Rada

Príčiny a príznaky kokcidiózy u hovädzieho dobytka, liečba a prevencia

Príčiny a príznaky kokcidiózy u hovädzieho dobytka, liečba a prevencia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kokcidiózy sú skupina infekčných chorôb zvierat a vtákov, ktoré spôsobujú prvoky - kokcidie. Parazitujú na črevnej sliznici, čo vedie k rozvoju závažného, ​​často smrteľného ochorenia. Obzvlášť veľa zomierajú mladé zvieratá. Zvážte príčiny kokcidiózy dobytka, príznaky choroby, diagnostické metódy, terapiu a prevenciu.

Príčiny ochorenia

Kokcidióza u kráv je najbežnejším črevným ochorením mladých zvierat. Teľatá vo veku 3-12 týždňov sú choré, menej často staršie jedince. Dospelí sú zvyčajne nositeľmi kokcidií, ochorejú zriedka. Ochorenie môže spôsobiť až 10 druhov prvokov.

Kokcidióza sa vyskytuje všade, hlavne na farmách s nevyhovujúcimi podmienkami ustajnenia alebo stravovania. Prípady kokcidiózy sú najčastejšie v období dažďov a na pastve sa používajú vlhké pastviny. Stres po zmene krmiva, veterinárnych postupov a prepravy môže tiež spôsobiť rozvoj kokcidiózy.

Infekcia protozoami sa vyskytuje prostredníctvom potravy, pitnej vody, ošetrovacích prostriedkov a krmív, ktoré sú infikované prvokovými oocystami.

Dobytok sa nakazí kokcidiózou požitím oocýst s jedlom alebo vodou. Prvoky vstupujú do čreva a usadzujú sa na epiteli sliznice. Bunky sa odlupujú, sliznica sa zapáli, klky rastú, deformujú sa a zrútia sa. Malé cievy sú zničené, črevné steny napučiavajú, parietálne trávenie je narušené, živiny sa zle vstrebávajú. Na miestach postihnutých kokcidiami sa patogény intenzívne množia, čo ďalej zvyšuje zápal čriev. Výsledkom je hnačka.

Pri miernej forme kokcidiózy môže dôjsť k zotaveniu za 3-4 dni od začiatku ochorenia. Choroba v zdĺhavej forme môže trvať niekoľko mesiacov. Smrť v tomto prípade nastáva z anémie. Aj po uzdravení zostávajú jednotlivci, ktorí sa uzdravili, nositeľmi kokcidií.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Kokcidiózu možno kombinovať s helmintickými inváziami, napríklad dôjde k infekcii Clostridiou a Salmonellou.

Príznaky ochorenia

Inkubačná doba pre kokcidiózu trvá 2 - 3 týždne. Počiatočné príznaky sú tráviace ťažkosti. Výkaly teliat sú tenké a plodné, s krvnými pruhmi, vo vážnych prípadoch sú zaznamenané krvavé hnačky, zvýšená teplota. Zvieratá sú depresívne, chuť do jedla je veľmi oslabená, s ťažkým priebehom absentujú, žuvačky sa zastavia. Ťažko môžu chodiť, chôdza je roztrasená, neistá. K smrti teliat môže dôjsť 5 - 21 dní. Pri veľkom počte infikovaných mladých zvierat môže byť úmrtnosť vysoká.

Choré teľatá znižujú príjem krmiva, dochádza k spomaleniu rastu a dehydratácii. Zvieratá sú vychudnuté, sliznice úst a očí zblednú. Riť a chvost sú zafarbené výkalmi, lymfatické uzliny mezenteria sú zväčšené. Ak sú dojnice choré, dojivosť klesá.

U mŕtvych zvierat je obsah čriev špinavo-hnedý, sliznica hrubého čreva je hyperemická, s početnými krvácaniami, sú na ňom zreteľne viditeľné špecifické belavé kokcidiálne akumulácie. Zvyšuje sa dystrofia srdca, pečene a obličiek, hyperémia a pľúcny edém.

Diagnóza patológie

Na diagnostiku ochorenia sú okrem klinických príznakov potrebné aj testy. Ak to chcete urobiť, vezmite si výkaly chorých kráv, choroba sa potvrdí, ak sa v nej nachádzajú kokcidiálne oocysty. Vykonáva sa tiež opätovné vyšetrenie, ak je potrebné objasniť diagnózu.

Kokcidióza sa líši od kolibacilózy, klostridiózy a salmonelózy.

Liečba a prevencia kokcidiózy

Liečba choroby je zameraná na zničenie kokcídií a zastavenie ich reprodukcie. Terapia sa vykonáva s použitím špeciálnych antikokcidiálnych liekov. Počas terapie sú choré teľatá izolované zo zdravého stáda. Stajne, kde boli umiestnené, sú dezinfikované horúcim alkoholom. Lieky proti kokcidióze sa zmiešajú s mliekom a roztok sa podáva teľatám. Pre mladé zvieratá sa roztok pripravuje zmiešaním liekov, napríklad „Baycox“, s vodou.

Podstielka sa mení každý deň, aby po ňom neboli stopy po hnoji. Kŕmidlá, napájačky a vybavenie sú obarené vriacou vodou. Je potrebné pôsobiť vysoké teploty, pretože takmer všetky dezinfekčné prostriedky sú proti kokcidiám vďaka svojej hustej škrupine bezmocné. Prechádzková oblasť je posypaná čerstvým pieskom, aby sa minimalizoval kontakt zdravých zvierat s hnojom, ktorý zanechali chorí jedinci. Teľatá sa pasú na samostatných pastvinách. Kŕmia suchým jedlom, dávajú čistú vodu.

Škodlivosť

Kokcidióza, podobne ako iné nebezpečné infekcie dobytka, spôsobuje hospodárskym škodám farmy. Strata príjmu nastáva v dôsledku spomalenia rastu mladých zvierat alebo ich smrti, výskytu iných infekčných chorôb u teliat na pozadí kokcidiózy v dôsledku nákladov na komplexnú liečbu.

Preventívne opatrenia

Choré teľatá sa počas liečby držia oddelené od zdravých teliat. Každý deň musíte vyčistiť hnoj a vymeniť podstielku. Každý týždeň musíte podlahy poliať vriacou vodou a roztokom lúhu. Vedrá a podávače je tiež potrebné dezinfikovať vriacou vodou (kokcidie hynú pri vysokých teplotách). Dvor, kde chodia zvieratá, zakryte čistým pieskom. Pasie teľatá a mladé zvieratá v oblastiach, kde nie sú vlhké mokrade, kde sa pasú chorí jedinci. Pokiaľ je to možné, pastvinu vymeňte každý týždeň.

Kokcidióza je nebezpečná pre teľatá do šiestich mesiacov. Napadnuté sú hlavne zvieratá, ktoré žijú v nedostatočných hygienických podmienkach a majú oslabenú imunitu. Málokto sa uzdraví bez liečby, významná časť chorých zvierat zomrie. Liečba zahájená včas dáva zvieratám šancu na zotavenie.


Pozri si video: Самые распространенные болезни КРС и их симптомы. (Júl 2022).


Komentáre:

 1. O'

  Myslím, že sa tu niekto zasekol

 2. Tozil

  Úžasné, toto je cenné informácie

 3. Karlitis

  Nie je šťastná !!!

 4. Shelden

  Bravo, zdá sa mi, je obdivuhodná fráza

 5. Eadwyn

  Som tiež nadšený touto otázkou. Nebudete ma vyzvať, kde nájdem viac informácií o tejto otázke?

 6. Marshal

  Ďakujem vám za pomoc v tejto veci, teraz neurobím takú chybu.Napíšte správu