Rada

Najlepšie odrody čerešní pre pestovanie v moskovskom regióne, výsadbu a starostlivosť

Najlepšie odrody čerešní pre pestovanie v moskovskom regióne, výsadbu a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Bobule pestované na tomto webe, to je dôvera v ich absolútne výhody. Jedinou ťažkosťou je správny výber druhu. Aký druh čerešne je vhodný pre moskovský región. Aké vlastnosti odrody je potrebné zohľadniť na získanie deklarovanej úrody. Tieto otázky si kladú obyvatelia leta, ktorí sa rozhodli zasadiť čerešne.

Klimatické podmienky oblasti

Zvláštnosti podnebia moskovského regiónu neumožňujú pestovanie ovocných stromov. Ale vďaka práci chovateľov sa objavujú druhy aklimatizované pre túto oblasť.

Klimatické vlastnosti regiónu:

  • Medzi teplotou v zime a v lete je veľký rozdiel.
  • Pokles teploty v zime, dosahujúci -35 ⁰С.
  • Zima s malým snehom.
  • Kontrast počasia, prudká zmena z tepla na chlad.

V súčasnosti existuje veľa odrôd, ktoré sú prispôsobené takýmto podmienkam. Stromy sú schopné vydržať aj to najdrsnejšie počasie.

Požiadavky na odrody

Pre úspešné pestovanie stromov v záhrade Moskovského regiónu musíte pri výbere druhu brať do úvahy niektoré z jemností.

Vonkajšie parametre

Nemali by ste pestovať stromy, ktoré majú niektoré vonkajšie parametre. Vysoké čerešne zamrznú. Ohrozené sú najmä ovocné puky, ktorých smrť spôsobí stratu úrody.

Vhodná je stĺpcová čerešňa, veľkosť dospelej rastliny je malá a výnos sa z nej neznižuje. Okrem toho sa letní obyvatelia moskovského regiónu snažia vyzdvihnúť poddimenzované odrody. V zime tiež nezamrznú.

Mrazuvzdornosť

Pretože čerešne sa pestujú vonku, nemali by ste sa spoliehať na to, že nejaký kultivar odolá prudkému poklesu teploty počas zimy. Chovatelia pracujúci na šľachtení aklimatizovaných odrôd sa zameriavajú na stupeň mrazuvzdornosti stromu.

Pokúšajú sa vytvoriť zimovzdorné druhy, ktoré ľahko vydržia zimu v blízkosti Moskvy. Ale kvôli spoľahlivosti letní obyvatelia stále pokrývajú stromy pre chladné obdobie.

Samoopelenie

Existuje len veľmi málo druhov sebaláskových čerešní, ale stále existujú. Rýchlo sa meniace počasie v moskovskom regióne na jar často stojí proti úspešnej práci hmyzu. Samoúrodné čerešne poskytujú stabilnú úrodu bez ohľadu na vrtochy prírody.

Imunita voči chorobám a škodcom

Čím vyššie je poľné zdravie rastliny, tým väčšia je jej popularita. Je vhodné vyberať odrody, ktoré sú rezistentné voči kokokomykóze, monilióze a iným plesňovým chorobám. Je to spôsobené tým, že podnebie moskovského regiónu je vlhké, a preto rastliny trpia práve týmito chorobami.

Najlepšie odrody pre región

Vyberajú si rôzne čerešne, ktoré vyhovujú všetkým uvedeným požiadavkám. Chovatelia vyvinuli odrody, ktoré sú v premenlivom podnebí schopné produkovať deklarovanú úrodu.

Žiarlivý

Pomerne krátke stromy tvoria korunu, ktorá pri správnej starostlivosti nebráni slnečnému žiareniu. Dobre formuje vaječníky, ovocie má vynikajúcu sladkú chuť. Maximálna hmotnosť bobúľ je 8 g. Nie je ťažké oddeliť kameň, ktorý hrá dôležitú úlohu pre tých, ktorí pestujú čerešne na spracovanie.

Pri každoročnom reze a správnom formovaní ovocného stromu dáva prvú úrodu vo 4. - 5. roku. Bobuľa je takmer čiernej farby. Degustátori hodnotia chuť 4,9 bodmi.

Medzi zvláštnosti odrody patrí vysoká odolnosť proti chorobám a mrazom. Ovocné puky vydržia mierne aj krátke jarné poklesy teploty. Nevyžaduje osobitnú osobnú starostlivosť.

Narodnaya Syubarova

Veľmi vysoký a mocný strom. Veľkosť dospelej rastliny dosahuje 6 m. Vetvy pomáhajú odolávať aj pri silnom vetre, dokonale odolávajú veľkému množstvu snehu na vetvách. Plody sú sladkej chuti, veľké, červenej farby. Jedno bobule váži 6 g. Z hľadiska požiadaviek poľnohospodárskej technológie sa z jedného stromu zozbiera až 55 kg bobúľ.

K plodeniu dochádza v 4. roku po výsadbe sadenice. Čerešňa patrí k samoopelivým odrodám, preto nepotrebuje opeľovače. Prináša ovocie každý rok, nedochádza k žiadnym prestávkam.

Strom je zimovzdorný, odoláva kokokomykóze. Nie je odolný proti suchu, preto vyžaduje pravidelné zavlažovanie.

Iput

Výška stromu dosahuje 3,5 m. Plodiť sa začína vo veku 4 - 5 rokov sadenice. Odtieň ovocia je takmer čierny. Pri správnej starostlivosti dosahuje hmotnosť 1 bobule 9 g. Ochutnávače dávajú hodnotenie chuti 4,5 bodu. Nevýhodou odrody je, že je ťažké oddeliť kosť od dužiny. Objem úrody dospelého stromu je 50 kg.

Strom je odolný voči:

  • mráz;
  • sucho;
  • choroby;
  • do vetra.

Celé čerešne opatrne odstránené zo stromu sa dokonale prepravujú bez straty vzhľadu. Na zvýšenie úrody sa vyžaduje výsadba v bezprostrednej blízkosti opeľujúcich odrôd.

Ovstuzhenka

Vitamínové zloženie ovocia uspokojuje takmer polovicu dennej potreby človeka. Strom dorastá až do 3 m a je čiastočne samoplodný. Preto sa pri absencii opeľovačov plodina stále formuje.

Odroda skoro dozrieva, odoláva najtvrdším mrazom až do -45 ⁰С. Výnos dospelej rastliny je 30 kg na strom. Hmotnosť tmavo červeného ovocia dosahuje 7 g. Kôstka sa ľahko oddelí od dužiny.

Na predĺženie trvanlivosti bobúľ sa odporúča zbierať ich spolu so stopkami.

Mnoho obyvateľov leta pestuje odrodu na čerstvú konzumáciu, ale plody sú vhodné aj na spracovanie.

Chovatelia zaručujú odolnosť proti plesňovým chorobám. Ale ak sú v záhrade iné ovocné dreviny, odporúča sa preventívne ošetrenie.

Žltá pre domácnosť

Plody tejto čerešne sú žlté, čo je zrejmé aj z názvu odrody. Výhodou tejto bobuľovej farby je to, že ju vtáky menej olupujú.

Chuť je vynikajúca, sladká s kyslou. Vzácny obyvateľ leta používa na spracovanie čerešne, pretože má dezertný účel. To znamená, že sa používa iba čerstvý.

Prvé plody rastú v 6. roku po výsadbe sadenice. Výnos dospelej rastliny dosahuje 25-30 kg na strom.

Strom aj ovocné puky sú mrazuvzdorné. Rastlina skoro dozrieva, takže sa nebojí útokov škodcov.

Valery Chkalov

Táto odroda čerešní bola vyšľachtená v roku 1970, ale napriek tomu je medzi letnými obyvateľmi stále žiadaná. Strom nie je vysoký, čo výrazne uľahčuje prácu pri zbere.

1 bobuľa váži 8 g, kosť je zle oddelená od dužiny. To výrazne komplikuje jeho spracovanie. Hlavným účelom ovocia je dezert, ale to nezabráni ženám v domácnosti, aby ho používali na výrobu džemov, džemov, pečiva a iných kulinárskych špecialít.

Výťažok je 20 - 25 kg bobúľ z jedného stromu. Súlad so všetkými normami výsadby, jemnosťou starostlivosti vám umožňuje zvýšiť počet plodov. Strom je odolný voči mrazu, dokonale toleruje zimy pri Moskve.

Opeľovače zasadené v bezprostrednej blízkosti pomôžu výrazne zvýšiť výnos. Odroda je nestabilná voči chorobám, preto je potrebné včasné preventívne ošetrenie.

Čermašnaja

Žltá čerešňa je odolná proti praskaniu bobúľ počas dlhotrvajúcich dažďov. Stromy tejto odrody sú menej rozmarné a nenáročné na starostlivosť.

Nie sú to trpasličie stromy, čerešňa Chermashnaya dorastá až do 5 m. Hmotnosť ovocia dosahuje 4,5 g. Chuťové vlastnosti sú vynikajúce. Bobule sú sladké, prakticky bez kyslosti. Podľa degustátorov ovocie získalo 4,4 bodu.

Prvýkrát začína prinášať ovocie v 5. roku po výsadbe na trvalom mieste. Výnos z 1 stromu je 12 kg.

Zimná odolnosť plne vyhovuje požiadavkám klimatických podmienok moskovského regiónu. Sladká čerešňa je odolná voči kokcykykóze, monilióze.

Pravidlá výsadby a starostlivosti o čerešne

Každá plodina má určité pestovateľské vlastnosti, berúc do úvahy, s čím sa záhradník pri výsadbe vyrovnáva s akýmikoľvek ťažkosťami. Zvláštna pozornosť si zaslúži výber miesta, jemnosť výsadby sadenice, správne načasovanie.

Nezabudnite na kŕmenie rastúceho stromu. Mulčovanie pomôže udržať pôdnu vlhkosť dlhšie. Uvoľnenie po každom zalievaní zabezpečí prístup kyslíka ku koreňom.

Výsadba sadeníc

Najlepší čas na výsadbu čerešní v moskovskom regióne je jar. Počas sezóny bude rastlina silnejšia a bude dobre zimovať. Je vybrané miesto pristátia, najlepšie dobre osvetlené miesto, chránené pred vetrom a prievanom. Na jar, skôr ako sa objavia puky, je rastlina zasadená do zeme. V lete je o neho postarané a pripravené na zimu.

Schéma výsadby stromov závisí od odrody, vysoké druhy sú vysadené vo vzdialenosti 3-3,5 m od seba, trpasličie, stĺpovité a nízko rastúce čerešne vo vzdialenosti 2-2,5 m.

Sladká čerešňa je veľmi jemná rastlina, vyžaduje si zvláštnu starostlivosť a všetky potrebné techniky starostlivosti.

Jamky na výsadbu sú pripravené vopred, najlepšie na jeseň. Zásypová pôda sa zmieša s humusom a komplexnými minerálnymi hnojivami.

Hnojenie a polievanie

Rastlinu pravidelne polievajte, pravdepodobne 2-krát mesačne. Ak je horúce počasie, potom sa počet zavlažovaní zvyšuje a zavlažuje sa kruh blízkeho kmeňa každých 9-10 dní.

Hnojivá na čerešne sú potrebné na jar pre rast a tvorbu plodov, používajú sa dusíkaté hnojivá a močovina. Na jeseň sa zavádza humus na zlepšenie zimnej odolnosti a výživy rastliny pred zimovaním.

Orezávanie a tvarovanie

Tvorba koruny je povinný proces pre všetky ovocné stromy, pomáha zvyšovať úrodu, odolnosť proti chorobám a škodcom.

Sladké čerešne sa tvoria každú jar a na jeseň, odrezané časti rastliny sa používajú na štepenie. Ale iba v prípade, že vlastnosti rastliny uspokoja záhradníka a chce na mieste rozšíriť rozmanitosť. Potom sa konáre zafixujú na pažbe a vyrastie nový plnohodnotný strom, ktorý dáva úrodu.

Orezanie je tiež sanitárne, vykonáva sa kedykoľvek, odstránia sa zdeformované, vysušené a choré časti rastlín.

Liečba

Ošetrenie rastlín pred škodcami a chorobami pomôže zachovať a zvýšiť výnos. Aj keď je odroda odolná voči chorobám, preventívne opatrenia nebudú zasahovať. Ak sú čerešne správne a včas ošetrené chemikáliami, bude bojovať proti patogénom.

Stromy sú ošetrené na jeseň, aby sa zvýšila zimná odolnosť. Doplnenie komplexnými minerálnymi hnojivami pomôže doplniť prísun živín a vydržať kruté zimy v moskovskom regióne. Záhradkári odporúčajú ošetrenie čerešní tekutinou Bordeaux.

Pestovanie čerešní v klimatických vlastnostiach moskovského regiónu je celkom možné. Začínajúci letný obyvateľ, rovnako ako skúsený záhradník, to dokáže bez akejkoľvek námahy. Je dôležité zvoliť odrodu a venovať náležitú starostlivosť.


Pozri si video: Rez 2. ročnej čerešne (Septembra 2022).