Rada

Opis a pravidlá chovu kurčiat plemena Bress Galskaya

Opis a pravidlá chovu kurčiat plemena Bress Galskaya


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Plemeno kurčiat Bress Gali je veľmi populárne u mnohých farmárov. Pernaté sa vyznačujú vysokou produktivitou, dekoratívnym vzhľadom a rýchlym rastom. Aby ste dosiahli úspech v ich pestovaní, stojí za to správne vybaviť kurník. Rovnako dôležité je zabezpečenie vyváženej stravy a kompetentná starostlivosť o vtáky. Preto je také dôležité dodržiavať základné odporúčania špecialistov.

Popis a vlastnosti kurčiat Bress Galskaya

Pre toto plemeno kurčiat sú charakteristické určité vlastnosti. Pred začatím chovu vtákov by ste sa s nimi mali určite oboznámiť.

Vzhľad a normy plemena

Vďaka starostlivej práci chovateľov bolo možné získať jedinečné vtáky, ktoré sa vyznačujú týmito vonkajšími vlastnosťami:

 1. Veľká postava. Vtáky majú mohutný trup, silné krídla a dobre vyvinuté svaly.
 2. Husté operenie. Pre kurčatá je charakteristické silné biele perie a silná vrstva páperia. Vďaka tomu sú vtáky spoľahlivo chránené pred chladom. Toto perie zaisťuje udržanie správnej termoregulácie.
 3. Silné nohy. Majú neobvyklú modrú farbu. Niekedy sa vyskytujú vtáky s oceľovými nohami.
 4. Malá hlava. Je zdobený priamym červeným hrebeňom s 5-6 zubami. Vtáky majú tiež malé červené náušnice a výrazné oči s oranžovým oblúkom. Vyznačujú sa silným modrastým zobákom.

Medzi štandardné požiadavky na chov kurčiat patria:

 • voľná chôdza by mala byť najmenej tri štvrtiny času;
 • každý vták má konkrétnu oblasť na prechádzky - najmenej 10 metrov štvorcových;
 • základom vtáčej stravy by mala byť kukurica.

Pôvod a vlastnosti

V Rusku sa kurčatá Bress Gali objavili pomerne nedávno - v roku 2013. Vo Francúzsku boli tieto vtáky známe už v stredoveku. Prvé informácie o tomto plemene sa objavili v roku 1591. Do roku 1900 plemeno kvôli mnohým kríženiam takmer zmizlo.

Miestnym chovateľom sa v roku 1904 podarilo vytvoriť oficiálny štandard pre toto plemeno. V dôsledku toho sa hospodárske zvieratá začali mierne zvyšovať. Najskôr sa objavili šedé vtáky, až potom biele. Potom sa vyšľachtila čierna odroda a nakoniec modrá.

Tieto kurčatá sú dnes veľmi populárne. Vyznačujú sa rýchlym vývojom a vynikajúcou produkciou vajec. Mäso takýchto kurčiat má zároveň veľa výhod - má jemnú textúru a výraznú mliečnu chuť.

Zrenie kurčiat

Kurčatá sa vyznačujú rýchlym vývojom a skorým dozrievaním. Už po 1 mesiaci kurčatá dosahujú 600 gramov a sú úplne pokryté perím. Po 3 mesiacoch je hmotnosť vtákov 1,5 kilogramu. Štvormesačné kurčatá vážia 2,5 kilogramu.

Výsledkom je, že kurčatá dosahujú hmotnosť 3,5 kilogramu a kohúty vážia 5 kilogramov.

Produkcia vajec

Kurčatá tohto plemena sa vyznačujú vynikajúcou produkciou vajec. Za normálnych podmienok kurčatá vyprodukujú 180 - 240 vajec ročne. Začnú sa ponáhľať dostatočne skoro - od šiestich mesiacov. Vajcia sú okrúhle a veľké. Vážia 60 - 85 gramov. Škrupina môže byť biela alebo bledo krémová.

Postava

Vtáky majú pokojnú povahu. Kurčatá majú priateľské dispozície. Sú v dobrom kontakte s ľuďmi a inými zástupcami vtákov. Vtáky sú zároveň často klaustrofobické. Preto potrebujú dostatočnú plochu na prechádzky.

Vtáky majú vynikajúce adaptačné vlastnosti. Po zmene miesta bydliska sa rýchlo adaptovali na nové podmienky.

Inkubačný inštinkt

Kurčatá tohto plemena majú dobre vyvinutý materinský inštinkt, preto môžu vyliahnuť kurčatá. Je to dosť neobvyklá vlastnosť, pretože moderné hybridné vtáky majú často potlačený materinský inštinkt.

Hlavné výhody a nevýhody

Medzi kľúčové výhody tohto plemena patria:

 • lahodné vlastnosti mäsa;
 • vysoká skorá zrelosť;
 • všestrannosť účelu - je dovolené chovať vtáky kvôli vajciam alebo použiť ako alternatívu k brojlerom;
 • vynikajúce parametre vitality - v porovnaní s brojlermi má hydina silnejšiu imunitu.

Medzi nevýhody plemena patria:

 • možnosť získavania čistokrvných kurčiat iba vo francúzskych chovných farmách;
 • nákladný výkrm v súlade s tradičnými technológiami.

Špecifiká údržby a starostlivosti

Pre úspech pri chove týchto kurčiat stojí za to dodržiavať niekoľko odporúčaní.

Požiadavky na dom

Vtákom sa odporúča zabezpečiť teplé a suché ubytovanie. Musí byť dobre vetraná. Predpokladom je prítomnosť pohodlných bidiel, ktoré nie sú príliš vysoké.

Je prípustné chovať vtáky na podlahe. Zároveň je dôležité sledovať stav hlbokého vrhu a systematicky ho meniť. Podlahu kurína sa odporúča izolovať slamou, pilinami alebo hoblinami.

Ak zmiešate izoláciu s trusom, budete schopný vytvárať teplo. To pomôže ušetriť na nákladoch na vykurovanie.

Stojí za obavu z organizácie prachových kúpeľov. Na to sa používajú nádoby s hlinou, pieskom, popolom.

Miesto na prechádzky, kŕmidlá a napájačky

Kurčatá tohto plemena lietajú dobre a nevnímajú dobre tesnosť. Preto potrebujú na prechádzku priestranný priestor. Mal by byť chránený vysokým plotom a strieškou vo forme siete. Určite sa oplatí vybaviť kŕmidlá a misky na pitie.

Molta a prerušenie výroby vajec

Proces línutia u kurčiat sa zvyčajne začína na jar. Vtáky zároveň takmer úplne strácajú perie. Počas obdobia molt sa vtáky prestávajú ponáhľať. Majiteľ musí poskytnúť kurčatám správnu výživu a prístup k čistej vode. Okrem toho by mali byť vtáky izolované od ostatných jedincov.

Pri výmene peria stojí za to znížiť množstvo potravín s vysokým obsahom vitamínov A a E. Znížte tiež objem rybieho oleja. Vtáky by mali byť každý deň kŕmené pšenicou, kukuricou a inými potravinami s vysokým obsahom bielkovín a vlákniny.

Moltácia trvá 2,5 - 3,5 mesiaca. Potom sa stav vtákov normalizuje. Zároveň sa obnoví ich produktivita.

Plánovaná výmena stáda

Tento postup sa vykonáva v intervaloch 2 rokov. Do tohto obdobia klesá produktivita vrstiev, preto by mali byť nahradené mladými sliepkami.

Ak sa vtáky chovajú na mäso, menia sa na základe osobných preferencií. Takéto jatočné kurčatá je možné začať chovať od 5 mesiacov. Kohúti sú zabití najskôr vo veku ôsmich mesiacov.

Odporúča sa úplne omladiť stádo s minimálne päťročným odstupom. V tomto prípade stojí za výber najsilnejších a najzdravších jedincov.

Strava kurčiat a dospelých vtákov

Mláďatá tohto plemena sa vyznačujú rýchlym vývojom a rýchlym prírastkom hmotnosti. Na to kurčatá potrebujú kvalitnú výživu. Diéta sa vyrába s prihliadnutím na nasledujúce vlastnosti:

 1. Prvý deň sa vtákom podáva varené vajce. Odporúča sa ju zomlieť.
 2. Na druhý deň sa zavádza nakrájaná zelená cibuľa.
 3. Od 5. dňa života dávajú nízkotučný tvaroh, varenú mrkvu, malé cereálie. Do krmiva by sa mali pridávať drvené vaječné škrupiny.
 4. Po 1,5 týždni sú potrebné potraviny, ktoré obsahujú veľa bielkovín. Pomáhajú budovať svalovú hmotu. K tomu použite zeleninovú kašu, fermentované mliečne výrobky, ovocie, ryby a mäsovú a kostnú múčku.
 5. Po 1,5 mesiaci môžu kurčatá podávať jedlo určené pre dospelých.

V prvých dňoch života kurčatá potrebujú roztok glukózy. Za týmto účelom by sa 100 gramov látky malo zmiešať s 2 litrami vody. Potom dostanú čistú vodu. Odporúča sa meniť každý deň.

Základom stravy kurčiat tohto plemena je kŕmna zmes. Je to zloženie založené na obilninách a užitočných prvkoch. Takéto jedlo si môžete kúpiť v špecializovanom obchode. Môžete to ľahko urobiť aj sami. Za týmto účelom zmiešajte pšeničnú, kukuričnú, slnečnicovú múčku, minerály a mäsokostnú múčku v pomere 4: 3: 1: 1: 1. 1 vták potrebuje 120 gramov látky denne.

Počas voľného výbehu sa vtáky živia veľmi rôznorodo. Okrem hlavného jedla potrebujú kurčatá čerstvé bylinky a trávu. Dostávajú tiež nakrájané ovocie, zeleninu a koreňovú zeleninu.

V zime sa namiesto šťavnatého krmiva používa trávna múka. Môžete tiež vtáky kŕmiť nakrájanou kapustou a repou. S mierou sa do stravy zavádzajú nakrájané varené zemiaky. Do krmiva sa tiež pridávajú škrupiny vo forme prášku, kriedy a škrupín.

Na doplnenie nedostatku vitamínov a minerálov sa do stravy zavádzajú premixy. Kurčatám sa odporúča dávať naklíčené obilniny - ovos, jačmeň, pšenicu, raž.

Chovné jemnosti

Kurčatá začínajú znášať po 6 mesiacoch, zatiaľ čo kohúty dozrievajú až po 1 roku. Na maximalizáciu oplodnenia vajíčok by nemalo byť viac ako 12 samíc na jedného samca.

Sliepky tohto plemena si zachovávajú násadový inštinkt, preto sa dokonale vyrovnávajú s úlohou matky. Ak chcete dosiahnuť zaručený výsledok, mali by ste použiť inkubátor.

Pre kurčatá je charakteristická pomerne vysoká miera prežitia. Je to až 98%. Približne 85% vtákov prežíva až do dospelosti.

Časté choroby a prevencia pred nimi

Ochorenia sa zvyčajne vyvíjajú pri chove v chladnej miestnosti, prievanu, teplotných výkyvov alebo tlaku. Vtáky tohto plemena často trpia nachladnutím.

Vyznačujú sa slizovitým výtokom zo zobáka, dýchavičnosťou, rýchlym dýchaním, slabosťou. Strata chuti do jedla a smäd sú bežné. Na boj proti porušovaniu sa používa biomycín alebo tetracyklín.

Kurčatá postihnuté kokcidiózou by sa mali zlikvidovať, pretože túto patológiu nemožno liečiť. Potom sa odporúča kurník vydezinfikovať a vyvetrať.

Z parazitov sú pre vtáky nebezpečné vši, jedáci peria a ploštice. Škodcovia sa množia v podmienkach vysokej vlhkosti a preplnených vtákov. Spoločnosť Karbofos pomôže vyrovnať sa s problémom. Ošetria sa perím trikrát, s intervalom 1 týždeň.

Analógy

Jirciánski giganti, ktorí sú najväčšími na svete, sa považujú za analóg tohto plemena. Jedná sa o mäsové kurčatá, ktoré sú vysoko produktívne. Vtáky ročne vyprodukujú 200 - 240 vajec.

Kuracie plemeno Bress Galskaya je medzi farmármi zaslúžene populárne. Vtáky sú vysoko produktívne, majú jemné a chutné mäso. Aby sa dosiahli dobré výsledky pri ich pestovaní, stojí za to venovať im náležitú starostlivosť.


Pozri si video: Elektrické kvočky (Smieť 2022).