávanie buriny, hnojenie. Ak sa pestuje v skleníku, potom je úroda bohatá. Z jednej rastliny sa odstráni až 50 kilogramov zdravej zeleniny. ““

Marina: „Mám zdravotné problémy, priateľ mi odporučil jesť ovocie Chayote, aby som očistil telo od škodlivých látok a obnovil tlak. Najskôr som si ovocie kúpil na trhu a potom som sa rozhodol, že si ich vypestujem sám. Koniec koncov, rastlina môže dobre rásť aj na parapete. Zdravie sa zlepšilo, aterosklerotické plaky sa znížili. Dokonca som prestal brať silné lieky na krvný tlak, čím som znížil dávkovanie lieku. ““


Pozri si video: Dusené hovädzie na hubách s koreňovou zeleninou . Marcel Ihnačák. Kuchyňa Lidla (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Kigami

  Myslím, že nemáš pravdu. Som si istý. Môžem brániť pozíciu. Napíš mi v PM, budeme diskutovať.

 2. Zulkibei

  Je škoda, že sa teraz nemôžem zúčastniť diskusie. Nevlastním potrebné informácie. But with pleasure I will watch this theme.

 3. Troy

  the nice question

 4. Jasper

  Between us speaking, you should to try look in google.com

 5. Robertson

  Mýliš sa.Napíšte správu