Rada

Normálna telesná teplota teliat a kráv a dôvody zvýšenia

Normálna telesná teplota teliat a kráv a dôvody zvýšenia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Telesná teplota je kritériom, ktorým sa dá posúdiť zdravie zvieraťa. Normálne naznačuje, že v tele nie sú žiadne patologické zmeny, zvýšenie alebo zníženie - o nástupe choroby alebo patologického stavu. Zvážte, aká je normálna telesná teplota kravy, dospelého a teľaťa, prečo sa mení, ako ju merať a ako ju vrátiť do normálu.

Telesná teplota kráv

U dospelých zvierat a teliat sú odlišné. U mladých zvierat sa vekom menia, u kráv a býkov sa stabilizujú.

U dospelých zvierat

Normálna teplota pre dobytok je 37,5-39 ˚С. Povolené sú menšie odchýlky nahor alebo nadol, ktoré sa vysvetľujú individuálnymi charakteristikami organizmu. Teplotu kravy môžete merať pomocou veterinárneho teplomeru.

Vek zvieratTeplota
1 rok a starší37,5-39 ˚С

U teliat

Hodnoty telesnej teploty mladých teliat sa líšia od údajov dospelých zvierat. Líšia sa tiež v závislosti od veku lýtok. Po otelení môže teplota klesnúť, keď teľa vysuší.

Teľací vekTeplota
2-6 týždňov38,5-41 ° C
Až 2 mesiacedo 40,2 ° С.
Do 1 rokado 40 ° С.

Odchýlky od 1 ° C alebo viac môžu naznačovať vývoj patologického procesu.

Možné dôvody zvýšenia

Teplota môže stúpať v dôsledku chorôb, infekčných a iných chorôb, otravy. U kráv, ktoré porodili, je možné pozorovať jeho vzostup v dôsledku komplikácií po otelení. Propagácia môže byť spôsobená zlou starostlivosťou o zvieratá.

Otrava

Kravy majú zlú chuť do jedla, takže môžu jesť rastliny a jedlá, ktoré sú pre ne jedovaté. Zvýšenie normálnej teploty je jedným z príznakov otravy spolu s hnačkami, depresiami, zmenami správania a zníženou fyzickou aktivitou. Po zistení otravy by ste mali okamžite kontaktovať svojho veterinárneho lekára. Zviera môže na jed zomrieť do niekoľkých hodín.

Zlá výživa

Nárast môže byť spôsobený zlým nekvalitným krmivom podávaným kravám. Baktérie a plesne vstupujú do organizmu hovädzieho dobytka, ktorého toxíny vyvolávajú zvýšenie teploty. Pozoruje sa aj tráviace ťažkosti, ale k úhynu zvierat obvykle nedochádza.

Reakcia vo forme zvýšenia tvorby tepla u kráv môže byť spôsobená zavedením neznámeho krmiva alebo prísad do potravy, stresom počas prepravy alebo porušením režimu chôdze.

Choroby

Infekcie, ktoré sa dostali do tela, baktérie a vírusy, sa stávajú pôvodcami nebezpečných chorôb. Teplota stúpa v dôsledku imunitnej reakcie tela na zápalové procesy. Choroby, pri ktorých k tomu dôjde: leukémia, leptospiróza, zápal pľúc, brucelóza, slintačka a krívačka, mor.

Komplikácie po otelení

Príčinou takejto reakcie v tele môže byť aj popôrodné ochorenie. Toto je často príznakom endometritídy, parézy alebo mastitídy. Jedná sa o vážne choroby, ktoré môžu viesť k komplikáciám až k smrti zvieraťa.

Hypertermia sa vysvetľuje traumou pôrodných ciest a zápalmi, ktoré vznikli po pôrode, zadržiavaním placenty.

Mastitída sa vyvíja u dojacích zvierat, zápal sa koncentruje vo vemene, ale teplota môže v tele stúpať. Dôvodom sú streptokoky a stafylokoky, ktoré vstupujú do otvorených mliečnych kanálov.

Dôvody poklesu teploty

Príčiny podchladenia alebo poklesu telesnej teploty sa môžu u kráv líšiť. Môže to byť hypotermia (pokles je zaznamenaný raz), oslabenie v dôsledku závažných patológií. Pokles môže byť spôsobený dehydratáciou, enteritídou, ťažkými stratami krvi.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

U novorodencov a starších zvierat môže byť narušená termoregulácia. Porušenia môžu spôsobiť patológiu hypotalamu, hypotyreózu, vyčerpanie, použitie anestézie.

Na zistenie, prečo teplota kravy klesla, je potrebné zistiť, či bola vystavená podchladeniu, či nemala choroby alebo stavy charakterizované poklesom úrovne termoregulácie. Stupeň hypotermie môžete určiť podľa príznakov:

  • mierne - ospalosť, tras, slabosť;
  • stredná - bradykardia, hypotenzia, zníženie frekvencie dýchania a jeho hĺbky, ohromenie, stuhnutosť svalov;
  • silne rozšírené zrenice, kóma, depresia dýchania, spomalenie srdcovej činnosti.

Podchladenie spojené s depresiou centrálneho nervového systému musí byť odlíšené od hypoglykémie, nádorových chorôb, nerovnováhy vo vodnej a minerálnej rovnováhe a mozgových patológií.

Ako zostreliť

Po zistení dôvodov rozvoja hypertermie môžete začať liečbu. Kravám sú predpísané antibiotiká, protizápalové lieky, antipyretiká, vitamíny a veľa vody.

Pri pokuse o odstránenie hypertermie je však potrebné pamätať na to, že by sa mala odstrániť príčina, nie následky.

Zníženie teploty môže navyše ešte zhoršiť, pretože zvýšenie teploty je ochrannou funkciou tela, pomocou ktorej sa snaží bojovať proti vírusom a baktériám. Preto je možné znížiť teplotu až po stanovení diagnózy a predpísanej liečby veterinárnym lekárom. Trvanie a intenzitu terapie určuje lekár na základe aktuálneho stavu zvieraťa.

Ako merať teplotu

Na meranie sa používajú rôzne prístroje. Používajú sa ako na veterinárnych klinikách, tak aj doma. Jednou z bežných metód je zavedenie teplomeru do konečníka. Teplomery môžu byť ortuťové alebo elektronické. Napriek vyšším nákladom elektronická forma spresňuje merania, navyše je bezpečná pre ľudí a zvieratá.

Proces merania je možné rozdeliť do niekoľkých etáp:

  • dezinfekcia nástroja - utieranie vatovým tampónom namočeným v alkohole;
  • mazanie vazelínou alebo inými prostriedkami na uľahčenie zavedenia do konečníka;
  • zavedenie prístroja 2 - 3 cm do črevnej dutiny.

Na meranie sa teplomer udržiava v tele kravy 6 - 8 minút. - ortuť a 1 min. - elektronický. Po ukončení procedúry sa prístroj vyčistí v mydlovej vode a opäť dezinfikuje alkoholom. Análna oblasť kravy je ošetrená antiseptikom. Pri meraní nezabudnite, že niektoré zvieratá sú počas procedúry nervózne a môžu byť agresívne. Preto je potrebné pracovať s kravami, dodržiavať bezpečnostné opatrenia.

Počas liečby sa môžu robiť merania až 3-4 krát denne, kým sa zviera nezotaví. Po jeho ukončení môžete merať 1 - 2 krát denne počas 2 - 3 týždňov. To je nevyhnutné, aby sa zabránilo pravdepodobnosti relapsu patológie.

Ak je teplota tela hovädzieho dobytka normálna, zviera je zdravé. Ak existujú odchýlky nahor alebo nadol, je to signál, že v tele hospodárskych zvierat dochádza k patologickým zmenám a vyžaduje si ošetrenie. Preto je meranie a sledovanie tejto telesnej funkcie také dôležité. Život kravy alebo teľaťa niekedy závisí od včasnosti liečby.


Pozri si video: Celé kardio rutinné kardio 50 minút Fat Burning Cardio Celé telo pre začiatočníkov (Január 2023).